Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Άμα είσαι άπλας πας  σε κατευθείαν σε καλό μηχανικό και του σκας ένα γερό μπαξίσι 

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

ωραια αυτη η συμβουλη. Πως τον βρισκεις αληθεια τον σωστο μάστορα ?

 

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 03/08/2023 at 22:57, sphinxgr said:

image.png.e9403159b9553dfe08a1718286eebc60.png

Χρήσιμο θα ήταν στον παραπάνω πίνακα να βλέπαμε και τη χρονική υστέρηση σε μονωτικά τύπου DAW για άμεση σύγκριση.Πχ εαν αντί για μόνωση daw 250mm μπει σε ένα διπλότουβλο κενό τοίχου είτε Αμμώδες χώμα είτε ακόμα καλύτερα Αργιλώδες χώμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/8/2023 στις 12:57 ΜΜ, andreaspA είπε

ωραια αυτη η συμβουλη. Πως τον βρισκεις αληθεια τον σωστο μάστορα ?

Ψάχνεις κριτικές στο διαδίκτυο ελπίζοντας να ειναι αληθινές. Εγω με κλειστά μάτια προτείνω πάντως του ακόλουθους και σε τιμές και ποιότητα

image.png.5a8d2f91e9df4bc12111096b37a572ca.png

23 ώρες πριν, tarantules είπε

Χρήσιμο θα ήταν στον παραπάνω πίνακα να βλέπαμε και τη χρονική υστέρηση σε μονωτικά τύπου DAW για άμεση σύγκριση.Πχ εαν αντί για μόνωση daw 250mm μπει σε ένα διπλότουβλο κενό τοίχου είτε Αμμώδες χώμα είτε ακόμα καλύτερα Αργιλώδες χώμα.

Αυτό είναι ότι πιο κοντινό. Όσο μικρότερο το λ, τόσο καλυτερη μόνωση

Πίνακας Β

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδια μια χαζη ερωτηση....

οταν αλλαζεις κουφωματα... πρωτα περνας πλακακια στο πατωμα καινουρια η μετα?

με εχει μπερδεψει το γκουγκλαρισμα

Σας ευχαριστω πολυ

Επεξ/σία από InsertCoinToJoi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

έχοντας επίγνωση οτι ο μάστορας είναι το 90-95% της υπόθεσης, αν υποθέσουμε πως ο μάστορας είναι το ίδιο καλός, μεταξύ S67 (Alum) και 125C (Exalco) μπορεί κάποιος με λίγες κουβέντες να καθοδηγήσει αν κάποιο και ποιο είναι προτιμότερο.
Μονοκατοικία του '55 ανακατασκευασμένη με Αντλία θερμότητας θα ναι το σπίτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον έχει άποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/9/2023 στις 5:35 ΜΜ, xrixat είπε

Καλησπέρα σε όλους,

έχοντας επίγνωση οτι ο μάστορας είναι το 90-95% της υπόθεσης, αν υποθέσουμε πως ο μάστορας είναι το ίδιο καλός, μεταξύ S67 (Alum) και 125C (Exalco) μπορεί κάποιος με λίγες κουβέντες να καθοδηγήσει αν κάποιο και ποιο είναι προτιμότερο.
Μονοκατοικία του '55 ανακατασκευασμένη με Αντλία θερμότητας θα ναι το σπίτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον έχει άποψη

Αν ο μαστορας ειναι το 90-95% δεν υπαρχει λογος να συζηταμε απολυτως τιποτα, και δεν υπαρχει λογος να ρωταμε καν τι μαρκα ειναι τα κουφώματα. Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι πανε με το κιλο τα κουφωματα. Οποια ειναι πιο βαρια , αυτα ειναι και τα καλύτερα. Αν στα ιδια μετρα, τα ETEM ειναι πιο βαρια απο τα EXALTO τοτε ειναι καλυτερα. Κατι αλλο δεν μπορεσα να καταλαβω στην αναζητηση μου για κουφωματα.

Οποτε κατέληξα παλι στην ΕΤΕΜ 52 ή S38 οπως την ειπαν νομιζω, και τελείωσε το πανυγήρι.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/8/2023 στις 6:46 ΜΜ, Doubt είπε

Worst case scenario, ρετιρέ 4ου, ανοιχτό από 3,5 πλευρές και κατασκευή 80s. Ευτυχώς στην Αθήνα.

Εν τω μεταξύ είχα αλλάξει τα χωνευτά που είχε αρχικά κι έβαλα καλύτερα χωνευτά πάλι, με διπλό τζάμι κλπ. Ίσως είναι τα πιο τζάμπα έξοδα που έκανα ποτέ, λόγω άγνοιας.

Το εξηγεί λίγο κάποιος αυτό;  γιατί δηλαδή ο φίλος έκανε τσάμπα έξοδα αλλάζοντας τα χωνευτα του 80 με σύγχρονα; έχω παρόμοια περίπτωση και προφανώς δεν θέλω να πετάξω λεφτά χωρίς λόγο 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zanskou είπε

Το εξηγεί λίγο κάποιος αυτό;  γιατί δηλαδή ο φίλος έκανε τσάμπα έξοδα αλλάζοντας τα χωνευτα του 80 με σύγχρονα; έχω παρόμοια περίπτωση και προφανώς δεν θέλω να πετάξω λεφτά χωρίς λόγο 🙂

Θα σου πω το εξής. Ένα παράθυρο χωνευτό σε βορινό δωμάτιο αναγκάστηκα και το άλλαξα 2η φορά με ανοιγόμενο γιατί έμπαζε απελπιστικά. Μιλάμε τώρα σε πολύ κρύο με 4-5 βαθμούς έξω, έκλεινα την εσωτερική πόρτα του δωματίου και η θερμοκρασία έπεφτε στους 8 βαθμούς.

Πριν τοποθετηθεί το ανοιγόμενο, έβαλε ο τεχνίτης 10 πόντους πετροβάμβακα εκεί που υπήρχε το κενό για να κινούνται τα παραθυρόφυλλα. Τώρα πλέον, από εκεί που ήταν το χειρότερα μονωμένο σημείο του σπιτιού, έχει γίνει σούπερ.

Πρόσεξε πολύ τις επιλογές σου και ρώτησε και ειδικό, μηχανολόγο αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zanskou είπε

Το εξηγεί λίγο κάποιος αυτό;  γιατί δηλαδή ο φίλος έκανε τσάμπα έξοδα αλλάζοντας τα χωνευτα του 80 με σύγχρονα; έχω παρόμοια περίπτωση και προφανώς δεν θέλω να πετάξω λεφτά χωρίς λόγο 🙂

Λίγες σελίδες πίσω:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Θα σου πω το εξής. Ένα παράθυρο χωνευτό σε βορινό δωμάτιο αναγκάστηκα και το άλλαξα 2η φορά με ανοιγόμενο γιατί έμπαζε απελπιστικά. Μιλάμε τώρα σε πολύ κρύο με 4-5 βαθμούς έξω, έκλεινα την εσωτερική πόρτα του δωματίου και η θερμοκρασία έπεφτε στους 8 βαθμούς.

Πριν τοποθετηθεί το ανοιγόμενο, έβαλε ο τεχνίτης 10 πόντους πετροβάμβακα εκεί που υπήρχε το κενό για να κινούνται τα παραθυρόφυλλα. Τώρα πλέον, από εκεί που ήταν το χειρότερα μονωμένο σημείο του σπιτιού, έχει γίνει σούπερ.

Πρόσεξε πολύ τις επιλογές σου και ρώτησε και ειδικό, μηχανολόγο αν δεν κάνω λάθος.

 

2 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Λίγες σελίδες πίσω:

 

ευχαριστώ και τους δύο. δυστυχώς στη δική μου περίπτωση, λόγω χωροταξίας τα χωνευτά είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να τα κάνω ανοιγόμενα. 

έχω πάρει τιμή για Europa θερμοδιακοπτόμενα ess 34 & eos 60 και από άλλο μηχανικό μου προτάθηκε η exalco για την οποία και αναμένω τιμή. μεταξύ των δύο τι επιλέγουμε αν υποθέσουμε οτι οι συντελεστές τους ειναι ίδιοι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, alkistismenelaos είπε

παιδια η σειρα exalco 225  και exalco 235 τι διαφορες εχουν??

παρακαλώ απαντήστε

ειναι λιγο πιο βαρεως τυπου τα 235.

Δεν τρελαθηκα με τα Exalco. Τα ETEM 52 τα βρισκω "καλυτερα". Πιο "βαρια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...