Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχει δοκιμάσει κανείς το παρακάτω https://www.skroutz.gr/s/19189900/MikroTik-wAP-ac-LTE-kit-Access-Point-Wi-Fi-5-Dual-Band-2-4-5GHz.html?from=catspan

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτό το budget? (μιλάω για Mikrotik μόνο) 

Η χρήση είναι οικιακή σε εξοχικό σπίτι, και μάλλον θα μπει σε εσωτερικό χώρο.

Σκέφτηκα και ένα απλό hap ac2 με usb 4G stick, τα οποία κοστίζουν περίπου το ίδιο αλλά φαντάζομαι με το wAP θα έχω καλύτερη απόδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 762
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με Android 11 device και ethernet tethering από ένα S20+ που δοκιμάζω, υπάρχει τρόπος για DMZ ή bridge για να φτάσουμε τα incoming connections στο ubiquiti router που έχω από πίσω; Δεν έχω καταλήξει ακόμα τι modem να πάρω και δοκιμάζω προσωρινές λύσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2022 στις 10:24 ΜΜ, asteroulis είπε

Κοιταξε, εγώ έφερα από Γερμανία Huawei 5g cpe pro 2 στα 240€ , το οποίο είναι πολύ καλό για αυτό που το θέλω. Όμως αν χρειάζεσαι μόνο για το 5g ένα μοντεμ και το routing το κάνει σοβαρή συσκευή δεν βλέπω σαν κακή λύση ένα φτηνό 5g τηλέφωνο. Είναι πολύ ακριβά τα ρούτερ με 5g , για να έχεις μέτρια μενού.

Ειδικά αυτό με την ρύθμιση φορτισης στο g50 μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον . Δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη το σενάριο, να τα λέμε κι αυτά. Έχω διαβάσει όμως για κόσμο που το χρησιμοποιεί έτσι και είναι ικανοποιημένοι.

απο πιο καταστημα το βρηκες τοσο? amazon.de βλεπω παιζει πανω απο 500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, DiamadisT είπε

Με Android 11 device και ethernet tethering από ένα S20+ που δοκιμάζω, υπάρχει τρόπος για DMZ ή bridge για να φτάσουμε τα incoming connections στο ubiquiti router που έχω από πίσω; Δεν έχω καταλήξει ακόμα τι modem να πάρω και δοκιμάζω προσωρινές λύσεις. 

Ίσως με κάτι τέτοιο;

 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.elixsr.portforwarder

Και μήπως χρειάζεται και public IP μέσω vpn-internet; Δε ξέρω , έχω χρόνια να ασχοληθω με bridge. Ας πει κάποιος πιο σχετικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2022 στις 6:56 ΜΜ, tsomby είπε

Καλησπέρα, έχει δοκιμάσει κανείς το παρακάτω https://www.skroutz.gr/s/19189900/MikroTik-wAP-ac-LTE-kit-Access-Point-Wi-Fi-5-Dual-Band-2-4-5GHz.html?from=catspan

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτό το budget? (μιλάω για Mikrotik μόνο) 

Η χρήση είναι οικιακή σε εξοχικό σπίτι, και μάλλον θα μπει σε εσωτερικό χώρο.

Σκέφτηκα και ένα απλό hap ac2 με usb 4G stick, τα οποία κοστίζουν περίπου το ίδιο αλλά φαντάζομαι με το wAP θα έχω καλύτερη απόδοση. 

μηπως ειναι μονο cat 4 ? τοτε δεν θα το επαιρνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, drdedus είπε

μηπως ειναι μονο cat 4 ? τοτε δεν θα το επαιρνα.

Ναι cat 4 είναι αλλά αυτό δε σημαίνει ταχύτητες 150/50? Για τη χρήση που θέλω είναι υπέρ αρκετά. Εντός αν στην πράξη δεν φτάνει αυτά τα νούμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, tsomby είπε

Ναι cat 4 είναι αλλά αυτό δε σημαίνει ταχύτητες 150/50? Για τη χρήση που θέλω είναι υπέρ αρκετά. Εντός αν στην πράξη δεν φτάνει αυτά τα νούμερα. 

Καλησπέρα αγαπητέ tsomby,

Αν γνωρίζεις τι είναι mikrotik και πως να φέρεις στα μέτρα σου το ROS τότε αυτές οι συσκευές ξέρεις πως κρατάνε χρόνια. Θα σου πρότεινα λοιπόν να κάνεις μία μικρή υπέρβαση και να πάρεις το ίδιο ΚΙΤ με CAT6 γιατί θα το αξιοποιήσεις για περισσότερα χρόνια. Η διαφορά τους είναι κοντά στα 15 Ευρώ οπότε σε αυτό το κόστος υπολογίζεις χονδρικά ένα +10%.

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη σε όλους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα,

Εχω και γω την δυσκολη επιλογη να διαλεξω αναμεσα σε κινητο 5g η ρουτερ 4g+.

Η εμπειρια μου μεχρι τωρα με xiaomi mi 9 (snapdragon 855) δεν ηταν ευχαριστη οσο διαστημα το εκανα tethering στον υπολογιστη.

Ειδικα σε σεναρια εντονου download, η μπαταρια εξανεμιζοταν με ταχυτητα φωτος και οταν το ειχα παραλληλα στην πριζα για να μην κλεισει, η συσκευη υπερθερμενοταν με αποτελεσμα να απενεργοποιει τα δεδομενα στο 10λεπτο.

Εχει κανεις παρομοια εμπειρια; Με το ρουτερ θεωρω οτι δεν θα πιανω αντιστοιχες ταχυτητες αλλα δεν θα εχω να ανησυχω για τις υπερθερμανσεις καθε τρεις και λιγο. Σε νορμαλ χρηση ειναι οκ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ababapanos είπε

απο πιο καταστημα το βρηκες τοσο? amazon.de βλεπω παιζει πανω απο 500

Ναι γενικά είμαι ακριβό . Μεταχειρισμένο το πήρα από eBay. Σαν καινούργιο ήταν όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οσους δεν εχουν καλυψη δικτυου cosmote οπως εγω που ειμαι σε γουβα μεσα με βουνα  η λυση ηταν mikrotik κεραια https://www.xpatit.gr/el/asyrmata-diktya/mikrotik-rblhggr-r11e-lte6,-lhgg-lte6-kit,-800-mhz,-17-dbi,-routeros-l3-detail.html οπως εχω κανει εδω και 1 χρονο με  εξτρα sim cosmote και εχω δωσει μεσα στο σπιτι 240/40 4G οσο τερματιζει δηλαδη. Απο την κεραια το ethernet παει σε powerline devolo που συνδεεται με αλλα 2 wifi magic 2 και εχω καλυψει ενα σπιτι 140 τετραγωνικων χωρις απωλειες. Επειδη το δουλευω περιπου 1 χρονο η μεση καταναλωση το μηνα ειναι περι τα 4-5 TΒ με οριο τα 100ΤΒ. Δεν εχω αποσυνδεσεις καθολου απο την κεραια απλος το μονο θεμα ειναι τους καλοκαιρινους μηνες Ιουνιο μεχρι αρχες σεπτεμβρη η συνδεση πεφτει απο τα 240D/40U στα 100-120D/30-35

Επεξ/σία από dream21
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι θα προτείνατε από αυτά

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B08NVN9Z1S/

ή

https://stechi.gr/index.php?route=product/product&product_id=1428194

Επεξ/σία από user2163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dream21 είπε

Για οσους δεν εχουν καλυψη δικτυου cosmote οπως εγω που ειμαι σε γουβα μεσα με βουνα  η λυση ηταν mikrotik κεραια https://www.xpatit.gr/el/asyrmata-diktya/mikrotik-rblhggr-r11e-lte6,-lhgg-lte6-kit,-800-mhz,-17-dbi,-routeros-l3-detail.html οπως εχω κανει εδω και 1 χρονο με  εξτρα sim cosmote και εχω δωσει μεσα στο σπιτι 240/40 4G οσο τερματιζει δηλαδη. Απο την κεραια το ethernet παει σε powerline devolo που συνδεεται με αλλα 2 wifi magic 2 και εχω καλυψει ενα σπιτι 140 τετραγωνικων χωρις απωλειες. Επειδη το δουλευω περιπου 1 χρονο η μεση καταναλωση το μηνα ειναι περι τα 4-5 TΒ με οριο τα 100ΤΒ. Δεν εχω αποσυνδεσεις καθολου απο την κεραια απλος το μονο θεμα ειναι τους καλοκαιρινους μηνες Ιουνιο μεχρι αρχες σεπτεμβρη η συνδεση πεφτει απο τα 240D/40U στα 100-120D/30-35

Καλησπέρα αγαπητέ @dream21 το συμβάν που αναφέρεις μάλλον υποδηλώνει δύο παράγοντες.

Α) Πιθανή αύξηση της θερμοκρασίας του κυκλώματος της κεραίας οπότε και κάνει ποιου είδους throtling

Β) Πιθανώς στην περιοχή σου έχεις κι άλλους συνδρομητές που τραβάνε από την ίδια κεραία οπότε και το φάσμα - διαθέσιμο bandwidth μοιράζεται.

Τέλος δεν θα πρέπει να παραλείψουμε το ενδεχόμενο να συμβαίνουν και οι δύο παραπάνω περιπτώσεις.

Καλή συνέχεια και ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, user2163 είπε

μπαντα μπορεις να κλειδωσεις στο πρωτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, amveria είπε

Καλησπέρα αγαπητέ @dream21 το συμβάν που αναφέρεις μάλλον υποδηλώνει δύο παράγοντες.

Α) Πιθανή αύξηση της θερμοκρασίας του κυκλώματος της κεραίας οπότε και κάνει ποιου είδους throtling

Β) Πιθανώς στην περιοχή σου έχεις κι άλλους συνδρομητές που τραβάνε από την ίδια κεραία οπότε και το φάσμα - διαθέσιμο bandwidth μοιράζεται.

Τέλος δεν θα πρέπει να παραλείψουμε το ενδεχόμενο να συμβαίνουν και οι δύο παραπάνω περιπτώσεις.

Καλή συνέχεια και ελπίζω να βοήθησα.

Καλημερα φίλε μου. εχω ρωτήση την Cosmote και μου εχουν πει οτι επειδη ο αναμεταδοτης ειναι ακριβως στον κουνδουρο στην Τζια εχει παραλιες γυρω γυρω και τραβουν το σημα το καλοκαιρι οι λουόμενοι αρα μιλαμε για το δευτερο παραγοντα που αναφερεις .Εγω ειμαι απεναντι στην Πλακα κερατεας μιλαμε για μια αποσταση 35 χιλιομετρων σε ευθεια απο την κεραια. Η κεραια κλειδωνει σε Β3-Β7 cellid:349 και ειμαι με VPN Public IP μιας και χρειαζομαι καποιες πορτες να ειναι ανοιχτες για καμερες στο σπιτι βεβαια εκει το μαξιμουμ ειναι 150-160D/35U αλλα στο κανονικο προφιλ APN πιανω 240D/40U. Κατι αλλο ασχετο απο τι εχω μαθει... για 5G δεν θα χρειαστω να αλλαξω κεραια αλλα να αγορασω το 5G Module που θα βγαλουν μιας και η κεραια αναβαθμιζεται ευκολα ειναι κατι σαν αυτο αλλα σε 5G https://www.xpatit.gr/el/asyrmata-diktya/mikrotik-r11e-lte6-2g-3g-4g-lte-minipci-e-card,-2x-ufl-connectors-detail.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...