Προς το περιεχόμενο

Insomnia v2022 - Αναφορά bugs


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, jim_p είπε

Long story short, το insomnia γινεται το μονο site (απο τα 10+ που εχω credentials και μπαινω καθε μερα σχεδον) που αντι να σου ζητησει να κανεις ενα username αντι του mail, ζηταει το αναποδο. Γιαυτο λεω για πισωγυρισματα.

Τα άλλα site είναι κι αυτά φόρουμ που το username το βλέπουν όλοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 861
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, jim_p είπε

Για αρχη το θεωρω bug επειδη με εβγαλε απο ολους τους (5) browsers που ημουν logged in και τωρα πρεπει να ξαναβαζω credentials στον καθενα. Θα αρκουσε ενα απλο notification, που ο χρηστης θα το διαβασει μια φορα και μετα τερμα.

password manager

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απο το κινητό το έκανε,εβαλα το email και τέλος.

Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα υπάρχει.Ούτε και την δυσκολία να βάλεις το email  σου.

Ουτε καν αυτοί που έχουν πολλούς λογαριασμούς δεν θα δυσκολευτούν αφου τους λέει το email που έχουν κάνει την εγγραφή.

Πολύ φασαρία για το τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Doubt είπε

Τα άλλα site είναι κι αυτά φόρουμ που το username το βλέπουν όλοι;

Github, adslgr, mdl, linuxquestions και facebook εινια μερικα απο αυτα που λεω και ναι, σε ολα φαινεται το username, ακομα και στο fb αν ξερεις που θα κοιταξεις.

16 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

password manager

Δεν ειπα οτι δεν θυμαμαι τον κωδικο ή κατι αντιστοιχο, μια χαρα τα θυμαμαι, οποτε δεν εχω αναγκη απο password manager για το insomnia (και για ολα τα παραπανω).

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και απο το κινητό το έκανε,εβαλα το email και τέλος.

Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα υπάρχει.Ούτε και την δυσκολία να βάλεις το email  σου.

Ουτε καν αυτοί που έχουν πολλούς λογαριασμούς δεν θα δυσκολευτούν αφου τους λέει το email που έχουν κάνει την εγγραφή.

Πολύ φασαρία για το τίποτα.

Ξαναλεω λοιπον: σε μενα εγινε logout σε 5 browsers (2 στο pc και 3 σε mobile). Στο pc ειναι παιχνιδακι να ξαναβαλω τα στοιχεια μου γιατι πληκτρολογω σε κανονικο full sized πληκτρολογιο και με τα 2 χερια, αλλα στο κινητο ειναι σπαστικο να το κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jim_p είπε

 

Ξαναλεω λοιπον: σε μενα εγινε logout σε 5 browsers (2 στο pc και 3 σε mobile). Στο pc ειναι παιχνιδακι να ξαναβαλω τα στοιχεια μου γιατι πληκτρολογω σε κανονικο full sized πληκτρολογιο και με τα 2 χερια, αλλα στο κινητο ειναι σπαστικο να το κανω.

γκρίνια για την γκρίνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jim_p είπε

Γκρινια για κατι που αλλαξε χωρις κανενα οφελος για μενα τον απλο χρηστη και με αναγκαζει να χαλαω το χρονο μου σε κατι ανουσιο.

Έχει πολλά οφέλη και μακάρι μελλοντικά να βελτιωθεί και άλλο. 

Περισσότερη ώρα έχεις αφιερώσει σε αυτό το thread αναλύοντας το "πρόβλημα" , παρά τα 10-20" που αφιέρωσες για να συνδεθείς από το κινητό. Τώρα το ότι εσύ χρησιμοποιείς 3 browsers στο κινητό, είναι δικό σου θέμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πες μου ενα απο αυτα τα πολλα οφελη και πως μπορει να βελτιωθει μελλοντικα οπως λες...

Επισης, που ειπα οτι χρησιμοποιω 3 browsers στο κινητο? Δεν θα μπορουσα πχ να εχω 3 συσκευες?
Στο pc χρησιμοποιω 2 λειτουργικα, οποτε ειμαι logged in απο 2 browsers, εναν απο καθε λειτουργικο.. 

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη περασανε 12+ ωρες και δεν ειπωθηκε καποιο οφελος για την συγκεκριμενη αλλαγη, ας ποσταρω κατι screenshots...

Η πρωτη εικονα δειχνει 2fa που ειναι το πιο σοβαρο feature που εχω δει σε φορουμ και η δευτερη η προτροπη αλλης σελιδας για αντικατασταση του mail με username. 

Θελω επισης να μου δειξετε ενα φορουμ ή οτιδηποτε που το username δεν ειναι ορατο δημοσια,  οπως λεει παραπανω ο Doubt..

Να ρωτησω και αυτο που με απασχολει. Εγω ξαναμπηκα με username σε ολους τους browsers που ημουν logged in. Θα με κανει αυτοματα log out την 1η Σεπτεμβριου για να μπω με το mail?

2022-08-15-111805_1280x1024_scrot.png

2022-08-15-090459_1280x1024_scrot.png

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική της αλλαγής πιστεύω, είναι ότι το username είναι ορατό σε όλους, οπότε μένει μόνο το password για να παραβιαστεί ο λογαριασμός, εφόσον δεν έχει σεταριστεί 2FA. Από την άλλη το email δεν είναι ορατό και έτσι αυξάνεται η δυσκολία παραβίασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απάντησα γιατί συνεχίζεις μία συζήτηση η οποία είναι εκτός topic. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να προστεθούν και άλλα features μελλοντικά, όπως και phone verification μπας και γλυτώσουμε από το Δημήτρη του fb αλλά και άλλα τρολ. Και για μεγαλύτερη ασφάλεια εννοείται. 
Αν εσένα σου φαίνονται περιττά, νομίζω πως θα τα ξεπεράσεις όπως έγινε και με το redesign του site :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, jim_p είπε

 

Να ρωτησω και αυτο που με απασχολει. Εγω ξαναμπηκα με username σε ολους τους browsers που ημουν logged in. Θα με κανει αυτοματα log out την 1η Σεπτεμβριου για να μπω με το mail?

 

θα υποστείς το μαρτύριο να τα ξαναπεράσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Να ρωτησω και αυτο που με απασχολει. Εγω ξαναμπηκα με username σε ολους τους browsers που ημουν logged in. Θα με κανει αυτοματα log out την 1η Σεπτεμβριου για να μπω με το mail?

Μπορεί να σε κάνει logout και αύριο.

Εγώ τελικά έβαλα το email για να ξεμπερδεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και συγγνώμη αν έχει απαντηθεί αλλά είδα πως πλέον ζητείται email αντί για username στο login. 
Επιχείρησα να αλλάξω το email που έχω ορίσει στο insomnia από Gmail που δεν χρησιμοποιώ πια σε ένα [email protected] email μου και δεν το δέχεται. Υπάρχει θέμα με το domain αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2022 στις 9:08 ΜΜ, jim_p είπε

Long story short, το insomnia γινεται το μονο site (απο τα 10+ που εχω credentials και μπαινω καθε μερα σχεδον) που αντι να σου ζητησει να κανεις ενα username αντι του mail, ζηταει το αναποδο. Γιαυτο λεω για πισωγυρισματα.

Τι εννοεις ζηταει να κανεις ενα mail αντι για username. Σε καθε site εχεις και username και email. Εδω πρεπει να συνδεθεις απλα με το email σου. Τοσο πολυ σε ενοχλει που αντι για jim_p:pass θα βαζεις [email protected]:pass?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...