Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Spyros7 είπε

Καλημέρες, παίζω με το mr600v.1 που έβγαλε το eshop στο crazy sundays και μέχρι τώρα βλέπω download 50-80 Mbps (περιοχή Λευκάδα). Εχω το τελευταίο official firmware του 2021. Απ' ότι έχω καταλάβει το v.1 έχει CA αλλα γίνεται αυτόματα, δεν έχει επιλογή για κλείδωμα ούτε δείχνει κάπου ποιες μπάντες χρησιμοποιεί. Επειδή δεν μπορώ να βρω το beta fw που είχε την επιλογή band lock (το βγάλανε από το φορουμ της tp-link), αν έχει κανείς κανένα λινκ πρόχειρο θα με υποχρέωνε.

Αυτο δεν είναι; Λειτουργεί το λινκ. 

https://community.tp-link.com/en/home/forum/topic/205912

Firmware 2021 πέρασες εσύ; Ποιο version;  Γιατί μόνο από το ιταλικο forum είχα βρει official 2021 , ΟΤΑ έδινε του 2020 ως latest.

Επεξ/σία από ipal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 762
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, ipal είπε

Αυτο δεν είναι; Λειτουργεί το λινκ. 

https://community.tp-link.com/en/home/forum/topic/205912

Firmware 2021 πέρασες εσύ; Ποιο version;  Γιατί μόνο από το ιταλικο forum είχα βρει official 2021 , ΟΤΑ έδινε του 2020 ως latest.

Χίλια ευχαριστώ, για κάποιο λόγο δεν το έβρισκα με τίποτα! Ότι λινκ δοκίμαζα από το forum με έκανε redirect στην ελληνική σελίδα.

Εκεί βρήκαι και το fw του 2021 (210608) που λέω. Λύνει κάποια μικρά issues αλλα band selection δεν έχει.

https://www.tp-link.com/gr/support/download/archer-mr600/v1/#Firmware

Αν έχεις παίξει με το beta, έχει κανένα θέμα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spyros7 είπε

Χίλια ευχαριστώ, για κάποιο λόγο δεν το έβρισκα με τίποτα! Ότι λινκ δοκίμαζα από το forum με έκανε redirect στην ελληνική σελίδα.

Εκεί βρήκαι και το fw του 2021 (210608) που λέω. Λύνει κάποια μικρά issues αλλα band selection δεν έχει.

https://www.tp-link.com/gr/support/download/archer-mr600/v1/#Firmware

Αν έχεις παίξει με το beta, έχει κανένα θέμα?

 

 

Ε είναι βασισμένο νομίζω στο δεύτερο official που βγήκε; Δηλαδή αν έφτιαξαν  κάτι μετά δε το περιλαμβάνει.  Κατά τα άλλα δεν είδα να διαφέρει σε κάτι με το αντίστοιχο official απλά έχει το band selection. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Χριστός Ανέστη ! Στο σπίτι έχουμε 4 συσκευές (3 smartphones και 1 λάπτοπ για σερφάρισμα και ταινίες) καθώς και 1 Xbox One αποκλειστικά για FIFA online. Τώρα έχω συνδέσει την 2η sim σε ένα παλιό κινητό Huawei με 4G με το οποίο έχω κάποια ελάχιστα lags,όταν παίζω online στο FIFA.. Αξίζει να πάρω κάποιο φθηνό 4G router (TP-LINK TL-MR6400 v4) ή κάποιο φθηνό 5G smartphone (της TCL έχω δει στα 150€) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα και χρόνια πολλά. 

Μετά απο αρκετό ψάξιμο γιατί δεν μου έδινε κανένας πάνω απο 24ρι ίντερνετ πήρα τελικά το Gigamax με ρουτεράκι. Συγκεκριμένα πήρα το MR-6400 v5.2 απο το skroutz στα 70 Ευρώπουλα.

Οι ταχύτητες ήδη είναι πολύ πιο καλές απο ότι στο adsl μου (είχα μαξ 12/1 και τώρα έχω 45-50/30 download/upload αντίστοιχα). Απο την άλλη όμως, βλέποντας τις ταχύτητες που πιάνει το κινητό μου ξέρω ότι έχει πολλή ταχύτητα ακόμη που μπορώ να πιάσω. 

Συγκεκριμένα μένω στην Πάτρα και έχω οπτική επαφή με Cell Tower στα 300-400 μέτρα. Το κινητό μου τερματίζει τις ταχύτητες και σε 4G και σε 5G (160 σε 4G και σχεδόν Gigabit σε 5G). Το ρούτερ στο ίδιο σημείο δίπλα στο παράθυρο μου δείχνει 2 γραμμές reception που θεωρώ σημαίνει ότι με τις 3 θα μπορέσω να πιάσω τα 100.

Έχει κανείς κανένα tip πως να πιάσω καλύτερο σήμα; Δοκίμασα ήδη να αλλάξω χειροκίνητα μπάντες για να βρω ποια έχει καλύτερο reception αλλά δεν είχε και τρομερή διαφορά απο το αυτόματο.

 

Edit: Αν το πουλήσω να πάρω κάτι καλύτερο πόσο μπορώ να το δώσω λετε;

Επεξ/σία από tonyz21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Gogotsa είπε

Ελαχιστη σχεση εχει το σημα με το download...... πιο πολυ σχεση εχει το ca.

Με απλά λόγια; Τι μπορώ να αλλάξω I mean

Επεξ/σία από tonyz21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hello - Cosmote gigamax unlimited εγώ με D-Link DWR-2101 στο γκάζι και δεν πιάνω 5G καθόλου

κλαίω τα λεφτά μου

D-Link DWR-2101 Ασύρματο 5G Φορητό Hotspot Wi‑Fi 6  
Επεξ/σία από harisn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, harisn είπε

Hello - Cosmote gigamax unlimited εγώ με D-Link DWR-2101 στο γκάζι και δεν πιάνω 5G καθόλου

κλαίω τα λεφτά μου

D-Link DWR-2101 Ασύρματο 5G Φορητό Hotspot Wi‑Fi 6  

Έχεις ενεργοποιήσει το 5g στην κάρτα; Εμένα ήταν ενεργοποιημένο μόνο το 4g και έστειλα μήνυμα στην cosmote. Για δες το. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikangel είπε

Έχεις ενεργοποιήσει το 5g στην κάρτα; Εμένα ήταν ενεργοποιημένο μόνο το 4g και έστειλα μήνυμα στην cosmote. Για δες το. 

θα κάψω άμα είναι αυτό.. τους έχω ρωτήσει 12312321 φορές αν χρειάζεται να μου δώσουν 5g sim ή οτιδήποτε άλλο... και μου λέγανε όχι παίζεις κατευθείαν.....

Επεξ/σία από harisn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς να μου προτείνει καλώδιο 5m sma για επέκταση κεραιας MikroTik MTAO-LTE-5D-SQ mANT στο mikrotik Chateau 5g?  Έχω ακούσει ότι πρέπει να είναι ποιοτικό το καλώδιο και όχι πολλά μέτρα γιατί γεμήζει θόρυβο.

Επεξ/σία από cris4524
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, harisn είπε

θα κάψω άμα είναι αυτό.. τους έχω ρωτήσει 12312321 φορές αν χρειάζεται να μου δώσουν 5g sim ή οτιδήποτε άλλο... και μου λέγανε όχι παίζεις κατευθείαν....

Και οι δυο κάρτες που μου έδωσαν για να ενεργοποιηθεί το 5g τους , τις έβαλα σε κινητό 5G και έστειλα 5G ΣΤΟ 1333 Αλλιώς έβλεπαν μόνο μέχρι 4g και μέσω μενού κινητού δεν μου έβγαζαν το 5g ως επιλογή. Υπάρχουν συσκευές που είναι στην λίστα υποστηριζομενων κινητών της cosmote που μπορεί να το αναγνωρίζουν κατευθείαν, οι άλλες θέλουν μήνυμα για ενεργοποίηση. Δες αν βγάλεις άκρη και στείλε. Είναι πάντως απίθανο να μην έχεις καθόλου κάλυψη 5g με ρούτερ 5g 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2022 στις 11:08 ΜΜ, user2163 είπε

Μην ξεχνάμε και αυτό.

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B085Y6T3WG/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1HUZ3KZRITS49&psc=1

Για κάποιον που θέλει να δώσει παραπάνω χρήματα είναι καλύτερο από τα παραπάνω.

Μπορεί να κάνει b3+b3+b1 η b3+b3+b7 και να το τερματίσει.😁

Καλησπέρα .είναι δύσκολο στην εγκατάσταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Εχω rack στο σπίτι μου και συνδέω το ρουτερ πανω του, δινοντας ιντερνετ σε ολο το σπιτι με δομημενη καλωδίωση,

Με ενα τετοιο ρουτερ και καρτα sim 4g λέτε να μπορώ να ικανοποιησω τις αναγκες του σπιτιού? Λέτε να έχω θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...