Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον μόνο φακό που σκέφτομαι σε 1.8 ζοομ σε νορμάλ τιμή είναι ο 18-35 1.8 sigma για κροπ Nikon και Canon dslr είτε mirrorless Nikon/Canon με αντάπτορα.. (αν λειτουργεί σωστά με τον αντάπτορα..).

Οι επιλογές είναι πολλές σε μεταχειρισμένες σε αυτό το badget, οπότε θέλει καλό ξεκαθάρισμα.. από κάπου να κόψουμε για να μειωθούν οι επιλογές.

Για να έχουν σταθεροποίηση στο σώμα τότε μιλάμε κατα βάση για mirrorless. Για να φορτίζουν μέσω usb το ίδιο. Για να έχουν καλή αυτονομία δε μιλάμε για mirrorless.. :P 

Μέγεθος/βάρος μας απασχολούν;

Ακόμα, δε ξέρω αν θα σε καλύψει εσένα προσωπικά το m4/3 που εμένα μου κάθεται καλά στο μυαλό μου αλλά φοβάμαι ότι ακόμα και για τοπίο θα παίρνεις χειρότερη λεπτομέρεια/ευκρίνεια από ότι με την m50 που θες να δώσεις. Δεν είναι λόγος επιλογής τόσο η λεπτομέρεια/ευκρίνεια πάντα που αναφέρω, αλλά όταν είσαι χομπίστας και ψαρώνεις με κρυστάλλινες κατα βάση φωτό τοπίων κλπ που βλέπεις στο ιντερνετ και δώσεις ένα σεβαστό πόσο των 1200-1500 ευρώ, περιμένεις να πάρεις κάτι κοντά σε αυτό που βλέπεις και ίσως με το m4/3 απογοητευτείς.

Για παράδειγμα:

Φωτό από σώμα m4/3 που τώρα κοστίζει 1200 ευρώ το λιγότερο και με φακό των 1000 ευρώ πάνω.. στο base iso...:
 

Panther Creek Falls Triad Summer 2018

H φωτό είναι μια χαρά και η εργονομία της μηχανής και η ποιότητα κατασκευής μηχανής και φακού πολύ καλή αλλά ο μικρός αισθητήρας δείχνει τις αδυναμίες του σε όσους κάνουν πολύ zoom για να δουν την ποιότητα των φωτό τους και εκεί μπορεί να ξενερώσει κάποιος.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Τον μόνο φακό που σκέφτομαι σε 1.8 ζοομ σε νορμάλ τιμή είναι ο 18-35 1.8 sigma για κροπ Nikon και Canon dslr είτε mirrorless Nikon/Canon με αντάπτορα.. (αν λειτουργεί σωστά με τον αντάπτορα..).

Οι επιλογές είναι πολλές σε μεταχειρισμένες σε αυτό το badget, οπότε θέλει καλό ξεκαθάρισμα.. από κάπου να κόψουμε για να μειωθούν οι επιλογές.

Για να έχουν σταθεροποίηση στο σώμα τότε μιλάμε κατα βάση για mirrorless. Για να φορτίζουν μέσω usb το ίδιο. Για να έχουν καλή αυτονομία δε μιλάμε για mirrorless.. :P 

Μέγεθος/βάρος μας απασχολούν;

Ακόμα, δε ξέρω αν θα σε καλύψει εσένα προσωπικά το m4/3 που εμένα μου κάθεται καλά στο μυαλό μου αλλά φοβάμαι ότι ακόμα και για τοπίο θα παίρνεις χειρότερη λεπτομέρεια/ευκρίνεια από ότι με την m50 που θες να δώσεις. Δεν είναι λόγος επιλογής τόσο η λεπτομέρεια/ευκρίνεια πάντα που αναφέρω, αλλά όταν είσαι χομπίστας και ψαρώνεις με κρυστάλλινες κατα βάση φωτό τοπίων κλπ που βλέπεις στο ιντερνετ και δώσεις ένα σεβαστό πόσο των 1200-1500 ευρώ, περιμένεις να πάρεις κάτι κοντά σε αυτό που βλέπεις και ίσως με το m4/3 απογοητευτείς.

Για παράδειγμα:

Φωτό από σώμα m4/3 που τώρα κοστίζει 1200 ευρώ το λιγότερο και με φακό των 1000 ευρώ πάνω.. στο base iso...:
 

Panther Creek Falls Triad Summer 2018

H φωτό είναι μια χαρά και η εργονομία της μηχανής και η ποιότητα κατασκευής μηχανής και φακού πολύ καλή αλλά ο μικρός αισθητήρας δείχνει τις αδυναμίες του σε όσους κάνουν πολύ zoom για να δουν την ποιότητα των φωτό τους και εκεί μπορεί να ξενερώσει κάποιος.

Δυστυχώς σε αυτά τα ποσά δεν μπορείς να πάρεις το καλύτερο σε όλους τους τομείς. Χρειάζεσαι πενταπλάσια χρήματα για να αγγίζει η μηχανή το εξαιρετικό παντού. Οπότε κάπου θα γίνουν συμβιβασμοί. Σε κάποια σημεία η μηχανή θα είναι σχεδόν πολύ καλή και σε άλλα εξαιρετική. Κάποια άλλη θα είναι σε άλλα σημεία αντίστοιχα καλή ή εξαιρετική. 

Πάντως θεωρώ πως σε αυτές τις τιμές όλα τα σημεία της μηχανής βρίσκονται με άριστα το 10 πάνω απο 7.5 και κάποια αγγίζουν το 10. Το όλο θέμα είναι σε τι θα γίνει ο συμβιβασμός;. 

Στον σένσορα;

Στην υποστήριξη;

Στην μπαταρία;

Στο βάρος;

Στους φακούς;

Τα 1500 ευρώ είναι μεν σεβαστό ποσό, αλλά μετα βίας αρχιζεις να ακουμπας σώματα με επαγγελματικές δυνατότητες.

Προσωπικά βρήκα σε ποια σημεία θα κάνω συμβιβασμούς και ελπίζω να καλυφθώ απο τα υπόλοιπα. Από εκεί και πέρα οκ, αν πιάσω το τζόκερ, ξέρω τι να πάρω! 😄

 

Υ.Γ Και η δική σου η Ζ5 μου πέρασε απο το μυαλό, αλλά για κάποιον λόγο δεν με βλέπω ως Nikon user. Πάντως είναι εξαιρετική "για τα κυβικά της" και με πολύ καλό dynamic range όπως βλέπω σε φωτογραφίες που ψάχνω.

Υ.Γ2 Για κάποιον (περίεργο; ) λόγο δεν έχω κοιτάξει καν το lineup της Sony. Ούτε και ξέρω τι μοντέλα βγάζουν και πόσο καλά είναι ή δεν είναι. Το μονο που ξέρω είναι πως έχουν περίεργα μενού, αλλά πολύ καλό autofocus. Δεν είναι περίεργο που κάποιες μάρκες δεν μας κάνουν κλικ και τις αφήνουμε εκτός χωρίς κανέναν απολύτως λόγο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες έχουν + και - όπως λες.

Όλες οι μηχανές μια χαρά είναι. Και η δικιά μου που ανέφερες καλή είναι και η a7 mark 3 καλή είναι και η canon rp ακόμα καλή είναι κλπ κλπ (έτυχε και μίλησα για ff mirrorless στο παράδειγμα). Κάτι καλύτερο έχει η μια κάτι καλύτερο η άλλη. Εσύ είναι τί θες και σε τί δίνεις παραπάνω βαρύτητα.

Δε σε βλέπεις για χρήστη Nikon, αλλά η εργονομία της Nikon είναι απλά αλλού για μένα (και δε προτίνω να πάρεις την z5, γενικά μιλάω). Παίρνεις μηχανή και τα έχεις όλα στα χέρια σου και κράτημα άλλο... και μια χαρά μενού για όταν το χρειαστείς, μόλις το συνηθίσεις δεν είναι καθόλου δύσκολο.
Γελάω με έναν άνθρωπο που στο σκρούτζ έχει βάλει στην z5 ένα αστέρι βαθμολογία στα 5 (το διάβασα το review του αφού είχα πάρει τη z5 και είχα δουλέψει λίγο μαζί της, είχα σχηματίσει μια πρώτη άποψη και τον θεωρώ υπερβολικό) που την έδωσε και πήγε στην Α7 mark 3 και έγραψε ότι μετά από αυτή την αλλαγή (ήθελε καλύτερο af που λογικά η Α7 mark 3 το έχει γιαυτο και άλλαξε μηχανή) εκτίμησε τη Nikon για το κράτημα/εργονομία/μενού. Το αναφέρω για να καταλάβεις ότι και hater να είσαι σε αυτό το κομμάτι στις Nikon δεν έχεις να πεις κάτι αρνητικό :) Πολλά είπα ο Nikonακιας ενώ δε θα ήθελα να χαρακτηριστώ ποτέ ως τέτοιος...

Μην την περάσεις στο ντούκου τη Sony, ρίξε μια ματιά, δίνουν και αυτές καλό αποτέλεσμα και στο budget σου βρίσκεις αρκετές είτε FF είτε aps-c.

57 λεπτά πριν, highpriest είπε

Προσωπικά βρήκα σε ποια σημεία θα κάνω συμβιβασμούς και ελπίζω να καλυφθώ απο τα υπόλοιπα. Από εκεί και πέρα οκ, αν πιάσω το τζόκερ, ξέρω τι να πάρω! 😄

Σε ποιά σημεία λες να κάνεις συμβιβασμούς να ξέρουμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Όλες έχουν + και - όπως λες.

Όλες οι μηχανές μια χαρά είναι. Και η δικιά μου που ανέφερες καλή είναι και η a7 mark 3 καλή είναι και η canon rp ακόμα καλή είναι κλπ κλπ (έτυχε και μίλησα για ff mirrorless στο παράδειγμα). Κάτι καλύτερο έχει η μια κάτι καλύτερο η άλλη. Εσύ είναι τί θες και σε τί δίνεις παραπάνω βαρύτητα.

 

Θεωρώ πως δεν υπάρχει κακή μηχανή απο ένα σημείο και πάνω. Ειδικά αν φύγει κάποιος απο τις entry level του 500άρικου και ανέβει στα διπλάσια χρήματα. Μάλιστα πιστεύω πως ακόμη και του 500αρικου με έναν καλό φακό είναι υπεραρκετές για τις περισσότερες χρήσεις.

Απλά εγώ θέλω το κάτι παραπάνω σε κάποιους τομείς. Και θέλω και την ευκολία μου σε κάποια πράγματα.

 

14 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

 

Δε σε βλέπεις για χρήστη Nikon, αλλά η εργονομία της Nikon είναι απλά αλλού για μένα (και δε προτίνω να πάρεις την z5, γενικά μιλάω). Παίρνεις μηχανή και τα έχεις όλα στα χέρια σου και κράτημα άλλο... και μια χαρά μενού για όταν το χρειαστείς, μόλις το συνηθίσεις δεν είναι καθόλου δύσκολο.
Γελάω με έναν άνθρωπο που στο σκρούτζ έχει βάλει στην z5 ένα αστέρι βαθμολογία στα 5 (το διάβασα το review του αφού είχα πάρει τη z5 και είχα δουλέψει λίγο μαζί της, είχα σχηματίσει μια πρώτη άποψη και τον θεωρώ υπερβολικό) που την έδωσε και πήγε στην Α7 mark 3 και έγραψε ότι μετά από αυτή την αλλαγή (ήθελε καλύτερο af που λογικά η Α7 mark 3 το έχει γιαυτο και άλλαξε μηχανή) εκτίμησε τη Nikon για το κράτημα/εργονομία/μενού. Το αναφέρω για να καταλάβεις ότι και hater να είσαι σε αυτό το κομμάτι στις Nikon δεν έχεις να πεις κάτι αρνητικό :) Πολλά είπα ο Nikonακιας ενώ δε θα ήθελα να χαρακτηριστώ ποτέ ως τέτοιος...

 

Δεν είμαι hater καμίας εταιρίας φωτογραφικών μηχανών. Όλες έχουν σημεία που πρωτοπορούν και αν μου έλεγες να φτιάξω την ιδανική μηχανή θα έπαιρνα τεχνολογία απο όλες για να την συναρμολογήσω. Ούτε και έχω να πω κάτι αρνητικό για την Nikon ή την Sony. Εταιριάρες και οι δύο.  

Την είδα την κριτική του ανθρώπου που λες εδώ και καιρό. Οκ, προφανώς του έκατσε στραβα επειδή δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες του και βαθμολόγησε εν θερμώ. Το λέω, επειδή ακόμη και αν ισχύουν τα όσα έγραψε και στον βαθμό που ισχύουν, δεν δικαιολογείται ένα αστέρι.

Το κυριότερο για εμένα είναι πως αυτή την στιγμή δεν αλλάζω σύστημα για να πάρω τα ίδια πράγματα σε άλλη μάρκα, αλλάζω για να ανέβω κατηγορία απο τις entry level σε κάτι με περισσότερες δυνατότητες και αυτοματισμούς, αλλά κυρίως μέλλον ανάπτυξης. Ενδέχεται να μείνω πχ στην Canon και να επενδύσω (λέμε τώρα, τυχαίο το παράδειγμα ) σε σύστημα RF ξεκινώντας αρχικά απο την RP και χτίζοντας σε φακούς, ώστε αργότερα αν πάρω την R5 (ξαναλέμε...τυχαίο παράδειγμα) να μην πάει χαμένο το γυαλί. Θέλω να μπω δηλαδή σε σύστημα που θα έχει περιθώριο ανάπτυξης. Και όχι, δεν θέλω αντάπτορες σε κανένα είδος και τύπο. Δοκίμασα και είδα πως σαν το native γυαλί δεν υπάρχει.

24 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

 

Σε ποια σημεία λες να κάνεις συμβιβασμούς να ξέρουμε?

Εγώ ξέρω. Εσείς όχι ακόμη. 😄

Πάντως όταν γίνει η αλλαγή θα ενημερώσω για τους λόγους που με οδήγησαν εκεί. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ρε συ, πάλι κρυφά πράγματα μας κρατάς;;; Θες να μας τρελάνεις;;!!

Όπως και να χει με το καλό η νέα μηχανή σου.

 

Όπως ειπα και στο πρώτο ποστ του παρόντος διαλόγου, εγώ αποφάσισα σχεδόν που θα κινηθώ.

Η κουβεντούλα είναι καφενειακού χαρακτήρα για να δω τι θα αποφασίζατε οι υπόλοιποι με τα δεδομένα που έθεσα. Έτσι για να υπάρξει μια πιο σφαιρική άποψη, αλλά να δω και μήπως τυχόν παρέλειψα κάτι στην δική μου έρευνα.😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Ενδέχεται να μείνω πχ στην Canon και να επενδύσω (λέμε τώρα, τυχαίο το παράδειγμα ) σε σύστημα RF ξεκινώντας αρχικά απο την RP και χτίζοντας σε φακούς, ώστε αργότερα αν πάρω την R5 (ξαναλέμε...τυχαίο παράδειγμα) να μην πάει χαμένο το γυαλί. Θέλω να μπω δηλαδή σε σύστημα που θα έχει περιθώριο ανάπτυξης. Και όχι, δεν θέλω αντάπτορες σε κανένα είδος και τύπο. Δοκίμασα και είδα πως σαν το native γυαλί δεν υπάρχει.

Για να μην σου γράφω σεντόνι, δες λίγο τι επιλογές έχεις από Canon RF φακούς ...
Δες τις τιμές, είναι στον θεο η μου φαίνεται;
'Εχει 1-2 "τυράκια" φακούς και μετά το χάος... όλοι πάνω από 500....

Αν και είμαι πιο πολυ Canonakias, νομίζω με αυτές τις τιμές που έχουν στους φακούς δεν βλέπω να πηγαίνω ποτε σε canon FF mirrorless,  μιας και που δεν βγάζω χρήματα από αυτό. Σε sony FF με βλέπω στο μέλλον

Επίσης διαβάζω οτι το autofocus speed. τουλάχιστον στις entry level canon mirrorless, είναι σαν απλά να βάλαν μια 6d mk2 σε καλούπι mirrorless...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Ρε συ, πάλι κρυφά πράγματα μας κρατάς;;; Θες να μας τρελάνεις;;!!

 

Άντε, θα δώσω ένα hint. Δεν θα έχει AA φίλτρο. Δεν κάνω φωτογράφιση ρούχων ή πορτραίτων οπότε το φαινόμενο του moire δεν με πολυαπασχολεί, ενώ θα πάρω καλύτερο sharpness στα είδη φωτογραφίας που με ενδιαφέρουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, highpriest είπε

Άντε, θα δώσω ένα hint. Δεν θα έχει AA φίλτρο. Δεν κάνω φωτογράφιση ρούχων ή πορτραίτων οπότε το φαινόμενο του moire δεν με πολυαπασχολεί, ενώ θα πάρω καλύτερο sharpness στα είδη φωτογραφίας που με ενδιαφέρουν.

    Nikon F100 !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, highpriest είπε

Θα μπορούσε να είναι Nikon βεβαίως βεβαίως😎

Όχι όμως F100 😄

      Καλά , άσχετα με την αναφορά στην F100 , η επιλογή συστήματος με κριτήριο το mount δεν παύει να έχει την σημασία της !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, bc00l είπε

Για να μην σου γράφω σεντόνι, δες λίγο τι επιλογές έχεις από Canon RF φακούς ...
Δες τις τιμές, είναι στον θεο η μου φαίνεται;
'Εχει 1-2 "τυράκια" φακούς και μετά το χάος... όλοι πάνω από 500....

Αν και είμαι πιο πολυ Canonakias, νομίζω με αυτές τις τιμές που έχουν στους φακούς δεν βλέπω να πηγαίνω ποτε σε canon FF mirrorless,  μιας και που δεν βγάζω χρήματα από αυτό. Σε sony FF με βλέπω στο μέλλον

Επίσης διαβάζω οτι το autofocus speed. τουλάχιστον στις entry level canon mirrorless, είναι σαν απλά να βάλαν μια 6d mk2 σε καλούπι mirrorless...

 

Όλοι οι sony είναι ακριβότεροι . Επιπλέον στην canon έχεις άπειρους φακούς eos που δουλεύουν τέλεια με αντάπτορα. Και έχεις τη ff mirrorless με το καλύτερο vfm , την rp . Επιπλέον έχεις τον καλύτερο και πιο προσιτό all round , τον 24-240 , προσιτό prime 16mm , το μοναδικό 35mm 1.8 που είναι και macro σε πολύ καλή τιμή. Επίσης ο κορυφαίος επαγγελματικός φακός ζουμ αυτή τη στιγμή (ακριβός βέβαια) , που πατάει κάτω τα πάντα , όχι σε sony, αλλά και leica , hasselbland , οτιδήποτε , ο canon RF 24-70 F/2. Οι υπόλοιποι απλά δεν μπορούν να φτιάξουν κάτι τέτοιο . 

Από την άλλη οι κάτοχοι sony, μόνο σώματα έχουν , όπου κι αν δεις . Και βγάζουν με ό,τι legacy φακό υπάρχει . Και σε legacy , έχεις καλύτερη απόδοση σε canon rf με φακούς fd !!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Φυσικά μέσα σε όλα αυτά , να αναφέρουμε τους ψιθύρους για μία Z8 , ακόμη καλά καλά δεν είδαμε μία Z9 ......... όπως επίσης και τον νέο Z mount 800 f/6. κάτι ....... το οξύμωρο για μένα είναι πως παρόλη την εξέλιξη , η οποία υφίσταται και δεν το αρνούμαι στο ελάχιστο , όταν φτάνει η δουλειά στους φακούς , εκεί τα πράγματα παραμένουν ογκώδη και ακριβά όπως είναι αναμενόμενο φυσικά ....... δλδ τα τεχνολογικά οφέλη σε ότι αφορά τον όγκο και την φορητότητα πάνε περίπατο όπως το αντιλαμβάνονται όλοι ....... από την άλλη πλευρά , σκέφτομαι αφού ξέρουν πως εκεί θα πάει το πράγμα ....... γιατί μιλάνε για compact καταστάσεις και φορητότητες κλπ ....... όταν γνωρίζουν πολύ καλά και ανεξάρτητα κατασκευαστή ....... πως ναι μεν υπάρχουν οι απλοί φακοί ....... όμως οι άλλοι ...... δεν έπαψαν να είναι ογκώδεις , βαρείς άλλα και πανάκριβοι φυσικά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Όλοι οι sony είναι ακριβότεροι . Επιπλέον στην canon έχεις άπειρους φακούς eos που δουλεύουν τέλεια με αντάπτορα. Και έχεις τη ff mirrorless με το καλύτερο vfm , την rp . Επιπλέον έχεις τον καλύτερο και πιο προσιτό all round , τον 24-240 , προσιτό prime 16mm , το μοναδικό 35mm 1.8 που είναι και macro σε πολύ καλή τιμή. Επίσης ο κορυφαίος επαγγελματικός φακός ζουμ αυτή τη στιγμή (ακριβός βέβαια) , που πατάει κάτω τα πάντα , όχι σε sony, αλλά και leica , hasselbland , οτιδήποτε , ο canon RF 24-70 F/2. Οι υπόλοιποι απλά δεν μπορούν να φτιάξουν κάτι τέτοιο . 

Από την άλλη οι κάτοχοι sony, μόνο σώματα έχουν , όπου κι αν δεις . Και βγάζουν με ό,τι legacy φακό υπάρχει . Και σε legacy , έχεις καλύτερη απόδοση σε canon rf με φακούς fd !!!!!

Επειδή το έχω ψάξει αρκετά για την RP, θα συμφωνήσω με όλα τα παραπάνω.

Ξεκινάει κάποιος με RP και αρχίζει χτίσιμο φακών που θα έχει για την επόμενη 20ετία. Και η RP δεν παύει να είναι μια σύγχρονη FF mirrorless που αν κριθεί στην τιμή της και όχι στην κατηγορία της είναι ακόμη πιο VFM. 

Παρόλα αυτά για την δική μου περίπτωση νιώθω πως δεν πρόκειται για αναβάθμιση. Τι εννοώ; Θα έχω πάνω κάτω ίδιες αποδόσεις με την Μ50, απλά σε ένα FF σύστημα και με ένα σύστημα φακών που προβλέπεται ευοίωνο. Θα ήταν αρκετό απο μόνο του για να μπω σε διαδικασία αλλαγής; Χμμ...αν κοιτούσα για FF μάλλον όχι. Θα ήθελα να καλύπτονται και άλλοι παράγοντες.

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Φυσικά μέσα σε όλα αυτά , να αναφέρουμε τους ψιθύρους για μία Z8 , ακόμη καλά καλά δεν είδαμε μία Z9 ......... όπως επίσης και τον νέο Z mount 800 f/6. κάτι ....... το οξύμωρο για μένα είναι πως παρόλη την εξέλιξη , η οποία υφίσταται και δεν το αρνούμαι στο ελάχιστο , όταν φτάνει η δουλειά στους φακούς , εκεί τα πράγματα παραμένουν ογκώδη και ακριβά όπως είναι αναμενόμενο φυσικά ....... δλδ τα τεχνολογικά οφέλη σε ότι αφορά τον όγκο και την φορητότητα πάνε περίπατο όπως το αντιλαμβάνονται όλοι ....... από την άλλη πλευρά , σκέφτομαι αφού ξέρουν πως εκεί θα πάει το πράγμα ....... γιατί μιλάνε για compact καταστάσεις και φορητότητες κλπ ....... όταν γνωρίζουν πολύ καλά και ανεξάρτητα κατασκευαστή ....... πως ναι μεν υπάρχουν οι απλοί φακοί ....... όμως οι άλλοι ...... δεν έπαψαν να είναι ογκώδεις , βαρείς άλλα και πανάκριβοι φυσικά .

Μπάμπη, υπάρχει μια εμφανής στροφή των κατασκευαστών σε δύο πολύ διακριτά συστήματα

Πρώτον όλοι κοιτάζουν πλέον προς mirrorless και FF (πλην Fuji, Panasonic, OM Systems)
Αλλά κοιτάζουν να χτυπήσουν και τις APS-C και Μ43 παράλληλα. Γι' αυτό θα δεις φακό της Canon σε σύστημα RF στα 600mm κάτω απο 1000 ευρώ. 

Σου λέει θες ελαφρύ και μικρό φακό για FF; Εχω, πάρε! Κάτω απο 1000 ευρώ!

Λέει ο πελάτης "Μα αυτός είναι F11!"

Και σου λέει και η Canon "Όταν όμως μου συγκρίνεις τους μικρούληδες 300άρηδες και λες πως είναι 600mm αντίστοιχο σε FF αγαπητή εταιρία των Μ43 δεν τους λες πως το f5,6 που τους δίνεις στην καλύτερη, είναι f11,2 σε αντίστοιχο FF"

Κάπου έχουν μπλέξει οι γραμμές σε θέματα βάρους, φακών κλπ και ο μέσος αγοραστής δεν γνωρίζει τι παίρνει. Δεν ξέρει σένσορες, δεν ξέρει διαφράγματα, δεν ξέρει αντιστοιχίες σε FF και αρχίζουν οι παρανοήσεις.

Αν κάποιος τα βάλει κάτω θα δει πως οι FF φακοί της Canon σε RF με αντίστοιχα εστιακά μήκη, αλλά και αντίστοιχα διαφράγματα είναι σε ίδιες τιμές ή και χαμηλότερα απο τους APS-C ή και τους Μ43

Θες ανοικτά διαφράγματα; Βαρύτεροι και ακριβότεροι φακοί. Νόμος. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, highpriest είπε

Πρώτον όλοι κοιτάζουν πλέον προς mirrorless και FF (πλην Fuji, Panasonic, OM Systems)
Αλλά κοιτάζουν να χτυπήσουν και τις APS-C και Μ43 παράλληλα. Γι' αυτό θα δεις φακό της Canon σε σύστημα RF στα 600mm κάτω απο 1000 ευρώ. 

Σου λέει θες ελαφρύ και μικρό φακό για FF; Εχω, πάρε! Κάτω απο 1000 ευρώ!

Προσφάτως έκανα ένα συγκριτικό, με το ερώτημα: αν σε συνθήκες ιδιαίτερα χαμηλού φωτισμού, μπορεί μια μηχανή του συστήματος μ43 με τη χρήση πολύ φωτεινού φακού, να ανταπεξέλθει συγκριτικά με μια FF κάμερα όπως η Canon 6D markII όταν φωτογραφίζουμε στο χέρι, καθώς επίσης, ποιό περίπου το όριο στο οποίο το IBIS μιας m43 κάμερας αντισταθμίζει το μεγάλο αισθητήρα. Χρησιμοποιήθηκε αφενός μια Olympus M10 m4 + 7artisans 50mm f0.95 και αφετέρου μια Canon 6D markII με φακό 85mm f1.8. Επιχειρήθηκε το κάδρο να είναι ίδιο και φωτογραφήθηκε ένα κείμενο σε σχεδόν απόλυτο σκοτάδι. Το αποτέλεσμα ήταν άκρως εντυπωσιακό: η Olympus "εσβησε" την Canon και έβγαλε αρκετά καθαρή φωτογραφία με χρόνο αν θυμάμαι καλά 1/3 sec! Το πείραμα δεν έχει βέβαια αξιώσεις επιστημονικότητας (ο φακός της Olympus είναι πιο φωτεινός, αλλά το f1.8 με το image circle μιας FF σε τι f  άραγε αντιστοιχεί στο μ43;) αλλά μου έδωσε μια γρήγορη εμπειρική ιδέα. To IBIS κάνει απίστευτη δουλειά. Θα επανέλθω με την πρώτη ευκαιρία γιατί δεν έχω αυτή τη στιγμή τα αρχεία μαζί μου. 

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...