Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με tethering από s22 ultra (Snapdragon) σε άλλο κινητό (P30 Pro) η μέτρηση που πήρα ήταν ακριβώς όσο βγάζει το 5g απευθείας στο s22 ultra. 

Κάπου 700mbps download όταν το αντίστοιχο tethering με το iphone 13 pro max δεν ξεπέρασε τα 50 mbps.

 Σε αυτόν τον τομέα το samsung έβαλα τα γυαλιά στο μήλο 

Επεξ/σία από Dronegreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 762
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αγόρασα το tp link TL-MR6400 v5.2 που είναι 4g+ ως 300Μbps και έβαλα την extra κάρτα της cosmote. Οι ταχύτητες που πιάνει στο σημείο που τοποθετήθηκε είναι από 13 mbps ως 27 mbps και δεν είναι σταθερές σε κάθε μέτρηση.

Όταν τοποθετώ την extra κάρτα στο κινητό πιάνει με 4g+ περίπου 120mbps στο ίδιο σημείο και με 5g 500mbps ! 

Είναι λογικό να πέφτει τόσο πολύ η ταχύτητα μέσα από το ρούτερ. 

Έχει πάρει κανείς το ίδιο ρούτερ; Γνωρίζει κανείς αν θέλει κάποια ειδική ρύθμιση;  Στο κουτί του αναφέρει πως μπορεί να υποστηρίξει ως 300mbps σε 4g+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nikangel είπε

Αγόρασα το tp link TL-MR6400 v5.2 που είναι 4g+ ως 300Μbps και έβαλα την extra κάρτα της cosmote. Οι ταχύτητες που πιάνει στο σημείο που τοποθετήθηκε είναι από 13 mbps ως 27 mbps και δεν είναι σταθερές σε κάθε μέτρηση.

Όταν τοποθετώ την extra κάρτα στο κινητό πιάνει με 4g+ περίπου 120mbps στο ίδιο σημείο και με 5g 500mbps ! 

Είναι λογικό να πέφτει τόσο πολύ η ταχύτητα μέσα από το ρούτερ. 

Έχει πάρει κανείς το ίδιο ρούτερ; Γνωρίζει κανείς αν θέλει κάποια ειδική ρύθμιση;  Στο κουτί του αναφέρει πως μπορεί να υποστηρίξει ως 300mbps σε 4g+

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω με ενα zyxel.Σκεφτομαι για εξωτερικη κεραια μπας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikangel είπε

Αγόρασα το tp link TL-MR6400 v5.2 που είναι 4g+ ως 300Μbps και έβαλα την extra κάρτα της cosmote. Οι ταχύτητες που πιάνει στο σημείο που τοποθετήθηκε είναι από 13 mbps ως 27 mbps και δεν είναι σταθερές σε κάθε μέτρηση.

Όταν τοποθετώ την extra κάρτα στο κινητό πιάνει με 4g+ περίπου 120mbps στο ίδιο σημείο και με 5g 500mbps ! 

Είναι λογικό να πέφτει τόσο πολύ η ταχύτητα μέσα από το ρούτερ. 

Έχει πάρει κανείς το ίδιο ρούτερ; Γνωρίζει κανείς αν θέλει κάποια ειδική ρύθμιση;  Στο κουτί του αναφέρει πως μπορεί να υποστηρίξει ως 300mbps σε 4g+

Ακριβως το ιδιο και εδω. Βεβαια το router καπου στα μενου του λεει οτι εχει 25% σημα (και πιανω περι τα 27 mbps). Αυτα μεσα στο σπιτι. Η κυρια sim πιανει το ιδιο σε iphone 12, στο ιδιο σημειο, αρα σε εμενα ειναι μαλλον κακο σημα. Δες αν θες μεσα απο το router τι σημα λεει οτι πιανει. Τωρα, να πιανει χειροτερο σημα το tp link με δυο γαιδουροκεραιες σε σχεση με το κινητο; Αν ναι, ξεβιδωμα οι κεραιες και πας/παμε για εξωτερικη ποιο δυνατη. 
θα δω και το Πασχα στο εξοχικο, για εκει προοριζεται το tp link…Εκει το iphone 10s της γυναικας επιανε 100 mbps σε 4g. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, argi73 είπε

Το MR6400 ΔΕΝ ειναι 4+ !!! μέχρι 150Mbps 

https://www.tp-link.com/gr/home-networking/3g-4g-router/tl-mr6400/

To mr6400 v5.2 είναι 4g+ και πιάνει ταχύτητες ως 300 Mbps το αναφέρει και ο σύνδεσμος που έχεις βάλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, nikangel είπε

To mr6400 v5.2 είναι 4g+ και πιάνει ταχύτητες ως 300 Mbps το αναφέρει και ο σύνδεσμος που έχεις βάλει

Ούτε καν!! 4g Cat 4 είναι!!

Επεξ/σία από konstantinos77g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To mr6400 5.2 υποστηρίζει band selection. Παίξε εκεί αν έχεις 

21 ώρες πριν, nikangel είπε

Αγόρασα το tp link TL-MR6400 v5.2 που είναι 4g+ ως 300Μbps και έβαλα την extra κάρτα της cosmote. Οι ταχύτητες που πιάνει στο σημείο που τοποθετήθηκε είναι από 13 mbps ως 27 mbps και δεν είναι σταθερές σε κάθε μέτρηση.

Όταν τοποθετώ την extra κάρτα στο κινητό πιάνει με 4g+ περίπου 120mbps στο ίδιο σημείο και με 5g 500mbps ! 

Είναι λογικό να πέφτει τόσο πολύ η ταχύτητα μέσα από το ρούτερ. 

Έχει πάρει κανείς το ίδιο ρούτερ; Γνωρίζει κανείς αν θέλει κάποια ειδική ρύθμιση;  Στο κουτί του αναφέρει πως μπορεί να υποστηρίξει ως 300mbps σε 4g+

Σε άλλο σημείο; Τo mr6400 5.2  υποστηρίζει band selection. Παίξε εκεί μήπως κλειδώσεις σε κάτι καλύτερο, αλλά νομίζω το μέγιστο που θα πιάσει ως cat 4 είναι κάνα 55-60 Mbps. Το 300 στο κουτί αναφέρεται στο WiFi N του όπως σου είπαν και τα άλλα τα παιδιά.

Επεξ/σία από ipal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Παραπλανηθηκα από το κουτί και την εντύπωση πως η v5.2 θα είχε καλύτερες επιδόσεις από προγενέστερες. Θα δοκιμάσω και άλλες μπάντες να δω. Μου κάνει εντύπωση πάντως αφού είναι ως 150 mbps γιατί να μην πιάνει έστω τα μισά. Και στα 50 ευχαριστημένος θα είμαι. Όταν μπαίνει η ίδια κάρτα σε κινητό 4g πιάνει στο ίδιο ακριβώς σημείο 120 mbps περίπου. Το δοκίμασα σε αρκετά σημεία στο σπίτι σε δύο ορόφους μακριά και κοντά από παράθυρα. Πιάνει από 4mbps ως 27 Mbps στιγμιαία και μετά πέφτει στο 21 Mbps. Από τις δοκιμασμένες λύσεις σε επιτραπέζιο router 4g+  όχι φορητό, τι προτείνετε γιατί θα χρειαστώ και δεύτερη συσκευή για εξοχικό. 

Επίσης είναι λογικό το upload που πιάνει να είναι διπλάσιο από το download; 

IMG_20220416_000039.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε έχει το band lock η 5.2 που για κάποιους είναι σημαντικό.( Δε ξέρω αν έχει βγει κανένα beta firmware που να το δίνει και σε άλλες version, πιθανόν).

Εγώ έχω το mr600 (ver.1) και δεν είμαι ευχαριστημένος. Αυτή τη στιγμή πιάνω 30mpbs . Tragic.  Αλλά αυτά είναι τα χαμηλά μου. Συνήθως πάει ~ 40-50 με max. που έχω δει γύρω στα 78. 

Είχα σκοπό να δοκιμάσω το ZTE που δίνει η cosmote αλλά και είναι εξαντλημένο, και δεν έχω και καλό σήμα οπότε μάλλον άσκοπο να μπω στη διαδικασία παραγγελία του και μετά ζαλουρα με τον Γερμανό για επιστροφή κλπ.  Ίσως αν το πετύχω μεταχειρισμένο... 

Επεξ/σία από ipal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Περιμένω και εγώ να μου έρθει το συμβόλαιο με τα unlimited της Cosmote. Έχω βάλει στο μάτι δύο ρούτερ με ενσωματωμένο Voip επάνω και θα ήθελα την γνώμη σας σε περίπτωση που μου ξεφεύγει κάτι. Ξέρω πως έχει πολύ καλό σήμα η περιοχή αλλα δεν το έχω μετρημένο με κινητό. Θεωρητικά το απλό 4G με υπερκαλύπτει οπότε δεν θα ήθελα να ξεφύγω πάνω κάτω απο το ποσό των 100€ για να πάω σε 5G για την ώρα.

1. https://www.tp-link.com/my/home-networking/mifi/tl-mr6500v/#overview

https://www.skroutz.gr/s/26845184/TP-LINK-TL-MR6500V-Ασύρματο-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-4-με-2-Θύρες-Ethernet.html?from=catspan

 

2. https://www.dlink.com/en/products/dwr-920v-4g-lte-router

https://www.skroutz.gr/s/25368441/D-Link-DWR-920V-Ασύρματο-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-4-με-2-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html

 

Από αυτά που καταλαβαίνω οι βασικές διαφορές ειναι στις θύρες LAN (3 το tp-link, 2 το dlink) και η ταχύτητα τους (1Gbps το dlink, 100Mbps το tp-link).

Δεν με χαλάει ούτε το ένα ούτε το άλλο γιατί θα εξυπηρετεί σπίτι ηλικιωμένων με λίγο streaming, browsing και Voip τηλέφωνο.

Έχει κάποιος εμπειρία σχετικά με αυτά τα δύο router;

Ευχαριστώ

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας! Σκεφτομουν την αγορα του Mikrotik chateau 5g! Το εχει παρει κανεις και αν ναι αν ειναι σχετικα ευκολο να το βαλεις και να δουλεψει κατευθειαν! Εκτος αν εχετε κανα αλλο αξιοπιστο πιο οικονομικο στο νου για 5g!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, s_mduck είπε

Καλημερα σας! Σκεφτομουν την αγορα του Mikrotik chateau 5g! Το εχει παρει κανεις και αν ναι αν ειναι σχετικα ευκολο να το βαλεις και να δουλεψει κατευθειαν! Εκτος αν εχετε κανα αλλο αξιοπιστο πιο οικονομικο στο νου για 5g!

Μόλις το παρήγγειλα απο amazon.de που το είχε σε προσφορα (495€ μαζι με μεταφορικά), υπάρχει καπιο default config από βιντεο που έχω δει. Η παραμετροποίηση είναι σχεδον ίδια και στο 5G μοντέλο.

Είδομεν όταν το παραλάβω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το Tp-link MR600 εδωσε 57 down και 19 up με cosmote unlimited sim, περιοχη Πορτο Ραφτη. Περιμενα περισσοτερα, αλλα εχει βουλιαξει στον κοσμο η περιοχη, παιζουν και πολλα unl8mited offers για το τριημερο…

Θα δοκιμασω και με καλυτερες κεραιες (αν εχει κατι καποιος να προτεινει για δυνατες εσωτερικες), αλλα λογικα το κραταω και σουτερνω το σταθερο εκει που δινει 7down και ζηταει κανα 30ρι γιουργια τον μηνα.

Εξτρα κοστος μονο για τον συναγερμο (Γιαυτο κραταγα το σταθερο), να τον κανω να παιξει μεσω LAN μονο , ναναι καλα η trikdis (και θα πουλησω IP module και 4g failover συσκευες που εχω).

Παω να ψαξω για κεραιες εσωτερικες τωρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες, παίζω με το mr600v.1 που έβγαλε το eshop στο crazy sundays και μέχρι τώρα βλέπω download 50-80 Mbps (περιοχή Λευκάδα). Εχω το τελευταίο official firmware του 2021. Απ' ότι έχω καταλάβει το v.1 έχει CA αλλα γίνεται αυτόματα, δεν έχει επιλογή για κλείδωμα ούτε δείχνει κάπου ποιες μπάντες χρησιμοποιεί. Επειδή δεν μπορώ να βρω το beta fw που είχε την επιλογή band lock (το βγάλανε από το φορουμ της tp-link), αν έχει κανείς κανένα λινκ πρόχειρο θα με υποχρέωνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...