Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, dream21 είπε

Καλημερα φίλε μου. εχω ρωτήση την Cosmote και μου εχουν πει οτι επειδη ο αναμεταδοτης ειναι ακριβως στον κουνδουρο στην Τζια εχει παραλιες γυρω γυρω και τραβουν το σημα το καλοκαιρι οι λουόμενοι αρα μιλαμε για το δευτερο παραγοντα που αναφερεις .Εγω ειμαι απεναντι στην Πλακα κερατεας μιλαμε για μια αποσταση 35 χιλιομετρων σε ευθεια απο την κεραια. Η κεραια κλειδωνει σε Β3-Β7 cellid:349 και ειμαι με VPN Public IP μιας και χρειαζομαι καποιες πορτες να ειναι ανοιχτες για καμερες στο σπιτι βεβαια εκει το μαξιμουμ ειναι 150-160D/35U αλλα στο κανονικο προφιλ APN πιανω 240D/40U. Κατι αλλο ασχετο απο τι εχω μαθει... για 5G δεν θα χρειαστω να αλλαξω κεραια αλλα να αγορασω το 5G Module που θα βγαλουν μιας και η κεραια αναβαθμιζεται ευκολα ειναι κατι σαν αυτο αλλα σε 5G https://www.xpatit.gr/el/asyrmata-diktya/mikrotik-r11e-lte6-2g-3g-4g-lte-minipci-e-card,-2x-ufl-connectors-detail.html

Καλή μας ημέρα,

Έχεις ήδη μία πολύ καλή συσκευή που υποστηρίζει το πρωτόκολλο CAT 6 το οποίο σημαίνει ότι κάνει ήδη Carrier aggregation και αυτό φαίνεται από το ότι σου δίνει ήδη πάνω 150  Mbps. Πίσω από VPN ή δεν υποστηρίζει ο πάροχος ή μπορεί να χρειάζεται κάποια επιπλέον ρύθμιση για να πας πάνω από 150. Δεν γνωρίζω τις πραγματικές ανάγκες σου αλλά σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα πιστεύω ότι και την κάρτα να προσθέσεις ίσως να μην φτάνει το διαθέσιμο bandwidth της περιοχής να σου δώσει κατά την θερινή σεζόν. Αυτό που θα έκανα στην θέση σου είναι να έψαχνα λίγο ακόμη το θέμα "κλειδώματος περιοχής" στο RouterOS.

Ελπίζω να βοήθησα, καλή δύναμη και καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 762
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, user2163 είπε

Δεν νομίζω το UI του είναι αρκετά πιο περιορισμένο.

ισως να δουλευει ετσι

 https://blog-asiantuntijakaveri-fi.translate.goog/2017/03/locking-custom-lte-bands-on-zte-mf286.html?_x_tr_sch=http&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=el&_x_tr_hl=el&_x_tr_pto=op,sc

Επεξ/σία από drdedus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, drdedus είπε

Έχω βρει και αυτό https://www.amazon.de/Alcatel-Unlocked-zewnętrzna-zarzędzanie-aplikacj-White/dp/B091H4XYND/ αλλά δεν ξέρω αν έχει τέτοια δυνατότητα.

Γράφει διπλάσιο upload από το άλλο.

Στην περιοχή που το θέλω έχει B3/B7/B20 δεν έχω B1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, amveria είπε

Καλή μας ημέρα,

Έχεις ήδη μία πολύ καλή συσκευή που υποστηρίζει το πρωτόκολλο CAT 6 το οποίο σημαίνει ότι κάνει ήδη Carrier aggregation και αυτό φαίνεται από το ότι σου δίνει ήδη πάνω 150  Mbps. Πίσω από VPN ή δεν υποστηρίζει ο πάροχος ή μπορεί να χρειάζεται κάποια επιπλέον ρύθμιση για να πας πάνω από 150. Δεν γνωρίζω τις πραγματικές ανάγκες σου αλλά σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα πιστεύω ότι και την κάρτα να προσθέσεις ίσως να μην φτάνει το διαθέσιμο bandwidth της περιοχής να σου δώσει κατά την θερινή σεζόν. Αυτό που θα έκανα στην θέση σου είναι να έψαχνα λίγο ακόμη το θέμα "κλειδώματος περιοχής" στο RouterOS.

Ελπίζω να βοήθησα, καλή δύναμη και καλή συνέχεια.

Καλησπερα και πάλι φίλε μου. Σε γνωστο site/forum ελληνικο εψαξα και ειδα οτι η cosmote σε PUBLIC IP το μέγιστο που δινει  πανελλαδικά σε 4G ειναι τα 160/35.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, γνωρίζει κανείς κανένα mobile router της σειράς (tplink/d-link/huawei/klp) το οποίο να υποστηρίζει γρήγορο failover?

Έχω ένα mr200, αλλά αν πέσει το σταθερό, θέλει 2' για να συνδεθεί το mobile..

Ψάχνω router με aggressive failover το οποίο διατηρεί ενεργή τη σύνδεση mobile για γρήγορη εναλλαγή.

Κι όταν λέει aggressive, να ελέγχει τη σύνδεση κάθε sec αν γίνεται.

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, solution1 είπε

Παιδιά, γνωρίζει κανείς κανένα mobile router της σειράς (tplink/d-link/huawei/klp) το οποίο να υποστηρίζει γρήγορο failover?

Έχω ένα mr200, αλλά αν πέσει το σταθερό, θέλει 2' για να συνδεθεί το mobile..

Ψάχνω router με aggressive failover το οποίο διατηρεί ενεργή τη σύνδεση mobile για γρήγορη εναλλαγή.

Κι όταν λέει aggressive, να ελέγχει τη σύνδεση κάθε sec αν γίνεται.

Εγω το κανω αυτο με mikrotik.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε πεφτει το ιντερνετ καθολου αν αυτο εννοεις. Με ping που το εχω τσεκαρει παιρνω μονο ενα request timeout και αυτο ολο. Στο επομενο ping, αμεσως μετα,  εχω και reply 

Επεξ/σία από Gogotsa
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, xristakits είπε

Ποιο πήρες? Ταχύτητες κ αν έχεις μεταπτώσεις κ ότι άλλο θες να μοιραστείς.

Ευχαριστώ!

 

Πήρα πριν λίγες ημέρες το mu 5001 5g (από vodafone).

Στο σπίτι που μένω προς ώρα να πω ότι δεν έχω καθόλου καλό σήμα cosmote (2 γραμμές) και έχω ενεργοποιήσει το 5g.

Οι ταχύτητες που πιάνω είναι μεταξύ 50 και 180 μέσα στο σπίτι (στο κινητό πιάνω μαξ 120) και χωρίς να παίξω με τις μπάντες.

Υπάρχει σταθερότητα με την έννοια ότι δεν μου ρίχνει ταχύτητα από τη μία στιγμή στην άλλη. Από μέρα σε μέρα όμως υπάρχουν διαφορές όπως και που το τοποθετώ. 

Κάτι που με προβλημάτισε σήμερα είναι ότι κατέβασα με σταθερή ταχύτητα 150 mbps πάνω από 50 gb σερί και το ρούτερ ζεστάθηκε τόσο ώστε μου έβγαλε μήνυμα ότι σταματάει να φορτίζει μέχρι να επανέλθει σε φυσιολογικές θερμοκρασίες.

Γενικά είμαι ικανοποιημένος αλλά θα πρέπει να το τεστάρω και στο νέο μου σπίτι που έχει πολύ καλύτερο σήμα αλλά αυτό θα γίνει σε τουλάχιστον 2 εβδομάδες.

Ότι άλλο θες ρώτα με.

Επεξ/σία από panagiotis1988
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panagiotis1988 είπε

Πήρα πριν λίγες ημέρες το mu 5001 5g (από vodafone).

Στο σπίτι που μένω προς ώρα να πω ότι δεν έχω καθόλου καλό σήμα cosmote (2 γραμμές) και έχω ενεργοποιήσει το 5g.

Οι ταχύτητες που πιάνω είναι μεταξύ 50 και 180 μέσα στο σπίτι (στο κινητό πιάνω μαξ 120) και χωρίς να παίξω με τις μπάντες.

Υπάρχει σταθερότητα με την έννοια ότι δεν μου ρίχνει ταχύτητα από τη μία στιγμή στην άλλη. Από μέρα σε μέρα όμως υπάρχουν διαφορές όπως και που το τοποθετώ. 

Κάτι που με προβλημάτισε σήμερα είναι ότι κατέβασα με σταθερή ταχύτητα 150 mbps πάνω από 50 gb σερί και το ρούτερ ζεστάθηκε τόσο ώστε μου έβγαλε μήνυμα ότι σταματάει να φορτίζει μέχρι να επανέλθει σε φυσιολογικές θερμοκρασίες.

Γενικά είμαι ικανοποιημένος αλλά θα πρέπει να το τεστάρω και στο νέο μου σπίτι που έχει πολύ καλύτερο σήμα αλλά αυτό θα γίνει σε τουλάχιστον 2 εβδομάδες.

Ότι άλλο θες ρώτα με.

Όταν εγώ έλεγα ότι τα mobile router είναι ακατάλληλα για κυριως χρήση κάποια εδώ μέσα με κατηγορούσαν….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχω το mu5001 (Vodafone) εδώ και 2-3 μήνες,
Στο πατρικό μου με 5CA + n78 band έπιανα 500/40
Στο σπίτι μου με 5CA + n28 πιάνω 300/20
Θεσσαλονίκη και τα 2, 24-7 ανοιχτό ελάχιστες φορές μου έβγαλε υπερθέρμανση που σταμάτησε η φόρτιση για λίγο αλλά επανήλθε πάντα χωρίς να απενεργοποιηθεί ποτέ.
Για μένα είναι η πιο vfm επιλογή για 5G modem.

Για το συγκεκριμένο με την βοήθεια από κάποια παιδιά στο adslgr έχουμε φτιάξει 2 προγράμματα:

Zte interface:
Το original interface του zte modem με όλες τις λειτουργίες ενεργοποιημένες (δεν παίζουν όλες σε όλα τα μοντέλα)
Download: https://drive.google.com/file/d/19qiLhsg7DpK2UjXTw91sLbz2lCLjGldu/view?usp=sharing

ZTool:
Ένα app για cell/band lock και modem mode (bridge mode) στα zte modem
Download: https://drive.google.com/file/d/1-0Wg0hUzlkVL3udkcWEDiJWtEjx1BsGq/view?usp=sharing

Source code: https://github.com/ZTETool

Επεξ/σία από DarkNik91
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...