Προς το περιεχόμενο

CHAOS αοριστολογιών με το «ελληνικό υπεραυτοκίνητο των 3.000 ίππων»


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, manolis940 είπε

Ένα video χωρίς πηγές στο οποίο κάποιος μιλάει και η πρώτη λέξη που λέει "πιθανών" φαίνεται να μην ξέρει για τι μιλάει και για το τι έρευνα έχει κάνει !
Ένα ποστ σε ένα forum που κάθετε και βρίζει κάποιον άλλο.

Τέλος το ότι έχεις κάνει επισήμανση το ποστ αυτό με ξεπερνάει ! Να μην σου πω ότι ξεπερνάει και τον ορισμό της επισήμανσης

Κοιτάξτε, κύριε μου. Ένας άθεος δεν μπορεί να πείσει έναν πιστό με λογική και επιχειρήματα πως δεν υπάρχει θεός.
Το μαστόρι του βίντεο που είναι και πολύ καλό στη δουλειά του, με όση διακριτικότητα μπορεί να έχει, λέει κάποια σημαντικά πράγματα. Αν δεν σας αρέσουν αυτά, μην τον πιστεύετε. Απλά δεν κατανοώ γιατί συνεχίζετε να κολλάτε σε λεπτομέρειες (αρχικά δεν υπάρχει πηγή, μετά δεν μας αρέσει το μαστόρι) και δεν σχολιάζετε λ.χ. αυτά που ο ίδιος ο Πανόπουλος έχει πει. Μήπως διαδίδω πράγματα που δεν έχει πει, ποτέ;


ΥΓ. Και επειδή είμαι μανιακός ενάντια στην βλακεία, έχω στείλει μήνυμα σε Red Bull Racing ρωτώντας αν αυτά που αναφέρει ο Πανόπουλος ισχύουν, όπως και σε δημοσιογράφο σχετικά με την αναπαραγωγή του δελτίου τύπου. Όταν θα έχω νεότερα, θα σας βομβαρδίσω με περισσότερα στοιχεία αφού τα υπάρχοντα δεν σας πείθουν (ή εντέχνως, τα αγνοείτε)...

  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα σοβαρά έβαλες τον άλλον να παραθέσει πηγές? Δηλαδή αντί να έχεις πηγές εσύ που πιστεύεις στον Πανόπουλο πρέπει να έχουν οι άλλοι?

Οκ ας πούμε για συντομία της συζήτησης ότι δεν έχουμε πηγές.

Ακούμε τις δικές σου πηγές λοιπόν, γιατί εσύ πρέπει να αποδείξεις πως έπιασε το αυτοκίνητο (catch (sic)) 0-100 σε 1,5 δευτερόλεπτο, κεραμικά πιστόνια, μετάδοση/μεταφορά μάζας πως σκατά το είπε, πως δουλεύει το δεύτερο αυτοκίνητο με υδρογόνο και γενικά καμιά 509χιλιαδες ερωτηματικά. Ξεκινά με όποιο θες.

Εσύ πρέπει να αποδείξεις ότι υπάρχει αυτοκίνητο όχι εμείς να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει.

Επεξ/σία από Parolos4
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Δεν είμαι μέτοχος ούτε του Πανόπουλου, ούτε κάποιας ανταγωνιστικής εταιρίας όπως υπόλοιποι ! 

Or am I ??

Ποιος είναι ο ανταγωνιστής του??. H τύπισσα του Theranos φυλακή.

Ο άλλος της Nikola ούτε και ξέρω.. 

Ο μόνος που φαίνεται ότι έχει συμφέρον είσαι εσύ. 

Τέλος κουβέντας μεταξύ μας.

 

Επεξ/σία από saintinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, teodoreh είπε

Κοιτάξτε, κύριε μου. Ένας άθεος δεν μπορεί να πείσει έναν πιστό με λογική και επιχειρήματα πως δεν υπάρχει θεός.
Το μαστόρι του βίντεο που είναι και πολύ καλό στη δουλειά του, με όση διακριτικότητα μπορεί να έχει, λέει κάποια σημαντικά πράγματα. Αν δεν σας αρέσουν αυτά, μην τον πιστεύετε. Απλά δεν κατανοώ γιατί συνεχίζετε να κολλάτε σε λεπτομέρειες (αρχικά δεν υπάρχει πηγή, μετά δεν μας αρέσει το μαστόρι) και δεν σχολιάζετε λ.χ. αυτά που ο ίδιος ο Πανόπουλος έχει πει. Μήπως διαδίδω πράγματα που δεν έχει πει, ποτέ;


ΥΓ. Και επειδή είμαι μανιακός ενάντια στην βλακεία, έχω στείλει μήνυμα σε Red Bull Racing ρωτώντας αν αυτά που αναφέρει ο Πανόπουλος ισχύουν, όπως και σε δημοσιογράφο σχετικά με την αναπαραγωγή του δελτίου τύπου. Όταν θα έχω νεότερα, θα σας βομβαρδίσω με περισσότερα στοιχεία αφού τα υπάρχοντα δεν σας πείθουν (ή εντέχνως, τα αγνοείτε)...

Το μαστόρι του video ξέρω ότι είναι πάρα πολύ καλό στην δουλειά του αλλά δεν σκαμπάζει από έρευνα. Άλλο το ένα άλλο το άλλο ! Το αν ο Πανόπουλος λέει αλήθεια ή ψέματα δεν είναι θέμα πιστεύω. Μπορείς να απέχεις και εσύ όπως και εγώ, να πεις δεν ξέρω  ή να βρεις αποδείξεις για τα ψέματα του !
Το να συλλέγεις γνώμες από διάφορα forum δεν είναι αποδείξεις ! Δεν ξέρω πως να το βάλω στο κεφάλι σου

3 λεπτά πριν, Parolos4 είπε

Τώρα σοβαρά έβαλες τον άλλον να παραθέσει πηγές? Δηλαδή αντί να έχεις πηγές εσύ που πιστεύεις στον Πανόπουλο πρέπει να έχουν οι άλλοι?

Δείξει μου που ακριβώς είπα ότι το αμάξι υπάρχει και ότι πιστεύω στον Πανόπουλο .... Ε ναι ακριβώς ..... ΠΟΥΘΕΝΑ. Για όσους λένε ότι δεν υπάρχει μπορώ να ζητάω πηγές όλη μέρα !

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, saintinos είπε

Αν δεις τις συνεντεύξεις του και ακούσεις την ιστορία του αρχές 90' , τόσο πίσω, 

Ξεκίνησε να σχεδιάζει το όραμα του για πώς θα είναι ένα αυτοκίνητο. Το πρώτο του πρωτότυπο το 94' ήταν ένα συνονθύλευμα εξαρτημάτων και τεχνολογιών που απέκτησε μέσα από forum!! όπως και οι πρώτοι του συνεργάτες μηχανικοί , καρμποναδες, ηλεκτρολόγοι κλτ ήταν μέσα από το φόρουμ! Είχε ένα οικονομικό υπόβαθρο ο ιδιος, και το εκμεταλλεύτικε πλήρως μαζί με δωρεές να φτιάξει το πρώτο πλήρως λειτουργικό πρωτότυπο. Από εκεί και μετά αφού ο ο κόσμος και περισσότερο οι επενδυτές πείστηκαν για τις ικανότητες του άρχισαν να ριχνουν χρήμα. Χτίζει την αυτοκίνητο βιομηχανία του δεκαετίες. 

Δεν συγκρίνω το Σανοπουλο ούτε για αστείο με τέρατα της αυτοκίνησης και της επιστήμης.

Είναι σα να λες ότι το ζασταβα επειδή έχει Ρόδες είναι το ίδιο με μια Ferrari. Οι ομοιότητες επιφανειακές και αστοχες.

Το:

Αναφορά σε κείμενο

Αλλά ο δικός μας Πανόπουλος φυσικά είναι μια κατηγορία καλύτερος.

ήταν ειρωνικό προφανώς...

Αναφέρθηκα στον Koenigsegg ως διόρθωση για το 4ο επιχείρημα του teodoreh ότι κανένας δεν έχει πετύχει να τα φτιάχνει όλα μόνος του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cheparalos είπε

Το:

ήταν ειρωνικό προφανώς...

Αναφέρθηκα στον Koenigsegg ως διόρθωση για το 4ο επιχείρημα του teodoreh ότι κανένας δεν έχει πετύχει να τα φτιάχνει όλα μόνος του...

Μην παρεξηγηθω δεν είχα πρόθεση να σε αντικρούσω! Απλά συμπλήρωσα λίγο background. Λυπάμαι αν πέρασα λάθος τη σκέψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2021 στις 9:13 ΠΜ, manolis940 είπε

Κάνεις λάθος. Μας αφορά. Δεν είναι πολλές οι επιχειρήσεις που προορίζονται για εξαγωγές ειδικά σε προϊόντα τέτοιου ύψους. Η επιτυχία του πανόπουλου και του κάθε πανόπουλου θα φέρει εκατομύρια στα ελληνικά δημόσια ταμεία τα οποία θα είναι απ' το εξωτερικό !
Αν ακόμη πετύχει θα τραβήξει κι άλλες παρόμοιες επενδύσεις. Κρατάω και γω βέβαια μικρό καλάθι γιατί 2 χρόνια τώρα που βλέπω διάφορα άρθρα και video δεν έχω δει τίποτα που να μοιάζει σε αμάξι 3000 ίππων που να παίρνει έστω και μπρος αλλά δεν θα φτάσω στο άλλο άκρο να ρίχνω λάσπη.

 

με τα  ΑΝ....δουλεια δεν γινεται, κι επειδη ο Ελληνας ειναι πιο πολυ των λογων και λιγοτερο των πραξεων, εγω επιμενω οτι ΔΕΝ μας αφορα, οσο δεν υπαρχει αντικειμενο χειροπιαστο...!  οπως λες, 2 χρονια τωρα, μονο ανακοινωσεις υπαρχουν.  

 

ΑΝ και ΟΤΑΝ παρουσιαστει, βεβαιως θα ειναι κατι πολυ σημαντικο και θα κανει μπαμ. ομως, μεχρι να υπαρξει κατι χειροπιαστο, μια αποδειξη του εγχειρηματος..... ο,τιδηποτε και να σχολιασουμε, ειναι "αλλα λογια, να αγαπιομαστε.." !!!! 

  εγω θα αφησω τον χρονο να αποδειξει του λογου το αληθες...!!! 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, teodoreh είπε

...


ΥΓ. Και επειδή είμαι μανιακός ενάντια στην βλακεία, έχω στείλει μήνυμα σε Red Bull Racing ρωτώντας αν αυτά που αναφέρει ο Πανόπουλος ισχύουν, όπως και σε δημοσιογράφο σχετικά με την αναπαραγωγή του δελτίου τύπου. Όταν θα έχω νεότερα, θα σας βομβαρδίσω με περισσότερα στοιχεία αφού τα υπάρχοντα δεν σας πείθουν (ή εντέχνως, τα αγνοείτε)...

Στείλε και σε top gear και σε sothebys πως λέγεται, για να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cabdik είπε

 

με τα  ΑΝ....δουλεια δεν γινεται, κι επειδη ο Ελληνας ειναι πιο πολυ των λογων και λιγοτερο των πραξεων, εγω επιμενω οτι ΔΕΝ μας αφορα, οσο δεν υπαρχει αντικειμενο χειροπιαστο...!  οπως λες, 2 χρονια τωρα, μονο ανακοινωσεις υπαρχουν.  

 

ΑΝ και ΟΤΑΝ παρουσιαστει, βεβαιως θα ειναι κατι πολυ σημαντικο και θα κανει μπαμ. ομως, μεχρι να υπαρξει κατι χειροπιαστο, μια αποδειξη του εγχειρηματος..... ο,τιδηποτε και να σχολιασουμε, ειναι "αλλα λογια, να αγαπιομαστε.." !!!! 

  εγω θα αφησω τον χρονο να αποδειξει του λογου το αληθες...!!! 

 

Το αναφέρω ότι η υλοποίηση τέτοιων project στην Ελλάδα είναι στο άμεσο ενδιαφέρο και του μέσου Έλληνα παρόλο που δεν θα μπορέσει να τα καταναλώσει αλλά θα επωφεληθεί έμεσμα.

Χαίρομαι πάντως που έστω και λίγο με κάποιον συμφωνούμε :)

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, saintinos είπε

Μην παρεξηγηθω δεν είχα πρόθεση να σε αντικρούσω! Απλά συμπλήρωσα λίγο background. Λυπάμαι αν πέρασα λάθος τη σκέψη μου.

ΟΚ! Και εγώ δεν ήμουν σίγουρος...

6 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Δείξει μου που ακριβώς είπα ότι το αμάξι υπάρχει και ότι πιστεύω στον Πανόπουλο .... Ε ναι ακριβώς ..... ΠΟΥΘΕΝΑ. Για όσους λένε ότι δεν υπάρχει μπορώ να ζητάω πηγές όλη μέρα !

Επίτρεψέ μου μια διευκρίνιση:
Οι περισσότεροι αν όχι όλοι όσοι αμφισβητούμε αυτή την στιγμή τον Πανόπουλο, έχουμε ένα κοινό χαρακτηριστικό.
Αηδιάζουμε με το πρόσχημα του πατριωτισμού του που εκμηδενίζει ιστορικούς γίγαντες του τομέα, προτού βγάλει στην κυκλοφορία το ανταγωνιστικό του προϊόν.
Αντιδρούμε στο ότι επαινεί τον εαυτό του, την ομάδα του, το προϊόν του.... όταν η σωστή σειρά είναι να παρουσιάσουν το προϊόν και ο υπόλοιπος κόσμος να τους προσκυνήσει.

Κατάλαβες;
Δεν χρειάζονται πηγές για το αν υπάρχει.
Μου αρκεί που ανακοινώνει την νίκη του έναντι του ανταγωνισμού πριν αρχίσει η μάχη, και μπλέκει σε όλο αυτό τη χώρα μου.
Είναι σαν να ακούς Γερμανό να μιλάει για άρεια φυλή... Κακοί συνειρμοί!
Έτσι και εμείς έχουμε τον Σώρα, την χρυσή αυγή και πολλά άλλα τέτοια παραδείγματα πατριωτών.

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος Μανώλη, αν έχεις οποιαδήποτε σχέση με τον χώρο μπορείς να καταλάβεις αμέσως αν αυτός που μιλάει ξέρει τι λέει ή όχι. Όταν σε ρωτάνε ποιό είναι το πλεονέκτημα ενός υλικού και απαντάς "Είναι 10 φορές πιο αντοχής", τι να πούμε άλλο;  Έτσι απαντάει ο Μπάμπης ο χρωματοπώλης της γειτονιάς όταν σου πουλάει μονωτικό ταράτσας, όχι άνθρωπος που υποτίθεται είναι επικεφαλής τμήματος R&D.  Όταν μας μιλάς για το πρωτοποριακό σου αυτοκίνητο με καύσιμο το υδρογόνο και μας λές " Η διάσπαση του υδρογόνου δημιουργεί ενέργεια", όχι R&D δεν κάνεις, μάλλον δεν έχεις ιδέα πώς δουλεύει μια κυψέλη καυσίμου, αλλιώς θα ήξερες την διαφορά διάσπασης και ιονισμού.

  • Like 14
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manolis940 είπε

Το μαστόρι του video ξέρω ότι είναι πάρα πολύ καλό στην δουλειά του αλλά δεν σκαμπάζει από έρευνα. Άλλο το ένα άλλο το άλλο ! Το αν ο Πανόπουλος λέει αλήθεια ή ψέματα δεν είναι θέμα πιστεύω. Μπορείς να απέχεις και εσύ όπως και εγώ, να πεις δεν ξέρω  ή να βρεις αποδείξεις για τα ψέματα του !
Το να συλλέγεις γνώμες από διάφορα forum δεν είναι αποδείξεις ! Δεν ξέρω πως να το βάλω στο κεφάλι σου

Τα περισσότερα ψέμματα δεν χρειάζεται να είναι μηχανικός κάποιος για να τα καταλάβει. Ας πούμε η ιστορία με το site, όπου αρχικά έλεγαν πως επιτέλους θα δούμε κανονικό αυτοκίνητο και μετά το κράξιμο, άλλαξαν τον τίτλο και να δικαιολογήσουν την απάτη.

Όσο για το μαστόρι, αυτός έχει τις γνώσεις και τις παραθέτει μια χαρά. Δεν τον νοιάζει ο Πανόπουλος, αυτός απλά αναφέρει πως τεχνικά, το πράμα, δεν τσουλάει. Παρόλα αυτά, αν τον θεωρείτε αναξιόπιστο ή λίγο, βρείτε έναν καλύτερο. Ή μην τον πιστεύετε. Ή μην πιστεύετε τίποτα. Δεν μπορούν όλοι να πειστούν, τί να κάνουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Cheparalos είπε

ΟΚ! Και εγώ δεν ήμουν σίγουρος...

Επίτρεψέ μου μια διευκρίνιση:
Οι περισσότεροι αν όχι όλοι όσοι αμφισβητούμε αυτή την στιγμή τον Πανόπουλο, έχουμε ένα κοινό χαρακτηριστικό.
Αηδιάζουμε με το πρόσχημα του πατριωτισμού του που εκμηδενίζει ιστορικούς γίγαντες του τομέα, προτού βγάλει στην κυκλοφορία το ανταγωνιστικό του προϊόν.
 

Και εμένα με αηδιάζει το στυλ του αλλά αυτό δεν είναι απόδειξη από μόνο του ότι δεν υπάρχει αμάξι!

 

5 λεπτά πριν, Cheparalos είπε

Αντιδρούμε στο ότι επαινεί τον εαυτό του, την ομάδα του, το προϊόν του.... όταν η σωστή σειρά είναι να παρουσιάσουν το προϊόν και ο υπόλοιπος κόσμος να τους προσκυνήσει.

Αυτό ήταν μια φορά και ένα καιρό. Για νέα και καινοτόμα προϊόντα πρέπει να δημιουργήσεις το hype στον κόσμο για τον ερχομό τους. Αυτό απ την άλλη δεν είναι απόδειξη πως υπάρχει

7 λεπτά πριν, teodoreh είπε

Τα περισσότερα ψέμματα δεν χρειάζεται να είναι μηχανικός κάποιος για να τα καταλάβει. Ας πούμε η ιστορία με το site, όπου αρχικά έλεγαν πως επιτέλους θα δούμε κανονικό αυτοκίνητο και μετά το κράξιμο, άλλαξαν τον τίτλο και να δικαιολογήσουν την απάτη.

Όσο για το μαστόρι, αυτός έχει τις γνώσεις και τις παραθέτει μια χαρά. Δεν τον νοιάζει ο Πανόπουλος, αυτός απλά αναφέρει πως τεχνικά, το πράμα, δεν τσουλάει. Παρόλα αυτά, αν τον θεωρείτε αναξιόπιστο ή λίγο, βρείτε έναν καλύτερο. Ή μην τον πιστεύετε. Ή μην πιστεύετε τίποτα. Δεν μπορούν όλοι να πειστούν, τί να κάνουμε...

Το να πείσεις ένα άθεο ότι δεν υπάρχει θεός.... Δικά σου λόγια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://euipo.europa.eu/eSearch/#details/owners/12256
https://www.businessregistry.gr/publicity/show/156866603000


Επειδή κάποιοι τα ψάχνανε παραθέτω τα links. Βέβαια τον αν έχει φτιάξει κάτι ή όχι λίγο πολύ το έχουμε καταλάβει όλοι.

Επεξ/σία από lefosmania
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...