Προς το περιεχόμενο

Insomnia v2022 - Αναφορά bugs


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Retrial είπε

Το κουτάκι "Να με θυμάσαι" δεν το έχω ενεργοποιημένο. Μόλις τελειώσω ότι θέλω να δω κάνω logout απ'όλα τα site και κάνω delete cookies/history browser και το κλείνω.

Το θέμα είναι όμως όσο είμαι pc και το έχω ανοιχτό θα με πετάξει κάποια στιγμή και πρέπει να ξανα κάνω login. Εκεί υπάρχει το πρόβλημα.

Θα δοκιμάσω να το αφήσω στο Brave Browser που είναι Chromium να δω αν κάνει το ίδιο αλλά το ο main browser μου είναι ο Firefox γι'αυτό με έχει εκνευρίσει. 😆

Ναι δοκιμασε να δεις με αλλο browser να δεις αν στο βγαζει κ εκει. Καθαρισμο cookies/history δεν χρειαζεται σε καθημερινη βαση εκτος αν μιλαμε για κοινό υπολογιστή/tablet ή προσβαση απο internet cafe κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 886
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Retrial είπε

Το κουτάκι "Να με θυμάσαι" δεν το επιλέγω όταν κάνω login. Μόλις τελειώσω ότι θέλω να δω κάνω logout απ'όλα τα site και κάνω delete cookies/history browser και το κλείνω.

Το θέμα είναι όμως όσο είμαι pc και το έχω ανοιχτό σε tab θα με πετάξει κάποια στιγμή και πρέπει να ξανα κάνω login. Εκεί υπάρχει το πρόβλημα.

Θα δοκιμάσω να το αφήσω στο Brave Browser που είναι Chromium να δω αν κάνει το ίδιο αλλά το ο main browser μου είναι ο Firefox γι'αυτό με έχει εκνευρίσει. 😆

Γιατί το κάνεις αυτό; Αυτή είναι η λειτουργία του. 

Σε brave πάντως δεν σε πετάει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, aces είπε

Ναι δοκιμασε να δεις με αλλο browser να δεις αν στο βγαζει κ εκει. Καθαρισμο cookies/history δεν χρειαζεται σε καθημερινη βαση εκτος αν μιλαμε για κοινό υπολογιστή/tablet ή προσβαση απο internet cafe κλπ.

Ναι θα δοκιμάσω το θέμα όπως και να έχει είναι ότι δεν θα έπρεπε να το κάνει αυτό όπως δεν το κάνουν κι άλλα site. Εφόσον σε πετάξει έξω μετά από inactivity θα πρέπει να σε αφήνει να ξανακάνεις login. Δηλαδή βάζεις ξανά το email και pass και πάλι δεν σε βάζει απλά κάνει loopa σαν να μην μπήκε. Φτιάχνει μόνο αν κάνω καθαρισμό cookies/history εκείνη την στιγμή αλλά έτσι με αναγκάζει να ξανακάνω login και στα άλλα site που ήμουν ήδη logged in.

Το καθαρισμό τον κάνω επειδή έχω συνηθίσει έτσι, θέλω όταν ανοίγω browser να είναι καθαρός, don't blame me 😋

10 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Γιατί το κάνεις αυτό; Αυτή είναι η λειτουργία του. 

Σε brave πάντως δεν σε πετάει 

Δεν επιλέγω το κουτάκι γιατί έτσι κι αλλιώς θα κάνω clean history/cookies. Απλά έχω συνηθίσει έτσι όπως είπα και επάνω και το θέλω καθαρό κάθε φορά που το ανοίγω 😋

Θα δοκιμάσω και Brave αύριο απλά για να επιβεβαιώσω ότι γίνεται μόνο στον Firefox.

Επεξ/σία από Retrial
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Retrial είπε

Ναι θα δοκιμάσω το θέμα όπως και να έχει είναι ότι δεν θα έπρεπε να το κάνει αυτό όπως δεν το κάνουν κι άλλα site. Εφόσον σε πετάξει έξω μετά από inactivity θα πρέπει να σε αφήνει να ξανακάνεις login. Δηλαδή βάζεις ξανά το email και pass και πάλι δεν σε βάζει απλά κάνει loopa σαν να μην μπήκε.

Το καθαρισμό τον κάνω επειδή έχω συνηθίσει έτσι, θέλω όταν ανοίγω browser να είναι καθαρός, don't blame me 😋

Δεν επιλέγω το κουτάκι γιατί έτσι κι αλλιώς θα κάνω clean history/cookies. Απλά έχω συνηθίσει έτσι όπως είπα και επάνω και το θέλω καθαρό κάθε φορά που το ανοίγω 😋

Θα δοκιμάσω και Brave αύριο απλά να επιβεβαιώσω ότι γίνεται μόνο στον Firefox.

Αν κανεις καθε μερα καθαρισμο cookies/history το κουτακι "Να με θυμάσαι" δεν εχει νοημα αφού παλι θα θελει εισαγωγή εκ νεου κάθε φορά. Won't blame you :)

Απο τον Μαρτιο του 22 που εκανες εγγραφη πως εμπαινες τοτε στην σελιδα? Σε αφηνε οπως λες ή κ τοτε στο εβγαζε? γιατι με καθημερινη διαγραφη θα θελει εκ νεου εισαγωγη στοιχειων.ή τοτε σε αφηνε ισως καποια αναβαθμιση απο Mozilla μεριά να το προκαλει.

Ενταξει δοκιμασε και τον Brave & give feedback ;)

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aces είπε

Αν κανεις καθε μερα καθαρισμο cookies/history το κουτακι "Να με θυμάσαι" δεν εχει νοημα αφού παλι θα θελει εισαγωγή εκ νεου κάθε φορά. Won't blame you :)

Απο τον Μαριο του 22 πως εμπαινες στην σελιδα? γιατι με καθημερινη διαγραφη θα θελει εκ νεου εισαγωγη στοιχειων.ή τοτε σε αφηνε ισως καποια αναβαθμιση απο Mozilla μεριά να το προκαλει.

Ενταξει δοκιμασε και τον Brave & give feedback ;)

Ναι το ξέρω ότι δεν έχει νόημα το κουτάκι αν κάνω συνέχεια clean στο τέλος του κάθε "session", το είπα και στον φίλο  M A T R I X.

Ναι έτσι ακριβώς έμπαινα όπως και τώρα, έχω τα pass κτλπ στο KeePassXC (Password Manager) οπότε δεν με πειράζει να τα βάζω κάθε φορά, 2 click είναι, απλά τώρα τελευταία το παρατήρησα αυτό, που χρησιμοποιώ το Insomnia λίγο παραπάνω.

Θα δω αύριο που θα κάτσω PC και Brave και θα ενημερώσω.

Cheers 😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, aces είπε

Αν κανεις καθε μερα καθαρισμο cookies/history το κουτακι "Να με θυμάσαι" δεν εχει νοημα αφού παλι θα θελει εισαγωγή εκ νεου κάθε φορά. Won't blame you :)

Απο τον Μαρτιο του 22 που εκανες εγγραφη πως εμπαινες τοτε στην σελιδα? Σε αφηνε οπως λες ή κ τοτε στο εβγαζε? γιατι με καθημερινη διαγραφη θα θελει εκ νεου εισαγωγη στοιχειων.ή τοτε σε αφηνε ισως καποια αναβαθμιση απο Mozilla μεριά να το προκαλει.

Ενταξει δοκιμασε και τον Brave & give feedback ;)

17 ώρες πριν, Retrial είπε

Ναι το ξέρω ότι δεν έχει νόημα το κουτάκι αν κάνω συνέχεια clean στο τέλος του κάθε "session", το είπα και στον φίλο  M A T R I X.

Ναι έτσι ακριβώς έμπαινα όπως και τώρα, έχω τα pass κτλπ στο KeePassXC (Password Manager) οπότε δεν με πειράζει να τα βάζω κάθε φορά, 2 click είναι, απλά τώρα τελευταία το παρατήρησα αυτό, που χρησιμοποιώ το Insomnia λίγο παραπάνω.

Θα δω αύριο που θα κάτσω PC και Brave και θα ενημερώσω.

Cheers 😜

Επανέρχομαι, δοκίμασα και στον Brave και κάνει ακριβώς το ίδιο. Έκανα login xωρίς να επιλέξω το κουτάκι "Να με θυμάσαι", μετά από ώρα inactive με πετάει και άμα παω να ξανακάνω login γίνεται loopa και δεν μπαίνει. 😢 Οπότε δεν πρέπει νάνε θέμα Browser (Chromium, Gecko)...πιθανώς να έχει θέμα το site.

Paul Bearer Dance GIF by Jason Clarke

Επεξ/σία από Retrial
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Retrial είπε

Επανέρχομαι, δοκίμασα και στον Brave και κάνει ακριβώς το ίδιο. Μετά από ώρα σε πετάει και άμα πας να ξανακάνεις login γίνεται loopa και δεν μπαίνει. 😢 Οπότε δεν πρέπει νάνε θέμα Browser (Chromium, Gecko)...πιθανώς να έχει θέμα το site.

 

Εφοσον σου ανεφερε ο MATRIX οτι με brave δεν εχει θεμα δεν φταιει η σελιδα. Αν ειχε θεμα/σφαλμα η σελιδα θα εβλεπες δεκαδες ποστ με ατομα να κραζουν διαμαρτυρονται κλπ :)

Με τη διαγραφη που κανεις καθημερινα στα cookies θελει εκ νεου εισαγωγη αφου δεν κραταει/σωζει τπτ. Το κουτακι να το εχεις ενεργο.

Για αυτο σε ρωτησαμε απο το Μαρτιο του 22 πως εμπαινες στη σελιδα??

Στο εκανε κ τοτε ας πουμε κ τοτε εκανες καθημερινη διαγραφη cookies ή τωρα το κανεις κ στα κραταγε τα στοιχεια ??

Δε παιζει τετοιο. 

Ερωτησεις για σημερα

1) στο brave εκανες ή οχι καθαρισμο cookies ??

2) ειχες το κουτακι να με θυμασαι τικαρισμενο ?

Γραφοντας αναλυτικα τα βηματα που κανεις κ σου παρουσιαζεται "Το Προβλημα"(Αν τελικα υπαρχει) θα καταλαβουν καλυτερα οσοι ειναι να σε βοηθησουν

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, aces είπε

Εφοσον σου ανεφερε ο MATRIX οτι με brave δεν εχει θεμα δεν φταιει η σελιδα. Αν ειχε θεμα/σφαλμα η σελιδα θα εβλεπες δεκαδες ποστ με ατομα να κραζουν διαμαρτυρονται κλπ :)

Με τη διαγραφη που κανεις καθημερινα στα cookies θελει εκ νεου εισαγωγη αφου δεν κραταει/σωζει τπτ. Το κουτακι να το εχεις ενεργο.

Για αυτο σε ρωτησαμε απο το Μαρτιο του 22 πως εμπαινες στη σελιδα??

Στο εκανε κ τοτε ας πουμε κ τοτε εκανες καθημερινη διαγραφη cookies ή τωρα το κανεις κ στα κραταγε τα στοιχεια ??

Δε παιζει τετοιο. 

Ερωτησεις για σημερα

1) στο brave εκανες ή οχι καθαρισμο cookies ??

2) ειχες το κουτακι να με θυμασαι τικαρισμενο ?

Γραφοντας αναλυτικα τα βηματα που κανεις κ σου παρουσιαζεται "Το Προβλημα"(Αν τελικα υπαρχει) θα καταλαβουν καλυτερα οσοι ειναι να σε βοηθησουν

Τι εννοείς θα έβλεπα θα δεκάδες post; Αν εννοείς από άλλους χρήστες, οι περισσότεροι λογικά θα το έχουν checked το "Να με θυμάσαι" όπως και ο MATRIX.

Το κουτάκι όμως τι σχέση έχει με το Bug 😆Το ίδιο έχουν και τα αλλά site και δεν το επιλέγω το "Remember me", αλλά όταν και άμα σε κάνει disconnect και σε πετάξει βάζεις ξανά τους κωδικούς και μπαίνει. Αν μου προτείνεις να κάνω και εγώ checked του κουτάκι αυτό συγκεκριμένα στο Insomnia οκ να δοκιμάσω, πες το μου σαν workaround, αλλά το δεν λύνει κανονικά το υπάρχων πρόβλημα.

Σου απάντησα και εδώ ότι έμπαινα ακριβώς όπως τώρα, απλά μπορεί να έμπαινα και να έκανα μόνος μου logout καθώς δεν καθόμουν πολύ ώρα στο Insomnia, το πρόβλημα το παρατήρησα τώρα που κάθομαι logged in παραπάνω ώρα.

Ίσως να μην έγινα κατανοητός δεν ξέρω, θα σου ξαναπώ τα βήματα:

  1. Ανοίγω Browser (είτε Brave, είτε Firefox) με καθαρό ιστορικό/cookies αφού τα κάνω delete κάθε μέρα.
  2. Αχ αυτό το κουτάκι 😆Όχι δεν το έχω τικαρισμένο και μπαίνω αφού βάλω email και pass και 2fa.
  3. Εφόσον μπω και το αφήσω ώρα χωρίς activity πχ παίζω ένα game ή βλέπω κάτι αλλό με πετάει.(δεν είναι αυτό το πρόβλημα)
  4. Πάω να βάλω τα email και pass και γίνεται απλά μια loopa χωρίς σφάλμα ή κάτι απλά δεν με loggarei. Άμα κάνω clean cookies/history επιτόπου μπαίνει. (εδώ είναι το πρόβλημα)

Δεν μπορώ να το εξηγήσω αναλυτικότερα 😋

Επεξ/σία από Retrial
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Retrial είπε

Ίσως να μην έγινα κατανοητός δεν ξέρω, θα σου ξαναπώ τα βήματα:

  1. Ανοίγω Browser (είτε Brave, είτε Firefox) με καθαρό ιστορικό/cookies αφού τα κάνω delete κάθε μέρα.
  2. Αχ αυτό το κουτάκι 😆Όχι δεν το έχω τικαρισμένο και μπαίνω αφού βάλω email και pass και 2fa.
  3. Εφόσον μπω και το αφήσω ώρα χωρίς activity πχ παίζω ένα game ή βλέπω κάτι αλλό με πετάει.
  4. Πάω να βάλω τα email και pass και γίνεται απλά μια loopa χωρίς σφάλμα ή κάτι απλά δεν με loggarei. Άμα κάνω clean cookies/history επιτόπου μπαίνει.

Δεν μπορώ να το εξηγήσω αναλυτικότερα 😋

κατανοητα τωρα ολα. Το σφαλμα ειναι στο αριθμο νο.3

Σε πεταει χωρις διαγραφη cookies/ιστορικου μετα απο 45- λεπτα χωρις activity ας πουμε.

Τα βηματα δεν στα ζητησα επι προσωπικου αλλα για να μπορεσεις να βοηθηθεις κ απο αλλα μελη εφοσον ομως γνωριζουν ακριβως τα βηματα που κανεις (κατι που τωρα τα περιεγραψες) κ σου παρουσιαζεται το προβλημα/σφαλμα.

Δοκιμασε και με το κουτακι ενεργο παντως ;) θα σε αφησει μεσα κ χωρις activity

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aces είπε

κατανοητα τωρα ολα. Το σφαλμα ειναι στο αριθμο νο.3

Σε πεταει χωρις διαγραφη cookies/ιστορικου μετα απο 45- λεπτα χωρις activity ας πουμε.

Τα βηματα δεν στα ζητησα επι προσωπικου αλλα για να μπορεσεις να βοηθηθεις κ απο αλλα μελη εφοσον ομως γνωριζουν ακριβως τα βηματα που κανεις (κατι που τωρα το εκανες) κ σου παρουσιαζεται το προβλημα/σφαλμα.

Δοκιμασε και με το κουτακι energo παντως ;) θα σε αφησει μεσα κ χωρις activity

Στο 4. είναι το πρόβλημα όχι στο ότι με πετάει 😋

yy, no worries, απλά νόμιζα ότι είχες καταλάβει ήδη το πρόβλημα.

Θα το δοκιμάσω απλά το θέμα μου δεν είναι ότι με πετάει, το θέμα είναι ότι δεν με αφήνει να ξαναμπώ! 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Retrial είπε

Στο 4. είναι το πρόβλημα όχι στο ότι με πετάει 😋

yy, no worries, απλά νόμιζα ότι είχες καταλάβει ήδη το πρόβλημα.

Θα το δοκιμάσω απλά το θέμα μου δεν είναι ότι με πετάει, το θέμα είναι ότι δεν με αφήνει να ξαναμπώ! 😆

got it ;) το κουτακι "να με θυμασαι" εχει σχεση μονο με το 3 ;)😀

αν ειναι θα σου απαντησουν οταν το διαβασουν τωρα που περιεγραψες αναλυτικα το σφαλμα/βηματα

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, aces είπε

got it ;) το κουτακι εχει σχεση μονο με το 3 ;)😀

Ναι αυτό προσπαθώ να πω από χτες 😆

Όπως προείπα δεν με πειράζει που με πετάει, ξανά μπαίνω με 2 click καθώς χρησιμοποιώ Password Manager.  Το ίδιο κάνω και σε άλλα site άμα με πετάξουν λόγω inactivity.
Το θέμα είναι ότι δεν με βάζει μετά, δεν μου πετάει κάποιο σφάλμα απλά δεν με βάζει, φορτώνει ένα sec και με βγάζει όπως ήταν και δεν με έχει logged in.

Κάποιος admin εάν έχει χρόνο να το δεί.

2 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

μετά από πόση ώρα σε πετάει; Θα προσπαθήσω να το αναπαράξω στο FF από περιέργεια 

Ε δεν μέτρησα τώρα, απλά άνοιξε το σε έναν από τους 2 Browsers, κάνε την δουλειά σου στον άλλον browser και μετά από κάνα μισάωρο-ώρα checkare τον browser που ήσουν logged in στο Insomnia. 😋

Επεξ/σία από Retrial
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...