Προς το περιεχόμενο

Starlink Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , γνωρίζει κάποιος αν μπορείς να το δηλώσεις κανονικά σαν έξοδο επιχείρησης στην εφορία ? Μιλάω για το κόστος τόσο του εξοπλισμού όσο και της συνδρομής . 
Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι μια καλή ερώτηση που έχει γίνει πάμπολλες φορές στο σχετικό γκρουπ του Facebook (βλ. "Starlink Greece Community").

Για το απλό non-business πακέτο η Starlink δεν εκδίδει τιμολόγιο με ΑΦΜ. Αλλά τελικά όλοι συμφωνούν ότι ο λογιστής δεν θα έχει θέμα να περάσει τις μηνιαίες συνδρομές σαν έξοδο επιχείρησης ακόμα και με απλή απόδειξη, αφού η τελευταία είναι κάτω από 100 ευρώ. Μάλιστα κάποιος είχε γράψει ότι:

Quote

Άμα είναι ατομική επιχείρηση μπορείς να το περάσεις στα έξοδα. Σηκώνεις tickets και στέλνεις μήνυμα ότι θες να συμπεριλαμβανεται το ΑΦΜ στην απόδειξη που σου στέλνουν (invoice).

Για τον εξοπλισμό δεν ξέρω όμως, δύσκολο το βλέπω. Καλύτερα μπες και ρώτα απευθείας στο γκρουπ του FB, γιατί είναι αρκετός κόσμος εκεί που χρησιμοποιεί το Starlink σαν επαγγελματικό εξοπλισμό.

Υπάρχει βέβαια και το εταιρικό πακέτο https://www.starlink.com/business που όμως απ' όσο θυμάμαι δεν είναι ακόμα διαθέσιμο στην Ελλάδα, ενώ λογικά θα είναι και αρκετά πιο ακριβό οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα συμφέρει.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ειμαι ετοιμος να παραγγειλω το starlink kit και τοσες μερες περιμενω για black friday offer μπας και. Αλλα ακομη τιποτα γνωριζεται αν περυσι εκαναν καποια προσφορα στην ελλαδα; ενοψει black friday η christmas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω μέχρι στιγμής να υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση για Black Friday. Κάπου διάβαζα ότι αναμένεται να τρέξουν προσφορές τις επόμενες μέρες, αλλά αυτές είτε αφορούν 3rd parties και περιορισμένο αριθμό κομματιών (πχ. στη Νότια Αφρική ήδη έληξε), είτε συγκεκριμένες χώρες (πχ. Ιταλία).

Εφόσον άντεξες χωρίς Starlink τόσο καιρό, μάλλον δεν βλάπτει να περιμένεις λίγες μέρες ακόμα μήπως γίνει κανένα θαύμα. Προσωπικά πάντως εκτιμώ ότι δεν θα υπάρξουν προσφορές

Κατά τ' άλλα ήρθε και σε μένα ο λογαριασμός Νοεμβρίου και πλέον είναι στα 40 ευρώ. Δεν ξέρω για πόσο καιρό έχουν σκοπό να το διατηρήσουν έτσι, αλλά όσο και να κρατήσει κέρδος θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις μπήκα στον λογαριασμό μου Starlink για να κάνω πληρωμή και διαπίστωσα ότι το μηνιαίο κόστος από τα 60€ / μήνα, έπεσε στα 40€ / μήνα.

Ελπίζω μονάχα με την μείωση της τιμής να μην μειωθεί μαζί και η ταχύτητα του…

Επεξ/σία από Camthalion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής δεν έχουν παρατηρηθεί μειώσεις στην ταχύτητα, ούτε και έχει ειπωθεί κάτι τέτοιο (ούτε ως φήμη). Βεβαίως στην Ελλάδα θεωρώ ότι απολαμβάνουμε από τις υψηλότερες ταχύτητες παγκοσμίως σε ό,τι αφορά το Starlink.

Τυπικά 220 με 250, αλλά πολλές περιοχές πιάνουν συστηματικά περισσότερο (το μεσημέρι πχ που έκανα μια μέτρηση, ήταν 330/50 και γενικά ξεπερνάω τα 300 σχεδόν πάντα). Την ίδια ώρα διαβάζω πως υπάρχουν πολλές περιοχές στη Βόρεια Αμερική που ζήτημα να πιάνουν 100.

Το αν θα κρατήσουν τις ταχύτητες χαμηλά για να ωθήσουν κόσμο στα ακριβότερα πακέτα που έχουν αρχίσει δειλά-δειλά να εμφανίζονται, είναι άλλη ιστορία. Ακόμα κι έτσι θα είναι καλύτερα από τις θλιβερές εναλλακτικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδια στην περιοχη που μενω Θεσσαλονικη, Πολιχνη, η οικοδομη εχει απαραδεκτο ιντερνετ. Το εχει παρει κανεις απο Θεσσαλονικη να μου πει εντυπωσεις. Κυριως με ενδιαφερουν εμπειριες με βιντεο κλησεις γιατι το θελω για δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε όλη την Ελλάδα περίπου ίδια απόδοση έχει, δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές από τη μία περιοχή στην άλλη (με εξαίρεση ίσως κάποια νησιά του ανατολικού Αιγαίου δίπλα στην Τουρκία, που δεν έχουν ακόμα κάλυψη). Περισσότερο μετράει να γίνει σωστά η τοπική εγκατάσταση για να μην υπάρχουν εμπόδια κλπ.

Για βιντεοκλήσεις είναι μια χαρά. Έχει τα κλασικά σπάνια παγώματα των 1-2 δευτερολέπτων που παρουσιάζουν όλες οι συνδέσεις Ίντερνετ, επίγειες και μη. Αν και μάλλον παίζει ρόλο ο client, γιατί σε Slack δεν θυμάμαι να έχω δει θέμα ενώ σε Teams είναι συχνότερο.

Εμένα αυτό τον καιρό με προβληματίζει λίγο το upload. Ναι μεν σε όλα τα τεστ πιάνει άνετα 20-40Mbps, αλλά όταν το δοκίμασα στην πράξη σε YT streaming, κολλούσε/buff-αρε συνέχεια με ρύθμιση πάνω από 7-8Mbps. Θα δοκιμάσω με διαφορετικό client και θα επανέλθω.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τι φάση τώρα τελευταία με τα firmware updates σε dishy και router. Παρά δύο μέρες σκάει και καινούριο κάθε βράδυ και κάνει επανεκκίνηση. Αυτή τη στιγμή στο πιάτο έχω firmware version που μπήκε χθες και δεν υπάρχει καν στη λίστα του https://starlinktrack.com/firmware/dishy

Θέμα με την υπηρεσία δεν υπάρχει πάντως.

Σήμερα ήρθε επιτέλους το Edgerouter X, μπας και στήσω σωστά το δίκτυο κάνοντας bypass το Starlink router.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, χρειάζομαι τα φώτα σας. 

Εδώ και 10 χρόνια έχω επιχείρηση Ενοικιαζόμενων Διαμερισμάτων, 20 χιλιόμετρα έξω από τα Χανιά. Τα πρώτα χρόνια το μέγιστο υποστηριζόμενο ίντερνετ στην περιοχή ήταν 24άρι ADSL και η μέγιστη ταχύτητα που πιάναμε ήταν 7-8Mbps. Υπήρχαν παράπονα από τους πελάτες πότε πότε, αλλά πάντα με την καλή καρδιά και την φιλοξενία τα προσπερνούσαμε. Με το που έγινε available το VDSL στην περιοχή, έβαλα 50άρα. Η καμπίνα βρίσκεται σε ευθεία γραμμή 1χλμ μακριά από την επιχείρηση, ενώ καλωδιακά είμαστε 2.2χλμ μακριά. Τουλάχιστον όμως από το 2020 είχαμε ταχύτητα γύρω στα 25Mbps, αναλόγως τα κέφια του, ενώ σταδιακά ξεκίνησαν να αυξάνονται τα disconnects. Οι πελάτες όμως παρέμεναν ευχαριστημένοι και εφόσον δεν υπήρχε κάτι καλύτερο, ήμουν ευχαριστημένος και εγώ. 

Να σημειώσω ότι το δίκτυο που έχει σεταριστεί είναι: Το ρούτερ του ΟΤΕ λειτουργεί μόνο σαν πηγή, δεν είναι ανοικτό ούτε το WiFi του. Πάνω σε αυτό έχει μπει ένα Mercusys MS108G και πάνω σε αυτό έχουν μπει 3 x TP-Link access points όλα συνδεμένα με καλώδια (2 access points στον κάτω όροφο και 1 στον πάνω όροφο). Χώρια τα μπριζάκια-κεραιάκια που έχουν μπει σε ορισμένα διαμερίσματα για ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα. Και όλα αυτά, για 8 διαμερίσματα. Εν πάση περιπτώσει το δίκτυο ήταν σε ένα καλό επίπεδο και όλα βαίναν καλώς, μιας και για να έρθει εδώ οπτική ίνα παίζει και να περάσει μια 10ετία.

Από τον Οκτώβρη του '23 όμως και λόγω αυξημένων προβλημάτων στην περιοχή (υπάρχουν ισχυροί κεραυνοί κατά την διάρκεια του "χειμώνα") ο ΟΤΕ αποφάσισε να περιορίσει την ταχύτητα όλων γύρω στα 15Mbps. Μετρημένα 12 έρχονται τώρα στην επιχείρηση. Τι κι αν ήρθαν τεχνικοί, τι κι αν δοκιμάσαμε άλλες λύσεις, τι κι αν αλλάχτηκαν καλώδια, το πρόβλημα παραμένει. Αναζητώντας λοιπόν μια λύση καθώς είναι ένας μόνιμος βραχνάς το ίντερνετ, έπεσα πάνω στη Starlink. 

Φαίνεται ότι στην περιοχή έχει κάλυψη και οι ταχύτητες που δείχνει είναι 170-270Mbps. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: 

1) Ισχύει το 30 day trial full refund? 

2) Τιμολόγιο είδα ότι δεν κόβουν εκτός Αμερικής, αλλά διάβασα στο Facebook group ότι μπορείς να βάλεις το ΑΦΜ σου και να περνάει κανονικά στα έξοδα μιας και είναι μικρή απόδειξη κάθε μήνα (40+whatever)

3) Το residential βλέπω ότι κοστίζει 40€ και τον εξοπλισμό μπορείς είτε να τον αγοράσεις είτε να τον νοικιάσεις. Αν τον αγοράσεις το αρχικό πακέτο πάει στα 450€. Τι παραπάνω χρειάζεται να παραγγελθεί; Συμφέρει η ενοικίαση καλύτερα; 

4) Το router που δίνουν συνδέεται με τα κλασικά switchάκια/access points? Συγχωρέστε με αν είναι προφανής η απάντηση αλλά δεν είμαι ειδικός σε αυτά. 

5) Σε περίπτωση που νοικιάσεις υπάρχει minimum διάρκεια αναγκαστικής παραμονής; 

6) Τι συμβαίνει μετά με το σταθερό τηλέφωνο; Θα είναι συνδεμένο που; Διότι το σταθερό είναι αναγκαίο στη δουλειά αυτή για πολλούς λόγους. 

7) Υπάρχει κάπου support ή τεχνική υποστήριξη στην Ελλάδα; Είναι εξουσιοδοτημένη ή όχι; Τουλάχιστον τώρα αν για κάποιο λόγο καεί το ρούτερ, παίρνω τηλέφωνο και μου κάνουν άμεση αντικατάσταση την επόμενη μέρα. Τι συμβαίνει σε περίπτωση που έχει κάποια βλάβη το πιάτο, ή το ρούτερ που σου στέλνουν "καεί"; Με ποιον θα μιλήσω. Τα ρωτάω αυτά διότι αν γίνει η στραβή, τουλάχιστον τώρα την επόμενη μέρα θα ξαναέχουν ιντερνετ όλοι οι πελάτες. Εκτός από κάποια εξτρίμ περίπτωση όπως τον Οκτώβρη που μας πέρασε που μετά από μια ισχυρή καταιγίδα έμεινε η μισή περιοχή χωρίς ίντερνετ για 1 βδομάδα διότι κάηκαν οι κάρτες του ΟΤΕ στις καμπίνες και δεν είχαν άλλες να τις αντικαταστήσουν... Αν συμβεί οτιδήποτε στο starlink δεν μπορώ να περιμένω την DHL από Αμερική και να μείνω χωρίς ίντερνετ για καμιά 2 εβδομάδες, καταστράφηκα... Επίσης δεν θεωρώ λογικό να κρατήσω και τηλέφωνο/ίντερνετ από ΟΤΕ και starlink παράλληλα, καθώς μετά το κόστος εκτοξεύεται. 

8 ) Τι συμβαίνει με την νεφοκάλυψη ή τον κακό καιρό; Πόσο επηρεάζει την ταχύτητα; Γιατί για άλλα δορυφορικά είχα ακούσει ότι υπάρχει περίπτωση σε τέτοιες καιρικές συνθήκες να κάνει μέχρι και 20-30 λεπτά να ξαναπιάσει σήμα. 

9) Κάτι ακόμα που ίσως δεν έχω υπόψη μου και μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να μου υποδείξει; 

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας. 

 

 

Επεξ/σία από george_o/c
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαμός! Θα προσπαθήσω να απαντήσω όσα ξέρω και μπορώ και θυμάμαι απ' έξω (οπότε τιμές και μήκη καλωδίων μπορεί να απέχουν από την πραγματικότητα):

1) Ναι ισχύει το refund. Ο πρώτος λογαριασμός έρχεται με το τέλος του πρώτου μήνα, οπότε αποφασίζεις αν θα το συνεχίσεις ή όχι. Επίσης στην πορεία μπορείς να διακόψεις όποτε θέλεις, δεν υπάρχει δέσμευση. Με παρόμοιο τρόπο αν κάποιους μήνες δεν χρειάζεσαι την υπηρεσία (πχ. το χειμώνα), μπορείς να τη διακόψεις. Αν θυμάμαι καλά ο περιορισμός είναι πως όταν κάνεις αίτηση για επανασύνδεση, θα στο κάνουν μόνο αν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις στην περιοχή (κάτι που στην Ελλάδα δεν είναι πρόβλημα γιατί δεν υπάρχει κορεσμός).

2) Σωστά. Δεν υπάρχει ακόμα business πακέτο στην Ελλάδα, άρα ούτε και δυνατότητα για τιμολόγιο. Η μηνιαία συνδρομή υποτίθεται (σύμφωνα με το Facebook) μπορεί να περαστεί στην εφορία σαν μικρό έξοδο (κάτω των 100 ευρώ) αν ο λογιστής ξέρει τι κάνει. Έστω ότι ισχύει.

3) Εκτός από τα 450 ευρώ του εξοπλισμού (δεν θυμάμαι αν συμπεριλαμβάνονται τα μεταφορικά των 30 ευρώ ή κάτι τέτοιο), συνίσταται να παραγγείλεις επίσης και τον ethernet adapter με κόστος κάπου 30-40 ευρώ. Αυτό γίνεται επειδή το Starlink router δεν έχει πόρτα ethernet. Χωρίς τον adapter, το router του Starlink θα σου δίνει μόνο wifi και άρα θα μπορείς να μοιράσεις Internet στο υπόλοιπο δίκτυο μόνο μέσω repeater (όχι ιδιαίτερα καλή ιδέα). Τα νέα router τρίτης γενιάς έχουν πόρτες ethernet αλλά δεν νομίζω ότι αποστέλλονται ακόμα στην Ελλάδα, είναι πολύ καινούρια.

Επίσης πρέπει να αποφασίσεις σε ποιο ακριβώς σημείο θα εγκαταστήσεις το πιάτο (κάπου χωρίς καθόλου εμπόδια προς το βοριά), ώστε να δεις αν σου φτάνει το μήκος του default καλωδίου που στέλνει η Starlink. Παλιά ήταν 18 μέτρα αλλά νομίζω τώρα πια είναι κάπου 12; Είναι καλώδιο με ειδικούς ακροδέκτες οπότε δεν μπορείς να το αντικαταστήσεις με κάποιο δικό σου. Αν το default μήκος δεν σου φτάνει, θα πρέπει να παραγγείλεις έξτρα το μεγαλύτερο καλώδιο (κάπου 25 μέτρα νομίζω).

Τέλος υπάρχουν και παρελκόμενα για τη στήριξη του πιάτου, ρίξε μια ματιά στο Starlink shop να δεις αν χρειάζεται κάποιο από αυτά (στην απλή περίπτωση της στήριξης πάνω σε στύλο, επειδή αυτός που δινει η Starlink είναι ακριβός πολλοί βάζουν απλώς ένα φτηνό κοντάρι κεραίας με πατέντα για να κουμπώσει πάνω στο πιάτο, υπάρχουν σχετικά tutorials στο Internet).

Κάτι άλλο δεν υπάρχει, ούτε και τελωνείο. Η παραλαβή τυπικά γίνεται περίπου 2 βδομάδες μετά την παραγγελία και συνήθως έρχεται με DHL από Γερμανία, αν και κάποια ξεχωριστά κομμάτια (πχ. αντάπτορας ethernet) μπορεί να έρθουν από Αμερική. Ακόμα και σε αυτά δεν υπάρχει τελωνείο, τα κανονίζει όλα η Starlink.

Όσο για την ενοικίαση vs. αγορά, θεωρώ πως η πρώτη συμφέρει περισσότερο αν α) δεν μπορείς να διαθέσεις το αρχικό κεφάλαιο για να αγοράσεις εφάπαξ τον εξοπλισμό και β) υποψιάζεσαι ότι σχετικά σύντομα (πχ. σε λίγους μήνες ή έστω καναδυο χρόνια) θα έρθει καλύτερη επίγεια σύνδεση στη γειτονιά σου και δεν θα χρειάζεσαι πλέον το Starlink.

Βάζεις κάτω πόσο περισσότερο πληρώνεις ανά μήνα την ενοικίαση σε σχέση με την αγορά, πόσο κοστίζει ο εξοπλισμός, πότε θα κάνεις απόσβεση και αποφασίζεις. Πάντως αν επιλέξεις ενοικίαση, μπορείς οποιαδήποτε στιγμή θέλεις να αγοράσεις τον εξοπλισμό και αυτομάτως η μηνιαία συνδρομή σου να μειωθεί σε αυτή της αγοράς. Επίσης υποτίθεται ότι όποιος έχει εξοπλισμό Starlink και δεν τον χρειάζεται πια, θα μπορεί να τον πουλάει σε κάποιον τρίτο και να μεταφέρει το account. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό γίνεται στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή, αλλά νομίζω στο εξωτερικό έχει ήδη εφαρμοστεί οπότε στη χειρότερη κάποια στιγμή θα έρθει κι εδώ.

4) Απάντησα πιο πάνω. Πρέπει να παραγγείλεις έξτρα τον ethernet adapter. Στα δύο του άκρα κουμπώνεις το πιάτο και το Starlink router και στην υποδοχή RJ45 κουμπώνεις ένα switch ή ένα router και τελείωσες. Αν θέλεις μπορείς να αφήσεις το Starlink router να κάνει όλη τη δουλειά του DHCP server και γενικά του routing, αλλά δεν είναι ιδανική λύση γιατί έχει πολύ λίγες δυνατότητες και είναι αρκετά κλειδωμένο. Δεν μπορεί να σου ορίσει DHCP ranges ή να δίνει συγκεκριμένες IP σε συγκεκριμένα μηχανήματα, δεν μπορείς καν να αλλάξεις το default subnet (192.168.1.0/24), δεν έχει QoS, δεν μπορείς να σετάρεις bandwidth limits ή VLANs (πράγματα που μπορεί να χρειάζεσαι για την περίπτωσή σου).

Ιδανικά πρέπει να αγοράσεις ένα ξεχωριστό router (εγώ πχ. αγόρασα τις προάλλες ένα Ubiquiti Edgerouter X) και να βάλεις το Starlink router σε bypass mode, ώστε όλη η δουλειά να γίνεται από την ξεχωριστή συσκευή που έχει πολλαπλάσιες δυνατότητες.

5) Απ' όσο θυμάμαι στην ενοικίαση δεν υπάρχει ελάχιστη διάρκεια παραμονής. Μπορείς να διακόψεις όποτε θέλεις. Θα πρέπει όμως να επιστρέψεις τον εξοπλισμό μέσα σε 20-κάτι μέρες, διαφορετικά θα σου χρεώσουν όλη την αξία του.

6) Η Starlink δεν δίνει τηλεφωνία. Αναγκαστικά θα πρέπει να έχεις ξεχωριστή σταθερή γραμμή για το τηλέφωνο ή να βάλεις VoIP provider. Στο Facebook προτείνεται η modulus.gr που είναι δοκιμασμένη λύση, αλλά υπάρχουν κι άλλοι πάροχοι (πχ. Omnivoice). Ρίξε μια ματιά στο Facebook group "Starlink Greece Community".

7) Υπάρχει επίσημο support μέσω της εφαρμογής του Starlink ή μέσω browser στο σχετικό site. Αρχικά πάντα πρέπει να σηκώσεις ticket, δεν υπάρχει τηλεφωνικό κέντρο. Ωστόσο νομίζω ότι ανάλογα με το είδος του προβλήματος μπορεί να σε πάρουν και τηλέφωνο (στα Ελληνικά αν θυμάμαι καλά) για να σε καθοδηγήσουν γρηγορότερα σε σχέση με την απάντηση μέσω γραπτού μηνύματος. Στα tickets συνήθως ανταποκρίνονται εντός της μέρας, άντε την επόμενη.

Αν (χτύπα ξύλο) σου καεί κάτι στο Starlink, αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένεις 2 εβδομάδες για αντικατάσταση. Οπότε σε τέτοια περίπτωση ίσως πρέπει να κοιτάξεις να συνεργαστείς με κάποια τοπική εταιρεία που ίσως έχει απόθεμα σε ανταλλακτικά και μπορεί να σε εξυπηρετήσει και γενικά να σε υποστηρίζει διαρκώς. Στο group "Starlink Greece Community" υπάρχουν κάποιοι που κάνουν αυτή τη δουλειά και στήνουν/υποστηρίζουν εγκαταστάσεις σε όλη την Ελλάδα, οπότε ρίξε μια ματιά εκεί.

Γενικά είναι καλή ιδέα να έχεις οπωσδήποτε το Starlink πάνω σε UPS (από τότε που το έκανα ησύχασε το κεφάλι μου, τέρμα πια οι διακοπές μέσα στη μέρα από στιγμιαίες πτώσεις τάσεις) αλλά και antisurge για κεραυνούς, ιδανικά απευθείας πάνω στον ηλεκτρολογικό πίνακα της εγκατάστασης για να προστατεύει όλες τις συσκευές, με τυπικό κόστος ~100-150 ευρώ για τριφασικό.

8 ) Η απλή νεφοκάλυψη και η βροχή δεν έχει απολύτως καμία επίπτωση στην ποιότητα σήματος ή στην ταχύτητα. 250-350Mbps θα πιάνεις με καθαρό ουρανό, την ίδια ταχύτητα και με πλήρη νεφοκάλυψη ή βροχή ή ακόμα και συνηθισμένη καταιγίδα. Η μόνη περίπτωση διακοπής είναι σε πολύ ισχυρές καταιγίδες, οι οποίες ούτως ή άλλως δεν διαρκούν πολύ. Εγώ έχω το Starlink εδώ και σχεδόν 1 χρόνο σε περιοχή με συχνές/έντονες βροχοπτώσεις και μόνο 1-2 φορές θυμάμαι να έχασε το σήμα για περίπου 10-15' σε περιπτώσεις πραγματικής θεομηνίας, με κεραυνούς, πλημμύρες κλπ. Γενικά αν το σήμα χαθεί λόγω διακοπής ρεύματος ή ισχυρών καιρικών φαινομένων, συνήθως επανέρχεται μέσα σε 5 λεπτά.

9) Θα πρότεινα απλώς να διαβάσεις τις προηγούμενες 10-15 σελίδες στη συζήτησή εδώ και να δεις παράλληλα τι γράφουμε στο Facebook group.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες και για την απάντησή σου, διάβασα και πολλά πράγματα στο Facebook Group, θα τα λάβω όλα υπόψην μου και βλέπουμε. Να 'σαι καλά! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...