Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, zanskou είπε

 

ευχαριστώ και τους δύο. δυστυχώς στη δική μου περίπτωση, λόγω χωροταξίας τα χωνευτά είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να τα κάνω ανοιγόμενα. 

έχω πάρει τιμή για Europa θερμοδιακοπτόμενα ess 34 & eos 60 και από άλλο μηχανικό μου προτάθηκε η exalco για την οποία και αναμένω τιμή. μεταξύ των δύο τι επιλέγουμε αν υποθέσουμε οτι οι συντελεστές τους ειναι ίδιοι ; 

Βάλε τέντα-ζελατίνα. 

Το ίδιο αποτέλεσμα θα προκύψει. 

Δηλαδή βαλε ο,τι φτηνότερο, ούτε ενεργειακά κρύσταλλα ούτε θερμοδιακοπες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, zanskou είπε

ευχαριστώ και τους δύο. δυστυχώς στη δική μου περίπτωση, λόγω χωροταξίας τα χωνευτά είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να τα κάνω ανοιγόμενα.

next best thing επάλληλα όπου είναι δυνατόν. Τουλάχιστον θα σφραγιστεί ο διπλός εξωτερικός τοίχος. (επίσης μπορείς να γεμίσεις με μονωτικό τον τοίχο πριν την τοποθέτηση)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Δηλαδή βαλε ο,τι φτηνότερο, ούτε ενεργειακά κρύσταλλα ούτε θερμοδιακοπες 

υπερβολες χωρις λογο. Ναι! τα ανοιγομενα ειναι καλυτερα. Τα συρωμενα μεσα στον τοιχο, σιγουρα δεν ειναι ναυλον. Αν εχεις τετοια εντυπωση, μαλλον μπουρδες δουλεια σου εχουν κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Λ

Κατ'αρχάς δεν έχω κάνει την μπούρδα να έχω χωνευτά 😝

Αμα μπορεις, δεν το συζητω. Σιγουρα καλυτερα τα ανοιγομενα. Αν δεν μπορεις ομως, ειναι η μοναδικη λυση για να ειναι λειτουργικο το σπίτι.
Στην Ελλαδα εχουμε μαλακους χειμώνες, ζεστη το καλοκαίρι, και εχουμε και μελτεμια τον Αυγουστο που δροσιζουν. Συνεπως χρειαζομαστε μεγαλα ανοιγματα με παντζουρια. Για αυτο φτιαχνουμε συρωμενα. Διοτι φτιαχνουμε μεγαλα ανοιγματα σε σχεση με τον χώρο μας.
Οταν σε ενα σαλονακι 8.40*4.45 εχω δυο μπαλκονοπορτες στην 8.40, με 4.40 ανοιγματα μπαλκονοπορτας και 1.10 κεντρικη είσοδος, η μονη λυση ειναι επαλληλα. Ουτε καν συρωμενα. Συρωμενα ηταν στα σχεδια και τα μεγαλωσα και αλλο τα ανοιγματα για να γινουν επαλληλα. Ακομα περισσοτερο φως, και λιγοτερο ανοιγμα στον αερισμο.
Το ανοιγομενο κουφωμα θα ενοχλουσε σε καθημερινη βαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λ

Τα έχουμε πει. 

Είναι θέμα προτεραιοτητων του καθενός 

Αλλά αναφέρεσαι στα επάλληλα που δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα χωνευτα 

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, για να βάλει κάποιος ανοιγόμενα φύλλα σε μπαλκονόπορτα, πρέπει να έχεις και μικρή μπαλκονόπορτα. Σε μεσαία-μεγάλα μεγέθη δε βάζουν ανοιγόμενα λόγω βάρους. Οπότε η μόνη λύση είναι τα συρόμενα. Καλά, για χωνευτά ούτε λόγος, μακριά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2023 στις 3:54 ΜΜ, Doubt είπε

next best thing επάλληλα όπου είναι δυνατόν. Τουλάχιστον θα σφραγιστεί ο διπλός εξωτερικός τοίχος. (επίσης μπορείς να γεμίσεις με μονωτικό τον τοίχο πριν την τοποθέτηση)

Και εγώ σαλόνι που είχε μεγάλο άνοιγμα και δεν βολεύει ανοιγόμενο, αυτό έπαιξα, πέταξα μέσα και 10 πόντους πολυστερινη και έγινε τούμπανο. 

Αλλά άλλη φάση το ανοιγόμενο. 

Το μεγαλύτερο λάθος μου εμένα ήταν που στα ανοιγόμενα έβαλα επικαθήμενο ρολό και αναγκαστικά έχεις είσοδο ήχων και κάποιων επιπλέον απωλειών θερμότητας. Έπρεπε να είχα βάλει εξωτερικό. Προφανώς και είναι μεγάλο το όφελος, αλλά θα μπορούσα να τα έχω μεγιστοποιησει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια θα ηθελα την συμβουλη σας . Εχουμε σπιτι 1970 με παλια αλουμινια τα οποια ειναι χωνευτα  περιοχη μελισσια αττικης. Επειδη εχουμε 4 μπαλκονοπορτες διπλες , 1 μονη μπαλκονοπορτα  , 2 διπλα παραθυρα , 1 μπανιου , ολα ειναι χωνευτα εκτος του μπανιου και ενος παραθυρου.  Επισης ειμαστε τελευταιος οροφος (οροφοδιαμερισμα) δηλαδη απο πανω ταρατσα αρα εχουμε αρκετες απωλειες και μας βαραει ο ηλιος . Θελω να βαλω pvc (λογω κοστους) αφου πρωτα κανω μια μονωση πανω και βαλω θερμοπροσοψη γιατι αν βαλω πρωτα τα pvc το σπιτι γινεται φουρνος το καλοκαιρι και φοβαμαι μην παθουν ζημια. 
Με μια ερευνα που εκανα βλεπω οτι τα καλυτερα ειναι τα kommerling  επισης ξεχασα να σας πω οτι σκευτικα να τα κανω επαλληλα αντι για χωνευτα και καποια που μπορω να γινουνε ανοιγομενα (θεμα χωρου) και χαμηλοτερου κοστους 

Θελω να μου πειτε αν η λογικη μου ειναι σωστη  ,  η οσα γραφω ειναι βλακειες σας ευχαριστω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 19/10/2023 at 15:22, alkistismenelaos said:

παιδια η σειρα exalco 225  και exalco 235 τι διαφορες εχουν??

παρακαλώ απαντήστε

Δέχεται υαλοπίνακα με μεγαλύτερο κενό το 235 από ότι είδα στο site της Exalco.

On 22/10/2023 at 13:03, dimitris_st13 said:

Το μεγαλύτερο λάθος μου εμένα ήταν που στα ανοιγόμενα έβαλα επικαθήμενο ρολό και αναγκαστικά έχεις είσοδο ήχων και κάποιων επιπλέον απωλειών θερμότητας. Έπρεπε να είχα βάλει εξωτερικό. Προφανώς και είναι μεγάλο το όφελος, αλλά θα μπορούσα να τα έχω μεγιστοποιησει. 

Δεν είναι άσχημο το επικαθήμενο αν είναι σωστό "μοντέλο" με βαρβάτη θερμοδιακοπή.

rolla_kommerling-500x500.jpg.1f831811f9333d29d2e0d95005179847.jpg

 

On 20/10/2023 at 13:26, purif said:

Γενικά, για να βάλει κάποιος ανοιγόμενα φύλλα σε μπαλκονόπορτα, πρέπει να έχεις και μικρή μπαλκονόπορτα.

Μπορείς αν θες να έχεις αριστερά και δεξιά σταθερό και στο κέντρο ανοιγόμενο.

Βέβαια από ένα μέγεθος και πάνω δεν είναι ούτε αυτό λύση, αλλά εκεί υπάρχουν βαρβάτες σειρές ανασυρόμενων επαλληλων που κάνουν πολύ καλή δουλειά και πάλι, πχ  τα Alumil Supreme S700.

Το ανυψούμενο συρόμενο σύστημα S700 της Alumil

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/10/2023 στις 1:26 ΜΜ, purif είπε

Γενικά, για να βάλει κάποιος ανοιγόμενα φύλλα σε μπαλκονόπορτα, πρέπει να έχεις και μικρή μπαλκονόπορτα. Σε μεσαία-μεγάλα μεγέθη δε βάζουν ανοιγόμενα λόγω βάρους. Οπότε η μόνη λύση είναι τα συρόμενα. Καλά, για χωνευτά ούτε λόγος, μακριά. 

Καλησπέρα.

Όχι ακριβώς. Υπάρχουν τα πτυσσόμενα (τα οικιακά, όχι τα εμπορικά αυτά που βλέπεις σε καφετέριες). Παράδειγμα MF65.

Τα πλεονεκτήματα:

- Κάλυψη μεγάλων ανοιγμάτων.

- Όλο το άνοιγμα ως ωφέλιμο.

- Σφράγιση με ελαστικά, σε επίπεδο που πλησιάζει ή ισούται με ανοιγόμενο (ανάλογα τί σειρές συγκρίνω).

- Μπορούν να συνδυαστούν με ρολό ή αντίστοιχου τύπου παντζούρι.

- Μικρό ποσοστό πλαισίου (minimal 4,5cm)

- Πολύ καλοί δείκτες Uw (θερμομόνωση).

Τα μειονεκτήματα:

- Υψηλό κόστος (υψηλότερο και από ανασυρόμενα).

- Χρειάζεται έναν μικρό χώρο για το μάζεμα των φύλλων, εσωτερικά της οικίας.

- Παρόλο το μικρό πλαίσιο χρειάζεται ένας αριθμός φύλλων ( συνήθως 1-1,5m πλάτος - ανάλογα το ύψος πάντα) κατά συνέπεια ένα επάλληλο 6m που θα μπορούσε να γίνει δίφυλλο, ως πτυσσόμενο θα γίνει τετράφυλλο ή και παραπάνω). Με το επάλληλο όμως θα έχεις κάτι λιγότερο απο το 50% ως ωφέλιμο.

Επεξ/σία από Silent_Society
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Silent_Society said:

Όχι ακριβώς. Υπάρχουν τα πτυσσόμενα (τα οικιακά, όχι τα εμπορικά αυτά που βλέπεις σε καφετέριες). Παράδειγμα MF65.

Σωστός. 'Επρεπε να γράψω η μόνη οικονομική/λογική λύση, γιατί άμα το budget είναι πολύ μεγάλο/unlimited, λύσεις πάντα υπάρχουν. Αλλά στο 99% των περιπτώσεων δε θα πάει κανείς σε αυτό το κούφωμα. Είναι για πολύ εξειδικευμένες περιπτώσεις και χώρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζοντας τα σχόλια των τελευταίων σελίδων, και έχοντας κατά νου να αντικαταστήσω κάποια χωνευτά κουφώματα του 90 με σύγχρονα..

Απ' ότι καταλαβαίνω οι 2 καλύτερες λύσεις είναι είτε α) να τα αφήσω για ακομη 30 χρόνια τα κουφώματα του 90 ή β) να τα αντικαταστήσω με ζελατίνα .. 

τι θα προτείνατε εσείς ?

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα.

Έχω ξεκινήσει μια αναζητηση για αλλαγή κουφωμάτων (παλιά ξύλινα) γενικά θέλω να κρατήσω το κόστος όσο πιο χαμηλά γίνεται σε σχέση με ποιότητα/αποδοση. Χθες μέσω γνωστού πήρα την καλύτερη προσφορά που είχα πάρει μέχρι στιγμής και είχα ξεχάσει στην όλη διαδικασία να ρωτήσω και την παρέα εδώ.

στον σύνολο για 4 κουφώματα (το ένα μικρό μπάνιου) , pvc 6θαλαμικα, δίπλα τζάμια, οριζόντια σίτα, παντζουρια αλουμινίου, δίπλα χερούλια, γερμανικής κατασκευής όλα (δεν θυμάμαι μάρκα δυστυχώς) όπως επίσης αποξήλωση και να μπει μάρμαρο τελική τιμή κανονικά με απόδειξη 2450€

το μόνο που μου είπε ότι δεν αναλαμβάνουν είναι το κλείσιμο που θα δημιουργηθεί από την αφαίρεση του παλιού κουτιού. Μέχρι στιγμής είναι μακράν η καλύτερη τιμή που έχω πάρει ,  μιλάω για περιοχή Θεσσαλονίκης.

ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...