Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

οχι εχει απορριφθει. εχεις αναφερθει εκτενως, και το εχουμε ξανασυζητησει οι τιμες για αυτοματο πανε πανω απο 30Κ

karoq? 

νομιζω μεσα στο μεγεθος που θες και σαφως φθηνότερο απο το Q3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, tsofras είπε

Σε αίσθηση κιβωτίου το έγραψες σωστά , σε προβλήματα το παίρνεις ακριβώς ανάποδα

Το ιδιο λεμε, απο το χειροτερο > καλυτερο τα εβαλα.

Τωρα το επιασα... βελακια ηταν οχι εικονιδιο συγκρισης. χαχα

8 λεπτά πριν, paylidis είπε

karoq? 

νομιζω μεσα στο μεγεθος που θες και σαφως φθηνότερο απο το Q3

Αν το συκρινεις με το q3 ναι, αν το συγκρινεις με τα υπολοιπα στα ιδια ειναι. Βασικα δεν βλεπω τι παραπανω εχει απο το Τ-roc που προτιμω λογω εμφανισης και ειμαι καλυμμενος απο το χωρο αποσκευων.

Επεξ/σία από bjj-p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Αν το συκρινεις με το q3 ναι, αν το συγκρινεις με τα υπολοιπα στα ιδια ειναι. Βασικα δεν βλεπω τι παραπανω εχει απο το Τ-roc που προτιμω λογω εμφανισης και ειμαι καλυμμενος απο το χωρο αποσκευων.

Το μονο + που εχει ειναι οτι ειναι φθηνότερο... Επισης κατασκευαστικα το T-roc (δυστυχώς) ειναι απο τα χειροτερα VAG που εχω δει...

Ειχα πάρει το αυτοματο t-roc με τα 150 άλογα τεστ ντραιβ κ μου ειχε πει φερτο σε κανενα διωρο και το πηγα πισω στο μισαωρο γιατι ειχα πονοκεφαλιασει απο το πολυ θορυβο στην καμπινα... οσο ομορφο είναι τόσο τα σκατ***ν στην ποιοτητα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ειχα πάρει το αυτοματο t-roc με τα 150 άλογα τεστ ντραιβ κ μου ειχε πει φερτο σε κανενα διωρο και το πηγα πισω στο μισαωρο γιατι ειχα πονοκεφαλιασει απο το πολυ θορυβο στην καμπινα... οσο ομορφο είναι τόσο τα σκατ***ν στην ποιοτητα...

To κραταω αυτο..Λογικα θα το διαπιστωσω και εγω ή θα δωσω μεγαλυτερη προσοχη, ενω μπορει να μην εδινα. Για το τραγικο εσωτερικο του, το εχω διαπιστωσει.

Και εκει ερχεται η ερωτηση μου απο το αρχικο ερωτημα, αξιζει τα 27Κ? Εγω λεω πως οχι.

Το Karoq οχι, δεν το εβαλα ποτε μεσα παντα εχανε σε εμφανιση ακομη και στις ακριβες εκδοσεις. Ειπα να αποφυγω τελικα skoda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bjj-p είπε

To κραταω αυτο..Λογικα θα το διαπιστωσω και εγω ή θα δωσω μεγαλυτερη προσοχη, ενω μπορει να μην εδινα. Για το τραγικο εσωτερικο του, το εχω διαπιστωσει.

Και εκει ερχεται η ερωτηση μου απο το αρχικο ερωτημα, αξιζει τα 27Κ? Εγω λεω πως οχι.

Το Karoq οχι, δεν το εβαλα ποτε μεσα παντα εχανε σε εμφανιση ακομη και στις ακριβες εκδοσεις. Ειπα να αποφυγω τελικα skoda.

νομιζω οτι δε τα αξιζει, εαν εφτανα τα 27 για t-roc θα πηγαινα απευθείας στο tiguan (ή σε Audi πχ Q2 εφόσον το Q3 ξεφεύγει*)
 

*μολις θυμήθηκα ότι πέρσι τον Ιούνιο επαιζε το Q3 αυτόματο 30200 (6-7 κατοστάρικα διαφορά με το δικό μου) με τον ίδιο εξοπλισμό με το δικό μου που είναι εξαιρετικός. Εάν δε βιάζεσαι σκεψου το έχει πολλά συν το Audi έναντι του Vw (με κυριότερα την δωρεάν τετραετή ή κ πενταετή κατά καιρούς εργοστασιακή εγγύηση κ τη καλύτερη μεταπωλητική αξία)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

νομιζω οτι δε τα αξιζει, εαν εφτανα τα 27 για t-roc θα πηγαινα απευθείας στο tiguan (ή σε Audi πχ Q2 εφόσον το Q3 ξεφεύγει*)
 

*μολις θυμήθηκα ότι πέρσι τον Ιούνιο επαιζε το Q3 αυτόματο 30200 (6-7 κατοστάρικα διαφορά με το δικό μου) με τον ίδιο εξοπλισμό με το δικό μου που είναι εξαιρετικός. Εάν δε βιάζεσαι σκεψου το έχει πολλά συν το Audi έναντι του Vw (με κυριότερα την δωρεάν τετραετή ή κ πενταετή κατά καιρούς εργοστασιακή εγγύηση κ τη καλύτερη μεταπωλητική αξία)

Δεν νομιζω οτι παιζει αυτη η τιμη πια... Τα αξιζει τα 30K, αλλα εδω η συγκριση θα πρεπει να γινει με το jeep compass που ειναι αντιστοιχης κατηγοριας-ποιοτητας και παιζει στα 28Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Δεν νομιζω οτι παιζει αυτη η τιμη πια... Τα αξιζει τα 30K, αλλα εδω η συγκριση θα πρεπει να γινει με το jeep compass που ειναι αντιστοιχης κατηγοριας-ποιοτητας και παιζει στα 28Κ.

Σωστό...

παντως όχι δε παίζει αυτή τη στιγμή, ίσως ξαναπαίξει κάποτε αλλά κανείς δε το διασφαλίζει ειδικά τώρα με δεδομένο ότι οι πωλήσεις αντι να πέσουν λόγω κοβιντ έχουν ανεβει κ μάλιστα αρκετά (πέρσι είχαν πέσει σημαντικά και ίσως για αυτό έριξαν τόσο τις τιμές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Burgos είπε

Το C4, που προσωπικά το θεωρώ κούκλα, το έχεις σκεφτεί;

Ειναι εξαιρετικο, ανετο ,  σύγχρονο το εχω κανει td στα 23K vfm.  Απο εμφανιση τεινω στο ‘μου αρεσει’. 
κοβεται απο χωρο αποσκευων. Το εχω ξαναγραψει θεωρω για την κατηγορια crossover- bsuv minimum τα 400l.

Ετσι κοβεται και το opel mokka που επισης θεωρω εξαιρετικο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μπήκα και εγώ στο τρυπάκι του καινούριου. Το μπάτζετ είναι πολύ αυστηρά 18,500 που περίπου τα 10,000 θα είναι δάνειο. Ιδανικά παραγγελία τώρα, παραλαβή Ιούλιο. Οι τιμές είναι καταλόγου και ξεκινάει σαφάρι στις αντιπροσωπείες για προσφορές.

Οι επιλογές που παίζουν (σε τυχαία σειρά, με τα κουσούρια τους) είναι:

1. VW Polo 1.0/110 Highline, το έχω οδηγήσει ήδη στη Γερμανία, μ' αρέσει, αλλά μου φαίνεται ακριβό, δεδομένου του οτι πέρυσι το έδιναν 16,500 και του οτι έρχεται F/L προς το τέλος του χρόνου. €18,300

2. Corolla 1.2/116. Με προβληματίζουν α) η παράδοση της Τογιότα που είναι 4 μήνες (ενώ υβριδικά έχουν ετοιμοπαράδοτα) β) το ληστρικό επιτόκιο. Γνώμη απο κανα χριστιανό δε βρίσκεις, στους 4τ κυκλοφορούν μόνο τζαπανόκαυλοι που κάνουν preaching για το hybrid. €18,500

3. T-Cross 1.0/110. Είναι αυτό που μου αρέσει περισσότερο απο όλα αλλά θέλω μια γερή έκπτωση απο τα €19,300 του καταλόγου.

4. Yaris 1.5/125. Στα θετικά η τιμή του, η μικρή του ηλικία, στα αρνητικά η ατμόσφαιρα, οι χώροι και το οτι δε μοιάζει πολύ καλοφτιαγμένο, σαν τσίγκινο φαινόταν στο review του carwow. €15,600 συν κάποια πραγματάκια π.χ. ζάντες (τάσια σε νέο αμάξι, jesus)

Ως outsiders που δεν προκρίνονται ιδιαίτερα είναι το Fiesta 1.0/125 στα €17,500 και το Kamiq 1.0/110 στα €18,600. Υπερβολικά outsider (επιπέδου Ελλάδας το 2004) το Ibiza 1.0/110.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δε μ' αρέσει και σα σουλούπι συν οτι για να έχει κάμερα, ζάντες αλουμινίου και CarPlay πρέπει να πας στη μεσαία έκδοση που ξεκινάει οριακά πάνω απο τα €20Κ στον κατάλογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Λοιπόν μπήκα και εγώ στο τρυπάκι του καινούριου. Το μπάτζετ είναι πολύ αυστηρά 18,500 που περίπου τα 10,000 θα είναι δάνειο. Ιδανικά παραγγελία τώρα, παραλαβή Ιούλιο. Οι τιμές είναι καταλόγου και ξεκινάει σαφάρι στις αντιπροσωπείες για προσφορές.

Οι επιλογές που παίζουν (σε τυχαία σειρά, με τα κουσούρια τους) είναι:

1. VW Polo 1.0/110 Highline, το έχω οδηγήσει ήδη στη Γερμανία, μ' αρέσει, αλλά μου φαίνεται ακριβό, δεδομένου του οτι πέρυσι το έδιναν 16,500 και του οτι έρχεται F/L προς το τέλος του χρόνου. €18,300

2. Corolla 1.2/116. Με προβληματίζουν α) η παράδοση της Τογιότα που είναι 4 μήνες (ενώ υβριδικά έχουν ετοιμοπαράδοτα) β) το ληστρικό επιτόκιο. Γνώμη απο κανα χριστιανό δε βρίσκεις, στους 4τ κυκλοφορούν μόνο τζαπανόκαυλοι που κάνουν preaching για το hybrid. €18,500

3. T-Cross 1.0/110. Είναι αυτό που μου αρέσει περισσότερο απο όλα αλλά θέλω μια γερή έκπτωση απο τα €19,300 του καταλόγου.

4. Yaris 1.5/125. Στα θετικά η τιμή του, η μικρή του ηλικία, στα αρνητικά η ατμόσφαιρα, οι χώροι και το οτι δε μοιάζει πολύ καλοφτιαγμένο, σαν τσίγκινο φαινόταν στο review του carwow. €15,600 συν κάποια πραγματάκια π.χ. ζάντες (τάσια σε νέο αμάξι, jesus)

Ως outsiders που δεν προκρίνονται ιδιαίτερα είναι το Fiesta 1.0/125 στα €17,500 και το Kamiq 1.0/110 στα €18,600. Υπερβολικά outsider (επιπέδου Ελλάδας το 2004) το Ibiza 1.0/110.

Αφού σου αρέσει περισσότερο το tcross κάνε την μικρή υπέρβαση και βάλε 3δοσεις παραπάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζεις σε διαφορετικες κατηγοριες και δεν λες ποια προτιμας.

Απο τα crossover που κοιταω και εγω θα προτεινα το renault captur2 αντι του t-cross

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω πιο πολύ με το τι παίρνω σε αυτό το budget, άλλωστε με έξαιρεση την Corolla όλα είναι στα 4.0-4.1μ οπότε μπαίνουν στο ίδιο καζάνι...

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Αφού σου αρέσει περισσότερο το tcross κάνε την μικρή υπέρβαση και βάλε 3δοσεις παραπάνω

Κοίτα αν στην τελική προσφορά της VW έχει ανεκτή διαφορά με το Polo, θα προτιμήσω αυτό και ας ειναι ακριβότερο. Απλά ρωτάω μηπως κανένας έχει πάρει τιμή πρόσφατα (ή εστω εντός του 21)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...