Προς το περιεχόμενο

Alan Wake 2 [PC]☕


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 621
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/5/2023 στις 10:02 ΜΜ, firepc είπε

Εντός του '23 λένε, αλλά χωρίς συγκεκριμένη ημερομηνία ακόμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Alan Wake 2 [PC][17 Οκτ]
  • Moderators

Συχνές ερωτήσεις εδώ:
https://www.alanwake.com/story/alan-wake-2-faq/

Από ό,τι γράφουν (και δείχνουν) θα είναι playable και οι δύο, Saga (η πράκτορας FBI) και Alan (προφανώς). Ίσως να το κάνουν όπως το RE2 με διαφορετικά paths για όλο το παιχνίδι για αυξημένο replayability (υπερβολικά φιλοδοξο και μάλλον απίθανο) ή ίσως κάνουν το πιο απλό -- παίζεις με τον ένα στο πρώτο μισό και με τον άλλο στο δεύτερο ή κάτι πιο γραμμικό τέλος πάντων.

Έχουν σχεδιάσει και δύο (paid) DLC, τα "Night Springs" και "Lake House".

Η μηχανή είναι της Remedy, η Northlight. Λογικά είναι η εξέλιξη της μηχανής στην οποία δούλευε από πάντα η Remedy. Δεν αναφέρουν τίποτα για modding support, αυτό το τρένο φαίνεται να το εγκατέλειψε η Remedy από καιρό.

Τέλος, ως πρώτη και τελευταία συντονιστική σύσταση πάνω στο θέμα, και αφορά τα σχόλια που θα ακολουθήσουν, κόψτε τις ανοησίες περί "woke". Ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα από υπόθεση και γράψιμο διαλόγων. Μια μαύρη πρωταγωνίστρια δεν συνεπάγεται "woke", ούτε ότι θα κλέψει κάποιο spotlight από τον Alan.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλέπω ότι πάει σε περισσότερο Horror και αυτό μου αρέσει. Το πρώτο ήταν επικό και αγαπημένο και χαίρομαι που επιτέλους θα βγει η συνέχεια πριν πάρουμε σύνταξη από το gaming 😋 

Από Control (που είναι τεράστιο το σύμπαν του) σύνδεση είδαμε. Τώρα από Alan επιπλέον σύνδεση δεν νομίζω να δούμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Praetorian είπε

Από ό,τι γράφουν (και δείχνουν) θα είναι playable και οι δύο, Saga (η πράκτορας FBI) και Alan (προφανώς).

Ως έχει, δεν μου άρεσε καθόλου αυτό. Τώρα άμα η ανάλλαγη χαρακτήρων κάνει καλύτερο το story/gameplay έχει καλός, αλλα δύσκολα, θα προτιμούσα μονο με Alan και ελπίζω να μην πέσει όλη η δουλειά επάνω στον καινούργιο χαρακτήρα και ο Alan κάτσει στον πάγκο. Θέλω να ελπίζω ότι θα είναι αντάξιο του πρώτου, ειδικά μετά το τελευταίο τους game, που προσωπικά το βρήκα παρα πολύ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει ότι στην αρχή και μέχρι ενός σημείου θα ελέγχουμε την πράκτορα και μετά θα μπει στον χορό και ο Alan. Παιχνίδια που έχουν (πιστεύω ότι θα έχει) "διάβασμα" δύσκολα πάνε σε paths που θέλουν δεύτερο παίξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι ανακοινώνουν 2 dlc με το καλημέρα πριν καν κυκλοφορήσει το παιχνιδι είναι pass από μένα, μέχρι να βγει ''ολοκληρωμένο''.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αφύπνιση του Κο Άλαν είναι καθ’ οδόν. 

Τίμια η τιμολογιακή πολιτική. Κακοφανηκε όμως στους κατόχους κονσολών με δισκακι είτε για λόγους συλλογής είτε μεταπώλησης. Ωστόσο θα μπορέσουν να δουλέψουν πιο άνετα χωρίς να πιέζει καταστάσεις η έκδοση ενός δίσκου & το γεγονός ότι πλέον απαιτούνται έξτρα GB download δεν αφήνει πολλά περιθώρια έτσι κι αλλιώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Day one και για μένα είναι εξαιρετικά χλωμό (δεν συζητώ καν για preorder). Προτιμώ να περιμένω, να βγάλουν τα patches και τα DLC τους και ίσως βγει και αυτό τελικά στο GOG, και θα το έχω εκεί DRM-free. 

Το πρώτο Alan Wake είναι πονεμένη ιστορία που δεν ξεχνώ προσωπικά εύκολα. Είχε δύσκολο development --ανοίχτηκαν πολύ, ήθελαν να κάνουν κάτι πολύ πιο open world και προηγμένο τεχνολογικά χωρίς να υπάρχει gameplay (και σενάριο) να το υποστηρίξει -- και από μια φάση και μετά άρχισαν να πληρώνουν οι fans της Remedy, και δη οι PC Gamers fans, τα λάθη της εταιρείας, προφανώς λόγω των απεγνωσμένων κινήσεων της για να σωθεί. Είχαμε την αλλαγή πλατφόρμας σε κονσόλα, τα timed exclusivities (όπου λογικά βάσει συμβολαίου δεν συζητούσαν καν το PC), τις ατυχέστατες δηλώσεις marketing, την ακύρωση των modding tools. Και ακόμα δεν έχουν ξεφύγει από αυτό το πλαίσιο -- του timed exclusivity, αν και τώρα έρχεται στο PC αλλά θα είναι μόνο στο Epic Store (υποθέτω για κάποιο σεβαστό διάστημα -- 1 χρόνο το πιο πιθανό).

Μου άρεσε το πρώτο Alan Wake. Το βασικό παιχνίδι -- τα DLC και το American Nightmare ήταν μέτρια στην καλύτερη. Και το βασικό παιχνίδι προς το τέλος είχε αρχίσει να επαναλαμβάνεται αρκετά, και το σενάριο και βασικά το πώς είχαν αποδώσει κάποιες σκηνές ήταν κάπου αστείο. Αλλά είχε και κάποια ωραία maps και set pieces, είχε τα κλασσικά έξτρα που βάζει η Remedy (τα tv shows), σε κρατούσε.

Αλλά ναι, για day one αγορά από Remedy πρέπει να έρθουν τα πάνω κάτω για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Praetorian said:

ήταν μέτρια στην καλύτερη

Ισχύει για το DLC. Θυμάμαι το είχα κάνει pre order με μεγάλη χαρά #steam και τελικά ήταν κάτι επαναλαμβανόμενο - κυριολεκτικά μια πίστα έπαιζες 3 φορές - και απλό.

Αλλά τότε το βασικό παιχνίδι ήταν από τα παιχνίδια που ήθελα να παίξω και δυνατό χαρτί για κάθε Xbox 360 κάτοχο όσο ήταν exclusive. Τρομερός τίτλος εννοείται προτείνεται 

 

Δηλαδή παίξτε το βασικό παιχνίδι όσοι δεν το έχετε ακουμπήσει ακόμη, ΔΕ χρειάζεται το Remastered (βρείτε φθηνότερα το παλιό). Για το DLC δηλαδή δεν κάηκε κι ο κόσμος 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Praetorian είπε

Και το βασικό παιχνίδι προς το τέλος είχε αρχίσει να επαναλαμβάνεται αρκετά, και το σενάριο και βασικά το πώς είχαν αποδώσει κάποιες σκηνές ήταν κάπου αστείο. 

Αν και έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια κάτι τέτοιο δεν μου έρχεται στο μυαλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...