Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με διαθεσιμότητα παράδοσης μέχρι τους 3 μήνες


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

περυσι τετοια εποχη το Α3 ειχε 23,7 :D

οι διαφορες ειναι τρελες που δεν σε πιστευει καποιος που δεν παρακολουθει την αγορα. Αγγιζουν εξωπραγματικα επιπεδα και δεν νομιζω οτι θα αλλαξει αυτο στο προσεχες μελλον

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 567
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, d4mage είπε

Αναφέρθηκα κάπου σε μεγάλο αυτοκίνητο; Ξεκαθαρίζω από την πρώτη στιγμή το μικρομεσαίο.

Σε ότι αφορά το Α3 στις 30.000€ κάτι λάθος λες αν σκεφτείς πως 33.000€ έχει το Astra. Η ουσία του θέματος είναι πως οι τιμές είναι απαγορευτικές ΓΕΝΙΚΑ. Σε ότι αφορά το παράδειγμα που έδωσες για τα 20.000€  με τα 40.000€ το πρόβλημα είναι περισσότερο στα οικονομικά μοντέλα διότι αυτά απευθύνονται στο σύνολο της κοινωνίας. Δεν το νομίζω κάποιος που θα αγόραζε ένα Χ5 να σκάλωνε σε μια αύξηση των 5.000€ ή 10.000€  εκτός αν μιλάμε για τύπους των Evoque, E-Class έξω από τα μπουζούκια.

Αν παραδειγματίζεις το vfm στο τι μπορείς να πάρεις από 20.000€ με 30.000€ και παίζεις με τις τιμές ανά 1.000€ αυτό είναι άλλο θέμα. Το 20.000€ με το 40.000€ δεν είναι απλά διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα.

Υποκειμενικό το τι είναι καλύτερο ή χειρότερο σε ένα μπάτζετ. Για εμένα προσωπικά όλα μα ΟΛΑ τα αυτοκίνητα έχουν υπέρ και κατά και έχουν να κάνουν με τις ανάγκες του οδηγού. Τα κριτήρια της αγοράς είναι αμέτρητα και κατά τη γνώμη μου όταν κάτι το πληρώνεις περισσότερο θα έπρεπε να είσαι αυστηρός σε αυτό που παίρνεις παρά φανατισμένος εκτός εάν σου το δώσουν τζάμπα που κάτι τέτοιο δεν παίζει.

Νομίζω ότι τα επιχειρήματα που φέρνεις στέκουν μόνο για τις τιμές που είχαν τα αυτοκίνητα πέρσι. Δες τώρα τι προσφέρει η αγορά στα 40κ και θα καταλάβεις τι λέμε. Δεν είναι φανατισμός να συγκρίνω το tesla model 3 με το civic, συγνώμη, αυτά τα αυτοκίνητα δεν έχουν θέση στην ίδια κατηγορία. Και δεν νομίζω ότι η tesla einai χαμηλά, οπότε η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι το honda είναι ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως καταλαβαινουμε τα μικρα τυπου Γιαρις κλπ εχουν γυρω στα 20κ βασικες εκδοσεις ( τα εχουν ολα μεσα) και 6-13 μηνες αναμονη με ανοιχτη τιμη...

Σε μικρομεσαια ( κορολλα, Α3, ι30 κλπ) που παιζουν οι τιμες; Μηπως αξιζει πιο πολυ; 

Οι αναμονες εινααι καλυτερες σε αυτην την κατηγορια ( κορολλα, Α3, ι30 κλπ);;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

21,5k θα δώσω για i30 1.0t μεσαίο επίπεδο εξοπλισμού που για μένα τα έχει όλα.

Τα μικρά δεν συμφέρουν.

με τα ποσα αλογα ; τα 110 ή 150; και με τι χρονο αναμονης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως παιδια ξερω οτι η καραμελα του "ακριβα τσιπακια-τεχνολογια-οθονες κτλ" δε με πειθει πλεον.

Σορρυ αλλα ειμαι στην πληροφορικη και οι 500αριδες SSD δισκοι, εχουν φτασει 28-29 ευρω λιανικη οταν περσυ ειχαν 55.

Οι οθονες (Dell-Lenovo) το ιδιο.

Τωρα που θα παει αυτο το πραγμα,δεν ξερω.Φιλος πωλητης στην ΕΚΚΑ, μου λεει οτι μπαινουν για  Α-Class που ξεκινουσε στα 23-25-27 χιλιαρικα, ακουν 40 για το facelift, και γινονται μπουχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rallistas είπε

Εγω παντως παιδια ξερω οτι η καραμελα του "ακριβα τσιπακια-τεχνολογια-οθονες κτλ" δε με πειθει πλεον.

Σορρυ αλλα ειμαι στην πληροφορικη και οι 500αριδες SSD δισκοι, εχουν φτασει 28-29 ευρω λιανικη οταν περσυ ειχαν 55.

Οι οθονες (Dell-Lenovo) το ιδιο.

Τωρα που θα παει αυτο το πραγμα,δεν ξερω.Φιλος πωλητης στην ΕΚΚΑ, μου λεει οτι μπαινουν για  Α-Class που ξεκινουσε στα 23-25-27 χιλιαρικα, ακουν 40 για το facelift, και γινονται μπουχος.

Τα αυτοκίνητα και τα ακίνητα ποτε δεν έπεσαν σε σχεση με το παρελθόν.

Οσοι περιμένετε λοιπόν σε χ χρόνια να πέσουν οι τιμές για να αγοράσετε ειτε θα χάσετε παραπάνω χρήματα, ειτε θα μείνετε με τα σαραβαλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πραγμα εχει ξεφυγει. Ο ξαδερφος μου πηρε πριν εναν μηνα το καινουργιο 408 στην εκδοση Allure Plus. Εγιναν κονε, μιας και εχουν αλλα δυο 208, αγορασμενα απο τον ιδιο αντιπροσωπο και το πηρε σε 10 ημερες. Αλλα 43500€ για 1200 κυβικα, δεν ξερω, καπως δεν χωνευονται. Δεν λεω, αυτοκινηταρα, εχει τα παντα και γενικα οι Γαλλοι εχουν ανεβει πολυ, αλλα και παλι πανακριβο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, jimmysss! είπε

με τα ποσα αλογα ; τα 110 ή 150; και με τι χρονο αναμονης;

120 βγαίνει μια έκδοση

150 ή 160 δεν θυμάμαι είναι το 1.5t

Είμαι στο 4μηνο. Μου είπαν για 4 μήνες. Με κλειστή τιμή ευτυχώς γιατί ανέβηκε ήδη 1.000 ευρώ. Ειδομεν 

Επεξ/σία από dtk-386
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, jimmysss! είπε

Οπως καταλαβαινουμε τα μικρα τυπου Γιαρις κλπ εχουν γυρω στα 20κ βασικες εκδοσεις ( τα εχουν ολα μεσα) και 6-13 μηνες αναμονη με ανοιχτη τιμη...

Σε μικρομεσαια ( κορολλα, Α3, ι30 κλπ) που παιζουν οι τιμες; Μηπως αξιζει πιο πολυ; 

Οι αναμονες εινααι καλυτερες σε αυτην την κατηγορια ( κορολλα, Α3, ι30 κλπ);;

Με την σημερινή κατάσταση και αν κρίνω απο το Q2 που έχω κάνει παραγγελία απο τον Νοέμβριο 22 , θεωρώ οτι οποιοδήποτε μοντέλο επιλέξεις αν σε καλύπτει μοντέλο και κυβισμός και υπάρχει απο πιθανή ακύρωση ή στοκ , τότε το παίρνεις χωρίς να έχεις απαιτήσεις ούτε σε χρώμα ούτε σε εξοπλισμό. Αν κάνεις ειδική παραγγελία τότε αρχίζουν τα δύσκολα . Το θέμα είναι οτι παρακαλάς τους Γερμανούς - Κορεάτες - Ιάπωνες κλπ να πάρουν τα λεφτά σου και το παίζουν και δύσκολοι . Είναι ρευστή η κατάσταση , η υπόθεση που έκανε ο πωλητής οταν πήγα να δω το αυτοκίνητο ήταν οτι θα έφτιαχνε την άνοιξη του 23.. Σου έλεγε... πέρασε ο covid απο Μάρτιο θα φτιάξει η κατάσταση , έτσι ακούγεται . Όμως απ'οτι φαίνεται η κατάσταση ίσως ομαλοποιηθεί προς τα τέλη του 24 με αρχές του 25. Οπότε ή κανεις υπομονή ή παίρνεις ότι βρεις μπροστά σου και χωρίς προτιμήσεις και απαιτήσεις. Απλά είναι να απορείς τι νόημα έχει να διαφημίζουν ενα προιόν και να κατακλυζόμαστε απο διαφημίσεις αυτοκινήτων και όταν πας να το παραγγείλεις δεν έχουν να σε εξυπηρετήσουν ούτε γνωρίζουν πότε θα στο παραδώσουν λες και έχεις παραγγείλει rafale . Ξέραμε οτι 4-5 μήνες θα περιμένεις αλλα όταν ξεπερνάει τον χρόνο και υπάρχει αβεβαιότητα αν και πότε θα το παραλάβεις χωρίς να ξέρεις οτιδήποτε τότε αρχίζεις να εκνευρίζεσαι. Τουλάχιστον στην Αγγλία μπορείς να παρακόλουθεις σε on line σύστημα το status απότι διαβάζω σε forum της audi uk , εδώ ντρέπεσαι να πάρεις τον πωλητή και απο την απάντηση που λαμβάνεις δεν ξέρεις πως να αντιδράσεις

Επεξ/σία από toulge
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, rallistas είπε

Εγω παντως παιδια ξερω οτι η καραμελα του "ακριβα τσιπακια-τεχνολογια-οθονες κτλ" δε με πειθει πλεον.

Σορρυ αλλα ειμαι στην πληροφορικη και οι 500αριδες SSD δισκοι, εχουν φτασει 28-29 ευρω λιανικη οταν περσυ ειχαν 55.

Οι οθονες (Dell-Lenovo) το ιδιο.

Τωρα που θα παει αυτο το πραγμα,δεν ξερω.Φιλος πωλητης στην ΕΚΚΑ, μου λεει οτι μπαινουν για  Α-Class που ξεκινουσε στα 23-25-27 χιλιαρικα, ακουν 40 για το facelift, και γινονται μπουχος.

Είναι μεταβατική περίοδος, για αυτό και οι τιμές έχουν φτάσει στον Θεό. Αντίστοιχα στα ηλεκτρικά όσο πάει θα πέφτουν αλλά μέχρι να γίνει αυτό είναι και τα 2 ακριβα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τα αυτοκίνητα και τα ακίνητα ποτε δεν έπεσαν σε σχεση με το παρελθόν.

Οσοι περιμένετε λοιπόν σε χ χρόνια να πέσουν οι τιμές για να αγοράσετε ειτε θα χάσετε παραπάνω χρήματα, ειτε θα μείνετε με τα σαραβαλα

Από την δραχμή στο ευρώ τα αυτοκίνητα έπεσαν (σαν αξία χρήματος). 

Γενικά έχεις δίκιο το να περιμένεις να πέσουν δεν έχει νόημα. Αλλά όσο καθυστερείς την αγορά καινούργιου εφόσον δεν σου βγάζει προβλήματα είναι καλύτερα για την τσέπη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Το πραγμα εχει ξεφυγει. Ο ξαδερφος μου πηρε πριν εναν μηνα το καινουργιο 408 στην εκδοση Allure Plus. Εγιναν κονε, μιας και εχουν αλλα δυο 208, αγορασμενα απο τον ιδιο αντιπροσωπο και το πηρε σε 10 ημερες. Αλλα 43500€ για 1200 κυβικα, δεν ξερω, καπως δεν χωνευονται. Δεν λεω, αυτοκινηταρα, εχει τα παντα και γενικα οι Γαλλοι εχουν ανεβει πολυ, αλλα και παλι πανακριβο…

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για αυτό. Το είδε η γυναίκα μου και έπαθε πλάκα. Το θαλασσί χρώμα είναι υπέροχο. Αλλά πλεον σε αυτήν την κατηγορία πάνε πολύ παραπάνω. Πχ η GLB την έπαιρνες με 37-38. Τώρα; 

31 λεπτά πριν, toulge είπε

Με την σημερινή κατάσταση και αν κρίνω απο το Q2 που έχω κάνει παραγγελία απο τον Νοέμβριο 22 , θεωρώ οτι οποιοδήποτε μοντέλο επιλέξεις αν σε καλύπτει μοντέλο και κυβισμός και υπάρχει απο πιθανή ακύρωση ή στοκ , τότε το παίρνεις χωρίς να έχεις απαιτήσεις ούτε σε χρώμα ούτε σε εξοπλισμό. Αν κάνεις ειδική παραγγελία τότε αρχίζουν τα δύσκολα . Το θέμα είναι οτι παρακαλάς τους Γερμανούς - Κορεάτες - Ιάπωνες κλπ να πάρουν τα λεφτά σου και το παίζουν και δύσκολοι . Είναι ρευστή η κατάσταση , η υπόθεση που έκανε ο πωλητής οταν πήγα να δω το αυτοκίνητο ήταν οτι θα έφτιαχνε η κατάσταση. Σου έλεγε... πέρασε ο covid απο Μάρτιο θα φτιάξει η κατάσταση , έτσι ακούγεται . Όμως απ'οτι φαίνεται η κατάσταση ίσως ομαλοποιηθεί απο τα μέσα του 2024 οπότε ή κανεις υπομονή ή παίρνεις ότι βρεις μπροστά σου και χωρίς προτιμήσεις και απαιτήσεις. Απλά είναι να απορείς τι νόημα έχει να διαφημίζουν ενα προιόν και να κατακλυζόμαστε απο διαφημίσεις αυτοκινήτων και όταν πας να το παραγγείλεις δεν έχουν να σε εξυπηρετήσουν ούτε γνωρίζουν πότε θα στο παραδώσουν λες και έχεις παραγγείλει rafale 

Είναι μεγάλο πράγμα να γνωρίζεις πως υπάρχει ζήτηση της παραγωγής σου ένα χρόνο μπροστά και πως δεν πρόκειται να χασειςν πελάτη εάν καθυστερήσεις και δύο μήνες το αυτοκίνητο. Από ένα σημειο και μετά πάντως είμαι σίγουρος πως οι πωλητές ρίχνουν πελάτες ανάλογα με την προμήθεια τους. Πχ σε σπρώχνουν ευκολότερα έναν μήνα πίσω εάν είναι να πάρουν κάνα χιλιάρικο παραπάνω προμήθεια ειδικά στα μεγαλύτερης αξίας αυτοκίνητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...