Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Ναι αλλά με τι τιμή; Νομίζω ότι η Ζ5 στην τιμή που παίζει αυτή την εποχή είναι εξαιρετική πρόταση.

Συμφωνώ! Γιαυτο και την πήρα. 
 

Οπως είπε και άλλο παιδί σε φόρουμ σε εμένα, η d7500 είναι μια μηχανή με πολύ ικανό autofocus.. που από ότι φαίνεται εσυ τραβάς σχετικά σταθερά θέματα όποτε «κοιμάται». Και έχει δίκιο. Ναι, μπορεί να με βοηθούσε σε κανα πουλί ή σε κανένα θέμα που κινείται (σκύλο, παιδιά κλπ) αλλά ως εκεί. Θα μου χρειαστεί αλλά όχι και τόσο.

Τα 24mm όμως που έχω τώρα που για τα τοπία το ήθελα, είναι σημαντικό.
 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν δοκιμάσεις και κανένα σταθερό φακό Ζ δε θα ξανακοιτάξεις πίσω.

11 λεπτά πριν, prometheas είπε

Προφανώς ισχύει αυτό που λές για την Ζ5...  με αντάλλαγμα κάποιες παραχωρήσεις (που δεν θα ενοχλήσουν το 95%  των κατόχων της). Εξάλλου κανένα τεχνολογικό προιόν δεν ειναι αψεγάδιαστο..

 

Το υπόλοιπο 5% θα κοιτάξει Canon - Sony. H Nikon σε λογική τιμή δεν προσφέρει κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 13/1/2022 at 7:56 ΜΜ, stratigos24 said:

Τελικά, έγινε η αλλαγή του εξοπλισμού μου σήμερα και ο θεός βοηθός. :P Πλέον είμαι κατοχος μιας z5 με τον κιτ 24-50mm και τώρα φορτιζω τη μπαταρία.. για να δούμε τι θα δούμε..
 

 

Καλοκλίκωτη!

On 14/1/2022 at 11:54 ΠΜ, stratigos24 said:

Ναι, βελτιώθηκε κάπως, έβαλα και το τελευταίο firmware σε κάμερα, αλλά από τα δοκιμαστικά κλικ μέσα στο σπίτι που έκανα χθες βράδυ σε χαμηλό φωτισμό δεν πιάνει με τίποτα την d7500. 
 

Αυτό προκύπτει από προσωπική εμπειρία με την D7500; Ρωτώ γιατί πρόσφατα απέκτησα αυτή την κάμερα... Πάντως στα κριτήρια αγοράς δεν ήταν ούτε η LCD οθόνη ούτε τόσο οι επιδόσεις σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Ήταν το γεγονός ότι έχω ήδη κάμποσους φακούς F mount και δε θέλω να μείνω με τους φακούς ανά χείρας αν πάθουν κάτι τα υπάρχοντα σώματα καθώς και το weather sealing, το πεντάπρισμα και οι ξεχωριστές ροδέλες για έλεγχο διαφράγματος και ταχύτητας κλείστρου.

Επίσης, αν δε μου έχει ξεφύγει κάτι από προηγούμενες απαντήσεις, είχες σκεφτεί καθόλου την Nikon Fc και αν ναι, γιατί προτίμησες την Z5;

Edit: Προφανώς δεν είναι άμεσα συγκρίσιμη η Z fc με την Z5 (η 2η είναι FF) οπότε είναι λίγο άστοχο το παραπάνω ερώτημα.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, Cntrl+X said:

Καλοκλίκωτη!

Σε ευχαριστώ!!

Ναι, απο προσωπική εμπειρία προκύπτει, αποχωρίστηκα την d7500 με τους 18-55 vr af-p, 70-300 af-p dx vr και τον 35mm 1.8g πριν λίγες μέρες και την είχα στην κατοχή μου 2 χρόνια. Έκανες πολύ καλή επιλογή! Εξαιρετική crop μηχανή, με top lcd :wub:, με δυνατό σύστημα autofocus σε ότι mode και να ειναι af-c, af-s κλπ, στιβαρή κατασκευή, καλό viewfinder, καλό πιάσημο, πολύ καλή (για crop) συμπεριφορά στα υψηλά iso, άψογη εργονομία. Άλλαζα όλες τις ρυθμίσεις στα μπαμ ενω δεν έβγαζα καν το μάτι μου από το viewfinder την ώρα που τις άλλαζα. Και όταν λεω ρυθμίσεις στα μπαμ, εννοώ αλλαγή τύπου focus και με τί σημεία, αλλαγή metering και αλλαγή iso,/aperature/ταχύτητα κλείστρου σε κλάσματα δευτερολέπτου που λέει ο λόγος. Αν με ρώταγες, τί θα ήθελα να έχει καλύτερο η d7500 θα ήταν ένα πράγμα και τίποτα άλλο. Καλύτερη ανάλυση οθόνης. 

35 minutes ago, Cntrl+X said:

Επίσης, αν δε μου έχει ξεφύγει κάτι από προηγούμενες απαντήσεις, είχες σκεφτεί καθόλου την Nikon Fc και αν ναι, γιατί προτίμησες την Z5;

Την είχα σκεφτεί, αλλά όταν είδα ότι είναι crop την έβγαλα από τη σκέψη μου, μιας και ήθελα FF, γιαυτό και πήγα στην z5.

35 minutes ago, Cntrl+X said:

 

Edit: Προφανώς δεν είναι άμεσα συγκρίσιμη η Z fc με την Z5 (η 2η είναι FF) οπότε είναι λίγο άστοχο το παραπάνω ερώτημα.

Ναι, έτσι έτυχε και την είχα κοιτάξει και εγώ την z fc και όταν κατάλαβα (όπως λέω πιο πάνω) ότι είναι crop, την έβγαλα από τη σκέψη μου.

35 minutes ago, Cntrl+X said:

Ρωτώ γιατί πρόσφατα απέκτησα αυτή την κάμερα

Εσύ που βγάζεις πουλιά κλπ με την 5500/5600 (δε θυμάμαι ακριβώς), τώρα θα καταλάβεις τί θα πει af-c focus... χαχα

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικές πρώτες θετικές εντυπώσεις από την Nikon z5:

1) Στιβαρή κατασκευή με ωραίο πιάσιμο. Λίγο βαρύτερη από ότι θα περίμενες να είναι βλέποντας την. Η εκκίνηση της είναι πολύ γρήγορη, σχεδόν άμεση από την ώρα που θα πατήσεις το ''ON''. Ένα δευτερόλεπτο υπολογίζω ίσως και πιο κάτω από 1).

2) 5 axis σταθεροποίηση στο σώμα. Κάνει καλή δουλειά, κατάφερα σε ακίνητο θέμα να βγάλω ακούνητη φωτογραφία στο χέρι ακομα και με 1/3 shutter speed, έχοντας το φακό στα 50mm. Με τη σταθεροποίηση που έχει, σκέφτομαι να πάρω και κανέναν αντάπτορα για m42 που έχω 2 φακούς και για canon fd (θα βρω και κανέναν 50 1.8) και θα γίνει δουλίτσα. :D ... βάζοντας στην κουβένα και το focus peaking που έχει η κάμερα (το δούλεψα και δείχνει πολύ καλό) δε θα γίνει απλά δουλίτσα αλλά σοβαρή δουλεια...  :P

3) EVF πολύ καθαρό, φωτεινό, με καλή λεπτομέρεια και χρώματα, με όλες τις ρυθμίσεις μέσα να φαίνονται καθαρά, με horizon level (οριζόντιο και κάθετο, αυτό το κλάσσικο που έχει η nikon σε dslr), με ιστόγραμμα και με live απεικόνιση του τί θα βγεί με τις ρυθμίσεις που επέλεξες. Μπορείς να κάνεις τα πάντα και μόνο από εκεί αν θες, αφού μπορείς να κάνεις και preview τις φωτογραφίες που έβγαλες.

4) Εργονομία πολύ καλή, όλα γίνονται χωρίς να μπεις στο μενού, γρήγορα και εύκολα. Τα συνηθίζεις άμεσα αν ήσουν χρήστης nikon σειρας d7xxx και άνω.. (και το μενού επίσης κλασσικό Nikon, δε θα ξενίσει κανέναν χρήστη που προηγουμένος είχε dslr της εταιρείας)

5) Η ποιότητα εικόνας, ακόμα και με τον 24-50 κιτ φακό που έχω, είναι φανταστική (στα μάτια μου). Μεγάλη λεπτομέρεια στις φωτογραφίες με ωραία χρώματα, πολύ καλή συμπεριφορά στα υψηλά iso και υποδειγματικό dynamic range.. (κλασσικά Nikon...)!

6) Η οθόνη της είναι αρκετά καλή, προσωπικά δεν ψάχνω κάτι παραπάνω. Η ανταπόκριση της είναι μια χαρά, γρήγορη.

7) Η μπαταρία τα πάει καλά για mirrorless και μάλιστα ενεργοβόρα. Αν και δεν εξάντλησα την μπαταρία πριν την ξανα-φορτίσω, στο 52% που είχα φτάσει πριν την βάλω πάλι για φόρτιση, είχα βγάλει καμιά 280 φωτό. Αν αδιάζει με τον ίδιο ρυθμό και κάτω από το 50% και βγάζει δηλαδή 500 - 550 φωτό με μια φόρτιση, είναι πολύ καλή σε απόδοση και σε πολύ κόσμο θα αρκεί μια και μόνο μπαταρία. ΥΓ: Τη δούλευα με τα πάντα ανοιχτά. Δηλαδή, δεν έκανα από κάπου εξοικονόμιση ενέργειας πχ off την οθόνη να μη δουλέυει κλπ ή ότι δήποτε παρόμοιο. Ίσως λοιπόν και με κάποιο τέτοιο ''τρικ'' να αντέχει και παραπάνω!

 

Αυτά είναι μερικά θετικά που βρήκα μέχρι στιγμής (μετά από 300 φωτό). Αρνητικά σε επόμενα μηνύματα θα αναφερθούν.

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, stratigos24 said:

Μερικές πρώτες θετικές εντυπώσεις από την Nikon z5:

1) Στιβαρή κατασκευή με ωραίο πιάσιμο. Λίγο βαρύτερη από ότι θα περίμενες να είναι βλέποντας την. Η εκκίνηση της είναι πολύ γρήγορη, σχεδόν άμεση από την ώρα που θα πατήσεις το ''ON''. Ένα δευτερόλεπτο υπολογίζω ίσως και πιο κάτω από 1).

2) 5 axis σταθεροποίηση στο σώμα. Κάνει καλή δουλειά, κατάφερα σε ακίνητο θέμα να βγάλω ακούνητη φωτογραφία στο χέρι ακομα και με 1/3 shutter speed, έχοντας το φακό στα 50mm. Με τη σταθεροποίηση που έχει, σκέφτομαι να πάρω και κανέναν αντάπτορα για m42 που έχω 2 φακούς και για canon fd (θα βρω και κανέναν 50 1.8) και θα γίνει δουλίτσα. :D ... βάζοντας στην κουβένα και το focus peaking που έχει η κάμερα (το δούλεψα και δείχνει πολύ καλό) δε θα γίνει απλά δουλίτσα αλλά σοβαρή δουλεια...  :P

3) EVF πολύ καθαρό, φωτεινό, με καλή λεπτομέρεια και χρώματα, με όλες τις ρυθμίσεις μέσα να φαίνονται καθαρά, με horizon level (οριζόντιο και κάθετο, αυτό το κλάσσικο που έχει η nikon σε dslr), με ιστόγραμμα και με live απεικόνιση του τί θα βγεί με τις ρυθμίσεις που επέλεξες. Μπορείς να κάνεις τα πάντα και μόνο από εκεί αν θες, αφού μπορείς να κάνεις και preview τις φωτογραφίες που έβγαλες.

4) Εργονομία πολύ καλή, όλα γίνονται χωρίς να μπεις στο μενού, γρήγορα και εύκολα. Τα συνηθίζεις άμεσα αν ήσουν χρήστης nikon σειρας d7xxx και άνω.. (και το μενού επίσης κλασσικό Nikon, δε θα ξενίσει κανέναν χρήστη που προηγουμένος είχε dslr της εταιρείας)

5) Η ποιότητα εικόνας, ακόμα και με τον 24-50 κιτ φακό που έχω, είναι φανταστική (στα μάτια μου). Μεγάλη λεπτομέρεια στις φωτογραφίες με ωραία χρώματα, πολύ καλή συμπεριφορά στα υψηλά iso και υποδειγματικό dynamic range.. (κλασσικά Nikon...)!

6) Η οθόνη της είναι αρκετά καλή, προσωπικά δεν ψάχνω κάτι παραπάνω. Η ανταπόκριση της είναι μια χαρά, γρήγορη.

7) Η μπαταρία τα πάει καλά για mirrorless και μάλιστα ενεργοβόρα. Αν και δεν εξάντλησα την μπαταρία πριν την ξανα-φορτίσω, στο 52% που είχα φτάσει πριν την βάλω πάλι για φόρτιση, είχα βγάλει καμιά 280 φωτό. Αν αδιάζει με τον ίδιο ρυθμό και κάτω από το 50% και βγάζει δηλαδή 500 - 550 φωτό με μια φόρτιση, είναι πολύ καλή σε απόδοση και σε πολύ κόσμο θα αρκεί μια και μόνο μπαταρία. ΥΓ: Τη δούλευα με τα πάντα ανοιχτά. Δηλαδή, δεν έκανα από κάπου εξοικονόμιση ενέργειας πχ off την οθόνη να μη δουλέυει κλπ ή ότι δήποτε παρόμοιο. Ίσως λοιπόν και με κάποιο τέτοιο ''τρικ'' να αντέχει και παραπάνω!

 

Αυτά είναι μερικά θετικά που βρήκα μέχρι στιγμής (μετά από 300 φωτό). Αρνητικά σε επόμενα μηνύματα θα αναφερθούν.

 

Θεωρώ ότι ο επόμενός σου στόχος πρέπει να είναι ο Z40mm f2.0. Τσέκαρέ τον. 

Δοκίμασε σε πορτραίτο το eye detection με AFC.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, DVaderLa said:

Θεωρώ ότι ο επόμενός σου στόχος πρέπει να είναι ο Z40mm f2.0. Τσέκαρέ τον. 

Δοκίμασε σε πορτραίτο το eye detection με AFC.

 

Ναι, τον έχω δει τον 40αρη. Είναι και οικονομικός, αν και σκεφτόμουν για 24-70 f4 κάποια στιγμή σαν επόμενο και μετά ίσως κανένα 85αρη viltrox που είδα είναι οικονομικός και αποδίδει καλά. (Βγάζει και 35mm 1.8 και 24mm 1.8). 

Όσον αφορά το eye af, το δοκίμασα, αλλά σε εσωτερικό χώρο χωρίς πολύ καλό φωτισμό, γιαυτο λέω θα αναφερω και αλλά θετικά και αρνητικά σε επόμενα μηνύματα, ώστε να τα δω εκτενέστερα. Μέσα σε αυτά θα είναι και το autofocus γενικά με όλες τις λειτουργίες του. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/1/2022 στις 8:35 ΜΜ, DVaderLa είπε

Καλές λήψεις! Πολύ καλή επιλογή!

Ερώτηση μιας και δουλεύεις την z6.

Στην z5 από το af-s είμαι πολύ ικανοποιημένος. Από το af-c είχα παράπονα, αρκετές ανεστίαστες κλπ, δυσκολία να μείνει το θέμα συνεχώς σε εστίαση χωρίς να το χάνει (ξέρεις αυτό που το χάνει ελαφρώς και μένει θολό) κλπ κλπ μέχρι που παρατήρησα το εξής. Με το back button focus (AF-ON) δουλεύει μια χαρά και από ότι είδα, λένε, για καλύτερο αποτέλεσμα, δουλέψτε με backfocus και από το μενού απενεργοποιείστε το μισο πάτημα του κλασσικού κουμπιού και να το πατάς μέσα για να πάρεις τη λήψη όταν είσαι έτοιμος και εστιασμένος από το κουμπί backfocus που δουλεύεις για το autofocus.

Ελπίζω να κατάλαβες.

Έχεις δοκιμάσει κάτι τέτοιο;

ΥΓ: Λένε δηλαδή πως δε δουλεύει σωστά το af-c με το κλάσσικο κουμπί λήψης φωτο, γιατί όταν το μισοπατάς αντί να κάνει continious focus κάτι παθαίνει σαν να κλειδώνει την εστίαση (όπως στο af-s πχ κάνουμε μισό πάτημα όταν εστιάσουμε και μετά recompose). Και αμα την έχει κλείδώσει με ελαφρώς ανεστίαστο το θέμα δεν κάνει άλλη προσπαθεια.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 16/1/2022 στις 5:43 ΜΜ, stratigos24 είπε

7) Η μπαταρία τα πάει καλά για mirrorless και μάλιστα ενεργοβόρα. Αν και δεν εξάντλησα την μπαταρία πριν την ξανα-φορτίσω, στο 52% που είχα φτάσει πριν την βάλω πάλι για φόρτιση, είχα βγάλει καμιά 280 φωτό. Αν αδιάζει με τον ίδιο ρυθμό και κάτω από το 50% και βγάζει δηλαδή 500 - 550 φωτό με μια φόρτιση, είναι πολύ καλή σε απόδοση και σε πολύ κόσμο θα αρκεί μια και μόνο μπαταρία. ΥΓ: Τη δούλευα με τα πάντα ανοιχτά. Δηλαδή, δεν έκανα από κάπου εξοικονόμιση ενέργειας πχ off την οθόνη να μη δουλέυει κλπ ή ότι δήποτε παρόμοιο. Ίσως λοιπόν και με κάποιο τέτοιο ''τρικ'' να αντέχει και παραπάνω!

 

Ενημερωτικά, εχθες έβγαλα 375 φωτο και η μπαταρία ειχε ακόμα 75%. Οθόνες ματάκια κλπ όλα ενεργά. Όχι long exposure κλπ αλλά λήψεις με γρήγορο κλείστρο. 
 

μια χαρά! 
 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2022 στις 3:03 ΜΜ, stratigos24 είπε

Ενημερωτικά, εχθες έβγαλα 375 φωτο και η μπαταρία ειχε ακόμα 75%. Οθόνες ματάκια κλπ όλα ενεργά. Όχι long exposure κλπ αλλά λήψεις με γρήγορο κλείστρο. 
 

μια χαρά! 
 

 

294 φωτο σήμερα 65% ακόμα μπαταρία. 
 

Τα αναφερω μήπως και ενδιαφέρει κάποιον..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

294 φωτο σήμερα 65% ακόμα μπαταρία. 
 

Τα αναφερω μήπως και ενδιαφέρει κάποιον..

Με 3 μπαταρίες φεύγω απο το σπίτι πολλές φορές και με μισή γεμάτη γυρίζω.

Βέβαια οκ, κάνω συχνά long exposures ή exposure bracketing ή πανοράματα, αλλά και πάλι τρώει το ρημάδι.

Με κανονική χρήση, δηλαδή single shots με κανονικές ταχύτητες κλείστρου, πάω στις 250 λήψεις ανα μπαταρία. Όσο δηλαδή δίνει και επίσημα η εταιρία. 

Αν με 300-350 φώτο σου λέει πως έφαγες μόνο 30-35% είσαι άρχοντας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stratigos24 είπε

294 φωτο σήμερα 65% ακόμα μπαταρία. 
 

Τα αναφερω μήπως και ενδιαφέρει κάποιον..

     Καινούργια είναι ακόμη , αν και πιστεύω πως έχουν εξελιχθεί αρκετά πλέον , όπως επίσης πιστεύω πως θα είναι καλύτερη από άλλες εταιρείες , η πτώση φαίνεται από τον ρυθμό που αδειάζει μετά την μέση . Στις συγκεκριμένες θα προτιμούσα , αν και όταν χρειαστεί , τις γνήσιες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Καινούργια είναι ακόμη , αν και πιστεύω πως έχουν εξελιχθεί αρκετά πλέον , όπως επίσης πιστεύω πως θα είναι καλύτερη από άλλες εταιρείες , η πτώση φαίνεται από τον ρυθμό που αδειάζει μετά την μέση . Στις συγκεκριμένες θα προτιμούσα , αν και όταν χρειαστεί , τις γνήσιες .

293 σήμερα και ξεκίνησα τώρα που το θυμάμαι όχι με 100% αλλά 93%.

Δεν την έχω αφήσει να πέσει κάτω από το 50% μέχρι στιγμής, δεν έτυχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

293 σήμερα και ξεκίνησα τώρα που το θυμάμαι όχι με 100% αλλά 93%.

Δεν την έχω αφήσει να πέσει κάτω από το 50% μέχρι στιγμής, δεν έτυχε.

     Δεν κάνεις άσχημα , φυσικά μία μπαταρία έχει συγκεκριμένο όριο ζωής κι' αυτό λιγοστεύει από τον ρυθμό χρήσης . Αν έβλεπα πως μειώνεται η διάρκεια της κοντά στον χρόνο , θα αγόραζα μία καινούργια , λόγω της εναλλαγής των μοντέλων μηχανών αλλά και των μπαταριών τους . Νομίζω πως μετά γίνονται πιο δυσεύρετες και πιο ακριβές .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από βδομάδα αποχαιρετώ την μηχανούλα μου και ξεκινούν οι σκέψεις για το επόμενο βήμα. Αποδείχτηκε πολύ τίμια, αλλά εγώ ήθελα περισσότερα.

Πολλές σκέψεις γνωρίζοντας αυτά που θέλω, αλλά και πολλά "φρένα" γνωρίζοντας πως δεν φτάνουν τα φράγκα για αυτά που θέλω.😆

Ξεκινάει η μελέτη λοιπόν (αν και ήδη έχω ψιλοεπιλέξει την επόμενη).

Αλλά έτσι, κουβέντα να γίνεται, τι θα προτείνατε για σύστημα που αρχικά θα αποτελείται απο ένα σώμα και έναν πρώτο φακό. Μπορείτε να ρίξετε ιδέες για καινούρια ή μεταχειρισμένη. Σε νορμάλ ανθρώπινες τιμές. Ο Φακός μπορεί να είναι οποιοσδήποτε θεωρείτε πως κάνει για landscape photography και να είναι sharp και σχετικά γρήγορος (κάτω απο f/2). Ακόμη και prime.

Τα ζητούμενα είναι 

- αυτοματισμοί που θα δίνουν αποτελέσματα εντός κάμερας απευθείας (πχ bracketing, focus stacking κλπ)

- Ξεχωριστά dial για tactical λειτουργία των τριών βασικών ρυθμίσεων (Aperture,Shutter speed, ISO) χωρίς να χρειάζεται να τρέχω σε μενού και υπο-μενού συνέχεια. Αρα αποκλείονται entry level σώματα

- Custom κουμπιά για να ρυθμίσω 3-4 βασικούς συνδυασμούς λειτουργιών που χρησιμοποιώ.

- Σταθεροποίηση στο σώμα (έστω και 1-2 στοπ) και να έχω επιλογή και για σταθεροποιημένους φακούς

- όσο το δυνατόν μεγαλύτερο δυναμικό εύρος

-Αναπτύξιμο σύστημα φακών και δυνατότητα και για επαγγελματικούς φακούς μέσα στο σύστημα αν αργότερα το επιλέξω (δεν θέλω να ξαναμπώ σε σύστημα που δεν έχει φακούς ή που θα διστάζω να επενδύσω σε φακούς επειδή δεν θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στο επόμενο ή μεθεπόμενο σώμα που τυχόν θα πάρω)

απο εκει και πέρα καλό θα ήταν να έχει ασύρματη συνδεσιμότητα, διπλή κάρτα, μεγάλη μπαταρία, να φορτίζει απευθείας με υποδοχή USB (αλλά όλα αυτά δεν είναι deal breakers αν δεν υπάρχουν)

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν θα είναι FF ή APS-C ή M43

Δεν με ενδιαφέρουν megapixel αρκεί να μιλάμε για σύγχρονη μηχανή σε advanced η pro σώμα

Επίσης δεν με ενδιαφέρει καθόλου το βίντεο.

 

Θα επαναλάβω, περισσότερο για να γίνει καφενειοκουβεντούλα το ποστ, να δω πως το βλέπει ο καθένας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...