Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όνειρα για μελλοντικές αγορές ! Όπως βλέπετε , όλες είναι mirrorless , με 1.700.000 focus points και ... evf . 

Εννοείται συνεργάζονται άψογα με iPhone. 

UIGMMFC33080.zoom.b.jpg

 

Linhof_000054_4x5_Master_Technika_Classi

 

 

untitled-1090091.jpg

 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, highpriest είπε

Από βδομάδα αποχαιρετώ την μηχανούλα μου και ξεκινούν οι σκέψεις για το επόμενο βήμα. Αποδείχτηκε πολύ τίμια, αλλά εγώ ήθελα περισσότερα.

Πολλές σκέψεις γνωρίζοντας αυτά που θέλω, αλλά και πολλά "φρένα" γνωρίζοντας πως δεν φτάνουν τα φράγκα για αυτά που θέλω.😆

Ξεκινάει η μελέτη λοιπόν (αν και ήδη έχω ψιλοεπιλέξει την επόμενη).

Αλλά έτσι, κουβέντα να γίνεται, τι θα προτείνατε για σύστημα που αρχικά θα αποτελείται απο ένα σώμα και έναν πρώτο φακό. Μπορείτε να ρίξετε ιδέες για καινούρια ή μεταχειρισμένη. Σε νορμάλ ανθρώπινες τιμές. Ο Φακός μπορεί να είναι οποιοσδήποτε θεωρείτε πως κάνει για landscape photography και να είναι sharp και σχετικά γρήγορος (κάτω απο f/2). Ακόμη και prime.

Τα ζητούμενα είναι 

- αυτοματισμοί που θα δίνουν αποτελέσματα εντός κάμερας απευθείας (πχ bracketing, focus stacking κλπ)

- Ξεχωριστά dial για tactical λειτουργία των τριών βασικών ρυθμίσεων (Aperture,Shutter speed, ISO) χωρίς να χρειάζεται να τρέχω σε μενού και υπο-μενού συνέχεια. Αρα αποκλείονται entry level σώματα

- Custom κουμπιά για να ρυθμίσω 3-4 βασικούς συνδυασμούς λειτουργιών που χρησιμοποιώ.

- Σταθεροποίηση στο σώμα (έστω και 1-2 στοπ) και να έχω επιλογή και για σταθεροποιημένους φακούς

- όσο το δυνατόν μεγαλύτερο δυναμικό εύρος

-Αναπτύξιμο σύστημα φακών και δυνατότητα και για επαγγελματικούς φακούς μέσα στο σύστημα αν αργότερα το επιλέξω (δεν θέλω να ξαναμπώ σε σύστημα που δεν έχει φακούς ή που θα διστάζω να επενδύσω σε φακούς επειδή δεν θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στο επόμενο ή μεθεπόμενο σώμα που τυχόν θα πάρω)

απο εκει και πέρα καλό θα ήταν να έχει ασύρματη συνδεσιμότητα, διπλή κάρτα, μεγάλη μπαταρία, να φορτίζει απευθείας με υποδοχή USB (αλλά όλα αυτά δεν είναι deal breakers αν δεν υπάρχουν)

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν θα είναι FF ή APS-C ή M43

Δεν με ενδιαφέρουν megapixel αρκεί να μιλάμε για σύγχρονη μηχανή σε advanced η pro σώμα

Επίσης δεν με ενδιαφέρει καθόλου το βίντεο.

 

Θα επαναλάβω, περισσότερο για να γίνει καφενειοκουβεντούλα το ποστ, να δω πως το βλέπει ο καθένας

      Έριξες πολλά πάνω στο τραπέζι , πράγματα τα οποία σου είναι γνωστά με τον ενα η τον άλλο τρόπο . 

     Έχεις απαντήσει ήδη μόνος σου σε όλα αυτά , μιλώντας για χρήση με φακούς χωρίς περιορισμούς , κάτι στο οποίο μόνον δύο ( και όχι 39 κατασκευαστές ) μπορούν να σε καλύψουν . 

    Θα θέσω μία παράμετρο συμπληρωματικά , η οποία λάμπει δια της απουσίας της , αυτή που λέει πως αν εγώ ας πούμε επέλεγα το F mount σαν κύριο και πρώτο κριτήριο σε μία τέτοια αγορά , αυτό μπορεί να λειτουργήσει με κάποιο επιπρόσθετο κόστος έστω και με το Z mount , ενώ το ανάποδο δεν θα είναι εφικτό . Το ίδιο συμβαίνει φυσικά και σε mount άλλων εταιριών . Αυτή την παράμετρο την αναφέρω προληπτικά , έτσι για την ιστορία .

  Η άλλη λύση για μένα , θα ήταν να πάω να τα στάξω , με ότι αυτό συνεπάγεται , ώστε να πάρω κάτι " Καλό " με την λογική πως άμα είναι να τουρκέψεις καλύτερα να γίνεις Αγάς παρά ........ λύση που δεν περπατάει για ξεκάθαρα οικονομικούς λόγους και ο νοών νοήτω .

 Ένα πράγμα που θα έκανα οπωσδήποτε για πιο μοντέρνα συστήματα , θα ήταν να ψάξω για known problems στο δίκτυο , αν και πολλά από αυτά τα συστήματα είναι πολύ νέα για να έχουν έρθει τέτοια θέματα στην επιφάνεια .

  Καλή επιτυχία , θα χαρούμε έντιμα και ειλικρινά ν ακούσουμε νέα , ώστε να ευχηθούμε ανάλογα αφενός αλλά και να διαβάσουμε και εμπειρίες από την χρήση .

  

22 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Όνειρα για μελλοντικές αγορές ! Όπως βλέπετε , όλες είναι mirrorless , με 1.700.000 focus points και ... evf . 

Εννοείται συνεργάζονται άψογα με iPhone. 

UIGMMFC33080.zoom.b.jpg

 

Linhof_000054_4x5_Master_Technika_Classi

 

 

untitled-1090091.jpg

 

 

     Νομίζω πως περιγράφει ακριβώς την ουσία ο άνθρωπος στο βίντεο του και αξίζει να τον ακούσουν όλοι προσεκτικά . Αν μη τι άλλο θα γλυτώσουν χρήματα κάτι που στις μέρες μας , έχει ουσία κι' όχι αστεία . 

    

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά την ταπεινή μου άποψη, το σύστημα που προσφέρει τον καλύτερο συνδυασμό χαρακτηριστικών, με τους μικρότερους συμβιβασμούς, είναι αυτό της Fuji.

Το σώμα που θες, αν μπορείς να το πληρώσεις, είναι η ΧΤ4. Αν όχι, κοιτάς ΧΤ3 ( χάνεις σταθεροποίηση) ή XS10 (χειρότερο EVF, λιγότερα κουμπιά, 1 κάρτα, μη στεγανή). Επίσης η ΧΤ4 έχει καλύτερη μπαταρία από τις άλλες 2.

1ος φακός ο κιτ 18 - 55 f2.8 - 4 είναι εξαιρετικός, και με σταθεροποίηση. 

Size comparison

 

Επεξ/σία από DVaderLa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, highpriest είπε

Από βδομάδα αποχαιρετώ την μηχανούλα μου και ξεκινούν οι σκέψεις για το επόμενο βήμα. Αποδείχτηκε πολύ τίμια, αλλά εγώ ήθελα περισσότερα.

Πολλές σκέψεις γνωρίζοντας αυτά που θέλω, αλλά και πολλά "φρένα" γνωρίζοντας πως δεν φτάνουν τα φράγκα για αυτά που θέλω.😆

Ξεκινάει η μελέτη λοιπόν (αν και ήδη έχω ψιλοεπιλέξει την επόμενη).

Αλλά έτσι, κουβέντα να γίνεται, τι θα προτείνατε για σύστημα που αρχικά θα αποτελείται απο ένα σώμα και έναν πρώτο φακό. Μπορείτε να ρίξετε ιδέες για καινούρια ή μεταχειρισμένη. Σε νορμάλ ανθρώπινες τιμές. Ο Φακός μπορεί να είναι οποιοσδήποτε θεωρείτε πως κάνει για landscape photography και να είναι sharp και σχετικά γρήγορος (κάτω απο f/2). Ακόμη και prime.

Τα ζητούμενα είναι 

- αυτοματισμοί που θα δίνουν αποτελέσματα εντός κάμερας απευθείας (πχ bracketing, focus stacking κλπ)

Εννοείς να γίνεται και το stacking αυτόματα ή απλώς να παράγουν τα αρχεία και να το κάνεις μετά ;

4 ώρες πριν, highpriest είπε

- Ξεχωριστά dial για tactical λειτουργία των τριών βασικών ρυθμίσεων (Aperture,Shutter speed, ISO) χωρίς να χρειάζεται να τρέχω σε μενού και υπο-μενού συνέχεια. Αρα αποκλείονται entry level σώματα

Να είναι αποκλειστικά για τέτοια χρήση όπως π.χ. της fuifilm που έχει αποκλειστικά για ISO, SS χωρίς να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για άλλο σκοπό ή γενικά ροδέλες μπρος πίσω ;

4 ώρες πριν, highpriest είπε

- Custom κουμπιά για να ρυθμίσω 3-4 βασικούς συνδυασμούς λειτουργιών που χρησιμοποιώ.

- Σταθεροποίηση στο σώμα (έστω και 1-2 στοπ) και να έχω επιλογή και για σταθεροποιημένους φακούς

- όσο το δυνατόν μεγαλύτερο δυναμικό εύρος

-Αναπτύξιμο σύστημα φακών και δυνατότητα και για επαγγελματικούς φακούς μέσα στο σύστημα αν αργότερα το επιλέξω (δεν θέλω να ξαναμπώ σε σύστημα που δεν έχει φακούς ή που θα διστάζω να επενδύσω σε φακούς επειδή δεν θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στο επόμενο ή μεθεπόμενο σώμα που τυχόν θα πάρω)

απο εκει και πέρα καλό θα ήταν να έχει ασύρματη συνδεσιμότητα, διπλή κάρτα, μεγάλη μπαταρία, να φορτίζει απευθείας με υποδοχή USB (αλλά όλα αυτά δεν είναι deal breakers αν δεν υπάρχουν)

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν θα είναι FF ή APS-C ή M43

Δεν με ενδιαφέρουν megapixel αρκεί να μιλάμε για σύγχρονη μηχανή σε advanced η pro σώμα

Επίσης δεν με ενδιαφέρει καθόλου το βίντεο.

 

Θα επαναλάβω, περισσότερο για να γίνει καφενειοκουβεντούλα το ποστ, να δω πως το βλέπει ο καθένας

Θα συμφωνήσω γενικά με τον  DVaderLa ωστόσο, σαν κάτοχος fujifilm να πω πως γενικά το κόστος φακών είναι αρκετά υψηλό και αποτρεπτικό ορισμένες φορές χωρίς πάντα αυτό να αντικατοπτρίζεται στην ποιότητα της εικόνας αν αυτό είναι το αποκλειστικό ζητούμενο. π.χ. ο 70-300mm είναι φυσικά πολύ καλός, γρήγορος, ποιοτικός κατασκευαστικά κλπ κλπ ωστόσο σαν ποιότητα εικόνας είναι "ακριβός" με την έννοια πως ένας αντίστοιχος σε άλλο σύστημα τόσο mirrorless, όσο και DSLR δεν είναι τόσο υποδεέστερος όσο φαίνεται στην τιμή. Φυσικά μπορεί να είναι μια πλαστικατζούρα (μαζί και το mount), να μην ειναι weather resistant κλπ ωστόσο σαν ποιότητα εικόνας να είναι πολύ κοντά. Άλλους δεν τους πειράζει το κόστος απλώς το αναφέρω στην περίπτωση που το σκέφτεσαι για προς τα εκεί αν και μάλλον για m4/3 σε κόβω :D . 

edit: επίσης να αναφέρω σα μειονέκτημα την όχι και τόσο καλή απόδοση επεξεργασίας μέσω lightroom λόγω αισθητήρα (δεν υπάρχει θέμα αν ο σκοπός είναι social media αλλά αν θυμάμαι καλά είχες πει πως εκτυπώνεις μεγάλα μεγέθη). Δε χρησιμοποιούσα lightroom έτσι και αλλιώς οπότε για μένα προσωπικά δεν ήταν θέμα αλλά υπάρχει κόσμος που δεν το ξέρει εξαρχής και μετά πρήζεται... υπάρχουν λύσεις αλλά οκ βαβούρα χωρίς λόγο. Βέβαια κάποιοι δε βλέπουν μεγάλες διαφορές. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Εννοείς να γίνεται και το stacking αυτόματα ή απλώς να παράγουν τα αρχεία και να το κάνεις μετά ;

 

 

Για την ώρα κάνω όλη την διαδικασία χειροκίνητα. Τρίποδο. Φώτο σε κοντινό σημείο φόκους, ξανά φώτο σε λιγο πιο μακρινό, μετά ακόμη πιο μακρινό και παίρνω 3-5 φώτο. Μετά σε πρόγραμμα επεξεργασίας stacking και παίρνω το αποτέλεσμα που θέλω. 
 

Οποιοσδήποτε αυτοματισμός που θα μείωνε όλα αυτά τα βήματα με κάποιον τρόπο η με πολλούς τρόπους, θα ήταν ευπρόσδεκτος. Πάντως το κυρίως ζόρισμα είναι να μείνει σταθερή η μηχανή κατα την διάρκεια των διαφορετικών φοκους. Η επεξεργασία είναι πανεύκολη αν η λήψη των φωτογραφιών δεν έχει μέσα απρόοπτα. 
 

1 ώρα πριν, pifilos είπε

 

Να είναι αποκλειστικά για τέτοια χρήση όπως π.χ. της fuifilm που έχει αποκλειστικά για ISO, SS χωρίς να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για άλλο σκοπό ή γενικά ροδέλες μπρος πίσω ;

 

Ας υπάρχουν απλά οι ροδέλες και θα τους ανάθεση εγώ χρήση. Δεν με καίει αυτό.

 

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Θα συμφωνήσω γενικά με τον  DVaderLa ωστόσο, σαν κάτοχος fujifilm να πω πως γενικά το κόστος φακών είναι αρκετά υψηλό και αποτρεπτικό ορισμένες φορές χωρίς πάντα αυτό να αντικατοπτρίζεται στην ποιότητα της εικόνας αν αυτό είναι το αποκλειστικό ζητούμενο. π.χ. ο 70-300mm είναι φυσικά πολύ καλός, γρήγορος, ποιοτικός κατασκευαστικά κλπ κλπ ωστόσο σαν ποιότητα εικόνας είναι "ακριβός" με την έννοια πως ένας αντίστοιχος σε άλλο σύστημα τόσο mirrorless, όσο και DSLR δεν είναι τόσο υποδεέστερος όσο φαίνεται στην τιμή. Φυσικά μπορεί να είναι μια πλαστικατζούρα (μαζί και το mount), να μην ειναι weather resistant κλπ ωστόσο σαν ποιότητα εικόνας να είναι πολύ κοντά. Άλλους δεν τους πειράζει το κόστος απλώς το αναφέρω στην περίπτωση που το σκέφτεσαι για προς τα εκεί αν και μάλλον για m4/3 σε κόβω :D . 

edit: επίσης να αναφέρω σα μειονέκτημα την όχι και τόσο καλή απόδοση επεξεργασίας μέσω lightroom λόγω αισθητήρα (δεν υπάρχει θέμα αν ο σκοπός είναι social media αλλά αν θυμάμαι καλά είχες πει πως εκτυπώνεις μεγάλα μεγέθη). Δε χρησιμοποιούσα lightroom έτσι και αλλιώς οπότε για μένα προσωπικά δεν ήταν θέμα αλλά υπάρχει κόσμος που δεν το ξέρει εξαρχής και μετά πρήζεται... υπάρχουν λύσεις αλλά οκ βαβούρα χωρίς λόγο. Βέβαια κάποιοι δε βλέπουν μεγάλες διαφορές. 

Πιο πολύ ενδιαφέρομαι για το χτίσιμο μιας σειράς καλών φακών πάνω σε ένα σύστημα που έχει υποστήριξη. Τα Fuji που αναφέρεις έχουν υποστήριξη, αλλά απο την άλλη θα πρέπει να μεταφέρω λόγο ιδιόμορφου σενσορα όλη την επεξεργασία στο capture one, πράγμα που θα δυσκολέψει αρκετά τη ροη της επεξεργασίας μου. Πάντως το σύστημα που αναφέρεις το σκέφτηκα και το σκέφτομαι ακόμη. 

Οι Fuji μου αρέσουν πολύ και είναι μέσα στο μπατζετ.😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, highpriest είπε

Για την ώρα κάνω όλη την διαδικασία χειροκίνητα. Τρίποδο. Φώτο σε κοντινό σημείο φόκους, ξανά φώτο σε λιγο πιο μακρινό, μετά ακόμη πιο μακρινό και παίρνω 3-5 φώτο. Μετά σε πρόγραμμα επεξεργασίας stacking και παίρνω το αποτέλεσμα που θέλω. 

Οκ πιο πολύ ρώτησα επειδή δεν ξέρω κάποιο μοντέλο που το κάνει εντός μηχανής για αυτό. Focus stacking είναι χρήσιμο πάντως συμφωνώ. 

14 λεπτά πριν, highpriest είπε

Πιο πολύ ενδιαφέρομαι για το χτίσιμο μιας σειράς καλών φακών πάνω σε ένα σύστημα που έχει υποστήριξη. Τα Fuji που αναφέρεις έχουν υποστήριξη, αλλά απο την άλλη θα πρέπει να μεταφέρω λόγο ιδιόμορφου σενσορα όλη την επεξεργασία στο capture one, πράγμα που θα δυσκολέψει αρκετά τη ροη της επεξεργασίας μου. Πάντως το σύστημα που αναφέρεις το σκέφτηκα και το σκέφτομαι ακόμη. 

Οι Fuji μου αρέσουν πολύ και είναι μέσα στο μπατζετ.😉

Το καλό με το Capture One είναι πως πλέον έχει panorama stitch και HDR merge, οπότε δύο βασικά χαρακτηριστικά φωτογραφίας τοπίου καλύπτονται, αν βάλει και focus stacking κομπλέ. 

Αν είναι μέσα στο μπατζετ μια χαρά απλώς σιγουρέψου για τους φακούς (να ναι καλά το e-infinity και η sigma πλέον). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, pifilos είπε

Οκ πιο πολύ ρώτησα επειδή δεν ξέρω κάποιο μοντέλο που το κάνει εντός μηχανής για αυτό. 

H Lumix G9 τα κάνει όλα μέσα στη μηχανή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DVaderLa είπε

H Lumix G9 τα κάνει όλα μέσα στη μηχανή.

Και το βγαζει σε καποια μορφη τύπου raw/dng κλπ ή το μετατρέπει σε jpeg μετά την ένωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stratigos24 είπε

Και το βγαζει σε καποια μορφη τύπου raw/dng κλπ ή το μετατρέπει σε jpeg μετά την ένωση?

Jpeg...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω επεξεργαστεί raw αρχεία από fuji , συγκεκριμένα x-s10 κολλητού, εξαιρετικό πρόγραμμα χωρίς καμμία έλλειψη αυτή τη στιγμή για το σκοπό αυτό είναι το dxo photolab 5 . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Ποιό είναι το budget?

Λέω να μην φύγω πάνω απο 1500 ευρώ, είτε καινούρια είτε μεταχειρισμένη κάπου εκεί είναι το ταβάνι.

Προφανώς αν πάω σε μεταχειρισμένη σε αυτό το μπάτζετ παίρνω καλύτερο σετάκι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, highpriest είπε

Λέω να μην φύγω πάνω απο 1500 ευρώ, είτε καινούρια είτε μεταχειρισμένη κάπου εκεί είναι το ταβάνι.

Προφανώς αν πάω σε μεταχειρισμένη σε αυτό το μπάτζετ παίρνω καλύτερο σετάκι 

      Προφανώς παίρνεις κάτι σε μεταχειρισμένο σώμα , κατόπιν μελέτης και έρευνας και ρίχνεις τα παραπανίσια σε έναν , δύο ....... φακούς καλούς !!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...