Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tounion είπε

Απ' ότι καταλαβαίνω οι 2 καλύτερες λύσεις είναι είτε α) να τα αφήσω για ακομη 30 χρόνια τα κουφώματα του 90 ή β) να τα αντικαταστήσω με ζελατίνα .. 

Αν πας να πάρεις κάποια προσφορά θα σου βγάλουν ένα ποσό Χ και καθόλου δεν τους ενδιαφέρει αν τα χρήματα σου θα πιάσουν τόπο 100%. Εμείς εδώ δεν κάνουμε πωλήσεις και δεν έχουμε κάποιο συμφέρον. Δεν σε καλύπτουν οι απαντήσεις, δεκτό. Ρώτησε κάποιον ειδικό, μηχανικό, μηχανολόγο, ενεργειακό επιθεωρητή κλπ κλπ και δες τι θα σου πει εκείνος. Πάρε και 2η γνώμη και 3η κι όσες θέλεις. Κρίνεις και αποφασίζεις.

Επεξ/σία από Doubt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Doubt said:

Αν πας να πάρεις κάποια προσφορά θα σου βγάλουν ένα ποσό Χ και καθόλου δεν τους ενδιαφέρει αν τα χρήματα σου θα πιάσουν τόπο 100%. Εμείς εδώ δεν κάνουμε πωλήσεις και δεν έχουμε κάποιο συμφέρον. Δεν σε καλύπτουν οι απαντήσεις, δεκτό. Ρώτησε κάποιον ειδικό, μηχανικό, μηχανολόγο, ενεργειακό επιθεωρητή κλπ κλπ και δες τι θα σου πει εκείνος. Πάρε και 2η γνώμη και 3η κι όσες θέλεις. Κρίνεις και αποφασίζεις.

Οπότε τι προτείνεις ? Να τα αφήσω όπως είναι ??

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tounion είπε

Οπότε τι προτείνεις ? Να τα αφήσω όπως είναι ??

Αν δεν μπαίνουν για α ή β λόγο ανοιγόμενα ή τουλάχιστον καλά επάλληλα και σου ζητήσουν 1500 το ένα για χωνευτά, τότε ναι, άστα όπως είναι. Στο τσακίρ κέφι κανείς και μια αλλαγή τα βουρτσάκια και όσο σε βγάλουν.

Λεπτομέρεια.. είναι χωνευτά με 2 φύλλα, φιλητό που λένε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, arianos16 είπε

Καλημέρα στην παρέα.

Έχω ξεκινήσει μια αναζητηση για αλλαγή κουφωμάτων (παλιά ξύλινα) γενικά θέλω να κρατήσω το κόστος όσο πιο χαμηλά γίνεται σε σχέση με ποιότητα/αποδοση. Χθες μέσω γνωστού πήρα την καλύτερη προσφορά που είχα πάρει μέχρι στιγμής και είχα ξεχάσει στην όλη διαδικασία να ρωτήσω και την παρέα εδώ.

στον σύνολο για 4 κουφώματα (το ένα μικρό μπάνιου) , pvc 6θαλαμικα, δίπλα τζάμια, οριζόντια σίτα, παντζουρια αλουμινίου, δίπλα χερούλια, γερμανικής κατασκευής όλα (δεν θυμάμαι μάρκα δυστυχώς) όπως επίσης αποξήλωση και να μπει μάρμαρο τελική τιμή κανονικά με απόδειξη 2450€

το μόνο που μου είπε ότι δεν αναλαμβάνουν είναι το κλείσιμο που θα δημιουργηθεί από την αφαίρεση του παλιού κουτιού. Μέχρι στιγμής είναι μακράν η καλύτερη τιμή που έχω πάρει ,  μιλάω για περιοχή Θεσσαλονίκης.

ευχαριστω 

Δυστυχώς οι πληροφορίες που έχεις γράψει είναι πολύ αόριστες για να μπορέσει κάποιος να σου δώσει γνώμη.

Χρήσιμα πράγματα:

- Διαστάσεις (άλλο 4 παράθυρα 1000x1000 και άλλο 4 μπαλκονόπορτες 1400x2200).

- Χρώμα

- Τί τυπολογίες (μονόφυλλο ανοιγόμενο-ανακλινόμενο, δίφυλλο ανοιγόμενο-ανακλινόμενο, δίφυλλο επάλληλο, κλπ.)

- Προσοχή στις εκφράσεις. Γράφεις παντζούρια. Είναι όντως παντζούρια (μονόφυλλο, δίφυλλο, τρίφυλλο, τετράφυλλο κλπ.) και αν ναί, ανοιγόμενα (με ενιαία κάσα ή ξεχωριστή;) ή συρόμενα ή είναι ρολά; Και αν είναι ρολά τί είδους; Και με τί κίνηση; Ηλεκτρικά, ιμάντας ή μανιβέλα;

- Τα τζάμια είναι ενεργειακά;

- Η μάρκα και το μοντέλο παίζουν ρόλο. Πχ. η Kömmerling έχει μοντέλο με κεντρικό και χωρίς κεντρικό ελαστικό (κατά τη γνώμη μου, must επιλογή σε pvc).

2450,00€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24% και μαρμαροποδιές ακούγεται too good, αλλά όλα εξαρτώνται απο το ποιές είναι οι απαντήσεις στα ανωτέρω ερωτήματα.

Επεξ/σία από Silent_Society
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Doubt said:

Αν δεν μπαίνουν για α ή β λόγο ανοιγόμενα ή τουλάχιστον καλά επάλληλα και σου ζητήσουν 1500 το ένα για χωνευτά, τότε ναι, άστα όπως είναι. Στο τσακίρ κέφι κανείς και μια αλλαγή τα βουρτσάκια και όσο σε βγάλουν.

Λεπτομέρεια.. είναι χωνευτά με 2 φύλλα, φιλητό που λένε;

Όχι δεν είναι φιλητα .. το απλό χωνευτο .. από άκρη σε άκρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι διαστάσεις ειναι οι εξής 

88εκ πλάτος / 213εκ ύψος (μονόφυλλο ανοιγόμενο / ανακακλινομενο ) 

104εκ πλάτος / 213εκ ύψος χ2 (δίφυλλο ανοιγομενο / ανακλινόμενο )

30εκ πλάτος / 45εκ ύψος ( ανακλινόμενο )

όλα θα είναι λευκού χρώματος.

τα παντζουρια είναι ρολά με ιμάντα και είναι αλουμινίου.

τα τζάμια είναι ενεργειακά ναι 

 

αυτο που αναφέρεις για κεντρικό ελαστικό δεν γνωρίζω και δεν ξέρω καν τι είναι. Αναφέρεσαι σε κάτι μονοτικα που έχει εσωτερικά στους θαλάμους το κούφωμα;

θα περάσω μια βόλτα από το μάστορα να τα ρωτήσω και αυτα

49 minutes ago, Silent_Society said:

Δυστυχώς οι πληροφορίες που έχεις γράψει είναι πολύ αόριστες για να μπορέσει κάποιος να σου δώσει γνώμη.

Χρήσιμα πράγματα:

- Διαστάσεις (άλλο 4 παράθυρα 1000x1000 και άλλο 4 μπαλκονόπορτες 1400x2200).

- Χρώμα

- Τί τυπολογίες (μονόφυλλο ανοιγόμενο-ανακλινόμενο, δίφυλλο ανοιγόμενο-ανακλινόμενο, δίφυλλο επάλληλο, κλπ.)

- Προσοχή στις εκφράσεις. Γράφεις παντζούρια. Είναι όντως παντζούρια (μονόφυλλο, δίφυλλο, τρίφυλλο, τετράφυλλο κλπ.) και αν ναί, ανοιγόμενα (με ενιαία κάσα ή ξεχωριστή;) ή συρόμενα ή είναι ρολά; Και αν είναι ρολά τί είδους; Και με τί κίνηση; Ηλεκτρικά, ιμάντας ή μανιβέλα;

- Τα τζάμια είναι ενεργειακά;

- Η μάρκα και το μοντέλο παίζουν ρόλο. Πχ. η Kömmerling έχει μοντέλο με κεντρικό και χωρίς κεντρικό ελαστικό (κατά τη γνώμη μου, must επιλογή σε pvc).

2450,00€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24% και μαρμαροποδιές ακούγεται too good, αλλά όλα εξαρτώνται απο το ποιές είναι οι απαντήσεις στα ανωτέρω ερωτήματα.

 

Επεξ/σία από arianos16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tounion είπε

Όχι δεν είναι φιλητα .. το απλό χωνευτο .. από άκρη σε άκρη 

Τα φιλητά είναι ακόμα χειρότερα, γιαυτό ρώτησα. πχ σε εξωτερικό τοίχο 6 μέτρα με κούφωμα στο κέντρο, αν έχει φιλητό, ο τοίχος είναι "μπάτε σκύλοι αλέστε" σε όλο το μήκος. Με το μονόφυλλο περιορίζεται το φαινόμενο στο 50%, η πλευρά που υπάρχει το "κούμπωμα" είναι ΟΚ. Αυτά τα γνωρίζω και εκ πείρας, δυστυχώς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@arianos16

Οι τιμές με βάση αυτά που έχεις αναφέρει έως τώρα είναι καλές.

Εκτίμηση:

Τα ρολά είναι αλουμινίου-πολυουραιθάνης εφόσον είναι με ιμάντα σε αυτές τις διαστάσεις. Τα κουτιά των ρολών και οι οδηγοί είναι pvc. (Θα σου πρότεινα να ζητήσεις αν το κάνει, οι οδηγοί να είναι αλουμινίου για λόγους παραμόρφωσης λόγω συστολών-διαστολών, το κουτί δεν μας νοιάζει, αρκεί να έχει μόνωση εσωτερικά για λόγους ηχομείωσης και για να μην λειτουργεί ώς αντηχείο).

Τα προφίλ (μάρκα/μοντέλο) είναι κάτι οικονομικό (70άρι - 76άρι προφίλ, χωρίς κεντρικό ελαστικό). Αν όχι, τότε η τιμή είναι εξαιρετικά καλή.

Επεξ/σία από Silent_Society
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Doubt said:

Τα φιλητά είναι ακόμα χειρότερα, γιαυτό ρώτησα. πχ σε εξωτερικό τοίχο 6 μέτρα με κούφωμα στο κέντρο, αν έχει φιλητό, ο τοίχος είναι "μπάτε σκύλοι αλέστε" σε όλο το μήκος. Με το μονόφυλλο περιορίζεται το φαινόμενο στο 50%, η πλευρά που υπάρχει το "κούμπωμα" είναι ΟΚ. Αυτά τα γνωρίζω και εκ πείρας, δυστυχώς.

Τώρα κατάλαβα ακριβώς σε τι αναφέρεσαι .. έχω ένα δίφυλλο συρόμενο χωνευτο παράθυρο 1,40*1,03 και όντως όλος ο τοίχος είναι για κλάματα ... είναι το πιο διάτρητο σημείο του σπιτιού .. εκεί όντως ότι και να βάλεις πάλι τα ίδια θα γίνουν...  Αυτό σκεφτόμουνα και εγώ να το κάνω ανοιγομενο με ένα σταθερό μέρος και το άλλο να παίζει ανάκληση .. 

Πάντως τα υπόλοιπα χωνευτά ακόμη και σε βορινά δωμάτια δεν είναι τόσο χάλια .. ίσως πέφτει και κάτω από 50% το φαινόμενο όπως λες .. 

εδώ θέλω να σας ρωτήσω για αυτή την περίπτωση..  με μόνοφυλλο αν κάνεις καμιά εξωτερική θερμομόνωση στον τοίχο.. κερδίζεις καθόλου σε απόδοση ή δεν επηρεάζει επιπλέον ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tounion είπε

εδώ θέλω να σας ρωτήσω για αυτή την περίπτωση..  με μόνοφυλλο αν κάνεις καμιά εξωτερική θερμομόνωση στον τοίχο.. κερδίζεις καθόλου σε απόδοση ή δεν επηρεάζει επιπλέον ??

Το κομμάτι του τοίχου από τη μεριά της χούφτας θα μονωθεί. Στο άλλο κομμάτι που μπαίνει μέσα το χωνευτό, θα κάνεις μια τρύπα στο νερό. Απλά δεν υπάρχει τρόπος να μπαίνουν μέσα στον τοίχο τα φύλλα και καθόλου αέρας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που είμαι στην αναζήτηση για αλλαγή κουφωμάτων, να ρωτήσω σε πολύ γενικές γραμμές αν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα στις παρακάτω εταιρείες (δεν ξέρω αν αναγράφω και την σειρά, αντιγραφή από τις προσφορές είναι). Βάζω ενδεικτικά και κάποια τζάμια. 1 και 2 είναι οι προσφορές, a και b είναι διαφορετικά κουφώματα μέσα στην ίδια προσφορά.

Προφανώς δεν περιμένω τεχνική ανάλυση, αλλά γενική γνώμη, καθώς οι προσφορές είναι σχετικά κοντά οικονομικά. Το κτίριο είναι του 1990, οπότε δεν είναι ότι έχει και μόνωση τούμπανο (αλλά είναι ικανοποιητική), σε περίπτωση που δεν έχουν μεγάλη μονωτική διαφορά τα κουφώματα (τα τωρινά είναι για κλάματα, οπότε δεν τα βάζω).

1a) Koemmerling 76 MD (pvc) SUN PLUS Glass ανοιγόμενα

ΤΖΑΜΙ ΤΡΙΠΛΟ 44 mm THERMIX BLACK ( 4mm LOW-e
Energy Glass + 15mm Spacer with Argon Gas 90% +
5mm Clear Glass + 15mm Spacer with Argon Gas 90% +
5mm SUN PLUS Energy Glass ) Ug-0.6 W/mk / db 31

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΘΕΡΜΟΔΙΑΠΕΡΑΤΟΤΗΤΑΣ(W/(m^2*K)) Πλαίσιο Uf:1,10 , Τζάμι Ug:0,60 , Κούφωμα Uw: 1,021

1b) Koemmerling PremILine SUN PLUS Glass συρόμενα

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΘΕΡΜΟΔΙΑΠΕΡΑΤΟΤΗΤΑΣ(W/(m^2*K)) Πλαίσιο Uf:2,40 , Τζάμι Ug:1,00 , Κούφωμα Uw: 1,203

2a) Veka ekosol 70mm slide Uf=2.3 συρόμενο

Υάλωση ενεργειακή διπλή Saint gobain Planitherm 4 seasons Evolution με αέριο Λευκό 4e-Δ-5 Kg/m2: 22,5 (W/m2.K) Ug 1.0

Uw = 1.81

2b) Veka Softline 70 AD Uf = 1.3 ανοιγόμενο

Υάλωση (όπως το πάνω)

Uw = 1,44

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/10/2023 στις 2:43 ΜΜ, csontheline είπε

Μιας που είμαι στην αναζήτηση για αλλαγή κουφωμάτων, να ρωτήσω σε πολύ γενικές γραμμές αν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα στις παρακάτω εταιρείες (δεν ξέρω αν αναγράφω και την σειρά, αντιγραφή από τις προσφορές είναι). Βάζω ενδεικτικά και κάποια τζάμια. 1 και 2 είναι οι προσφορές, a και b είναι διαφορετικά κουφώματα μέσα στην ίδια προσφορά.

Προφανώς δεν περιμένω τεχνική ανάλυση, αλλά γενική γνώμη, καθώς οι προσφορές είναι σχετικά κοντά οικονομικά. Το κτίριο είναι του 1990, οπότε δεν είναι ότι έχει και μόνωση τούμπανο (αλλά είναι ικανοποιητική), σε περίπτωση που δεν έχουν μεγάλη μονωτική διαφορά τα κουφώματα (τα τωρινά είναι για κλάματα, οπότε δεν τα βάζω).

1a) Koemmerling 76 MD (pvc) SUN PLUS Glass ανοιγόμενα

ΤΖΑΜΙ ΤΡΙΠΛΟ 44 mm THERMIX BLACK ( 4mm LOW-e
Energy Glass + 15mm Spacer with Argon Gas 90% +
5mm Clear Glass + 15mm Spacer with Argon Gas 90% +
5mm SUN PLUS Energy Glass ) Ug-0.6 W/mk / db 31

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΘΕΡΜΟΔΙΑΠΕΡΑΤΟΤΗΤΑΣ(W/(m^2*K)) Πλαίσιο Uf:1,10 , Τζάμι Ug:0,60 , Κούφωμα Uw: 1,021

1b) Koemmerling PremILine SUN PLUS Glass συρόμενα

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΘΕΡΜΟΔΙΑΠΕΡΑΤΟΤΗΤΑΣ(W/(m^2*K)) Πλαίσιο Uf:2,40 , Τζάμι Ug:1,00 , Κούφωμα Uw: 1,203

2a) Veka ekosol 70mm slide Uf=2.3 συρόμενο

Υάλωση ενεργειακή διπλή Saint gobain Planitherm 4 seasons Evolution με αέριο Λευκό 4e-Δ-5 Kg/m2: 22,5 (W/m2.K) Ug 1.0

Uw = 1.81

2b) Veka Softline 70 AD Uf = 1.3 ανοιγόμενο

Υάλωση (όπως το πάνω)

Uw = 1,44

To Koemmerling έχει κεντρικό ελαστικό (MD), είναι 76άρι προφίλ (πιο φαρδύ) και έχει τριπλό τζάμι με αποστάτες θερμοδιακοπής (Thermix, μερακλίδικος υαλοπίνακας).

Το Veka, παρότι μια από τις 2 κατά τη γνώμη μου κορυφαίες εταιρίες στο PVC, το μοντέλο που σου έχουν προτείνει είναι το πιο basic που υπάρχει, χωρίς κεντρικό ελαστικό (AD) και διπλό υαλοπίνακα (αξιοπρεπή όμως).

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ, εάν οι τιμές τους είναι σχετικά κοντά όπως είπες, κάτι τρέχει με κάποιον - δεν ξέρω ποιόν.

Υ.Γ. Συρόμενα pvc δεν έβαζα και να με πληρώνανε, δες αν δεν είναι μεγάλα αυτά που έχεις να τα κάνεις ένα δίφυλλο με ένα μικρό σταθερό δεξιά ή αριστερά, ή κάνε αυτά μόνο σε θερμοδιακοπτόμενο αλουμίνιο (στα συρόμενα δεν θα δείς μεγάλη κοστολογική διαφορά).

Υ.Γ. 2 Υποθέτω ότι τα εν λόγω συρόμενα είναι επάλληλα και όχι χωνευτά, σε διαφορετική περίπτωση να ξέρεις οτι συρόμενα χωνευτά δεν υπάρχουν στον τεχνικό κατάλογο καμίας μέχρι τώρα εταιρίας που έχει πέσει στην αντίληψή μου και αυτοί οι λίγοι που τα έχουν βάλει, το έχουν κάνει με πατέντα (ο τοποθέτης).

Υ.Γ. 3 Από περιέργεια, αυτά τα παραπάνω (όχι των υστερόγραφων), αυτοί που σου δώσανε τις προσφορές, δεν αφιέρωσαν χρόνο να στα εξηγήσουν;

Υ.Γ. 4 Τα Uf=2,3 / 2,4 σε pvc δεν παίζουν σε καμία περίπτωση, ορθογραφικό λάθος.

Στις 25/10/2023 στις 9:10 ΜΜ, tounion είπε

 

εδώ θέλω να σας ρωτήσω για αυτή την περίπτωση..  με μόνοφυλλο αν κάνεις καμιά εξωτερική θερμομόνωση στον τοίχο.. κερδίζεις καθόλου σε απόδοση ή δεν επηρεάζει επιπλέον ??

Κερδίζεις, ειδικά αν η τοποθέτηση είναι καλή και περιοριστεί σε μεγάλο βαθμό ο ρυθμός ανανέωσης του αέρα στο διάκενο. Δεν μπορώ να επεκταθώ γιατί θα βγεί σεντόνι, αλλά όσο πιο μικρός ο ρυθμός ανανέωσης, ο αέρας εντός του διάκενου θα έχει διαφορετική θερμοκρασία από τον εξωτερικό και θα δρα ως ένας πρόσθετος (κακός μεν) μονωτής και δεν θα έχεις και την εκπομπή θερμικής ενέργειας από το εξωτερικό κομμάτι του τοίχου προς τα μέσα, το καλοκαίρι.

Σε ένα "εξοικονομώ" ήταν και απαραίτητη προϋπόθεση η θερμοπρόσοψη για την αντικατάσταση χωνευτών (δεν ξέρω αν είναι ακόμη).

Επεξ/σία από Silent_Society
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Silent_Society said:

To Koemmerling έχει κεντρικό ελαστικό (MD), είναι 76άρι προφίλ (πιο φαρδύ) και έχει τριπλό τζάμι με αποστάτες θερμοδιακοπής (Thermix, μερακλίδικος υαλοπίνακας).

Το Veka, παρότι μια από τις 2 κατά τη γνώμη μου κορυφαίες εταιρίες στο PVC, το μοντέλο που σου έχουν προτείνει είναι το πιο basic που υπάρχει, χωρίς κεντρικό ελαστικό (AD) και διπλό υαλοπίνακα (αξιοπρεπή όμως).

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ, εάν οι τιμές τους είναι σχετικά κοντά όπως είπες, κάτι τρέχει με κάποιον - δεν ξέρω ποιόν.

Υ.Γ. Συρόμενα pvc δεν έβαζα και να με πληρώνανε, δες αν δεν είναι μεγάλα αυτά που έχεις να τα κάνεις ένα δίφυλλο με ένα μικρό σταθερό δεξιά ή αριστερά, ή κάνε αυτά μόνο σε θερμοδιακοπτόμενο αλουμίνιο (στα συρόμενα δεν θα δείς μεγάλη κοστολογική διαφορά).

Υ.Γ. 2 Υποθέτω ότι τα εν λόγω συρόμενα είναι επάλληλα και όχι χωνευτά, σε διαφορετική περίπτωση να ξέρεις οτι συρόμενα χωνευτά δεν υπάρχουν στον τεχνικό κατάλογο καμίας μέχρι τώρα εταιρίας που έχει πέσει στην αντίληψή μου και αυτοί οι λίγοι που τα έχουν βάλει, το έχουν κάνει με πατέντα (ο τοποθέτης).

Υ.Γ. 3 Από περιέργεια, αυτά τα παραπάνω (όχι των υστερόγραφων), αυτοί που σου δώσανε τις προσφορές, δεν αφιέρωσαν χρόνο να στα εξηγήσουν;

Υ.Γ. 4 Τα Uf=2,3 / 2,4 σε pvc δεν παίζουν σε καμία περίπτωση, ορθογραφικό λάθος.

Νομίζω ότι τα συρόμενα είναι αλουμινίου, αλλά θα το διευκρινίσω. Δεν είναι χωνευτά.

Οι τιμές τους διαφέρουν κατά 4% (ακριβότερο το τριπλό τζάμι).

Ο veka προσπαθεί να εξυπηρετήσει (και να πουλήσει) και μου δίνει 1 μήνα παράδοση και τοποθέτηση. Ο άλλος μου μίλησε για 2-2,5. Αν είναι πολύ κοντά οι ποιότητες, θα επέλεγα τον veka βάσει της μέχρι τώρα εξυπηρέτησης.

Επίσης, ο veka δίνει 2 χρόνια εγγύηση, ο koemm 10 έτη για τα προφίλ και 5 για τα τζάμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/10/2023 at 20:37, Silent_Society said:

@arianos16

Οι τιμές με βάση αυτά που έχεις αναφέρει έως τώρα είναι καλές.

Εκτίμηση:

Τα ρολά είναι αλουμινίου-πολυουραιθάνης εφόσον είναι με ιμάντα σε αυτές τις διαστάσεις. Τα κουτιά των ρολών και οι οδηγοί είναι pvc. (Θα σου πρότεινα να ζητήσεις αν το κάνει, οι οδηγοί να είναι αλουμινίου για λόγους παραμόρφωσης λόγω συστολών-διαστολών, το κουτί δεν μας νοιάζει, αρκεί να έχει μόνωση εσωτερικά για λόγους ηχομείωσης και για να μην λειτουργεί ώς αντηχείο).

Τα προφίλ (μάρκα/μοντέλο) είναι κάτι οικονομικό (70άρι - 76άρι προφίλ, χωρίς κεντρικό ελαστικό). Αν όχι, τότε η τιμή είναι εξαιρετικά καλή.

Λοιπόν το μοντέλο είναι gealan s 8000 (6θαλαμικο)

και το κουτί ναι έχει μόνωση εσωτερικά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...