Προς το περιεχόμενο

CHAOS αοριστολογιών με το «ελληνικό υπεραυτοκίνητο των 3.000 ίππων»


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Stoliver είπε

Άμα κατασκευάζονται στην Ελλάδα, είναι ελληνικά. Τα μηχανήματα και υλικά μπορεί να είναι από όλο τον πλανήτη. 

Πρώτες ύλες. Όχι έτοιμα εξαρτήματα.

Οι πρώτες ύλες μπορούν να είναι από όλο τον πλανήτη.
Πυρίτιο, Λίθιο, Βολφράμιο κλπ.
Του το δίνω.

Αλλά αν θέλει να λέει ότι παράγει στην Ελλάδα τα δικά του εξαρτήματα,
να πάρει το λίθιο και να το κάνει μπαταρία.

Τότε λέγεται ελληνική παραγωγή και όχι συναρμολόγηση.
Μέχρι την τελευταία βίδα όπως είπε ο ίδιος ο Πανόπουλος, οπότε ορισμένοι μη γίνεστε βασιλικότεροι.

Επεξ/σία από nemom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Αμ εδώ το χάνεις. Δεν έχω χρόνο να το δω τώρα, θα το ψάξω αργότερα και θα κάνω update, αλλά αν δεν απατώμαι ο τύπος έχει αναφέρει ότι και τα μηχανήματα που θα χρησιμοποιήσουν είναι δικιάς τους κατασκευής. 

Το μηχάνημα που λέει για τους -300 είναι από Αμερική πάντως, το είχε πει.  The newest addition to our production line, the CryoFreezer™, offers a temperature range of ambient to –300°F. https://thermalprocessing.com/storefront/dmp-cryosystems/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nemom είπε

από την άλλη δε λέει ποιού γαλαξιακού έτους το 2022...

Μπορεί ο άνθρωπος να είναι μουσουλμάνος και να ζει στο 1443 σύμφωνα με το Ισλαμικό ημερολόγιο 🤷‍♀️

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aztec είπε

όπως καταλαβαινουμε και οι δύο δεν μπορεί να γινει αυτό  . Ελαστικά ο ίδιος έχει πει οτι εχει μιλήσει με εταιρεία εξωτερικού ωστε να του φτιαξουν λάστιχα . Δεν συζητάω καν για οθόνες κτλ. 

δηλαδή όταν έλεγε 100%
να μην εννοούσε 100%...

πού να είναι οι «αντικειμενικοί» που κρίνουν τα σχόλια και όχι τον Πανόπουλο... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε παλι, αν βγάλει αμάξι με ποια κριτήρια θα κριθεί?
Με το αν τσουλάει, ή αν είναι πιστό στα specs?

Γιατι το record που θα δοκιμασει να σπάσει θα ναι 400km/h
Εντυπωσιακό: Ναι
Παραπλανητικό: Ναι
Μαθετε να διακρίνετε τα γεγονότα μεταξύ τους, μερικές φορες μπορεί να ισχύουν 2 πράγματα, 1 ή και κανένα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Shadow Explorer είπε

E αυτή πλεον ειναι η δουλεια μου, οπότε ξερω τι βλέπω, απλα λογω της ποιότητας δε μπορώ να το πω με 100% σιγουριά.
καλα η τουρμπίνα ειναι καραμπινάτο, αλλα δε ξερω που το σήκωσε αυτό μαργαριτάρι.

Realtime graphics φτιάχνω, και έχω δουλέψει με αρκετα cad.. ποιο πολύ για παιχνίδια και liveriy stills.

 

 

5 ώρες πριν, VFR είπε

Πολύ σωστή η παρατήρησή σου και αν δεις και η τουρμπίνα έχει κατέβει στο ίδιο format.
Γενικά δεν έχει εμφανιστεί μηχανολογικό καθεαυτό σχέδιο (ας μην πούμε για κατασκευαστικά που δεν έχω δει ούτε σε μπιέλα κανονική να έχει κάτι με ανοχές επάνω...) και ακόμα και στο Inventor έχω δει κάτι array και κάτι άσχετα στο Browser tree που φαίνεται εκεί στον μαγικό στρόφαλο. Ιδιως όταν βλέπω να χρησιμοποιούν Rhino για μηχανολογικά είναι τρέλα. Δεν λέω ότι δεν μπορεί να κάνει, είναι πολύ καλό πρόγραμμα αλλά δεν είναι / ούτε θα επιλεχθεί για να ξεκινήσεις να σχεδιάζεις και να φτιάχνεις τέτοια πράγματα. Και μόνο που έχει την πατέντα και καλά με την κυψέλη ανοιχτή σε Rhino μπροστά του, θα έπρεπε να ντρέπεται. Όχι αυτός, το Rhino 😅


3Das εδω.
Δε καταλαβαινω που ειναι το προβλημα με την γεωμετρια.
Ειτε quads ειναι ειτε triangle mesh, που ειναι το προβλημα; Γιατι θα πρεπει το 3D mesh που βλεπουμε να ειναι και το αρχειο που παει για εκτυπωση ;
Θελω να πω, πως για να βγουν σωστα τα renders χρεαιζεσαι σωστη τοπολογια. Σωστα smooth groups. Αλλιως παρουσιαζει προβληματα ο shader. Οποτε το πιο πιθανον καποιος να το εχει επανασχεδιασει σε καποιο προγραμμα (3ds max πχ) για την αναγκη των ρεντερς.
Εκτος αν λετε κατι αλλο και δε το πιανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Stoliver είπε

Και εσύ πως το ξέρεις; Καθαρά η γνώμη σου είναι. Δικαίωμα σου, αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν έχει μεγάλη αξία.

Να ξαναπούμε ότι το βάρος της απόδειξης πέφτει στον ισχυριζόμενο και ότι η δυσπιστία κάνει καλό; 

Αν εγώ σου δηλώσω τώρα πως είμαι μπλεγμένος στο νέο project επεξεργαστών της Intel πχ και μου πεις ότι λέω βλακείες και εγώ σου απαντήσω "και που το ξέρεις εσύ;", τι ακριβώς κερδίζουμε; 

Τίποτα θα μου ζητήσεις αποδείξεις. 

Ε 50 σελίδες αποδείξεις έχουμε ότι ο τύπος έχει κατακλέψει ότι repository υπάρχει, ξένους που αγόρασαν κομμάτια από extreme tuners και στο ενδιάμεσο κάποιους Ινδούς που έβαλαν 2.3 εκ. bots στο instagram του... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GoMaR είπε

Οποτε το πιο πιθανον καποιος να το εχει επανασχεδιασει σε καποιο προγραμμα (3ds max πχ) για την αναγκη των ρεντερς.

Από ότι ξέρω από φίλο που έχει γνωστό που είναι μπλεγμένος στα 3D renders του Chaos, χρησιμοποιούν NX Siemens. Απλώς το αφήνω σαν πληροφορία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και λέμε για τους 300 βαθμούς (φαρενάιτ που έπρεπε να το καταλάβουμε από κάπου) εσείς που συμφωνείτε, φαντάζομαι ζητάτε στο σουπερμάρκετ 12 ζαμπόν (λίβρες, γιατί είναι ζαμπόν από Αμερική) ή βάζετε 10 καύσιμο στο αμάξι (γαλόνια, γιατί είναι αμερικανικό) οπότε πρέπει εδώ στη Ευρώπη να ξέρουμε τι μονάδες σκέφτεστε εσείς όταν μιλάτε και όχι ποιες είναι οι κοινές μονάδες. Στις πινακίδες στους δρόμους που λέει ταχύτητα και βλέπετε το 100 θα σκεφτείτε ότι αναφέρεται σε μίλια την ώρα και όχι χιλιόμετρα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GoMaR είπε

 


3Das εδω.
Δε καταλαβαινω που ειναι το προβλημα με την γεωμετρια.
Ειτε quads ειναι ειτε triangle mesh, που ειναι το προβλημα; Γιατι θα πρεπει το 3D mesh που βλεπουμε να ειναι και το αρχειο που παει για εκτυπωση ;
Θελω να πω, πως για να βγουν σωστα τα renders χρεαιζεσαι σωστη τοπολογια. Σωστα smooth groups. Αλλιως παρουσιαζει προβληματα ο shader. Οποτε το πιο πιθανον καποιος να το εχει επανασχεδιασει σε καποιο προγραμμα (3ds max πχ) για την αναγκη των ρεντερς.
Εκτος αν λετε κατι αλλο και δε το πιανω.

Αυτο που παρατήρησα είναι οτι κατα πάσα πιθανότητα δε προέρχεται από cad το μοντελό, τα cad εχουν συγκεκριμένη τοπολογία αναλογα την επιφάνεια,  και δεν υπαρχει κανενα θεμα να τα βαλεις σε ρεντερ, εχω κανει uvs πανω σε εξπορτ cad porche  για ρεντερινγ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NT1G είπε

Μια και λέμε για τους 300 βαθμούς (φαρενάιτ που έπρεπε να το καταλάβουμε από κάπου) εσείς που συμφωνείτε, φαντάζομαι ζητάτε στο σουπερμάρκετ 12 ζαμπόν (λίβρες, γιατί είναι ζαμπόν από Αμερική) ή βάζετε 10 καύσιμο στο αμάξι (γαλόνια, γιατί είναι αμερικανικό) οπότε πρέπει εδώ στη Ευρώπη να ξέρουμε τι μονάδες σκέφτεστε εσείς όταν μιλάτε και όχι ποιες είναι οι κοινές μονάδες. Στις πινακίδες στους δρόμους που λέει ταχύτητα και βλέπετε το 100 θα σκεφτείτε ότι αναφέρεται σε μίλια την ώρα και όχι χιλιόμετρα.

Εκεί θα κολλήσουμε τώρα, πόσο χρονών είστε; 
The newest addition to our production line, the CryoFreezer™, offers a temperature range of ambient to –300°F.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Από ότι ξέρω από φίλο που έχει γνωστό που είναι μπλεγμένος στα 3D renders του Chaos, χρησιμοποιούν NX Siemens. Απλώς το αφήνω σαν πληροφορία. 

Με αυτη τη πληροφορία δε γνώρίζω τι παίζει, αλλα για cad παραείναι καθαρή η τοπολογία του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NT1G είπε

Μια και λέμε για τους 300 βαθμούς (φαρενάιτ που έπρεπε να το καταλάβουμε από κάπου) εσείς που συμφωνείτε, φαντάζομαι ζητάτε στο σουπερμάρκετ 12 ζαμπόν (λίβρες, γιατί είναι ζαμπόν από Αμερική) ή βάζετε 10 καύσιμο στο αμάξι (γαλόνια, γιατί είναι αμερικανικό) οπότε πρέπει εδώ στη Ευρώπη να ξέρουμε τι μονάδες σκέφτεστε εσείς όταν μιλάτε και όχι ποιες είναι οι κοινές μονάδες. Στις πινακίδες στους δρόμους που λέει ταχύτητα και βλέπετε το 100 θα σκεφτείτε ότι αναφέρεται σε μίλια την ώρα και όχι χιλιόμετρα.

Κάποιος καλοπροαίρετος θα πει ότι απλώς το βλέπει -300F όλη την ώρα, οπότε απλώς εκ παραδρομής το πέταξε. 

Εγώ που έχω δουλέψει μηχανήματα χιλιάδων ευρώ/δολλαρίων, σου λέω ότι Ευρωπαϊκές εκδόσεις που θέλουν και άλλα wall plugs κτλ, έχουν Ευρωπαϊκό μενού (η τουλάχιστον επιλογή να το ρυθμίσεις σε ότι μονάδες θες ;) ).

Ρε παίδες μην το πάμε μακριά, ένα θερμόμετρο από το ebay 10 ευρώ έχω εδώ και 6 χρόνια και έχει επιλογή F/C...  

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 λεπτά πριν, Shadow Explorer είπε

Αυτο που παρατήρησα είναι οτι κατα πάσα πιθανότητα δε προέρχεται από cad το μοντελό, τα cad εχουν συγκεκριμένη τοπολογία αναλογα την επιφάνεια,  και δεν υπαρχει κανενα θεμα να τα βαλεις σε ρεντερ, εχω κανει uvs πανω σε εξπορτ cad porche  για ρεντερινγ...

Οσες φορες μπλεκω με αρχιτεκτονικα , η μηχανολογικα και ειναι σπασμενη η γεωμετρια, σε shaders οπως γυαλια κλπ φαινονται τα λαθη.
Για αυτο πολλες φορες οταν σου στελνουν αρχεια απο autocad / rhino για παρουσιαση στο 3ds max καταληγεις να τα ξαναφτιαχνεις. Πχ καποιους τοιχους με καμπυλη η καποιους τοιχους με ανοιγματα που δεν ειναι welded.
Τωρα το ποιος ευθυνεται για αυτο δε το ξερω. Εννοω να ειναι θεμα χρηστη η προγραμματος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ως άσχετος που είμαι (troll για κάποιους άλλους) γνωρίζω ότι για να πεις ότι κάτι είναι 100% ελληνικό

θα πρέπει η παραγωγή των υλικών να γίνει στην ελλάδα

θα πρέπει η κατασκευή του να γίνει στην ελλάδα

με το απλό/φτωχό μυαλό μου γνωρίζω ότι πάρα πολλά πράγματα που χρειάζονται για την παραγωγή/κατασκευή/συναρμολόγηση ενός αυτοκινήτου δεν υπάρχουν απλά στην ελλάδα.

εκτός αν μπορεί κάποιος μέσω 3D εκτυπωτή να προβεί στην παραγωγή/κατασκευή πραγμάτων (αυτό δεν είναι του αντικειμένου μου για να το γνωρίζω) με σχέδια δικά του κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...