Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι έχεις δίκιο Φεβρουάριο το είχα πάρει (έπρεπε να δω φωτογραφία ) , ούτε που θυμάμαι πότε τα πήρα τα αμάξια

29/5 το πηρες, εψαξα το Megathread! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν και εγώ από την αρχή στο μεγάλο θέμα που κλείδωσε, οπότε ας ανεβάσω την καινούργια προσθήκη που είχαμε σήμερα.

Ford puma 1.5 diesel st-line σε χρώμα solar silver.

Ανεβάζω τις 2 φωτογραφίες που πρόλαβα να τραβήξω και θα επανέλθω αργότερα με περισσότερες καθώς και σχόλια για το αμάξι.spacer.png

spacer.png

  • Like 17
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thanos1921 είπε

Ήμουν και εγώ από την αρχή στο μεγάλο θέμα που κλείδωσε, οπότε ας ανεβάσω την καινούργια προσθήκη που είχαμε σήμερα.

Ford puma 1.5 diesel st-line σε χρώμα solar silver.

Ανεβάζω τις 2 φωτογραφίες που πρόλαβα να τραβήξω και θα επανέλθω αργότερα με περισσότερες καθώς και σχόλια για το αμάξι.spacer.png

spacer.png

Καλοταξιδο φτου φτου

Περιμένουμε εντυπώσεις

24 λεπτά πριν, paylidis είπε

29/5 το πηρες, εψαξα το Megathread! :P 

Έχεις δίκιο 29/05 έχω την πρώτη φωτό από κανά edit την πέτυχα Φλεβάρη

Που βρήκες την όρεξη να ψάξεις το άλλο 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Ρε εμενα μου αναψε σερβις σε 30 ημέρες, μηπως το ειχες παραγγειλει νωρίτερα ή το συζηταγαμε νωρίτερα;;

Νομίζω όταν πήρες το Kamiq έκανα παραγγελία. 11/12 αν θυμάμαι καλά το παρήγγειλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Burgos είπε

Νομίζω όταν πήρες το Kamiq έκανα παραγγελία. 11/12 αν θυμάμαι καλά το παρήγγειλα

Εγώ θυμάμαι ότι ήμουν νιος και γέρασα :D

Εισαι ο μόνος που έχει παραγγείλει τόσο καιρό και περιμένεις

οκ και ο @@pnea1973 (πως να σε κάνω tag μάνα μου με το παπάκι :D )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Burgos είπε

Νομίζω όταν πήρες το Kamiq έκανα παραγγελία. 11/12 αν θυμάμαι καλά το παρήγγειλα

Παίζει να τα μπερδεύω... αποφάσισα να τα πάω κ τα δυο για σέρβις τέλος Ιουνίου... το «παλιό» θα έχει περίπου 7500 χλμ όπως είπα ήδη κ το «καινούργιο» κάπου 8500 που είναι κ το μάξιμουμ όριο που αφήνω Λαδια στα αυτοκίνητα μου...

αντε Burgos με το καλό!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Thanos1921 είπε

Ήμουν και εγώ από την αρχή στο μεγάλο θέμα που κλείδωσε, οπότε ας ανεβάσω την καινούργια προσθήκη που είχαμε σήμερα.

Ford puma 1.5 diesel st-line σε χρώμα solar silver.

Ανεβάζω τις 2 φωτογραφίες που πρόλαβα να τραβήξω και θα επανέλθω αργότερα με περισσότερες καθώς και σχόλια για το αμάξι.spacer.png

spacer.png

Πολύ ωραίο το solar silver. Sexy....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tsofras Η DS AUTOMOBILES ΔΗΛΩΝΕΙ ΗΧΗΡΟ “ΠΑΡΩΝ” ΣΤΟ ECOFEST 2021στην Πλατεία Νερού στον ευρύτερο χώρο του Κέντρου Πολιτισμού «Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος» στις 4, 5 και 6 Ιουνίου, δε θα έχει το ds4 βέβαια... 

Επεξ/σία από terry308
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, terry308 είπε

@tsofras Η DS AUTOMOBILES ΔΗΛΩΝΕΙ ΗΧΗΡΟ “ΠΑΡΩΝ” ΣΤΟ ECOFEST 2021στην Πλατεία Νερού στον ευρύτερο χώρο του Κέντρου Πολιτισμού «Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος» στις 4, 5 και 6 Ιουνίου, δε θα έχει το ds4 βέβαια... 

Εμ το DS4 είναι το θέμα , το DS3 δεν με ελκύει ιδιαίτερα , τα υπόλοιπα δεν ελκύουν το πορτοφόλι μου :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με τα σχόλια για το αμάξι. Θα ξεκινήσω από όλη την αναζήτηση που έγινε οπότε προειδοποιώ ότι ακολουθεί σεντόνι.

Πήγα να δω (σχεδόν) ότι αμάξι υπάρχει σε mini, supermini, B-SUV και C-segment. Μετά από όμως από σκέψη απέκλεισα τα μικρά καθώς έχω ήδη στην κατοχή μου ένα lancia ypsilon 1.3 diesel (το οποίο θα συνεχίσει να υπάρχει για τα πρωινά που πηγαίνω κέντρο). Επίσης απέκλεισα τα C-segment καθώς στα 24 μου θεωρώ ότι ήταν μεγάλη υπερβολή σε μέγεθος. Όποιος θέλει άποψη για κάποιο mini, supermini ή c-segment ευχαρίστως να βοηθήσω καθώς έκανα και πολλά test drive.

Τώρα σχετικά με τα B-SUV, απέκλεισα σχετικά γρήγορα το c3 aircross, το 2008, το Mokka, το Stonic, το Kona, το t-cross, το Renegade, το Arona και το Q2. Το c3 aircross για τα λεφτά του ήταν πολύ τίμιο, αλλά δεν με ενθουσίαζε κάτι. Βασικό πρόβλημα που είχε η τριάδα c3/2008/mokka ήταν ο πολύ κακός λεβιές ταχυτήτων. Το 2008 στην allure plus που κοιτούσα ήταν επιεικώς απαράδεκτο στο εσωτερικό/εξοπλιστικά για τα χρήματα που ζητούσε. Το Mokka δεν μου άρεσε καθόλου εσωτερικά (+τον λεβιέ που είπαμε πριν). Το t-cross ήταν επίσης απαράδεκτο μέσα ειδικά σε σχέση με το αδερφάκι του το Kamiq και δεν έβγαινε σε πετρέλαιο. Το q2 δεν με συγκίνησε επίσης σε κάποιον τομέα (με εξαίρεση ίσως το εσωτερικό), ήταν σχετικά άδειο για τα λεφτά που ζητούσε και δεν υπήρχε πετρέλαιο πλέον. Stonic και Kona ζητούσαν πολλά λεφτά για πετρέλαιο (ήθελα αναδιπλούμενος και είχαν στις πιο ακριβές εκδόσεις). Το εσωτερικό τους θεωρώ δεν ήταν για 23κ. Στο Renegade πραγματικά στεναχωρήθηκα γιατί όταν το είδα μου άρεσε πολύ εξωτερικά. Μόλις μπήκα μέσα όμως ξενέρωσα άσχημα. Arona φυσικό αέριο αποκλείστηκε επίσης γρήγορα για τον ίδιο λόγω με το t-cross. Το juke δεν πήγα να το δω λόγω κινητήρα.

Η τελική 3αδα για να μην μακρηγορώ ήταν το Kamiq style φυσικό αέριο, το Captur dynamic υγραέριο και το Puma st-line πετρέλαιο.

Στο Kamiq πραγματικά εντυπωσιάστηκα από το εσωτερικό του. Τεράστιο και με ποιότητα που ντρόπιαζε τα αδέρφια t-cross και Arona. Στα θετικά η τεράστια οικονομία στα καύσιμα. Στα αρνητικά του τα 90 άλογα (ερχόμουν από αμάξι με 95 άλογα και 300 κιλά ελαφρύτερο), η θέση οδήγησης μου φάνηκε χαμηλή για το είδος του αυτοκινήτου και εμφανισιακά ήταν σαφώς χειρότερο από τα άλλα 2.

Το Captur θεωρώ πως είχε το καλύτερο εσωτερικό ποιοτικά από όσα είδα (με εξαίρεση ίσως το Q2), είχε τον καλύτερο εξοπλισμό και μαζί με το Puma ήταν τα αγαπημένα μου σε εμφάνιση. Α και είχε το λεβιέ ψηλά, πράγμα που έχω συνηθίσει από το ypsilon και μου άρεσε. Στα αρνητικά του τα 100 άλογα με υγραέριο (από ότι είδα κιόλας σε μετρήσεις δεν τα πάει καλύτερα από το Kamiq με τα 90).

Το Puma μου άρεσε πολύ εξωτερικά, είχε μεν χειρότερο εξοπλισμό από το Captur αλλά αυτά που ήθελα υπήρχαν και στο εσωτερικό η ποιότητα παρότι χειρότερη από Kamiq / Captur δεν απείχε τρομερά. Η μεγάλη διαφορά όμως με τα άλλα 2 ήταν ο κινητήρας και γενικότερα ο συμπλέκτης-λεβιές-τιμόνι ήταν σαφώς ανώτερα. 

Επειδή τελικά μακρηγόρησα και για να το κλείσω, επέλεξα το Puma. Προτιμώ να μην έχω κάμερα και το πλαστικό στην πόρτα να μην είναι όλο μαλακό (έχει μια επένδυση το Puma μόνο στο μισό μέρος της πόρτας) αλλά να μπορώ να κάνω πιο εύκολα ένα ταξίδι με 4 άτομα και κλιματισμό. Ξέχασα να πω πως στα 24, οι χώροι μου ήταν σχετικά αδιάφοροι. Αν κάποιος θέλει χώρους, το Kamiq δεν έχει ανταγωνισμό. Κάνει μεγαλύτερα αμάξια να μοιάζουν μικρά μέσα.

Εχθές έκανα και τα πρώτα 100 χιλιόμετρα (τα περισσότερα σε Αττική). Αρκετά άνετο θα έλεγα, στρίβει πολύ καλά, ο κινητήρας παρότι diesel δεν ακούγεται καθόλου συγκριτικά με το ypsilon και γενικότερα πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Για να είμαι απόλυτα αντικειμενικός θα ήθελα περισσότερο φως στην καμπίνα ειδικά το βράδυ και μεγαλύτερους καθρέφτες. Βρίσκω παράλογο το ypsilon να έχει μεγαλύτερους καθρέφτες από το Puma.

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Thanos1921 είπε

 

 

Καλορίζικο το Puma φίλε μου, καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις!!! 

Σχετικά με το θέμα της ποιότητας που αναφέρθηκες, το captur δεν μπορεί να συγκριθεί με το puma. Το captur θύμιζε αμαξάκι των 10 χιλιάδων με τα μικρά και εύθραυστα χερούλια στις πόρτες, με τον πολύ λεπτό (λεβιέ?) για να κάνεις εμπρός πίσω τις θέσεις, με τους απαίσιους ποιοτικά διακοπτές του air condition που τους ίδιους ακριβώς έχουν και τα πιο φθηνά dacia, με την οθόνη που κολλάει σαν κινέζικο ταμπλετ και άλλα που δεν θυμάμαι καθώς κοντεύει εξάμηνο από τότε που το είδα.

Το kamiq αν και ποιοτικό δεν μου έκανε καθόλου στο αισθητικό κομμάτι.

Το Puma που επέλεξες είναι εξαιρετικό αυτοκίνητο και μεγάλη καψούρα μου αφού δεν μπόρεσα να πάω σε αυτό λόγω χώρων. Εύχομαι πραγματικά να το χαρείς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά τα ποστ μας αρέσουν τα αρχοντικά 🤣

😭

16 ώρες πριν, Thanos1921 είπε

Επανέρχομαι με τα σχόλια για το αμάξι. Θα ξεκινήσω από όλη την αναζήτηση που έγινε οπότε προειδοποιώ ότι ακολουθεί σεντόνι.

Καλορίζικο , καλοταξιδο φίλε μου και να το χαρείς με μπύρες στο box 🤣

Επεξ/σία από tsofras
εγκεφαλικό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ τους συντρόφους στην αναζητηση νέου αυτοκινήτου. Αφού συγχαρώ τον οραματιστή και πρωτοπόρο ιδρυτη του θεματος, που καταφερε να κρατησει πανω απο μηνα το νεο αυτοκίνητο του, θα βαλω κι εγω τα δικα μου θελω, λιγο πριν πάρω σβάρνα τις αντιπροσωπείες. 
Καταρχην,διαπιστωνω οτι δεν ειναι καθολου καλη εποχη για αγορα. Οι τιμες εχουν ανεβει, η φαση ηλεκτρικο δεν ειναι απολυτα ετοιμη, το πετρελαιο επισης αμφιβολο, ενω τα suv εχουν μια κανιβαλιστικη ταση και αναγκαστικα θα δεις και κατι απο κει μερια. 
Ας ξεκινησω απο το βασικο οριο,που ειναι το οικονομικο. Τελικη με ολα μεσα δεν θελω να παω πανω απο 25χιλ, τα περισσοτερα,αν οχι ολα ,αμεσα. Αρα αποκλείουμε τους πολυ premium παικτες,που για να εχεις ενα αξιοπρεπες συνολο θελεις κανα 30αρι και βαλε. Ενα ιδανικο αυτοκινητο για μενα θα ηταν ενα mazda 3, αλλα με εναν 1500αρι στα ιδια αλογα με τον 2χιλιαρο, λιγο πιο μαζεμενο . Και κανα πεντοχιλιαρο πιο φτηνο,βεβαια. Δεν θελω με τιποτα vag, αν επαιρνα ξανα κατι απο κει ισως ενα leon,αλλα ως τελευταια λυση.

Δεν θέλω πολυ μεγαλους χώρους,αλλα καλή οδηγικη αισθηση,να στριβει που λεμε, να μην ειναι ψοφιο αρα καλη ροπη, να ειναι αξιοπιστο και ποιοτικό τοσο σε κινητηρα οσο και στο εσωτερικο, ανετο στον δρομο,καλη εγγυηση, γενικα απλα πραγματα. Θα ηθελα αυτοματο,αλλα θα ξεφυγουμε στην τιμη. Υβριδικο δεν ξερω αν ειναι πολυ χρησιμο.

Σκεφτομουν απο λιγο ψαξιμο που εχω κανει, να ριξω μια ματια στα ford focus και puma, στο kia xceed, το hyundai i30, ισως στο corolla, κι ετσι για να βγουν τα απωθημενα το civic και το mazda 3. Να δω αν θα αξίζε να κανω υπερβαση στο μπατζετ.

Αν υπαρχει καποια αλλη προταση, πολυ ευχαριστως να την διαβασω, οπως και ποια εκδοση στα παραπανω αξιζει να δω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...