Προς το περιεχόμενο

Starlink Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, infin1tyGR said:

image.png.7ccf90e659c3b6598360f61274c012e8.pnghttps://www.starlink.com/residential

Δεν αναφέρει καμία ημερομηνία, κανέναν αστερίσκο.


Γιατί σε άλλες χώρες παραμένει η τιμή στα 450; Πχ Κύπρο, Αγγλία, Ολλανδία, Αυστρία, Πορτογαλία, αλλάζοντας την περιοχή στο σάιτ παραμένει 450€ η τιμή αγοράς. Αν βάλεις πχ Γαλλία, Γερμανία, Ελλάδα είναι 225. Τι φάση; Σίγουρα είναι κάτι σε limited time ή απλά δεν έχουν αλλάξει όλα τα σάιτ ακόμα. Στην Αμερική τιμή αγοράς 599$. Περίεργα πράματα…

Επεξ/σία από enlightened
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ’ ότι κατάλαβα ξεστοκάρουν το gen 2 για να έρθει το gen 3. Θα έπρεπε να το λένε βέβαια αλλά οκ. Το βασικό χαρακτηριστικό του καινούργιου gen είναι ότι έχει καλύτερο ρούτερ άμα κατάλαβα καλά. Και Κωτσόβολο έπεσε 225 με 3€ μεταφορικά οπότε συμφέρει από εκεί να γλιτώσεις ένα 20άρικο έναντι του starlink.com

Άλλο καλό είναι ότι πλέον θα μπορούμε να βρούμε και μεταχειρισμένα με 100-120€, τσάμπα δηλαδή. 

Επεξ/σία από enlightened
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, enlightened είπε

Μέχρι πότε θα κρατήσει η προσφορά;

Δεν ειναι προσφορα...

1 ώρα πριν, enlightened είπε

Απ’ ότι κατάλαβα ξεστοκάρουν το gen 2 για να έρθει το gen 3. Θα έπρεπε να το λένε βέβαια αλλά οκ. Το βασικό χαρακτηριστικό του καινούργιου gen είναι ότι έχει καλύτερο ρούτερ άμα κατάλαβα καλά. Και Κωτσόβολο έπεσε 225 με 3€ μεταφορικά οπότε συμφέρει από εκεί να γλιτώσεις ένα 20άρικο έναντι του starlink.com

Άλλο καλό είναι ότι πλέον θα μπορούμε να βρούμε και μεταχειρισμένα με 100-120€, τσάμπα δηλαδή. 

μεταχειρισμενο σε αυτη την τιμη δεν θα βρεις διότι ολοι το εχουν πάρει στα 450.. του χρόνου μπορει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, dream21 said:

Δεν ειναι προσφορά

μεταχειρισμενο σε αυτη την τιμη δεν θα βρεις διότι ολοι το εχουν πάρει στα 450.. του χρόνου μπορει


Ουσιαστικά είναι προσφορά ξεστοκαρίσματος του gen 2. Απλά δεν το λένε. Σε άλλες χώρες που δεν υπάρχει το gen 2 αλλά μόνο το gen 3 πουλάνε στα 450. 
 

Όσο για την τιμή του μεταχειρισμένου, αυτή ορίζεται από την τρέχουσα τιμή καινούργιου, όχι από το πόσο αγοράστηκε από οποιονδήποτε τη χ χρονική στιγμή. Το ίδιο έγινε και με τα iPhone 15 Pro που έπεσε 200€ η τιμή του καινούργιου οπότε αυτοί με τα 14 Pro πούλησαν με μεγάλη χασούρα υποχρεωτικά, γιατί όταν βάζεις αγγελία σχεδόν τιμή καινούργιου δε θα πάρει ο άλλος μεταχειρισμένο. 
 

Δηλαδή για ποιο λόγο να αγοράσει κάποιος το starlink σου 300€ επειδή εσύ το πήρες 450, και δε θα πάει για καινούργιο και αμεταχείριστο με 220; Δεν έχει καμία λογική αυτό που λες. 

Επεξ/σία από enlightened
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, enlightened είπε


Ουσιαστικά είναι προσφορά ξεστοκαρίσματος του gen 2. Απλά δεν το λένε. Σε άλλες χώρες που δεν υπάρχει το gen 2 αλλά μόνο το gen 3 πουλάνε στα 450. 
 

Όσο για την τιμή του μεταχειρισμένου, αυτή ορίζεται από την τρέχουσα τιμή καινούργιου, όχι από το πόσο αγοράστηκε από οποιονδήποτε τη χ χρονική στιγμή. Το ίδιο έγινε και με τα iPhone 15 Pro που έπεσε 200€ η τιμή του καινούργιου οπότε αυτοί με τα 14 Pro πούλησαν με μεγάλη χασούρα υποχρεωτικά, γιατί όταν βάζεις αγγελία σχεδόν τιμή καινούργιου δε θα πάρει ο άλλος μεταχειρισμένο. 
 

Δηλαδή για ποιο λόγο να αγοράσει κάποιος το starlink σου 300€ επειδή εσύ το πήρες 450, και δε θα πάει για καινούργιο και αμεταχείριστο με 220; Δεν έχει καμία λογική αυτό που λες. 

Ένας που αγόρασε Starlink στα 450€ απλά δεν θα το πουλήσει και δεν θα βρεις εσυ να πάρεις μεταχειρισμένο στα λεφτά που θες. Ένας που θα αγοράσει στα 225€ σήμερα θα το πουλήσει του χρόνου ίσως στα λεφτά που λες.

 

To Gen 3 Πουλιέται μονο Αμερική 

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, dream21 said:

Ένας που αγόρασε Starlink στα 450€ απλά δεν θα το πουλήσει και δεν θα βρεις εσυ να πάρεις μεταχειρισμένο στα λεφτά που θες. Ένας που θα αγοράσει στα 225€ σήμερα θα το πουλήσει του χρόνου ίσως στα λεφτά που λες


Το ότι εσύ συγκεκριμένα δε θα το πούλαγες δε σημαίνει ότι δε θα το πουλήσει και κανείς από γινάτι επειδή είναι χαμηλή η μεταπωλητική αξία. Το να το έχει κάποιος στο ράφι να κάθεται απτο να βγάλει έστω και 100-120€ νομίζω δεν πολυβγάζει νόημα. Όποιος πουλάει από εδώ και πέρα, υποχρεώνεται να το δώσει σε αυτή τη τιμή του αρέσει δεν του αρέσει, η ΠΛΤ πάντα ορίζει τις τιμές των μεταχειρισμένων. 

Επεξ/σία από enlightened
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, enlightened είπε


Το ότι εσύ συγκεκριμένα δε θα το πούλαγες δε σημαίνει ότι δε θα το πουλήσει και κανείς από γινάτι επειδή είναι χαμηλή η μεταπωλητική αξία. Το να το έχει κάποιος στο ράφι να κάθεται απτο να βγάλει έστω και 100-120€ νομίζω δεν πολυβγάζει νόημα. Όποιος πουλάει από εδώ και πέρα, υποχρεώνεται να το δώσει σε αυτή τη τιμή του αρέσει δεν του αρέσει, η ΠΛΤ πάντα ορίζει τις τιμές των μεταχειρισμένων. 

Καλά εχεις δίκιο .. οταν βρείς στα 120-150€ στειλε μου pm να το αγορασω για να το εχω back σε failover οταν θα πεφτει η κανονικη συνδεση..

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το χτύπησα από τον θείο Κωτσο. Έψαχνα το τελευταιο διαστημα και ευτυχως γραφτηκα στο thread και εγινε η δουλεια.

Tη βάση της starlink τη θεωρείτε απαραίτητη για σταθερη εγκατασταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την εντύπωση ότι στο σχετικό group του Facebook (Starlink Greece Community) έχουν βρει πολύ φθηνότερες πατέντες για να στηρίζουν το πιάτο (σωλήνες κεραίας, σωλήνες 1 1/4 κλπ). Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες όμως, καλύτερα να απευθυνθείς εκεί. Υπάρχουν αρκετοί διάλογοι σαν αυτόν.

ps: θα βγάλω αύριο μια φωτό να σας δείξω πως έχω στερεώσει το δικό μου, είναι ένα έργο τέχνης με μια τάβλα πάνω σε ένα πηγάδι και 2 ξύλα με μια κοτρώνα για στήριγμα επειδή κάτι φορές το έπαιρνε ο αέρας.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια ερώτηση (έχω κάνει κ αντίστοιχο post στο facebook group)...

Εαν τοποθετήσω την κεραία στον ίδιο ιστό (στον τοίχο του σπιτιού) που έρχεται το καλώδιο από τον στύλο της ΔΕΔΔΗΕ στον μετρητή θα έχω παρεμβολές ή δυσλειτουργία της κεραίας / modem router starlink;

Spoiler

istos.jpg.38d811bb8a97c0f63a1810c04e5bbfa0.jpg

 

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως όχι. Πρώτον γιατί το καλώδιο του Starlink είναι θωρακισμένο και δεν επηρεάζεται από οικιακά ηλεκτρικά καλώδια και δεύτερον απ' όσο ξέρω το φάσμα στο οποία τα power lines δημιουργούν παρεμβολές είναι σε συχνότητες αρκετά χαμηλότερες από αυτές που παίζει το Starlink.

Απ΄ ότι διαβάζω στο reddit σε συζητήσεις σαν αυτή ή σαν αυτή κανένας δεν είχε θέμα. Τώρα αν στο Facebook έχει τύχει κάποιος από όλους αυτούς που έχουν κάνει δεκάδες εγκαταστάσεις στην Ελλάδα να έχει δει κάτι παράξενο, τι να πω. Πιστεύω όμως δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...