Προς το περιεχόμενο

Starlink Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 08/08/2023 at 22:19, gorge18 said:

Αυτο που γραφω ειναι αυτο που λεει μεσα οτι για να αλλαξει θεση πρεπει να γινει διαδικασια. Τωρα για να ανοιξει πρωτη φορα δεν ξερω σιγουρα. 

δεν πρεπει να ειναι ακριβως ετσι γιατι σταρλινκ εχουν πολλα τα ιστιοφορα,καταμαραν που πανε αποτη μια πλευρα του ατλαντικου στην αλλη και απο το βορρα στο νοτο......πρεπει καθε φορα να δηλωνουν που ειναι???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, kostasbm είπε

δεν πρεπει να ειναι ακριβως ετσι γιατι σταρλινκ εχουν πολλα τα ιστιοφορα,καταμαραν που πανε αποτη μια πλευρα του ατλαντικου στην αλλη και απο το βορρα στο νοτο......πρεπει καθε φορα να δηλωνουν που ειναι???

 

Νομιζω υπάρχει υπηρεσία (ακριβότερη) που ειναι για αυτο το σκοπο. πχ τροχόσπιτα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι άλλη υπηρεσία αυτή των πλοίων, το λεγόμενο πακέτο Maritime που χρησιμοποιείται κατά βάση για κινούμενα καράβια σε κάποια απόσταση από την ακτή. Και φυσικά είναι πολύ ακριβό (ανάλογα την περίπτωση μπορεί να φτάσει σε χιλιάδες ευρώ ανά μήνα τελευταία φορά που είχα τσεκάρει), οπότε δεν απευθύνεται σε απλούς ιδιώτες. 

Το πακέτο για τροχόσπιτα κλπ είναι το λεγόμενο RV, που είναι κάπως πιο ακριβό από το οικιακό αλλά νομίζω δεν λειτουργεί εν κινήσει. 

Στο απλό οικιακό πακέτο, μπορεί να μετακινείς το πιάτο από περιοχή σε περιοχή (πχ από το σπίτι στο εξοχικό και πίσω πάλι), απλώς κάθε φορά πρέπει να δηλώνεις το ακριβές σημείο στο χάρτη του app και φυσικά να ελπίζεις ότι εκεί που θα πας υπάρχει κάλυψη και έχει ελεύθερες θέσεις το δίκτυο (στην Ελλάδα δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα). Αυτό που δεν έχω βρει είναι πόσο συχνά επιτρέπεται να το κάνεις αυτό. 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους internet της προκοπής:

image.png.705739abab5c98cbb8aa6f0ef212046c.png

Για πρώτη φορά μετά από το Φλεβάρη που έβαλα Starlink, πιάνω πάνω από 100Mbps. Κατά 99% νομίζω ήταν θέμα ethernet adapter. Άλλαξα ακόμα και καλώδιο αλλά δεν είδα διαφορά στην ταχύτητα (μέχρι 90 έπιανε σε οποιουδήποτε είδους τεστ).

Μόλις όμως είπα να δοκιμάσω να βγάλω το ρημάδι το adapter, αμέσως σπάσαμε το φράγμα των 100Mbps. Φύσηξα με σπρέι τις επαφές του adapter, το σύνδεσα ξανά και πλέον η ταχύτητα παραμένει σταθερή. Μένει να δοκιμάσω με το αρχικό καλώδιο δικτύου και αν δεν αλλάξει κάτι, τότε σίγουρα έφταιγε το adapter και λογικά έστρωσε. Το οποίο επίσης θα σημαίνει ότι θα γλυτώσω τη διαδικασία να ξαναπεράσω 15 μέτρα καλώδιο μέσα από τον προστατευτικό σωλήνα με ατσαλίνες κλπ.

Μισή ώρα σωστές δοκιμές να είχα κάνει πριν 6+ μήνες θα είχε λυθεί το θέμα, ήταν όμως τέτοια η χαρά μου που από τα 10Mbps πήγα στα 100 που δεν ασχολήθηκα ποτέ, ούτε καν όταν αγόρασα νέο καλώδιο όντας σίγουρος ότι έφταιγε το αρχικό.

Προς γνώση και συμμόρφωση.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...και σήμερα πάλι πάει μέχρι 80-85 το ρημάδι, χωρίς να έχω πειράξει τίποτα στο ενδιάμεσο #@$%@#$

Άντε πάλι δοκιμές μετά τη δουλειά.

Update: δεν άλλαξε κάτι με τις δοκιμές. Παραμένει κάτω από τα 100. Δέησα να κοιτάξω πιο προσεκτικά τα debug data και βρήκα το πολύ περιγραφικό "EthSpeedMbps: 100" κάτω από το dish. Το οποίο επιβεβαιώνει ότι πρόκειται για πρόβλημα σύνδεσης ή/και hardware. Σήκωσα ticket στη Starlink και απάντησαν  μέσα σε 3-4 ώρες ότι:

Quote

Your Starlink is signaling a 'Poor Ethernet Connection' alert, and is likely the cause of the experienced poor service. To resolve this, we have ordered a replacement cable at no cost to you

Πάρα πολύ αμφιβάλλω αν θα φτιάξει με το νέο καλώδιο, αφού θα είναι το τρίτο που δοκιμάζω. Στο reddit πέτυχα περιπτώσεις που προβληματικά καλώδια πιθανόν να προκάλεσαν θέμα στα pins του dish/router. Τεσπά, ας έρθει το καινούριο καλώδιο και θα δούμε τι γίνεται.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2023 στις 12:41 ΜΜ, nzeppos είπε

...και σήμερα πάλι πάει μέχρι 80-85 το ρημάδι, χωρίς να έχω πειράξει τίποτα στο ενδιάμεσο #@$%@#$

Άντε πάλι δοκιμές μετά τη δουλειά.

Update: δεν άλλαξε κάτι με τις δοκιμές. Παραμένει κάτω από τα 100. Δέησα να κοιτάξω πιο προσεκτικά τα debug data και βρήκα το πολύ περιγραφικό "EthSpeedMbps: 100" κάτω από το dish. Το οποίο επιβεβαιώνει ότι πρόκειται για πρόβλημα σύνδεσης ή/και hardware. Σήκωσα ticket στη Starlink και απάντησαν  μέσα σε 3-4 ώρες ότι:

Πάρα πολύ αμφιβάλλω αν θα φτιάξει με το νέο καλώδιο, αφού θα είναι το τρίτο που δοκιμάζω. Στο reddit πέτυχα περιπτώσεις που προβληματικά καλώδια πιθανόν να προκάλεσαν θέμα στα pins του dish/router. Τεσπά, ας έρθει το καινούριο καλώδιο και θα δούμε τι γίνεται.

Ειχα θεμα οταν το πρωτοπηρα και δεν περναγε τα 100 ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Μου εστειλαν καινουργιο (ολο το κιτ) και ειμαι στα 200-300.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ για kit βλέπω να πηγαίνω γιατί θεωρώ πως αποκλείεται να είναι καλώδιο. Ξανακούμπωσα και τα 2 καλώδια καμια 20αριά φορές, τα κούνησα, τα λιβάνισα, καθάρισα τις επαφές αλλά τίποτα. Μόνο εκείνες τις 2 μέρες έπιασε σύνδεση σε gigabit και από τότε ξανά σταθερά στα 100Mbps. Πλέον φαίνεται και το σχετικό alert κάτω από το https://www.starlink.com/account/home => Manage, το οποίο είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν φαινόταν παλιότερα αλλιώς αποκλείεται να μην το είχα ήδη δει τόσο καιρό.

image.png.5788a574b3e80fc6d0deeb8a766b1e40.png

(με σχετικό σφάλμα: "The ethernet link has auto negotiated to 100 Mbps. The Starlink device should auto negotiate to 1000 Mbps. There may be a cable or connection issue. Make sure the client device port is configured to 1000 Mbps auto-negotiation")

Θεωρητικά περιμένω σήμερα το νέο καλώδιο με DHL Express (2 μέρες από Γερμανία) για να αποδείξω πως ούτε με αυτό θα φτιάξει και θα χρειαστεί να αλλάξει το kit. Μακάρι να κάνω λάθος βέβαια και να γίνει το θαύμα. Αν όμως δεν γίνει, τότε πιθανότερο να φταίει το ίδιο το router και όχι το dish, γιατί τη μοναδική φορά που έπαιξε ήταν όταν έκανα δοκιμές βάλε-βγάλε στο router ενώ το πιάτο δεν το πείραξα καθόλου.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως αναμενόταν ούτε το νέο καλώδιο (το τρίτο που δοκιμάζω) έκανε δουλειά, πάλι στα 100Mbps κλειδώνει. Τους έγραψα μπας και αντικαταστήσουμε όλο τον εξοπλισμό να τελειώνει η υπόθεση.

update: απ' ότι φαίνεται πέσαμε σε ούγκανο, που δεν εννοεί να καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα και κάτι μου λέει για congestion issues στην τοποθεσία μου (μπαρούφες, ο γείτονας μια χαρά πιάνει 300+), για peak hours, για το τι λένε οι όροι της σύμβασης για τις ταχύτητες και ότι έκανε κάτι αλλαγές στο account και να περιμένω μια μέρα να δω αν θα αλλάξει τίποτα. Του έστειλα ξανά screenshot με το μήνυμα λάθους και debug logs που φαίνεται ότι αυτό το πράγμα κάνει negotiate στα 100, είτε είναι συνδεμένο με δορυφόρο, είτε κάνω δοκιμές στο υπόγειο.

update2: ...στο οποίο απλώς απάντησαν ότι δεν έχει σημασία που ο γείτονας είναι κοντά, γιατί μπορεί να είναι σε άλλο cell. Τίποτα άλλο. Για το μήνυμα λάθους τίποτα όμως, οπότε τους είπα δεν βγαίνει άκρη έτσι, θα σηκώσω νέο ticket που θα περιγράφω μόνο το network error και δεν θα λέω τίποτα για download speeds κλπ.

update3: και μόλις απάντησαν εντός τετάρτου ότι τελικά θα αντικαταστήσουν όλο τον εξοπλισμό και θα δώσουν κι ένα μήνα τζάμπα. Ευτυχώς που είχα κρατήσει τις συσκευασίες. Άιντε να δούμε.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν να έχουν συντομεύσει πάρα πολύ τους χρόνους αποστολής πάντως (εκτός πια κι αν οι περιπτώσεις που σηκώνονται μέσω Support παίρνουν προτεραιότητα έναντι νέων παραγγελιών, που δεν το πιστεύω).

Ενώ περίμενα να παραλάβω στις παραδοσιακές 1-2 βδομάδες που ήταν και το περιθώριο που έδωσαν αρχικά, τούτοι εδώ τα στέλνουν αμέσως και δεν τους προλαβαίνω. Το καλώδιο το έστειλαν με DHL express την ίδια μέρα που σήκωσα το ticket, ήταν να παραλάβω σε 2 μέρες, τελικά παρέλαβα σε 3.

Το kit έλεγαν θα το στείλουν κάπου μεταξύ 17 και 23 Οκτώβρη, το ταχυδρόμησαν χθες, είναι ήδη Θεσσαλονίκη και λογικά θα παραλάβω αύριο (άρα σήμερα απόγευμα πρέπει να μαζέψω, να ξεσκονίσω και να πακετάρω τον ήδη υπάρχον εξοπλισμό, προβλέπεται ένα δύσκολο 24ωρο χωρίς Internet).

Τελευταία φορά που είχα σχετικό αίτημα εξοπλισμού σε ελληνικό πάροχο, έκαναν πάνω από βδομάδα για να τα φέρουν μέχρι το Μαρούσι σε σημείο να τους παρακαλάω να πάω να τα πάρω από κατάστημά τους να τελειώνουμε.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε πριν λίγο, τοποθετήθηκε με συνοπτικές διαδικασίες, κλείδωσε στο 1Gbps επιτέλους και οι πρώτες δοκιμές είναι στα 230Mbps. Θα πάει και παραπάνω μόλις τελειώσει με calibration, updates κλπ. Είδαμε το φως. Το αστείο της υπόθεσης βέβαια είναι πως στο μεγαλύτερο μέρος της μέρας είμαι μέσω VPN που δεν πάει πάνω από 20Mbps αλλά δεν βαριέσαι, λεπτομέρειες.

Στο site της Starlink φαίνεται ότι έχω ακόμα 2 συσκευές. Να δούμε πότε θα γίνει update αυτό. Λογικά όταν παραλάβουν την παλιά. έστρωσε λίγες ώρες αργότερα, μάλλον όταν επιβεβαίωσαν ότι η DHL έχει παραλάβει για επιστροφή.

Το ενδιαφέρον είναι πως δεν μου φάνηκε να είναι refurbished όπως περίμενα αρχικά, πρέπει να είναι εντελώς καινούριο. Το πιάτο ήταν μεν ελαφρώς σκονισμένο, αλλά νομίζω για αυτό οφείλεται η νέα χαρτονένια προστατευτική συσκευασία που βάζουν, που έχει αντικαταστήσει το παλιότερο πλαστικό περίβλημα. For reference, το router δίνει "manufacturedVersion": "2023.19.0.mr23980" και το dish το κλασικό "hardwareVersion": "rev3_proto2" που νομίζω είναι το rectangular στάνταρ εδώ και πάνω από χρόνο.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, PanozX said:

Παιδια καλησπερα, ενδιαφερομαι να βαλω starlink μπορειτε να μου πειτε λιγο σχετικα με το ping? 

Αυτό είναι το τυπικό ping του Starlink στην Ελλάδα. Screenshot που έβγαλα πριν λίγα λεπτά.

image.png.487a2ffc1ac3c02f59050d7d0e6113ed.png

Μπορεί να πετύχεις και spikes στα 120-150ms αλλά δεν είναι συνηθισμένα, ίσως 1-2 φορές την ώρα στιγμιαία. Γενικά κυμαίνεται γύρω στα 40-60ms. Αν φτιαχτεί ποτέ σταθμός στην Ελλάδα, λένε πως θεωρητικά θα πέσει γύρω στα 30.

Το αν τα παραπάνω ανταποκρίνονται στις ανάγκες του κάθε χρήστη είναι καθαρά υποκειμενική υπόθεση.

Να παρατηρήσω πάντως πως η ερώτηση περί ping πάντα μου έκανε εντύπωση. Οι δορυφόροι του Starlink είναι στα 500χλμ ύψος (εν αντιθέσει με τους παραδοσιακούς γεωστατικούς των 35000χλμ), οπότε εκ των πραγμάτων η επικοινωνία είναι γρήγορη ακόμα και αν το σήμα πηγαίνει μέσω σταθμών κεντρικής Ευρώπης.

Για να ενδιαφέρεται κάποιος να βάλει Starlink και άρα να προτίθεται να δίνει 60+ ευρώ το μήνα (συν τον αρκετά ακριβό εξοπλισμό) πάει να πει ότι έχει ήδη ελέγξει και απορρίψει τις συνηθισμένες mainstream λύσεις, δηλ. xDSL ή ίνα ή 5G, συνήθως επειδή αυτές δεν είναι διαθέσιμες στην περιοχή του. Άρα το ping δεν έχει τόση μεγάλη σημασία, αν το κύριο πρόβλημα είναι τα 5-10 Mbps των εν λόγω λύσεων ή η μη διαθεσιμότητά τους. Τι να το κάνω το fastpath 30ms για το Counter-Call of Duty, όταν το download είναι πολύ χαμηλό και δεν μπορώ να κάνω τις υπόλοιπες δουλειές μου. Καλύτερα να είχα 200ms και 100+ Mbps.

Όπως και να έχει, θεωρώ ότι το latency του Starlink είναι μια χαρά για το 99% των χρηστών.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Αυτό είναι το τυπικό ping του Starlink στην Ελλάδα. Screenshot που έβγαλα πριν λίγα λεπτά.

image.png.487a2ffc1ac3c02f59050d7d0e6113ed.png

Μπορεί να πετύχεις και spikes στα 120-150ms αλλά δεν είναι συνηθισμένα, ίσως 1-2 φορές την ώρα στιγμιαία. Γενικά κυμαίνεται γύρω στα 40-60ms. Αν φτιαχτεί ποτέ σταθμός στην Ελλάδα, λένε πως θεωρητικά θα πέσει γύρω στα 30.

Το αν τα παραπάνω ανταποκρίνονται στις ανάγκες του κάθε χρήστη είναι καθαρά υποκειμενική υπόθεση.

Να παρατηρήσω πάντως πως η ερώτηση περί ping πάντα μου έκανε εντύπωση. Οι δορυφόροι του Starlink είναι στα 500χλμ ύψος (εν αντιθέσει με τους παραδοσιακούς γεωστατικούς των 35000χλμ), οπότε εκ των πραγμάτων η επικοινωνία είναι γρήγορη ακόμα και αν το σήμα πηγαίνει μέσω σταθμών κεντρικής Ευρώπης.

Για να ενδιαφέρεται κάποιος να βάλει Starlink και άρα να προτίθεται να δίνει 60+ ευρώ το μήνα (συν τον αρκετά ακριβό εξοπλισμό) πάει να πει ότι έχει ήδη ελέγξει και απορρίψει τις συνηθισμένες mainstream λύσεις, δηλ. xDSL ή ίνα ή 5G, συνήθως επειδή αυτές δεν είναι διαθέσιμες στην περιοχή του. Άρα το ping δεν έχει τόση μεγάλη σημασία, αν το κύριο πρόβλημα είναι τα 5-10 Mbps των εν λόγω λύσεων ή η μη διαθεσιμότητά τους. Τι να το κάνω το fastpath 30ms για το Counter-Call of Duty, όταν το download είναι πολύ χαμηλό και δεν μπορώ να κάνω τις υπόλοιπες δουλειές μου. Καλύτερα να είχα 200ms και 100+ Mbps.

Όπως και να έχει, θεωρώ ότι το latency του Starlink είναι μια χαρά για το 99% των χρηστών.

Εγω παντως και gaming εκανα. Ναι, υπηρχαν στιγμες με desync, και ναι με ετρωγαν λαχανο. Αλλα ηταν λιγες και σκορπιες συγκριτικα με το ποσο ελευθερια μου εχει δωσει η ταχυτητα του ιντερνετ. 

 

Επισης εξαρταται το παιχνιδι, warzone ειχα desyncs, Hell Let Loose ποτέ όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...