Προς το περιεχόμενο

ZTE H1600 (Cosmote)


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια θελω μια συμβουλη. Γιατι προβληματιζομαι.

Σε 50αρα κοσμοτε, με το speedport plus, μου πε ο τεχνικος πως εγραψε να μου δωσουν ρουτερ το zte1600. 

ομως αν δεν υπαρχει επιλογη για να βαλω δικα μου dns,  αν δεν το portforward για να δουλεψει ειναι λαχειο, αν, δε μπορω να πειραξω το firewall και αν δε μπορω να βαλω το no-ip στις ρυθμισεις, ε να το βρασω.

Οποτε σκεφτομαι 3 επιλογες.

  • μενω με το speedport plus και αγοραζω deco m4 και τα δουλευω σε router mode ουτως ωστε να εχω το σπιντπορτ μονο για την τηλεφωνια. και ολα τα υπολοιπα να τα ρυθμιζω απο το ντεκο.
  • παιρνω το ζτε1600  και αγοραζω deco m4 και τα δουλευω σε router mode ουτως ωστε να εχω το σπιντπορτ μονο για την τηλεφωνια. και ολα τα υπολοιπα να τα ρυθμιζω απο το ντεκο.
  • αγοραζω ενα δικο μου μοοντεμ-ρουτερ (καποιο fritzbox ισως?) που πιθανοτατα θα εχει και καλυτερη εμβελεια το wifi και εχω το κεφαλι μου ησυχο.

τι θα με συμβουλευατε εσεις? ισχυει πως αμα παρω τα ντεκο, στο ζτε θα μπορω να παρακαμψω ολους τους περιορισμους που εχει το ζτε, αν το ντεκο το δουλευω σε ρουτερ μοντ?

Αν παρω καποιο μοντεμ ρουτερ, μεχρι 150 ευρω ποια μοντελα θα συμβουλευατε για να εχω το κεφαλι μου ησυχο για τα επομενα χρονια? 

σας ευχαριστω πολυ. προβληματιστηκα ασχημα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις αντικατέστησα το SpeedPort Plus στο ZTE σε 100σταρα.

Στην υποστήριξη μου είπαν δεν γίνεται να μπει σε fast path γιατί δεν διαχειρίζονται αυτοί (cosmote) την καμπίνα. Υπάρχει τέτοια περίπτωση ?

zte.png

Επεξ/σία από RcManiac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Μόλις αντικατέστησα το SpeedPort Plus στο ZTE σε 100σταρα.

Στην υποστήριξη μου είπαν δεν γίνεται να μπει σε fast path γιατί δεν διαχειρίζονται αυτοί (cosmote) την καμπίνα. Υπάρχει τέτοια περίπτωση ?

zte.png

13788 καλεις και ζητάς INP profile όχι fast path 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι καμπίνα της Cosmote, δεν μπορούν να κάνουν αλλαγή και γενικά πλέον, με την έλευση του G.INP, τέλος οι αλλαγές. Το DSLAM αυτόματα επιλέγει να σε βάλει σε Fast ή Interleave ανάλογα με την σταθερότητα που βλέπει στην πόρτα / γραμμή σου. Μην κάνεις επανεκκινήσεις κτλ για λίγες μέρες ώστε να τρέξει ο αλγόριθμος του DSLAM και να σε αλλάξει σε κάποια φάση (εφόσον είναι ενεργό το G.INP στην καμπίνα που παίζεις)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, swstost είπε

Μπορεί...

Αν καταλαβαίνω καλά η αιτία για αυτά τα θέματα είναι ότι κάνανε customιές στο firmware και το σκίσανε...

Απλα καλείς στην τεχνική υποστήριξη και τους λέτε τα καθέκαστα. Δεν κάνει αυτά? ποτέ θα τα φτιάξετε? 

Απο το κράξιμο έφτιαξαν και το speeport entry με το drain που ρουφαγε την μπαταρία στο κινητό το wifi

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω το load κάθε συσκευής συνδεδεμένη στο router ? 

Για να καταλάβω αν κάποια μου τρώει το bandwidth και ανεβένει το ping. 

Ενεργοποιήσα το Qos αλλά δεν έχει παραπάνω επιλογές 

Επεξ/σία από RcManiac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, mariapad είπε

Απλα καλείς στην τεχνική υποστήριξη και τους λέτε τα καθέκαστα. Δεν κάνει αυτά? ποτέ θα τα φτιάξετε? 

Απο το κράξιμο έφτιαξαν και το speeport entry με το drain που ρουφαγε την μπαταρία στο κινητό το wifi

 

εχω καλέσει για ολα τα παραπάνω 2 φορες, κάνεις δεν ήξερε τι ελεγα! μου απαντούσαν αλλα πράγματα. 

 επίσης τους λέω οτι εχω attainable max 53mbps και συγχρονίζω με 37 και μου λένε οτι δεν γίνεται κατι καλύτερο, αφού πριν απο λίγες ημέρες συγχρονιζε με 48!  (χωρις λογο επεσε το download) 

Επεξ/σία από sv8iik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SaFiS είπε

Αν δεν είναι καμπίνα της Cosmote, δεν μπορούν να κάνουν αλλαγή και γενικά πλέον, με την έλευση του G.INP, τέλος οι αλλαγές. Το DSLAM αυτόματα επιλέγει να σε βάλει σε Fast ή Interleave ανάλογα με την σταθερότητα που βλέπει στην πόρτα / γραμμή σου. Μην κάνεις επανεκκινήσεις κτλ για λίγες μέρες ώστε να τρέξει ο αλγόριθμος του DSLAM και να σε αλλάξει σε κάποια φάση (εφόσον είναι ενεργό το G.INP στην καμπίνα που παίζεις)...

Όσο αφορά το down δεν έχω δει κάποιον να είναι σε fast χωρίς να το έχει ζητήσει και ας έχει βδομάδες χωρίς αποσύνδεση. Μακάρι να ισχύει

35 λεπτά πριν, sv8iik είπε

εχω καλέσει για ολα τα παραπάνω 2 φορες, κάνεις δεν ήξερε τι ελεγα! μου απαντούσαν αλλα πράγματα. 

 επίσης τους λέω οτι εχω attainable max 53mbps και συγχρονίζω με 37 και μου λένε οτι δεν γίνεται κατι καλύτερο, αφού πριν απο λίγες ημέρες συγχρονιζε με 48!  (χωρις λογο επεσε το download) 

Δεν έπεσε χωρίς λόγο. Αν δεν το έκανες επανεκκίνηση λόγο του SRA, η γραμμή προσαρμόζετε ανάλογα την κατάσταση της (σφάλματα κλπ). Επομένως, αν δεν είναι σταθερή η γραμμή θα σου ρίξει το συγχρονισμό για να μην κάνει αποσύνδεση.

Στο Plus υπήρχε σίγουρα η επιλογή απενεργοποίησης του, στο H1600 φαίνεται να την έχουν κρύψει από το μενού ή εγώ απλά δεν τη βρίσκω όσο και αν έψαξα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά για το speedport smart επειδή αναφέρθηκε. Η ποιότητα του και γενικά το hardware του είναι επιπέδου αρκετά ακριβού router. Εγώ το χρησιμοποιώ αρκετούς μήνες και πραγματικά θα έλεγα πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάω σε κάποιο Fritz των 200€ όσο υπάρχει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Xviper13 είπε

Ενημερωτικά για το speedport smart επειδή αναφέρθηκε. Η ποιότητα του και γενικά το hardware του είναι επιπέδου αρκετά ακριβού router. Εγώ το χρησιμοποιώ αρκετούς μήνες και πραγματικά θα έλεγα πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάω σε κάποιο Fritz των 200€ όσο υπάρχει αυτό. 

για την ποιότητα ακριβότερου όπως λες ούτε σαν ανέκδοτο δεν το λες, αλλά εφωσον σε εξυπηρετεί άριστα καλώς κάνεις και δεν το αλλάζεις.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, burnin είπε

Παιδια θελω μια συμβουλη. Γιατι προβληματιζομαι.

Σε 50αρα κοσμοτε, με το speedport plus, μου πε ο τεχνικος πως εγραψε να μου δωσουν ρουτερ το zte1600. 

ομως αν δεν υπαρχει επιλογη για να βαλω δικα μου dns,  αν δεν το portforward για να δουλεψει ειναι λαχειο, αν, δε μπορω να πειραξω το firewall και αν δε μπορω να βαλω το no-ip στις ρυθμισεις, ε να το βρασω.

Οποτε σκεφτομαι 3 επιλογες.

  • μενω με το speedport plus και αγοραζω deco m4 και τα δουλευω σε router mode ουτως ωστε να εχω το σπιντπορτ μονο για την τηλεφωνια. και ολα τα υπολοιπα να τα ρυθμιζω απο το ντεκο.
  • παιρνω το ζτε1600  και αγοραζω deco m4 και τα δουλευω σε router mode ουτως ωστε να εχω το σπιντπορτ μονο για την τηλεφωνια. και ολα τα υπολοιπα να τα ρυθμιζω απο το ντεκο.
  • αγοραζω ενα δικο μου μοοντεμ-ρουτερ (καποιο fritzbox ισως?) που πιθανοτατα θα εχει και καλυτερη εμβελεια το wifi και εχω το κεφαλι μου ησυχο.

τι θα με συμβουλευατε εσεις? ισχυει πως αμα παρω τα ντεκο, στο ζτε θα μπορω να παρακαμψω ολους τους περιορισμους που εχει το ζτε, αν το ντεκο το δουλευω σε ρουτερ μοντ?

Αν παρω καποιο μοντεμ ρουτερ, μεχρι 150 ευρω ποια μοντελα θα συμβουλευατε για να εχω το κεφαλι μου ησυχο για τα επομενα χρονια? 

σας ευχαριστω πολυ. προβληματιστηκα ασχημα...

 

 

Αν μπορει καποιος ν'απαντησει στα παραπανω που ρωταει ο φιλος μιας κι εγω ειμαι στο ιδιο διλημμα.

Σε ΖΤΕ δεν υπαρχει κανενα νοημα να παω αν δεν μπορεις να πειραξεις DNS κλπ.

Εγω θα παραμεινω σιγουρα με το Plus κι απο εκει και περα βλεπω για τα υπολοιπα.Τρελες απαιτησεις δεν εχω απλα να δουλευουν ολα ρολοι θελω και να μην ασχολουμαι καθε τρεις και λιγο με ρυθμισεις και προβληματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος που να τον έκανε επανεκκίνηση το μόντεμ κατά την διάρκεια της μέρας. Έχω αλλάξει 2 ΖΤΕ μόντεμ το πρώτο μου είπαν ελαττωματικό και στο δεύτερο έχω αποσύνδεσης. Ξαφνικά σύμφωνα με τον ΟΤΕ φταίει το καλώδιο το εσωτερικό. Ενώ δοκίμασα και με πρόχειρη Εγκατάσταση καινούργιου καλωδίου και κάνει τα ίδια. Κάποιες ώρες της μέρας μου ρίχνει την ταχύτητα στα 17Mbs 4.6 uploaded και 7 ping μόλις κάνει επανεκκίνηση έρχεται σε νορμάλ ταχύτητα γύρω στα 31Μbs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ICE-T είπε

για την ποιότητα ακριβότερου όπως λες ούτε σαν ανέκδοτο δεν το λες, αλλά εφωσον σε εξυπηρετεί άριστα καλώς κάνεις και δεν το αλλάζεις.

Για το smart αναφέρομαι όχι για το plus ή το 1600. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δει κανενας μετα τις τελευταιες αναβαθμίσεις αν εχουν ενεργοποιησει το samba για το usb? Να δουλευει σαν δικτυακός και όχι μονο ftp οπως ειχε πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα σας έχω το ZTE H1600 και το laptop μου το dell δεν το βρίσκει το δίκτυο... (wifi) όλα τα υπόλοιπα τα εμφανίζει, έψαξα για updates μίλησα με dell μου είπαν είναι θέμα του router έχει συμβεί σε κάποιον; μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Επεξ/σία από Tsolito
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...