Προς το περιεχόμενο

Προπαραγγελία MacBook Pro 16" M1 Max και παραλαβή του αγίου ποτέ...


Stavrialena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Stavrialena είπε

Πω πω πακέτο... Βιάστηκες not gonna lie 😕

Η αλήθεια είναι αυτή αλλά δεν μπορούσα να κάνω κι αλλιώς, είχα υποσχεθεί να το δώσω 😅

Το θέμα είναι πως το έχω πληρώσει αλλιώς θα το έπαιρνα τώρα απο isystem που είναι άμεσα διαθέσιμο (τουλάχιστον έτσι λέει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά! Δυστυχώς με λύπη μου διαπίστωσα πως δεν είμαι ο μόνος που ταλαιπωρούμαι με τα MacBook Pro. Μετά από πολύ αγώνα, τηλεφωνήματα και σπατάλη ενέργειας εξασφάλισα ένα M1 Pro 16-inch 16GB RAM 1TB Space Grey, από το Πλαίσιο. Ωστόσο διαβάζοντας reviews, σκέφτηκα να πάω στο Μ1 Μαx. Aλλά με όσα διαβάζω από σας δεν αναμένεται να παραλάβω πριν το Μάρτιο, δεδομένου πως για το Max έθεσα την παραγγελία μου στις 23/12. Το Πλαίσιο μου δίνει δυνατότητα επιστροφής μέχρι 15/1. Κρατώ εδώ και 5 μέρες που το έχω, το μηχάνημα σφραγισμένο και σκέφτομαι να το ανοίξω….και να με πάρουν από το Πλαίσιο την άλλη εβδομάδα δεδομένου πως θα έχουν παραλαβές τον Ιανουάριο (μου το επιβεβαίωσε και η iSquare). Ωστόσο Μ1 Μάx δεν πρέπει να έχει παραλάβει κανείς. Στο Πλαίσιο εκκρεμούν παραγγελίες από 20/10 και στο iStorm μου είπαν πως έχουν θέσει την παραγγελία για Μ1 Max και περιμένουν, χωρίς να έχουν λάβει κάτι (ενημέρωση 1/12). 

Έχω προχωρήσει σε επίσημες καταγγελίες στην Apple (τηλεφωνικά με και e-mail) για την απαράδεκτη κατάσταση που ζούμε στην Ελλάδα, λες και είμαστε αγοραστές άλλης κατηγορίας, λες και τα ευρώ τα δικά μας μετράνε λιγότερο. Στο Amazon.de, όλα τα μοντέλα εμφανίζονται διαθέσιμα ανά χρονικά διαστήματα. Στα επίσημα καταστήματα εδώ, ποτέ και σε κανένα δεν είδα διαθεσιμότητα. Και ελέγχω ημερησίως….

Ακόμα και το iPad Pro 12.9 512GB 5G Space Grey που ήθελα, δεν υπάρχει καν σαν κωδικός στα περισσότερα συστημικά καταστήματα (Πλαίσιο, Public, Κωτσοβολος). Στην iSystem μου ανέφεραν αναμονή 2 μηνών! Αναγκάστηκα  λοιπόν να πάρω το 1ΤΒ 5G, δίνοντας 450 ευρώ παραπάνω που το είχε μόνο το Public. Τουλάχιστον με παρηγορεί η 16GB RAM…..και αναφέρομαι σε συσκευή που κυκλοφορεί εδώ και 7 μήνες. Φυσικά το Amazon.de είχε διαθεσιμότητα κανονικά. Απλά ήθελα το 2ο χρόνο εγγύησης και τη δυνατότητα εξόφλησης με πιστωτική.

Πιστεύετε πως αξίζει τον κoπο να περιμένω το Μ1 Μax, όπου δελεάζομαι από τα 32GB RAM? Ενδεχομένως μελλοντικά να χρησιμοποιήσω Autocad (2D) και να επεξεργαστώ ερασιτεχνικά 4Κ βίντεο με το iMovie. Ίσως να φτιάξω και κανένα μουσικό βίντεο κλιπ.

Δυστυχώς και ‘γώ πούλησα τον έξοχο 16-inch i7 6-core 512GB 2019 που είχα έχοντας κατα νου ποσό εύκολα τον απέκτησα μόλις κυκλοφόρησε το Δεκέμβριο του 2019. Πίστευα πως το ίδιο θα γινόταν και τώρα….. ποσό έξω έπεσα….δεν θα τον πουλούσα ποτέ αν ήξερα. Καταληξαμε να είμαστε πάνω στα τηλέφωνα για έναν πανάκριβο υπολογιστή και να τους παρακαλάμε λες και θα μας τον χαρίσουν!! Ντροπή τους χίλιες φορές!!!!

Στις 6/12/2021 στις 7:13 ΜΜ, bioentre είπε

Καλύτερα να είχες πάρει από amazon ή ebay που έχει και προσφρορές. Εγώ δεν είχα πότε θέμα και ακόμα και από ebay που είχα πάρει από Αμερική μέσω Global Shipping Program και η ζελατίνα του αντικειμένου είτε είχε σκιστεί κατά τη μεταφορά είτε έτσι το έδωσε ο πωλητής, μου έπεστρεψαν όλο το ποσό και κράτησα και το αντικείμενο. Η πιο ακριβή αγορά που έχω κάνει από εκεί είναι Thunderbolt Display σφραγισμένο.

Τώρα η αντιπροσωπεία στην Ελλάδα είναι τραγική....

Εφόσον αφορά βασικό μοντέλο, γιατί προπληρώσατε?

Σας ζήτησαν να προπληρώσετε για να καταχωρηθεί η παραγγελία?

Δεν έχω καταλάβει τι κάνουν εκεί στην αντιπροσωπεία με τις προπαραγγελίες σε macbook και iphones? Σας ζητάνε προκαταβολές? Μόνο στα BTO μοντέλα πρεπει να ζητάνε που είναι σύμβαση έργου και δεν επιστρέφονται.

Έχω παραγγείλει απευθείας από την Apple με εκτιμώμενο διάστημα παράδοσης 6-8 εβδομάδες και η κάρτα μου δεν έχει χρεωθεί ακόμα. Θα χρεωθεί όταν θα είναι έτοιμο για αποστολή.

Απαράδεκτα αυτά που ακούμε για την αντιπροσωπεία εδώ...

Το μοντέλο σου αν το παραγγείλεις στην Apple Ευρώπης σήμερα θα έρθει στο σπίτι σου τέλος του χρόνου, οπότε και εσύ που το έχει ζητήσει πριν καιρό πρέπει αν τηρηθούν τα προβλεπόμενα να το πάρεις εως το τέλος του χρόνου από εδώ.

Φίλε μου καλησπέρα. Με βοηθάς πολύ, αφού έχω και γώ το δίλλημα επιστροφή Μ1 Pro 16GB 1TB 16-inch και αναμονή για Μ1 Max…. Και μόχθησα πολύ για να το βρω…. Από την άλλη σκεπτόμενος πως έχω iPad Pro 12.9 με 16GB RAM δεν θα ήταν πιο σωστό το MacBook Pro να είναι 32GB? Φυσικά για ΒΤΟ που σκεφτόμουν (M1 Pro 32GB 2TB SSD 4276 e) ούτε λόγος με τους ακαθάριστους χρόνους αναμονής και τις μεθοδεύσεις που διαβάζω εδώ….όποτε ο Μ1 Μax με μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ και 32GB είναι ένα καλό πακέτο….

Επεξ/σία από Agarinos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κανόνας είναι να έχεις το μηχάνημα που θές την στιγμή που το χρειάζεσαι ! Άν μπορείς και έχεις την δυνατότητα να περιμένεις αρκετό καιρό,. τότε δέν το χρειάζεσαι τόσο ή έχεις υπερτιμήσει το τί χρειάζεσαι.

Ξαναπροσδιορίστε τις ανάγκες σας, παιδιά ..!!

 

Μου πήρε καιρό και έχασα χρήματα όμως αυτή είναι η πεζή πραγματικότητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πουλησα το λαπτοπ μου και πηρα ενα αιπαντ και ειμαι με αυτό μεχρι να έρθει το μ1 μαξ. ουτως η αλλως μονταζ δεν αντεχε πια το μακμπουκ που ειχα οποτε απλα πε ρι με ν ω σε παιχνιδι που μοιαζει χαμενο σα τη καλομοιρα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/12/2021 στις 7:13 ΜΜ, mistr4l είπε

Έκανα την ίδια σκέψη με τον natural_sgf παραπάνω, απλώς δεν το έγραψα. Εδώ συμβαίνει το εξής. Η διαφορά του μηχανήματος που χρησιμοποιείς τώρα με αυτό που θέλεις να αγοράσεις είναι απλώς χαοτική. Και να το πω και λίγο πιο απλά, απ'όσα αναφέρεις για τη δουλειά σου, σίγουρα το εν λόγω mac δεν προορίζεται για εσένα. Αν προοριζόταν, θα είχες ήδη imac pro για παράδειγμα. Εδώ τώρα υπάρχει ένα λεπτό σημείο. Σε καμία περίπτωση δεν λέω "μην το πάρεις". Για την ακρίβεια, θα το πάρω κι εγώ (το 14άρι), ενώ μάλιστα η δική μου δουλειά είναι μάαααααλλον λιγότερο απαιτητική από τη δική σου. Για να βοηθήσω όμως στο σκεπτικό σου, έχεις την εξής επιλογή. 

1. Να μην πας στο max αλλά στο pro, ειδικά αν το βρίσκεις πολύ εύκολα στην αγορά. Αν δεις την διαφορά στους χρόνους export που έχουν ανεβάσει όλοι οι youtubers, θα καταλάβεις πως δεν υπάρχει λόγος για το max. 

2. Να περιμένεις όσο χρειαστεί, χάνοντας όμως σε απόδοση στη δουλειά σου που σίγουρα μεταφράζεται σε χρήμα. 

Τώρα το γεγονός πως το max θα κρατήσει περισσότερα χρόνια, δεν ισχύει αυτό το σενάριο και το ξέρουμε άλλοι. Αν επιμένεις για το max όμως, αναγκαστικά αναμονή :(

Χαιρετώ :)

 

 

Στις 12/12/2021 στις 4:21 ΜΜ, -Seraphim- είπε

Έχω βάλει και εγώ παραγγελία για 2 τέτοια BTO Macs και 2 iPhone 13 Pro Max στις 29/10/2021 σε κατάστημα iStorm στην Kύπρο. (Ελληνική εταιρία - κάτω από τον ίδιο όμιλο εταιριών που αναφέρατε πιο πάνω)

Τα iPhone  ήρθαν προχτές αλλά τα Macs καθυστερούν. Μας είχαν αναφέρει πως συνήθως σε 10-12 εβδομάδες έρχονται αλλά λένε στους πελάτες 12-15 για να είναι μέσα, σε περίπτωση καθυστέρησης από το εργοστάσιο η στο shipping. 

Η χρονική περίοδος αναμονής που μας είπαν για τα τηλέφωνα ήταν σωστή, μην σας πω ότι ήρθαν 2 εβδομάδες πιο νωρίς. Πολύ παράξενο που σας είπαν μόνο 60 μέρες για την παράδοση τον Macs ενώ εμάς 12-15 εβδομάδες, ενώ είναι η ίδια εταιρία και έρχονται ούτως ή αλλιώς Ελλάδα, άσχετος αν τα στέλνουν μετά Κύπρο.

Ελπίζω, να τα παραλάβουμε αρχές Γενάρη αν και όλα δείχνουν πως πολύ πιθανόν να τα παραλάβουμε όλοι αρχές με μέση Φλεβάρη.

Αν πάντως κάποιος παραλάβει Mac Μ1 Pro ή Max, να μας ενημέρωση εδώ παρακαλώ για να έχουμε μια ένδειξη και για τα δικά μας.

Μακ.png

Παρέλαβα Μ1 Pro 16GB 1TB Space Grey. 16-inch.

Επεξ/σία από Agarinos7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2022 στις 10:33 ΜΜ, Agarinos7 είπε

Kαλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά! Δυστυχώς με λύπη μου διαπίστωσα πως δεν είμαι ο μόνος που ταλαιπωρούμαι με τα MacBook Pro. Μετά από πολύ αγώνα, τηλεφωνήματα και σπατάλη ενέργειας εξασφάλισα ένα M1 Pro 16-inch 16GB RAM 1TB Space Grey, από το Πλαίσιο. Ωστόσο διαβάζοντας reviews, σκέφτηκα να πάω στο Μ1 Μαx. Aλλά με όσα διαβάζω από σας δεν αναμένεται να παραλάβω πριν το Μάρτιο, δεδομένου πως για το Max έθεσα την παραγγελία μου στις 23/12. Το Πλαίσιο μου δίνει δυνατότητα επιστροφής μέχρι 15/1. Κρατώ εδώ και 5 μέρες που το έχω, το μηχάνημα σφραγισμένο και σκέφτομαι να το ανοίξω….και να με πάρουν από το Πλαίσιο την άλλη εβδομάδα δεδομένου πως θα έχουν παραλαβές τον Ιανουάριο (μου το επιβεβαίωσε και η iSquare). Ωστόσο Μ1 Μάx δεν πρέπει να έχει παραλάβει κανείς. Στο Πλαίσιο εκκρεμούν παραγγελίες από 20/10 και στο iStorm μου είπαν πως έχουν θέσει την παραγγελία για Μ1 Max και περιμένουν, χωρίς να έχουν λάβει κάτι (ενημέρωση 1/12). 

Έχω προχωρήσει σε επίσημες καταγγελίες στην Apple (τηλεφωνικά με και e-mail) για την απαράδεκτη κατάσταση που ζούμε στην Ελλάδα, λες και είμαστε αγοραστές άλλης κατηγορίας, λες και τα ευρώ τα δικά μας μετράνε λιγότερο. Στο Amazon.de, όλα τα μοντέλα εμφανίζονται διαθέσιμα ανά χρονικά διαστήματα. Στα επίσημα καταστήματα εδώ, ποτέ και σε κανένα δεν είδα διαθεσιμότητα. Και ελέγχω ημερησίως….

Ακόμα και το iPad Pro 12.9 512GB 5G Space Grey που ήθελα, δεν υπάρχει καν σαν κωδικός στα περισσότερα συστημικά καταστήματα (Πλαίσιο, Public, Κωτσοβολος). Στην iSystem μου ανέφεραν αναμονή 2 μηνών! Αναγκάστηκα  λοιπόν να πάρω το 1ΤΒ 5G, δίνοντας 450 ευρώ παραπάνω που το είχε μόνο το Public. Τουλάχιστον με παρηγορεί η 16GB RAM…..και αναφέρομαι σε συσκευή που κυκλοφορεί εδώ και 7 μήνες. Φυσικά το Amazon.de είχε διαθεσιμότητα κανονικά. Απλά ήθελα το 2ο χρόνο εγγύησης και τη δυνατότητα εξόφλησης με πιστωτική.

Πιστεύετε πως αξίζει τον κoπο να περιμένω το Μ1 Μax, όπου δελεάζομαι από τα 32GB RAM? Ενδεχομένως μελλοντικά να χρησιμοποιήσω Autocad (2D) και να επεξεργαστώ ερασιτεχνικά 4Κ βίντεο με το iMovie. Ίσως να φτιάξω και κανένα μουσικό βίντεο κλιπ.

Δυστυχώς και ‘γώ πούλησα τον έξοχο 16-inch i7 6-core 512GB 2019 που είχα έχοντας κατα νου ποσό εύκολα τον απέκτησα μόλις κυκλοφόρησε το Δεκέμβριο του 2019. Πίστευα πως το ίδιο θα γινόταν και τώρα….. ποσό έξω έπεσα….δεν θα τον πουλούσα ποτέ αν ήξερα. Καταληξαμε να είμαστε πάνω στα τηλέφωνα για έναν πανάκριβο υπολογιστή και να τους παρακαλάμε λες και θα μας τον χαρίσουν!! Ντροπή τους χίλιες φορές!!!!

Φίλε μου καλησπέρα. Με βοηθάς πολύ, αφού έχω και γώ το δίλλημα επιστροφή Μ1 Pro 16GB 1TB 16-inch και αναμονή για Μ1 Max…. Και μόχθησα πολύ για να το βρω…. Από την άλλη σκεπτόμενος πως έχω iPad Pro 12.9 με 16GB RAM δεν θα ήταν πιο σωστό το MacBook Pro να είναι 32GB? Φυσικά για ΒΤΟ που σκεφτόμουν (M1 Pro 32GB 2TB SSD 4276 e) ούτε λόγος με τους ακαθάριστους χρόνους αναμονής και τις μεθοδεύσεις που διαβάζω εδώ….όποτε ο Μ1 Μax με μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ και 32GB είναι ένα καλό πακέτο….

 

Γιατί δεν το αγοράζεις από το άμαζον που έχει και διαθεσιμότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα να κάνω και εγώ την ερώτηση μου μένω Γερμανία όποτε θα το έχω σε δέκα μέρες το 14 m1 Pro 1tb 16gb RAM , θέλω να ρωτήσω δεν κάνω επεξεργασία  βίντεο , αρκετά με φωτός ασχολούμαι και browsing ταινίες αν μπορεί και κανένα νορμαλ παιχνίδι ίσως δεν ξέρω ακόμα αξίζει να το παραλάβω ;;; Κανονικά πήγαινα για το base 14αρη αλλά αυτό δεν το έχουν τα Mediamarkt εδώ … αυτήν την στιγμή έχω του 15 με τον i5 … καλός είναι αλλά θα ήθελα κατι ποιο γρήγορο με χώρο microsd  και μπαταρία … αξίζει να παω στο μεγαλύτερο μοντέλο η να περιμένω για τον base ??? Είμαι μπερδεμένος !!! 
Apple Apple M1 Pro Prozessor, 16 GB RAM, 1 TB SSD, 16-Core GPU

Επεξ/σία από Dmspolys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, enlightened είπε

 

Γιατί δεν το αγοράζεις από το άμαζον που έχει και διαθεσιμότητα;

Επειδή θέλω το 2ο χρόνο εγγύησης και το ελληνικό πληκτρολόγιο. Το Amazon.de ωστόσο δεν έχει διαθεσιμότητα. Επίσης το ποσό θα το βάλω σε πιστωτικές με άτοκες δόσεις. 

11 ώρες πριν, Dmspolys είπε

Καλησπέρα να κάνω και εγώ την ερώτηση μου μένω Γερμανία όποτε θα το έχω σε δέκα μέρες το 14 m1 Pro 1tb 16gb RAM , θέλω να ρωτήσω δεν κάνω επεξεργασία  βίντεο , αρκετά με φωτός ασχολούμαι και browsing ταινίες αν μπορεί και κανένα νορμαλ παιχνίδι ίσως δεν ξέρω ακόμα αξίζει να το παραλάβω ;;; Κανονικά πήγαινα για το base 14αρη αλλά αυτό δεν το έχουν τα Mediamarkt εδώ … αυτήν την στιγμή έχω του 15 με τον i5 … καλός είναι αλλά θα ήθελα κατι ποιο γρήγορο με χώρο microsd  και μπαταρία … αξίζει να παω στο μεγαλύτερο μοντέλο η να περιμένω για τον base ??? Είμαι μπερδεμένος !!! 
Apple Apple M1 Pro Prozessor, 16 GB RAM, 1 TB SSD, 16-Core GPU

Πολύ καλά έκανες και πήγες στο 16-inch. Δεν αξίζει τον κόπο να δώσεις τόσα χρήματα για 14αρα οθόνη. Προσωπικά σε πιο φορητή λύση με υπερκαλύπτει το iPad Po 12.9 1TB 5G που έχω .Το Macbook Pro το θέλεις για παραπάνω διεργασίες. Σε μπαταρία τα reviews λένε πως ο Μ1 Προ είναι καλύτερος από τον M1 Max σε φουλ λειτουργία. Ωστόσο ο Μ1 Μαξ έχει καλύτερη απόδοση στα γραφικά και καλύτερους χρόνους απόδοσης βίντεο. Εγώ θα σου πρότεινα να πας στον Μ1 Μαξ δεδομένου πως παίρνεις 32-πύρηνα γραφικά και 32GB RAM που την αξιοποιεί καλύτερα από τον αντίστοιχο Μ1 Προ. Ωστόσο η διαθεσιμότητα αποτελεί το μεγαλύτερο πρόβλημα. Κανείς δεν ξέρει πότε θα παραλάβει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΣΗΚΩΣΕ ΤΟ ΑΙΣΤΟΡΜ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΗΝΕΣ. Με ειπαν αποκλειεται ιανουαριο γελαω πολύ. νταξει θα παρουμε του χρόνου το καινούργιο

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, deejaygreg είπε

Ωρε που μπλεξαμε ρε φιλε. Ας μην ηταν η απαλλαγη φπα και οι ατοκες και θα επαιρναν τα μεζεα μας

Α υ τ ο. Αλλα νταξει πραγματικα θα βγει καινουργιο δλδ μαρτη απριλη μας βλεπω δε ξερω ποσο νοημα εχει πια. Και τωρα απο ευρωπη επισης δε ξερω αν αξιζει η απο σκρουτζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Unfortunately there is still no newer indication as we are on the 9th week of your order and the indication for delivery was 14-16 weeks for such order. As soon as they inform us for delivery to us, we will directly get back to you."

Λάβαμε σήμερα αυτήν την απάντηση μέσω email από το iStorm. Μιλάμε για αρχή έως τα μέσα Φεβρουαρίου. 😔

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, -Seraphim- είπε

"Unfortunately there is still no newer indication as we are on the 9th week of your order and the indication for delivery was 14-16 weeks for such order. As soon as they inform us for delivery to us, we will directly get back to you."

Λάβαμε σήμερα αυτήν την απάντηση μέσω email από το iStorm. Μιλάμε για αρχή έως τα μέσα Φεβρουαρίου. 😔

 

14-16 weeks? Είναι απλά αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...