Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 762
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

cosmote & vodafone έχω την εντύπωση ότι πλέον έχουν το ίδιο APN (internet)

Οπότε πλέον, μπορείς έτσι απλά, να βάλεις κάρτα της μίας στο modem της άλλης.

Εξαιρείται η wind που ακόμα δίνει κλειδωμένα modem τα οποία μάλιστα, μετά την κανονική διάρκεια του συμβολαίου, δεν τα ξεκλειδώνει..

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasfalcon είπε

Οι Συμβουλές είναι μυστικές εμείς μπορούμε να τις  μάθουμε ?

Εννοείται θα μου δώσεις λίγο χρόνο να φτιάξω με screenshot πως το έκανα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, ThanosR92 είπε

Παιδιά γνώμη για το MU5001 σε σχέση με το Motorola G50 5G θα έχει καλυτέρα αποτελέσματα ;

Εχει γράψει κάποιος που το αγόρασε στο διπλανό adslgr πως έχει προβλήματα με το g50, δεν πιάνει  ταχύτητες στο tethering. το κινητό πιάνει κοντά 200 αλλά στο tethering δεν τα αποδίδει.

Είχα και εγώ παρόμοια εμπειρία με Motorola, το WiFi του ήταν για τα μπάζα, επίπεδο πχ Alcatel cat 4, αν και στα χαρτιά ήταν cat 12 αν θυμάμαι καλά.

Επεξ/σία από ipal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, argi73 είπε

192.168.0.1 -->MENU -->Kινητη Ευρυζωνικη --> Συνδεση --> Τυπος Λογαριασμου-->Προσαρμογη και βαζεις στο APN "internet"

Αυτο ειχα στο περιπου (γιατι εχω το Huawei E5576-320) η συμβουλη δεν καταλαβα που ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ipal είπε

Εχει γράψει κάποιος που το αγόρασε στο διπλανό adslgr πως έχει προβλήματα με το g50, δεν πιάνει  ταχύτητες στο tethering. το κινητό πιάνει κοντά 200 αλλά στο tethering δεν τα αποδίδει.

Είχα και εγώ παρόμοια εμπειρία με Motorola, το WiFi του ήταν για τα μπάζα, επίπεδο πχ Alcatel cat 4, αν και στα χαρτιά ήταν cat 12 αν θυμάμαι καλά.

Ευχαριστώ πολύ. Για το MU5001 γνώμη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

thano

1-εκανες usb tethering απευθειας στο pc και δεν εκανες δουλεια?

2-εβαλες ανταπτορα απο usb σε ethernet με καλωδιο και δεν εκανες δουλεια?

3- εκανες wifi hotspot ME 5GHz Oxi me 2.4GHz και δεν εκανες δουλεια?

4-αν κανεις κατι απο τα παραπανω και δεν που Αποκλειετε κοιτα στα dev options για μια επιλογη tethering που εχει...

 

Το να λες δεν κανω δουλεια ενω συνδεεσαι με 2.4 η να βαζεις την tv χωρις να ξερεις αν ειναι στους 2 η στους 4 Δεν λεει τιποτα.

 

Επεξ/σία από drdedus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, drdedus είπε

thano

1-εκανες usb tethering απευθειας στο pc και δεν εκανες δουλεια?

2-εβαλες ανταπτορα απο usb σε ethernet με καλωδιο και δεν εκανες δουλεια?

3- εκανες wifi hotspot ME 5GHz Oxi me 2.4GHz και δεν εκανες δουλεια?

4-αν κανεις κατι απο τα παραπανω και δεν που Αποκλειετε κοιτα στα dev options για μια επιλογη tethering που εχει...

 

Το να λες δεν κανω δουλεια ενω συνδεεσαι με 2.4 η να βαζεις την tv χωρις να ξερεις αν ειναι στους 2 η στους 4 Δεν λεει τιποτα.

 

Καλημέρα. Κι όμως με όλα τα παραπάνω τα αποτελέσματα στην δική μου περίπτωση με το G50 5G είναι χειρότερα από τι με το MR600 4G+.

Δεν καταλαβαίνω το σχόλιο σου περί TV. Εγώ αυτό που ΞΈΡΩ είναι ότι με το MR600 4G+ γονατίζω την OLED σε 4K Steaming, ενώ με το G50 5G καμία σχέση. Το ίδιο ισχύει και για την Ethernet σύνδεση που έκανα μέσο αντάπτορα. Ακριβώς τα ίδια αποτέλεσμα που είχα τόσο καιρό με το Ethernet από το MR600. 

Επειδή θέλω να πάω για το MU5001, γνωρίζουμε αν θα έχω τα αποτελέσματα του G50 5G η καλύτερα και από το MR600; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@thanosr92

Λογικά η Vodafone θα δέχεται επιστροφές αφού δεν είναι κινητό. Τσεκαρε αν δέχεται και πάρτο και δοκίμασε. Παίξε και με τα σημεια που θα το βάλεις , νομίζω θα πάει καλύτερα.

Επεξ/σία από ipal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Καλημέρα. Κι όμως με όλα τα παραπάνω τα αποτελέσματα στην δική μου περίπτωση με το G50 5G είναι χειρότερα από τι με το MR600 4G+.

Δεν καταλαβαίνω το σχόλιο σου περί TV. Εγώ αυτό που ΞΈΡΩ είναι ότι με το MR600 4G+ γονατίζω την OLED σε 4K Steaming, ενώ με το G50 5G καμία σχέση. Το ίδιο ισχύει και για την Ethernet σύνδεση που έκανα μέσο αντάπτορα. Ακριβώς τα ίδια αποτέλεσμα που είχα τόσο καιρό με το Ethernet από το MR600. 

Επειδή θέλω να πάω για το MU5001, γνωρίζουμε αν θα έχω τα αποτελέσματα του G50 5G η καλύτερα και από το MR600; 

τα σεναρια ειναι πολλα.. πχ εβαλες το κινητο με usb to ethernet adapter επανω σε ενα modem η router που εχει 5ghz και να συνδεθεις εκει επανω με τις υπολοιπες συσκευες ? ειδες οτι το wifi channel η το σημα αλλα και λοιπες ρυθμισεις οπως 20/40/80 ειναι το ιδιο και στις δοκιμες που εκανες ? δοκιμασες τις ρυθμισεις tethering/developer options ?

κοιταξες την σταθμη σηματος κινητης στο τηλεφωνο αλλα και στο tp link οτι ειναι ιδιες στις μετρησεις αλλα επισης και η κεραια αλλα και το σχημα κεραιων (Ca bandwidth) που συνδεεσαι ?

Σου απαντω εγω ..μαλλον οχι. μαλλον κατι ξεφυγε.

 

Τσεκαρε το τελευταιο να ειναι οκ αρχικα και κουμπωσε το πχ κινητο σε μια θυρα του tp link κλεινοντας βεβαια τον dhcp server για να μοιραζει ip το τηλεφωνο..

η αν εχει θυρα wan το tp link βαλτο εκει κανοντας τις σχετικες ρυμισεις...

προτεινω το κινητο να ειναι με ενα μακρυ καλωδιο και καντο βολτα στα παραθυρα.. παντα πχ με κατι να βλεπεις τΑ σηματα..

και βεβαια αν εχει mediatek μπορεις να δοκιμαζεις να βγαζεις μπαντες.

 

τι διαφορες εχεις στις μετρησεις μπας και παει ο νους αλλου??

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ αγόρασα 2 Huawei b818 - 263 ήρθανε και πιάνουν και τα δύο download 100 upload 40, αλλά σε Netflix, Cosmote tv δεν υπάρχει ταχύτητα πιάνει και στις δύο εφαρμογές κάπου στο 3-4 mbps, δεν παίζουν ούτε με 720p Για ποιον λόγο συμβαίνει αυτό; Υπάρχει λύση ή την πάτησα; Και στα δύο ρούτερ έχω σιμ βονταφον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...