Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, PSYHAS είπε

Το i30N ειναι 2000κ.εκ και πανω απο το budget, ενω το fastback πολυ μεγαλο σε μηκος, για αυτο εβλεπα και το απλο. 

I20N έγραφε ο @tsofras πιο πάνω και αν θες κάτι που να στρίβει και να μην είναι fiesta νομίζω είναι το ιδανικό, αν πιστέψουμε και τα test στα περιοδικά!

Το μοτέρ δεν ξέρω τι θα σηκώνει απο πείραγμα (αν σε ενδιαφέρει βεβαια) αλλά 1600 με απ'οτι φαίνεται σωστό στήσιμο και ιδανικό μεγεθος για Ελλάδα νομίζω όλα θα παιχτούν στην τιμή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, and_64 είπε

I20N έγραφε ο @tsofras πιο πάνω και αν θες κάτι που να στρίβει και να μην είναι fiesta νομίζω είναι το ιδανικό, αν πιστέψουμε και τα test στα περιοδικά!

Το μοτέρ δεν ξέρω τι θα σηκώνει απο πείραγμα (αν σε ενδιαφέρει βεβαια) αλλά 1600 με απ'οτι φαίνεται σωστό στήσιμο και ιδανικό μεγεθος για Ελλάδα νομίζω όλα θα παιχτούν στην τιμή...

Ακριβώς είναι γύρω στα 350 λίτρα πορτ μπαγκαζ έχει γκάζι στήσιμο οκ θα στα χαλάσει λίγο στην ποιότητα και δεν γνωρίζω για άνεση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, tsofras είπε

Γράψε μας λίγο τι λέει από ανάρτηση και ηχομόνωση

Αρχικά να πω ότι προέρχομαι από ένα ford focus του 2005 οπότε δεν έχω εμπειρία από ακριβότερα αυτοκίνητα ώστε να κάνω μια σύγκριση μεταξύ αυτών και του xceed. Παρόλα αυτά είμαι ψείρας μέχρι αηδίας σε οτιδήποτε αγοράζω,έχω δει άπειρα συγκριτικά μεταξύ όλων των μοντέλων, όλων των κατηγοριών και γύρισα από 3 φορές την κάθε αντιπροσωπεία μέχρι να βεβαιωθώ για την επιλογή μου.

Στο θέμα των αναρτήσεων, νομίζω ότι η KIA βρήκε την χρησή τομή μεταξύ άνεσης και σπορ χαρακτήρα. Δεν θα μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα από την Ισμήνη Φαμπιάτου στο autoholix: "Οι αναρτήσεις του Kia XCeed είναι με μια κουβέντα μπορώ να πω ότι είναι άψογες. Παραμένουν γενικά σφικτές σε ρύθμιση αλλά χωρίς να ξεπουλάνε την άνεση ελέγχοντας με πολύ καλό τρόπο το αμάξωμα και χωρίς να κουράζουν στις λακκούβες της πόλης παρουσιάζοντας αναπηδήσεις  στις ανωμαλίες που σίγουρα θα συναντήσουν μέσα στις στροφές των ελληνικών δρόμων." Αυτή ειναι ακριβώς η αίσθηση που μου δίνει, μαλακό εντός της πολής, σφιχτό και έτοιμο να ορμήξει σε κάθε στροφή.

Η ηχομόνοση είναι πάρα πολύ καλή, σε σημείο που μέχρι τα 80-90 χλμ/ώρα νομίζεις πως βρίσκεσαι στο σαλόνι του σπιτιού σου. Από εκεί και πάνω τα πράγματα δεν αλλάζουν δραματικά αλλά με κλειστό το ραδιόφωνο και χωρίς κάποιον για να συνομιλέις, αν είσαι πολύ προσεκτικός θα αρχίσεις να ακούς έναν μικρό θόρυβο. Στο ταξίδι βέβαια που είσαι πιο χαλαρός και δεν κυνηγάς να βρείς ένα πιθανό ελάτωμα και σε ταχύτητες μέχρι 150 χλμ/ώρα θα έλεγα ότι δεν καταλαβαίνεις κάτι. Ένα "σφάλμα" αν μπορεί να θεωρηθεί, είναι ότι μπαίνει απίστευτος θόρυβος στην καμπίνα αν ταξιδέψεις με ταχύτητες αυτοκινητόδρομου και ανοιχτά παράθυρα. Αυτό μάλλον οφείλεται στο σχήμα του και δεν παρατηρείτε στο ελάχιστο με κλειστά παράθυρα. Τέλος δεν περνά καθόλου ο θόρυβος του πετρελαιοκινητήρα στην καμπίνα σε σημείο να μην καταλαβαίνεις πότε πρέπει να αλλάξεις ταχύτητα.

InkedIMG_20210307_183645_LI.jpg

InkedIMG_20210307_183803_LI.jpg

  • Like 13
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ASTOU είπε

 

Αρχικά να πω ότι προέρχομαι από ένα ford focus του 2005 οπότε δεν έχω εμπειρία από ακριβότερα αυτοκίνητα ώστε να κάνω μια σύγκριση μεταξύ αυτών και του xceed. Παρόλα αυτά είμαι ψείρας μέχρι αηδίας σε οτιδήποτε αγοράζω,έχω δει άπειρα συγκριτικά μεταξύ όλων των μοντέλων, όλων των κατηγοριών και γύρισα από 3 φορές την κάθε αντιπροσωπεία μέχρι να βεβαιωθώ για την επιλογή μου.

Στο θέμα των αναρτήσεων, νομίζω ότι η KIA βρήκε την χρησή τομή μεταξύ άνεσης και σπορ χαρακτήρα. Δεν θα μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα από την Ισμήνη Φαμπιάτου στο autoholix: "Οι αναρτήσεις του Kia XCeed είναι με μια κουβέντα μπορώ να πω ότι είναι άψογες. Παραμένουν γενικά σφικτές σε ρύθμιση αλλά χωρίς να ξεπουλάνε την άνεση ελέγχοντας με πολύ καλό τρόπο το αμάξωμα και χωρίς να κουράζουν στις λακκούβες της πόλης παρουσιάζοντας αναπηδήσεις  στις ανωμαλίες που σίγουρα θα συναντήσουν μέσα στις στροφές των ελληνικών δρόμων." Αυτή ειναι ακριβώς η αίσθηση που μου δίνει, μαλακό εντός της πολής, σφιχτό και έτοιμο να ορμήξει σε κάθε στροφή.

Η ηχομόνοση είναι πάρα πολύ καλή, σε σημείο που μέχρι τα 80-90 χλμ/ώρα νομίζεις πως βρίσκεσαι στο σαλόνι του σπιτιού σου. Από εκεί και πάνω τα πράγματα δεν αλλάζουν δραματικά αλλά με κλειστό το ραδιόφωνο και χωρίς κάποιον για να συνομιλέις, αν είσαι πολύ προσεκτικός θα αρχίσεις να ακούς έναν μικρό θόρυβο. Στο ταξίδι βέβαια που είσαι πιο χαλαρός και δεν κυνηγάς να βρείς ένα πιθανό ελάτωμα και σε ταχύτητες μέχρι 150 χλμ/ώρα θα έλεγα ότι δεν καταλαβαίνεις κάτι. Ένα "σφάλμα" αν μπορεί να θεωρηθεί, είναι ότι μπαίνει απίστευτος θόρυβος στην καμπίνα αν ταξιδέψεις με ταχύτητες αυτοκινητόδρομου και ανοιχτά παράθυρα. Αυτό μάλλον οφείλεται στο σχήμα του και δεν παρατηρείτε στο ελάχιστο με κλειστά παράθυρα. Τέλος δεν περνά καθόλου ο θόρυβος του πετρελαιοκινητήρα στην καμπίνα σε σημείο να μην καταλαβαίνεις πότε πρέπει να αλλάξεις ταχύτητα.

InkedIMG_20210307_183645_LI.jpg

InkedIMG_20210307_183803_LI.jpg

Ευχαριστούμε έτσι θέλουμε και κανά review από τα αμάξια σας

Ε εντάξει με ανοιχτά παράθυρα στην εθνική σε αυτές τις ταχύτητες όλα έτσι είναι ( πιστεύω)

Δεν νομίζω ότι πάει έτσι κάποιος ταξίδι εκτός αν δεν έχει κλιματισμό ή για την κατανάλωση δεν τον ανοίγει γιατί νομίζει ότι θα κάψει λιγότερο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ευχαριστούμε έτσι θέλουμε και κανά review από τα αμάξια σας

Ε εντάξει με ανοιχτά παράθυρα στην εθνική σε αυτές τις ταχύτητες όλα έτσι είναι ( πιστεύω)

Δεν νομίζω ότι πάει έτσι κάποιος ταξίδι εκτός αν δεν έχει κλιματισμό ή για την κατανάλωση δεν τον ανοίγει γιατί νομίζει ότι θα κάψει λιγότερο

Καμία σχέση ο θόρυβος που μπαίνει στο xceed σε σχέση με το ford ή με hyundai accent φίλου ή με opel mokka φίλου κλπ. Είναι σαν με κάποιο τρόπο να συντονίζει ο ήχος λόγω σχήματος. Μοιάζει με τον ήχο σε κατάστρωμα πλοίου όταν φυσάει αρκετά. Κατά τα άλλα άψογο όπως προείπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελεια, πολυ χρησιμη περιγραφη!

Οσον αφορα το i20N, δεν ηξερα καν οτι υπαρχει,νομιζα μονο το i30 εβγαινε. Ακομη δεν βλεπω ναχει ερθει επισημα. Παντως να πω οτι μου εχει περασει και η σκεψη να παω σε μικροτερη κατηγορια, που ομως στα λεφτα αυτα παιρνεις τοπ επιλογες, οπως fiesta st ,mazda 2, yaris, ακομα και jazz ή stonic. Δεν τοχω αποκλεισει,ομως πρεπει να μπω μεσα να δω πως μου φαινεται. Ειχα yaris για αρκετα χρονια,το τιμησα και με τιμησε,αλλα δεν ξερω αν θελω να παω παλι σε αυτες τις καταστασεις. Δεν το αποκλειω,παντως.

Επειδη δεν λειτουργω παρορμητικα ουτε συνσισθηματικα στο αυτοκινητο, αλλα τα αναλυω και τα ψειριζω αρκετα, θέλω κατι που να το χαιρομαι στην οδηγηση,χωρις να κανω αγωνες ταχυτητες, να μην ειναι ψοφιο σε μια ανηφορα σε μια προσπεραση και να μην βαραει σε καθε λακουβα. Επισης να μην γινω φιλος με τα συνεργεια και τις αντιπροσωπειες (α,ρε vw), ουτε να πληρωνω χρυσο καθε ανταλλακτικό. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

Ειχα yaris για αρκετα χρονια,το τιμησα και με τιμησε,αλλα δεν ξερω αν θελω να παω παλι σε αυτες τις καταστασεις. Δεν το αποκλειω,παντως.

Yaris cross 😎 μη φύγεις από την οικογένεια της Toyota 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, terry308 είπε

Yaris cross 😎 μη φύγεις από την οικογένεια της Toyota 

Εκεί θα βρει την αξιοπιστία, λίγο περισσότερους χώρους, κατανάλωση για μέσα στην πόλη

Δεν θα βρει όμως συγκίνηση, κράτημα, σπορ αίσθηση και γκάζι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

Τελεια, πολυ χρησιμη περιγραφη!

Οσον αφορα το i20N, δεν ηξερα καν οτι υπαρχει,νομιζα μονο το i30 εβγαινε. Ακομη δεν βλεπω ναχει ερθει επισημα. Παντως να πω οτι μου εχει περασει και η σκεψη να παω σε μικροτερη κατηγορια, που ομως στα λεφτα αυτα παιρνεις τοπ επιλογες, οπως fiesta st ,mazda 2, yaris, ακομα και jazz ή stonic. Δεν τοχω αποκλεισει,ομως πρεπει να μπω μεσα να δω πως μου φαινεται. Ειχα yaris για αρκετα χρονια,το τιμησα και με τιμησε,αλλα δεν ξερω αν θελω να παω παλι σε αυτες τις καταστασεις. Δεν το αποκλειω,παντως.

Επειδη δεν λειτουργω παρορμητικα ουτε συνσισθηματικα στο αυτοκινητο, αλλα τα αναλυω και τα ψειριζω αρκετα, θέλω κατι που να το χαιρομαι στην οδηγηση,χωρις να κανω αγωνες ταχυτητες, να μην ειναι ψοφιο σε μια ανηφορα σε μια προσπεραση και να μην βαραει σε καθε λακουβα. Επισης να μην γινω φιλος με τα συνεργεια και τις αντιπροσωπειες (α,ρε vw), ουτε να πληρωνω χρυσο καθε ανταλλακτικό. 
 

Στο μικρότερο segment το καλό είναι ότι θα βρεις καλύτερο εξοπλισμό ακόμη και αυτόματο στα λεφτά που ζητάς και πλέον σε αρκετά με τους χώρους που λες.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκριθούν όμως με την ποιότητα κύλισης ειδικά σε ένα ταξίδι με το μεγαλύτερο segment και ειδικά με τον χώρο που έχεις σαν οδηγός.

Εγώ στο 1.85 σε όσα super mini μπήκα ένιωθα κάπως εγκλωβισμένος ( fiesta, corsa, 208,clio) λίγο καλύτερα στα c3 , Ibiza,polo αλλά καμία σχέση με Leon, Scala,golf,megane,focus

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Για το Lada Xray cross έχει κανένας άποψη? κουβέντα να γίνεται. 

Ακούγονται ιδιαίτερα καλά σχόλια σύντροφε. Δύο σύντροφοι από την κόβα το έχουν συναντήσει από κοντά και μου μίλησαν με τα καλύτερα λόγια.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Για το Lada Xray cross έχει κανένας άποψη? κουβέντα να γίνεται. 

Ούτε που το είχα πάρει χαμπάρι αυτό , δεν είναι άσχημο αλλά βλέπω 1800 122 άλογα , ατμόσφαιρα είναι να φανταστώ ? Τιμή?

Πέτυχα και ένα dacia stepway εχθές αν και δεν τα προτείνω λόγω euroncap ήταν ομορφουλι εξωτερικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

αλλά βλέπω 1800 122 άλογα , ατμόσφαιρα είναι να φανταστώ ? Τιμή?

Δεν έχω ιδέα, είδα ότι ξεκινάει και με λιγότερα άλογα. Τιμή γύρω στο 10ρικο βλέπω. Δεν μπορώ να βρω αν υπάρχει για αγορά στην Ελλάδα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Δεν έχω ιδέα, είδα ότι ξεκινάει και με λιγότερα άλογα. Τιμή γύρω στο 10ρικο βλέπω. Δεν μπορώ να βρω αν υπάρχει για αγορά στην Ελλάδα

Ρωτήστε τιμή λέει στο car

Και από εξοπλισμό τα πάντα έχει

https://www.car.gr/used-cars/lada/x_ray/2020.html?make=30&model=6199&registration=2020

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι που είδα το λινκ του Θωμά νόμιζα ότι κάνατε πλάκα, γιατί lada Ελλάδα δε έχει...  αν ξεκινήσει και φέρνει και το vesta cng τότε θα είναι το απόλυτο vfm. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...