Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομιζω ότι αμα κλικάρεις και μπεις στο λινκ που εμφανίζεται από το SMS δε παθαίνεις κάτι. Είναι μία ιστοσελίδα όπως όλες. Η διαφορά είναι ότι ενώ μοιάζει να είναι της τράπεζας, δεν είναι. Αν δε βάλεις εκεί τα username+password δε μπορούν να σου κάνουν κάτι. Αυτά περιμένουν να πάρουν.

Θα το καταλάβει ο καθένας γιατί το site αναγράφεται πάνω στο παράθυρο. Θα δει κάποιος ότι αντί να λέει ξέρω γω www.eurobank.gr/.../.../...    θα λέει κάτι τύπου www.siteblablabla-eurobank-gr.com/.../...    ή κάτι παρόμοιο.

Αφού δώσεις username+password πέφτει άμεσα αίτημα αλλαγής sim ότι και καλά την έχασες για να πάρουν εκείνοι το SMS επιβεβαίωσης της συναλλαγης. Μετά μπαίνουν στο ebanking της κανονικής τράπεζας, βάζουν τα δικά σου username+password, βλέπουν πόσα λφτά έχεις, κάνουν μεταφορά σε δικό τους λογαριασμό, παίρνουν και το SMS (αφού έχουν και τη SIM με το δικό σου νούμερο) και επιβεβαιώνουν τη συναλλαγή. Μετά....bye bye οικονομίες.

Κάπως έτσι γίνεται η απάτη από όσο έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, dchatz είπε

 

Αφού δώσεις username+password πέφτει άμεσα αίτημα αλλαγής sim ότι και καλά την έχασες για να πάρουν εκείνοι το SMS επιβεβαίωσης της συναλλαγης. Μετά μπαίνουν στο ebanking της κανονικής τράπεζας, βάζουν τα δικά σου username+password, βλέπουν πόσα λφτά έχεις, κάνουν μεταφορά σε δικό τους λογαριασμό, παίρνουν και το SMS (αφού έχουν και τη SIM με το δικό σου νούμερο) και επιβεβαιώνουν τη συναλλαγή. Μετά....bye bye οικονομίες.

Κάπως έτσι γίνεται η απάτη από όσο έχω καταλάβει.

Που πέφτει αίτημα αλλαγής σιμ και πως μπορεί να εκδόσουν άλλη σιμ η να αλλάξουν την σιμ χωρίς τους κωδικούς otp ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, A_panM είπε

Που πέφτει αίτημα αλλαγής σιμ και πως μπορεί να εκδόσουν άλλη σιμ η να αλλάξουν την σιμ χωρίς τους κωδικούς otp ?

αυτό δε το ξέρω ακριβώς πως γίνεται. Έχει γίνει όμως, και έτσι ξαφνικά βλέπεις να απενεργοποιείται η δική σου sim γιατί ενεργοποιείται η sim με το δικό σου νούμερο στο κινητό του κλεφτη. Μάλιστα έχει ακουσθεί ότι υπάρχουν άτομα μέσα από τις εταιρείες κινητής με πρόσβαση στις βάσεις δεδομένων που το κάνουν με το αζημίωτο.

Παρεπιπτόντως, δε ξέρω τι είναι οι κωδικοί otp.

Επεξ/σία από dchatz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dchatz είπε

αυτό δε το ξέρω ακριβώς πως γίνεται. Έχει γίνει όμως, και έτσι ξαφνικά βλέπεις να απενεργοποιείται η δική σου sim γιατί ενεργοποιείται η sim με το δικό σου νούμερο στο κινητό του κλεφτη. Μάλιστα έχει ακουσθεί ότι υπάρχουν άτομα μέσα από τις εταιρείες κινητής με πρόσβαση στις βάσεις δεδομένων που το κάνουν με το αζημίωτο.

Έχω ακούσει και εγώ παρόμοια περίπτωση. Ο άνθρωπος μιλούσε στο τηλ με την κοπέλα του όταν ξαφνικά του ήρθε μήνυμα mail από την τράπεζα ότι έγινε χρέωση της κάρτας του (στο συναλλαγες) χωρίς να του έρθει κάποιος κωδικός otp. Όταν τον ρώτησα αν εκείνη την ώρα η λίγο πιο πριν είδε κάποια περίεργη κίνηση στο σήμα κινητής τηλεφωνίας μου είπε ότι δεν σκέφτηκε να δει κάτι, απλά ότι μιλούσε στο τηλ για αρκετή ωρα. Όταν μετά από μισή ώρα μου λέει τι έγινε, του λέω μπες στο viber να δεις αν σου ήρθαν κωδικοί. Όταν μπήκε στο viber ήταν σαν να έβαζε πρώτη φορά το αριθμό του στην εφαρμογή κτλ. Οπότε υποθέσαμε ότι κάτι περίεργο έγινε ΚΑΙ σε αυτό το σημείο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, A_panM είπε

Έχω ακούσει και εγώ παρόμοια περίπτωση. Ο άνθρωπος μιλούσε στο τηλ με την κοπέλα του όταν ξαφνικά του ήρθε μήνυμα mail από την τράπεζα ότι έγινε χρέωση της κάρτας του (στο συναλλαγες) χωρίς να του έρθει κάποιος κωδικός otp. Όταν τον ρώτησα αν εκείνη την ώρα η λίγο πιο πριν είδε κάποια περίεργη κίνηση στο σήμα κινητής τηλεφωνίας μου είπε ότι δεν σκέφτηκε να δει κάτι, απλά ότι μιλούσε στο τηλ για αρκετή ωρα. Όταν μετά από μισή ώρα μου λέει τι έγινε, του λέω μπες στο viber να δεις αν σου ήρθαν κωδικοί. Όταν μπήκε στο viber ήταν σαν να έβαζε πρώτη φορά το αριθμό του στην εφαρμογή κτλ. Οπότε υποθέσαμε ότι κάτι περίεργο έγινε ΚΑΙ σε αυτό το σημείο .

Πολλοί δεν παραδέχονται πως έκαναν "πατάτα"🥔, ο σούπερ χάκερ τα έκανε όλα.

Εγώ τα ακούω βερεσέ αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, υπάρχει μία υπηρεσία από τις εταιρείες που μπορείς να έχει 2 SIM ταυτόχρονα με το ίδιο νούμερο. Οπότε γίνεται με μία αίτηση σε κάποιον μιλημένο, να κάνει τη δουλειά και να μη καταλάβεις τίποτα.

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πολλοί δεν παραδέχονται πως έκαναν "πατάτα"🥔, ο σούπερ χάκερ τα έκανε όλα.

Εγώ τα ακούω βερεσέ αυτά.

ότι έκανες κάτι επειδή σε μπέρδεψαν και υπάρχει κάποιος κοριός (αυτός που ενεργοποιεί 2η SIM χωρίς επίδειξη ταυτότητας όπως θα έπρεπε) δε σημαίνει ότι έκανες και πατάτα. Απάτη λέγεται και υπευθυνος είναι αυτός που την πράττει. Ας μη ρίχνουμε την ευθύνη στα θύματα, ναι θέλει προσοχή αλλά για να γίνεται αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν πολλοί που την πατάνε. Τους εξαπατούν, δε κάνουν πατάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πολλοί δεν παραδέχονται πως έκαναν "πατάτα"🥔, ο σούπερ χάκερ τα έκανε όλα.

Εγώ τα ακούω βερεσέ αυτά.

Είναι μια αλήθεια αυτή.

 

6 λεπτά πριν, dchatz είπε

ναι, υπάρχει μία υπηρεσία από τις εταιρείες που μπορείς να έχει 2 SIM ταυτόχρονα με το ίδιο νούμερο. Οπότε γίνεται με μία αίτηση σε κάποιον μιλημένο, να κάνει τη δουλειά και να μη καταλάβεις τίποτα.

Απαράδεκτο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dchatz είπε

ότι έκανες κάτι επειδή σε μπέρδεψαν και υπάρχει κάποιος κοριός (αυτός που ενεργοποιεί 2η SIM χωρίς επίδειξη ταυτότητας όπως θα έπρεπε) δε σημαίνει ότι έκανες και πατάτα. Απάτη λέγεται και υπευθυνος είναι αυτός που την πράττει. Ας μη ρίχνουμε την ευθύνη στα θύματα, ναι θέλει προσοχή αλλά για να γίνεται αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν πολλοί που την πατάνε. Τους εξαπατούν, δε κάνουν πατάτα

Αν έχεις να γράψεις κάτι συγκεκριμένο πχ πως λέγεται η υπηρεσία καλώς.

Σε θεωρίες συνωμοσίας και κουβέντα καφενείου δεν παίρνω θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update δικό μου. Έγινε αμφισβήτηση σε κατάστημα , το οποίο θα το δουν τα κεντρικά...επίσης καμερες δεν μπορούν να δουν μου λέει, τις βλεπουν απευθείας τα κεντρικά μόνο. Τώρα θα κάνω και μια μήνυση στο αστυν τμήμα, και θα περιμένουμε την απάντηση. Δυστυχώς κρατάω μικρό καλαθι. Οπότε μετά θα πρέπει να κινηθώ νομικά μόνος μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, djpolyvios είπε

Update δικό μου. Έγινε αμφισβήτηση σε κατάστημα , το οποίο θα το δουν τα κεντρικά...επίσης καμερες δεν μπορούν να δουν μου λέει, τις βλεπουν απευθείας τα κεντρικά μόνο. Τώρα θα κάνω και μια μήνυση στο αστυν τμήμα, και θα περιμένουμε την απάντηση. Δυστυχώς κρατάω μικρό καλαθι. Οπότε μετά θα πρέπει να κινηθώ νομικά μόνος μου. 

Αυτό που γίνεται κάτι και πρέπει να κάνουν αυτοί την διαδικασία σαν να σου λένε φταις με ξεπερνάει. Υπομονή θέλει και να ψάξουν να βρουν στοιχεία κτλ και εύχομαι να βγάλεις άκρη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, A_panM είπε

Αυτό που γίνεται κάτι και πρέπει να κάνουν αυτοί την διαδικασία σαν να σου λένε φταις με ξεπερνάει. Υπομονή θέλει και να ψάξουν να βρουν στοιχεία κτλ και εύχομαι να βγάλεις άκρη...

Μακάρι να βγει άκρη και μακάρι να επιστραφούν τα χρήματα. Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι προσέχω τα πάντα. Κ δεν θα ξαναπλησιασω ΑΤΜ γιατί από εκεί έγινε η δουλειά είμαι σίγουρος. Σ'ευχαριστω πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Αν έχεις να γράψεις κάτι συγκεκριμένο πχ πως λέγεται η υπηρεσία καλώς.

Σε θεωρίες συνωμοσίας και κουβέντα καφενείου δεν παίρνω θέση.

https://www.cosmote.gr/cs/Satellite?c=Page&cid=1486039881278&pagename=ote%2FPage%2FPageTemplate

Αυτό είναι ένα παράδειγμα, μάλλον κάτι τέτοιο εννοεί ο φίλος, αλλά δεν λειτουργούν και οι 2 ταυτόχρονα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, A_panM είπε

Να πάτησε καταλάθος κάποιο λινκ όχι απ' ότι γνωρίζουμε. Έστω όμως και να πάτησε (ως μη γνωρίζοντας) θα την πήγαινε Κάππου να βάλει στοιχεία κτλ πράγμα που όπως ανέφερα τον συγκεκριμένο λογαριασμό και κάρτα δεν την είχε καταχωρισθεί ηλεκτρονικά πουθενά!

Πώς γίνεται αυτό που λες;να μην έχω συνδεδεμένη κάρτα στον λογαριασμό πχ μισθοδοσίας;θα πρέπει να πάω σε κατάστημα η γίνεται και από e banking; Έχω για παράδειγμα δύο λογαριασμους στην άλφα με μια κάρτα συνδεδεμένη και στους δύο.  Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες σε παρακαλώ;

 

 

να βάλουμε μια σειρά...έχει λογαριασμό μισθοδοσίας χωρίς κάρτα χρεωστική????νομίζω ότι βγαίνουν πακέτο εκτός αν άλλαξε κάτι τα τελαυταια 3 χρόνια που λείπω.....

ναι , μπορείς να πας μετά αφού έχει εκδοθεί η κάρτα και να συνδέσεις αποσυνδέσεις οποίο λογαριασμό θελεις αλλά πρέπει να πας στο κατάστημα να στο φτιάξει ο υπάλληλος,αν κανείς συναλλαγές στο Ίντερνετ άνοιξε ένα λογαριασμό και συνδεσε εκεί τη κάρτα όπου θα έχεις υπόλοιπο όταν εσύ θέλεις

όταν λες δεν είχε καταχωρηθεί ηλεκτρονικά εννοείς δεν είχε ενεργοποιηθεί η κάρτα η κάτι άλλο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, kostasbm είπε

να βάλουμε μια σειρά...έχει λογαριασμό μισθοδοσίας χωρίς κάρτα χρεωστική????νομίζω ότι βγαίνουν πακέτο εκτός αν άλλαξε κάτι τα τελαυταια 3 χρόνια που λείπω.....

ναι , μπορείς να πας μετά αφού έχει εκδοθεί η κάρτα και να συνδέσεις αποσυνδέσεις οποίο λογαριασμό θελεις αλλά πρέπει να πας στο κατάστημα να στο φτιάξει ο υπάλληλος,αν κανείς συναλλαγές στο Ίντερνετ άνοιξε ένα λογαριασμό και συνδεσε εκεί τη κάρτα όπου θα έχεις υπόλοιπο όταν εσύ θέλεις

όταν λες δεν είχε καταχωρηθεί ηλεκτρονικά εννοείς δεν είχε ενεργοποιηθεί η κάρτα η κάτι άλλο???

Ο λογαριασμός είναι μισθοδοσίας μαζί με την χρεωστική κάρτα συνδεδεμένη σε αυτόν.

Η κάρτα εννοώ είχε ενεργοποιηθεί κανονικά αλλά η χρήση της ήταν μόνο σε ΑΤΜ για καμιά ανάληψη/κατάθεση. Και κάνα δυο παλιές αγορές ανέπαφα στον ΑΒ.

Ο λογαριασμός εκτός του ότι ήταν μισθοδοσίας το είχε μόνο για αποατμιευτικο γενικά και κατά κύριο λόγο από τον Σεπτέμβριο που σταμάτησε την δουλειά.

2 λεπτά πριν, A_panM είπε

 

 

Επεξ/σία από A_panM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, A_panM είπε

Ο λογαριασμός είναι μισθοδοσίας μαζί με την χρεωστική κάρτα συνδεδεμένη σε αυτόν.

Η κάρτα εννοώ είχε ενεργοποιηθεί κανονικά αλλά η χρήση της ήταν μόνο σε ΑΤΜ για καμιά ανάληψη/κατάθεση. Και κάνα δυο παλιές αγορές ανέπαφα στον ΑΒ.

Ο λογαριασμός εκτός του ότι ήταν μισθοδοσίας το είχε μόνο για αποατμιευτικο γενικά και κατά κύριο λόγο από τον Σεπτέμβριο που σταμάτησε την δουλειά.

 

Την έχετε περάσει σε gpay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...