Προς το περιεχόμενο

Starlink Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, paredwse είπε

Αφού διάβασα όλο το thread (ευχαριστώ όλους τους συμμετέχοντες για τη συμμετοχή τους και extra kudos στον @nzeppos ) έκανα το μεγάλο βήμα προς Starlink: παραγγελία μέσω επίσημου site και αναμονή για παραλαβή (παρήγγειλα φυσικά και Ethernet adapter).

Επειδή διαβάζω για συγκεκριμένα router, θα έχω θέμα αν "κουμπώσω" το UTP καλώδιο από τον ethernet adapter στο Deco X50 για να μοιράσω μετά στο σπίτι; 

Μιά χαρά θα δουλέψει, είτε με ethernet backhaul όπως προτείνει ο φίλος από πάνω, είτε απλά συνδέοντας ασύρματα το κεντρικό deco με το δορυφόρο.

Καλό θα ήταν αφού συνδεθείς και κάνεις τις δοκιμές σου να βάλεις το Starlink router σε bypass mode

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 292
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά μερικές γρήγορες ερωτήσεις. Μένω στο Βύρωνα,στο στενάκι μου δεν έχουν περάσει οπτική ενώ σε όλη την περιοχή και όλους τους δρόμους γύρω μου πέρασαν οπτικές κ ο ΟΤΕ και η ιναλαν.εχω πάρει άπειρα τηλέφωνα δε ξέρουν αν θα το κάνουν κ ποτέ και τους βαρέθηκα.

Σκέφτομαι να προχωρήσω με σταρλινκ.

1)Έχω διαβάσει ότι από ταχυτητα πλησιάζει το 300αρι σωστά;με τι upload?

2)στο σπίτι μου έχω το ρούτερ (50αρα vdsl) κ από εκεί δίνω σε switch και απτό switch μοιράζονται καλώδια σε όλα τα δωμάτια.με τον εξοπλισμό της σταρλινκ πως θα γίνει η συνδεσμολογια;

3)δεδομένου ότι θα πάψω τη συνεργασία με τον ΟΤΕ, σταθερό τηλέφωνο πως μπορώ να έχω;ποια είναι η πιο εύκολη και φθηνή λύση;ip telephony?από πού;

4)το καλώδιο που πάει απτό σπίτι προς το "πιάτο" της σταρλινκ πρέπει να είναι μέσα σε κανάλι;επειδή θα πρέπει να το φτάσω 2 ορόφους πάνω για να δει ουρανό,θα πρέπει να στήσω σκαλωσιές να βάλω κανάλι; Η είμαι οκ και με χωρίς;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Hamurabi said:

1)Έχω διαβάσει ότι από ταχυτητα πλησιάζει το 300αρι σωστά;με τι upload?

2)στο σπίτι μου έχω το ρούτερ (50αρα vdsl) κ από εκεί δίνω σε switch και απτό switch μοιράζονται καλώδια σε όλα τα δωμάτια.με τον εξοπλισμό της σταρλινκ πως θα γίνει η συνδεσμολογια;

3)δεδομένου ότι θα πάψω τη συνεργασία με τον ΟΤΕ, σταθερό τηλέφωνο πως μπορώ να έχω;ποια είναι η πιο εύκολη και φθηνή λύση;ip telephony?από πού;

4)το καλώδιο που πάει απτό σπίτι προς το "πιάτο" της σταρλινκ πρέπει να είναι μέσα σε κανάλι;επειδή θα πρέπει να το φτάσω 2 ορόφους πάνω για να δει ουρανό,θα πρέπει να στήσω σκαλωσιές να βάλω κανάλι; Η είμαι οκ και με χωρίς;

1) Για την Ελλάδα τυπικά 250-350 Mbps download ανάλογα την ώρα της μέρας. Δεν είναι σταθερό αφού επηρεάζεται από την κίνηση άλλων χρηστών Starlink κοντά στην περιοχή σου, αλλά γενικά δεν πέφτει κάτω από τα 250. Ομοίως υπάρχουν και περιπτώσεις που πάει πάνω από 350 (σε Steam download το έχω δει να κρατάει σταθερά 38MB/s για πολλή ώρα ενώ δεν έχω παρατηρήσει ποτέ να πέφτει κάτω από 30).

Το upload κυμαίνεται κι αυτό στα 20-50 Mbps, αλλά πιστεύω είναι ανάλογα για ποια εφαρμογή το χρειάζεσαι. Έχω δει εφαρμογές να ανεβάζουν σταθερά με 3MB/s, όπως επίσης έχω κακή εμπειρία με live streaming σε Youtube αφού οτιδήποτε βάζω πάνω από 7-8 Mbps σε HEVC κολλάει, βγάζει artifacts κλπ (νομίζω όμως σε AV1 αποδίδει καλύτερα, αν υπάρχει GPU που το υποστηρίζει).

2) Δες το διάγραμμα που έβαλα στην προηγούμενη σελίδα. Μαζί με το Starlink kit θα παραγγείλεις και το Ethernet Adapter του, που πωλείται ξεχωριστά. Αυτό σου δίνει μία πόρτα ethernet, με την οποία θα συνδεθείς στο switch σου. Έτσι θα δώσεις internet σε όλο το σπίτι. Με λίγα λόγια το VDSL router θα αντικατασταθεί από το συνδυασμό Starlink Router με Ethernet Adapter. Τα υπόλοιπα θα παραμείνουν ως έχουν.

3) Για σταθερή τηλεφωνία μόνο VoIP. Κοιτα προς modulus.gr που προτείνεται από πολύ κόσμο και είναι δοκιμασμένη λύση για Starlink.

4) Δεν θέλει απαραίτητα κανάλι. Είναι καλώδιο με σχετικά αξιοπρεπή θωράκιση, είναι STP CAT5e και το εξωτερικό του περίβλημα είναι κατασκευασμένο ώστε να αντέχει τα φυσικά φαινόμενα. Προφανώς είναι πάντα προτιμότερο αν έχεις τη δυνατότητα να το προστατεύσεις με κανάλι ή (καλύτερα) με σωλήνα σπιράλ, αλλά ακόμα κι αν δεν μπορείς να το κάνεις δεν χάθηκε ο κόσμος. Άλλοι βάζουν σπιράλ βαρέος τύπου, άλλοι το αφήνουν χύμα. Και στους δύο το ίδιο θα δουλέψει. Απλώς οι πρώτοι έχουν λίγο περισσότερο ήσυχο το κεφάλι τους.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/3/2024 στις 1:00 ΜΜ, _filippos_ είπε

ένα update, τελικά βρήκα λύση κ έχω πρόσβαση απο έξω προς το home assistant και plex server, μέσω cloudflare. Οπότε κομπλέ ολοκληρωμένα!

Φίλε μου να σε ρωτήσω επειδή μάλλον εσύ θα μπορείς να με βοηθήσεις

Λέω να προχωρήσω σε σταρλινκ αλλά στο σπίτι έχω se raspbbery pi4 vpn server, file server,web server ,4Κ ταινίες που θέλω να βλέπω απομακρυσμένα και πάει λέγοντας.  Και φυσικά έχω ip cameras.

Δεδομένου του cgnat μπορούν να δουλέψουν όλα αυτά;

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Hamurabi είπε

Φίλε μου να σε ρωτήσω επειδή μάλλον εσύ θα μπορείς να με βοηθήσεις

Λέω να προχωρήσω σε σταρλινκ αλλά στο σπίτι έχω se raspbbery pi4 vpn server, file server,web server ,4Κ ταινίες που θέλω να βλέπω απομακρυσμένα και πάει λέγοντας.  Και φυσικά έχω ip cameras.

Δεδομένου του cgnat μπορούν να δουλέψουν όλα αυτά;

Δεν ειχα χρόνο για να το ψάξω παραπάνω μπορώ να σου πω πως το έχω κάνει και τι έχω καταλάβει.
Επειδή στο pi3B+ έχω home assistant , του έχω περάσει το plugin του cloudflare κ τα ρυθμίζει αυτόματα.
Το μονο που πέρασα είναι ένα επιπλέον entry στα settings του plugin κ έχω πρόσβαση στο plex σ' ένα άλλο pi3b+ με bullseye (σε subdomain που όρισα εγώ πχ https://plex.mydomain.gr)

Βασικά οτιδήποτε σε υπηρεσία έχω εντός τοπικού δικτύου (ftp, web server κτλ) μπορώ να τα περάσω στα settings κ αυτόματα έχω πρόσβαση σε αυτά (πχ https://ftp.mydomain.gr )

Για vpn χρησιμοποιώ το teleport του ubiquiti amplifi , δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ με το openvpn.

Αλλά με γρήγορο ψάξιμο είχα βρει οδηγίες πως να ρυθμιστεί σε linux / raspberry το cloudflare και να δουλέψει πίσω απο cgnat.

Οι ip κάμερες μου δούλευαν έτσι κι αλλιώς μέσα απο τις εφαρμογές τους, πισω απο cgnat. Με το cloudflare πλεον τις βλέπω κ μέσω home assistant.

 

Ααα κι επιπλέον, όταν συνδέομαι μέσω vpn μπορώ κ βλέπω τηλεόραση μέσω tvheadend απο το pi3b+ . Δεν το έχω ρυθμίσει ακόμα να συνδέομαι μεσω cloudflare.

Επεξ/σία από _filippos_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Δεν ειχα χρόνο για να το ψάξω παραπάνω μπορώ να σου πω πως το έχω κάνει και τι έχω καταλάβει.
Επειδή στο pi3B+ έχω home assistant , του έχω περάσει το plugin του cloudflare κ τα ρυθμίζει αυτόματα.
Το μονο που πέρασα είναι ένα επιπλέον entry στα settings του plugin κ έχω πρόσβαση στο plex σ' ένα άλλο pi3b+ με bullseye (σε subdomain που όρισα εγώ πχ https://plex.mydomain.gr)

Βασικά οτιδήποτε σε υπηρεσία έχω εντός τοπικού δικτύου (ftp, web server κτλ) μπορώ να τα περάσω στα settings κ αυτόματα έχω πρόσβαση σε αυτά (πχ https://ftp.mydomain.gr )

Για vpn χρησιμοποιώ το teleport του ubiquiti amplifi , δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ με το openvpn.

Αλλά με γρήγορο ψάξιμο είχα βρει οδηγίες πως να ρυθμιστεί σε linux / raspberry το cloudflare και να δουλέψει πίσω απο cgnat.

Οι ip κάμερες μου δούλευαν έτσι κι αλλιώς μέσα απο τις εφαρμογές τους, πισω απο cgnat. Με το cloudflare πλεον τις βλέπω κ μέσω home assistant.

 

Ααα κι επιπλέον, όταν συνδέομαι μέσω vpn μπορώ κ βλέπω τηλεόραση μέσω tvheadend απο το pi3b+ . Δεν το έχω ρυθμίσει ακόμα να συνδέομαι μεσω cloudflare.

Λογικά δεδομένου ότι έχω vpn server wireguard στο raspbbery θα λειτουργούν τα πάντα και ας είναι πίσω από cgnat έτσι δεν είναι;θα συνδέομαι δηλαδή απομακρυσμένα στο vpn οπότε θα κάνω ότι τακανα και τοπικά στο δίκτυο ασχέτως αν είμαι πίσω από cgnat.

Ξέρεις αν έχει speed limit όταν συνδέεται μέσω vpn? Δηλαδή αν έχω 30mb/s. Taxythta στο σταρλινκ αν μπω απομακρυσμενα στο δίκτυο μου και κατεβάσω κατι από εκει θα είναι με full speed?

Δεν ήξερα τι είναι το home assistant 

 

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Λογικά δεδομένου ότι έχω vpn server wireguard στο raspbbery θα λειτουργούν τα πάντα και ας είναι πίσω από cgnat έτσι δεν είναι;θα συνδέομαι δηλαδή απομακρυσμένα στο vpn οπότε θα κάνω ότι τακανα και τοπικά στο δίκτυο ασχέτως αν είμαι πίσω από cgnat.

Ξέρεις αν έχει speed limit όταν συνδέεται μέσω vpn? Δηλαδή αν έχω 30mb/s. Taxythta στο σταρλινκ αν μπω απομακρυσμενα στο δίκτυο μου και κατεβάσω κατι από εκει θα είναι με full speed?

Δεν ήξερα τι είναι το home assistant 

 

Εαν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να ρυθμίσεις ένα tunnel (στο cloudflare) με συγκεκριμένη πόρτα που να κατευθύνει το request στην ip σου.

Στην δικιά σου μεριά θα πρέπει να έχεις ρυθμίσει με κάποιον τρόπο επικοινωνία με το cloudflare κ κάπως έτσι, φαντάζομαι, θα λειτουργούν όλες οι υπηρεσίες που θες να έχει (vpn, ftp, plex κτλ).

Απλά σ' εμένα γίνεται ευκολα μέσω του plugin στο home assistant και για vpn μέσω teleport στο ubiquiti.
Για wireguard ή openvpn θα χρειαστεί λιγάκι digging.

Με vpn σίγουρα δεν πιάνω ταχύτητες starlink γιατί παίζει ρόλο η σύνδεση που έχω όταν βρίσκομαι εκτός σπιτιού. Άλλοτε βλέπω κανονικά HD streaming απο τηλεόραση (tvheadend) κι άλλοτε το γυρίζω σε SD κανάλι γιατί κάνει σπασίματα το HD.

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Γιατί χωρίς το cloudfair δε θα δουλεύει το wireguard vpn?

Δεν το εχω δοκιμάσει, δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Και για το openvpn πάλι, δεν αφιέρωσα χρόνο γιατί είδα πως δούλεψε out of the box το teleport. Κάποια στιγμή το πσκ ίσως να ασχοληθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Δεν το εχω δοκιμάσει, δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Και για το openvpn πάλι, δεν αφιέρωσα χρόνο γιατί είδα πως δούλεψε out of the box το teleport. Κάποια στιγμή το πσκ ίσως να ασχοληθώ.

Αν το δοκιμάσεις έλα σε παρακαλώ να μου πεις ένα.λεπτακι.σε ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Hamurabi said:

Γιατί χωρίς το cloudfair δε θα δουλεύει το wireguard vpn?

Πώς θα συνδεθείς απομακρυσμένα στο WireGuard όταν θα έχεις CGNAT; Τώρα έχεις κάνει κάποιο port forward λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Δεν το εχω δοκιμάσει, δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Και για το openvpn πάλι, δεν αφιέρωσα χρόνο γιατί είδα πως δούλεψε out of the box το teleport. Κάποια στιγμή το πσκ ίσως να ασχοληθώ.

Διαβάζω στο redit gia πως μπορούμε να αποφύγουμε το cgnt όταν έχουμε σταρλινκ κ λένε η λύση λέγεται tailscale.

Το ψάχνω τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Hamurabi said:

Διαβάζω στο redit gia πως μπορούμε να αποφύγουμε το cgnt όταν έχουμε σταρλινκ κ λένε η λύση λέγεται tailscale.

Το ψάχνω τώρα...

Ψάξε και για το ZeroTier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι αποτι βλεπω το ίδιο είναι... Ωραία περίπτωση όποτε ξεπερνιέται το πρόβλημα εύκολα, ευτυχώς.

Το θέμα είναι πόσο σου περιορίζουν τη ταχυτητα αυτά μόνο... Ελπίζω όχι πάρα πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά διάβασα για throttling στα τορρεντσ. Throttling εννοούμε ότι πέφτει πολύ η ταχύτητα ή δεν κατεβαίνουν καθόλου;

Υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί;

Επίσης διαβάζω στο reddit όταν κάποιοι απλά ενεργοποίησαν thn IPv6 όπου προσφέρεται απτή σταρλινκ όποτε λύθηκε το θέμα του cgnat κ έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...