Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, terry308 είπε

Στείλε Iban να στη κάνω εγώ την επιδότηση Γιώργο,  10 λτρ βενζίνης & 15kg cng  😊 δεν είναι τίποτα. 

400€ έκπτωση seat για "1 χρόνο καύσιμα" 

600€ έκπτωση seat για προώθηση επίσης αναφέρθηκε στην ομάδα. 

 

-10% επί της αρχικής τιμής καταλόγου η επιδότηση, αν είναι οι παλιές καλές επιδοτήσεις... γιατί στη τελευταία έδωσαν προπληρωμένη κάρτα για αγορά καυσίμων... 

 

Screenshot_20210420_095930.jpg

Δεν ρωτάς να μάθεις και για το νέο Ibiza τι θα παίξει; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, ocelotgr είπε

Σχετικα ασχετο, με adaptive cruise control τι παιζει στο group?

Ειναι στανταρ σε καποιες εκδοσεις? Χρειαζεται κ το dsg μαζι να υποθεσω?

Στα πιο πλούσια πακέτα εξοπλισμού νομίζω είναι στάνταρ. Δεν είναι απαραίτητο το dsg αλλά με χειροκίνητο είναι ψιλοάχρηστο σε πολλές περιπτώσεις το acc. Θέλει το αυτόματο κιβώτιο για να καταλάβεις τη διαφορά με το απλό cc

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες να επανέλθω και να σας πω ότι έκλεισα το Toyota Corolla Sedan 1.8 HSD Active. Έτρεχε και μία προωθητική ενέργεια από Toyota 1200€ απότε συνολικό κόστος 22.200€. Το αυτοκίνητο θα είναι σαν αυτό ουσιαστικά σαν χρώμα και χαρακτηριστικά. Προτεραιότητα στην απόφαση είχαν οι χώροι, ασφάλεια, κόστος κτήσης και χρήσης. Φωτιά στην άσφαλτο δεν βάζει αλλά κοιτώντας και reviews είδα ότι όπου χρειαστεί προσπέραση θα μπορέσει να γίνει αφού θα παίζει και ο ηλεκτροκινητήρας μαζί με τον βενζινοκινητήρα. SUV δεν είμαι πολύ φαν, αν και το Huyndai Tucson φαίνεται φοβερό αλλά με αρκετά μεγάλο μικτό κύκλο. Δεν είμαι πολύ φαν VAG group, οπότε απορρίφθηκε το Octavia (το οποίο το άτιμο ειναι πανέμορφο). Και η μεγάλη κεραμίδα: παράδοση τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου. Μου έκαναν και μία εκτίμηση για το Yaris μου από την αντιπροσωπεία (που ουσιαστικά από αυτούς το αγόρασα και κάνω τα service) όπου χάρηκα γιατί βλέπω ότι έχει μεταπωλητική αξία.

Επεξ/σία από denexo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! Ειμαι σε αναζητητη αυτοκίνητου για αγορα στις αρχες του καλοκαιριου. Σκεφτομουν να παρω μεταχειρισμενο αλλα τελικα αποφασισα να παρω καινουργιο και να το πληρωνω με δοσεις. Θελω ενα αυτοκινητο πολης(Αθηνα) αλλα να μπορω να κανω και τα ταξιδακια μου ανετα. 5θυρο για να βαζω και κανα φιλαρακι μεσα. Γενικα να ειναι οικονομικο μεσα στην πολη και να μην ζοριζεται πχ. αν εχω 4 ατομα μεσα και παω ενα ταξιδι. 15 με 20 χιλιαρικα με δοσεις ειναι πολυ καλα. Εχετε να μου δωσετε καμια ιδεα? Ευχαριστω πολυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, evans00 είπε

Καλησπερα παιδια! Ειμαι σε αναζητητη αυτοκίνητου για αγορα στις αρχες του καλοκαιριου. Σκεφτομουν να παρω μεταχειρισμενο αλλα τελικα αποφασισα να παρω καινουργιο και να το πληρωνω με δοσεις. Θελω ενα αυτοκινητο πολης(Αθηνα) αλλα να μπορω να κανω και τα ταξιδακια μου ανετα. 5θυρο για να βαζω και κανα φιλαρακι μεσα. Γενικα να ειναι οικονομικο μεσα στην πολη και να μην ζοριζεται πχ. αν εχω 4 ατομα μεσα και παω ενα ταξιδι. 15 με 20 χιλιαρικα με δοσεις ειναι πολυ καλα. Εχετε να μου δωσετε καμια ιδεα? Ευχαριστω πολυ. 

Χιλιόμετρα που κανείς τον χρόνο φίλε μου?

2 ώρες πριν, denexo είπε

Παίδες να επανέλθω και να σας πω ότι έκλεισα το Toyota Corolla Sedan 1.8 HSD Active. Έτρεχε και μία προωθητική ενέργεια από Toyota 1200€ απότε συνολικό κόστος 22.200€. Το αυτοκίνητο θα είναι σαν αυτό ουσιαστικά σαν χρώμα και χαρακτηριστικά. Προτεραιότητα στην απόφαση είχαν οι χώροι, ασφάλεια, κόστος κτήσης και χρήσης. Φωτιά στην άσφαλτο δεν βάζει αλλά κοιτώντας και reviews είδα ότι όπου χρειαστεί προσπέραση θα μπορέσει να γίνει αφού θα παίζει και ο ηλεκτροκινητήρας μαζί με τον βενζινοκινητήρα. SUV δεν είμαι πολύ φαν, αν και το Huyndai Tucson φαίνεται φοβερό αλλά με αρκετά μεγάλο μικτό κύκλο. Δεν είμαι πολύ φαν VAG group, οπότε απορρίφθηκε το Octavia (το οποίο το άτιμο ειναι πανέμορφο). Και η μεγάλη κεραμίδα: παράδοση τέλη Ιουλίου με αρχές Απριλίου. Μου έκαναν και μία εκτίμηση για το Yaris μου από την αντιπροσωπεία (που ουσιαστικά από αυτούς το αγόρασα και κάνω τα service) όπου χάρηκα γιατί βλέπω ότι έχει μεταπωλητική αξία.

Αντε με το καλο

Τελη Ιουλιου με αρχες Αυγουστου εννοεις ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tsofras είπε

Χιλιόμετρα που κανείς τον χρόνο φίλε μου?

Δεν μπορω να σου απαντησω με ακριβια γιατι χρησιμοποιώ του πατερα μου. Με ενα γρηγογο υπολογισμο ισως γυρω στα 7-8 χιλιαδες(προ κορονοιου εποχες) Αν ειχα το δικο μου αμαξι οποτε ηθελα ισως να εφτανα και τα 10 χιλιαδες το χρονο.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, evans00 είπε

Δεν μπορω να σου απαντησω με ακριβια γιατι χρησιμοποιώ του πατερα μου. Με ενα γρηγογο υπολογισμο ισως γυρω στα 7-8 χιλιαδες(προ κορονοιου εποχες) Αν ειχα το δικο μου αμαξι οποτε ηθελα ισως να εφτανα και τα 10 χιλιαδες το χρονο.  

15 με 20. 000€ είναι μεγάλη χρηματική διαφορά. 

Ξεκινάς βόλτες στις αντιπροσωπείες, κλείνεις test drive, παίρνεις προσφορές, θετεις κάποια standards που επιθυμείς να έχει το όχημα, είτε σε ενεργητική και παθητική ασφάλεια, είτε σε ομορφιά, είτε στην οδηγική σου άνεση και απόλαυση, που δυστυχώς δεν μπορείς να καταλάβεις με ένα μίνι Test Drive και σιγά - σιγά απορρίπτεις κάποια από αυτά βάσει των θέλω σου.  

 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αντε με το καλο

Τελη Ιουλιου με αρχες Αυγουστου εννοεις ?

Α καλάαααα :P Αφού με καταλαβαίνεις Θωμά, είναι ανάγκη να με κάνεις βούκινο;  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, evans00 είπε

Δεν μπορω να σου απαντησω με ακριβια γιατι χρησιμοποιώ του πατερα μου. Με ενα γρηγογο υπολογισμο ισως γυρω στα 7-8 χιλιαδες(προ κορονοιου εποχες) Αν ειχα το δικο μου αμαξι οποτε ηθελα ισως να εφτανα και τα 10 χιλιαδες το χρονο.  

Ωραία για να αποκλείσουμε κινητήρες .

Έχεις κάποια κατηγορία που προτιμάς ?

Δλδ θες να βάζεις φιλαράκια οπότε οκ μιλάμε για 5πορτο μικρό ? Πολλά απο τα νέα μικρά είναι περίπου στα 4 μέτρα με πορτ μπαγκάζ 300+ λίτρα.

Σου φτάνουν ή θέλεις μεγαλύτερο ?

Hatchback ή SUV ?

Απο γκάζια επειδή δεν αναφέρεις κάτι φαντάζομαι δεν σε απασχολεί ιδιαίτερα σωστά ? (οκ δεν θα προτείνουμε κανα 1000 ατμόσφαιρα , αλλά οι νέοι 1000αριδες τούρμπο κινητήρες είναι μία χαρά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ωραία για να αποκλείσουμε κινητήρες .

Έχεις κάποια κατηγορία που προτιμάς ?

Δλδ θες να βάζεις φιλαράκια οπότε οκ μιλάμε για 5πορτο μικρό ? Πολλά απο τα νέα μικρά είναι περίπου στα 4 μέτρα με πορτ μπαγκάζ 300+ λίτρα.

Σου φτάνουν ή θέλεις μεγαλύτερο ?

Hatchback ή SUV ?

Απο γκάζια επειδή δεν αναφέρεις κάτι φαντάζομαι δεν σε απασχολεί ιδιαίτερα σωστά ? (οκ δεν θα προτείνουμε κανα 1000 ατμόσφαιρα , αλλά οι νέοι 1000αριδες τούρμπο κινητήρες είναι μία χαρά)

Ναι 5πορτο οπωσδηποτε. Γενικα μαρεσει πολυ το Φιεστα. Το βλεπω πολυ στον δρομο και με γοητευει παρα πολυ. Οποτε σε αυτη την κατηγορια θελω να παω (Hatchback). Απο γκαζια δεν εχω θεμα αν και ενταξει. Σε καμια εθνικη ή Αττικη οδο θα μαρεσε να το τρεχω λιγο χαχα. Δεν εχω ιδεα απο κινητήρες. Το φιεστα που εβλεπα το καινουργιο βγαινει σε 1000αρι τουρμπο αλλα αυτο δεν ξερω αν ειναι καλο στην καταναλωση. Γιαυτο θα ηθελα τα φωτα σας. Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, evans00 είπε

Ναι 5πορτο οπωσδηποτε. Γενικα μαρεσει πολυ το Φιεστα. Το βλεπω πολυ στον δρομο και με γοητευει παρα πολυ. Οποτε σε αυτη την κατηγορια θελω να παω (Hatchback). Απο γκαζια δεν εχω θεμα αν και ενταξει. Σε καμια εθνικη ή Αττικη οδο θα μαρεσε να το τρεχω λιγο χαχα. Δεν εχω ιδεα απο κινητήρες. Το φιεστα που εβλεπα το καινουργιο βγαινει σε 1000αρι τουρμπο αλλα αυτο δεν ξερω αν ειναι καλο στην καταναλωση. Γιαυτο θα ηθελα τα φωτα σας. Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον. 

Κοίτα να δείς στο budget που κοιτάς και σε χιλιάρη κινητήρα όντως η καλύτερη λύση είναι ένα μικρό τύπου fiesta , 208 , c3 , i20 , ibiza

Όλα έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους είναι σε ποιότητα πλαστικών είναι σε μικρότερους χώρους.

Για το fiesta ακούς τα καλύτερα για το τιμόνι του και γενικά το στήσιμο αλλά έχει απο τους μικρότερους χώρους σε πορτ μπαγκαζ και για τους πίσω

Το 208 είναι κουκλί αλλά και αυτό έχει μικρότερους χώρους απο άλλα της κατηγορίας του

Το C3 είναι πάρα πολύ άνετο στην οδήγηση με άνετη ανάρτηση και άνετους χώρους για τους επιβάτες με 300 λίτρα πορτ μπαγκαζ

Το i20 αν εξαιρέσεις τα σκληρά πλαστικά και την κατασκευή στην Τουρκία (με ότι συνεπάγεται αυτό για τον καθένα) δείχνει απο τις πιο VFM επιλογές με πολύ καλούς χώρους και φορτωμένο με εξοπλισμό

Το Ibiza που θα έρθει σε λίγο καιρό με το ανανεωμένο εσωτερικό έχει σπορ αίσθηση , τέλειους χώρους και εσωτερικό σαν το νέο Leon. Αν έχουν αλλάξει την ποιότητα των πλαστικών πιστεύω θα είναι πολύ καλή επιλογή

Τώρα όλα τα παραπάνω είναι λίγο πολύ τα ίδια στην κατανάλωση, αν θες να πέσεις και άλλο τότε μπορείς να δείς και το νέο Yaris (τουμπανιάρικο εξωτερικά) αλλά άλλης φιλοσοφίας σε κινητήρα αφού κοιτάμε την κατανάλωση

Αυτά απο εμένα αν μου έρθει κάτι άλλο θα το προσθέσω

Μετά πάμε σε hatchback που θα είναι κοντά στο ταβάνι σου με ελάχιστες επιλογές και έκπτωση στον εξοπλισμό (αν είσαι μικρότερος ηλικιακά απο ότι έχω καταλάβει , θεωρώ ότι δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερη κατηγορία , εδώ τα νέα μικρά έχουν μεγαλώσει τόσο που καλύπτουν και οικογένεια με πορτ μπαγκαζ κοντά στα 350 λίτρα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάλι ειμαι της λογικής "πάντα παιρνεις μια κατηγορία μεγαλύτερι αυτοκίνητο απο αυτό που θεωρείς οτι χρειάζεσαι"... Δε ξερεις πως τα φέρνει η ζωη...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, paylidis είπε

Εγω πάλι ειμαι της λογικής "πάντα παιρνεις μια κατηγορία μεγαλύτερι αυτοκίνητο απο αυτό που θεωρείς οτι χρειάζεσαι"... Δε ξερεις πως τα φέρνει η ζωη...

Συμφωνώ για αυτό έκανα αναφορά στα μεγαλύτερα "μικρά" που όντως πιστεύω μπορούν να καλύψουν πλέον και ανάγκες οικογένειας με 355 λίστα πορτ μπαγκαζ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...