Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Τώρα ξεφεύγουμε λίγο, αλλά υπάρχει περίπτωση τα alphablock/ytong που παίρνουν υγρασία σε μπάνια κλπ να είναι απλώς κακή δουλειά του αρχικού μάστορα; Και αν γίνει σωστή δουλειά, τότε να μην υπάρχει τόσο μεγάλο ρίσκο; Δεν λέω ότι είναι ιδανικό, απλώς μήπως υπάρχει περίπτωση να μην είναι πάντα καταστροφικό.

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ από (θεωρητικά εξαιρετικούς) μάστορες εξειδικευμένους σε εγκαταστάσεις με πλακάκια σε εσωτερικούς/εξωτερικούς χώρους, πισίνες, μπάνια κλπ, είναι πως αν το ytong τοποθετηθεί και ντυθεί όπως πρέπει, τότε δεν έχει πρόβλημα σε πάγκους νιπτήρων κλπ. Για εξωτερικά κουφώματα θα το απέφευγα βέβαια.

Όλοι χρησιμοποιουν αυτά τα υλικά για την ευκολία κοπής τοποθέτησης και για να αποφύγουν τσιμέντα και αλφαδιασματα. Κανένας καλός μάστορας δεν θα σου κάνει χτιστό επιπλο μπάνιου με ιτον. Καλός μάστορας είναι αυτός που ότι θα έκανε για το σπίτι του θα κάνει και για τον πελάτη. Επίσης οταν το κάνει με ιτον τελικά θα περάσει ενα mapei που έχει τουλάχιστον 70€ το υλικό. Άρα εκτοξεύεται και το κόστος και πάλι ρισκάρεις αν θα πάρει υγρασία έστω από μια μικρή ρωγμουλα που μπορεί να δημιουργήθει από μικρό δονήσεις εδάφους ή και ολόκληρου κτιριου. Κακως τα γράφω βέβαια γιατί κάποιοι χωρίς να έχουν μπει ποτέ στην οικοδομή παραθέτουν απόψεις και παίρνουν στο λαιμό τους κοσμο... 

Προσωπικά και φιλικα θα πω καλή τύχη σε όσους έχουν έναν "καλό"μάστορα που προτείνει ιτον στα κούφωματα, στα μπάνια και γυψοσανιδες και τα ξανάλεμε σε 5-6 χρονάκια που θα ρωτάτε πάλι τα ίδια.

 

Στις 6/11/2023 στις 8:14 ΠΜ, alkistismenelaos είπε

παιδια καλησπερα θελω να αλλαξω τα κουφωματα μου για λογους ηχομειωσης και με εχουν μπερδεψει οι εταιρειες άλλες μου λενε για τριπλεξ τζαμια με μεμβρανη και άλλες για τριπλα τζαμια τι λετε?

 

Τριπλα αλλα σε καλή σειρα κουφώματος. Τα triplex είναι της "μόδας" γιατί υπάρχουν άπειρες ποιότητες triplex και τους συμφερει στην τιμή για αυτο προτείνουν triplex. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στην παρέα. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση για κάτι που σκέφτηκα, αλλά δεν ξέρω αν είναι ή όχι χαζομάρα.

Στο σπίτι έχω ανοίγματα για τις μπαλκονόπορτες όπου γύρω γύρω έχουν μαρμαροποδιές (ελπίζω να λέγονται έτσι και να μη λέω βλακεία) όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες. Τα παράθυρα είναι αλουμινίου με διπλά τζάμια, συρόμενα (όχι χωνευτά). Δε νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερο με θερμοδιακοπές κτλ, μιας και είχαν αλλαχτεί γύρω στο 2006. Επιπλέον πριν από λίγο καιρό τοποθετήθηκαν και σίτες για τα κουνούπια συρταρωτές.

Η ερώτηση μου τώρα είναι πως υπάρχει θεωρώ η δυνατότητα να μπούνε έξτρα παράθυρα ανοιγόμενα εκεί που είναι η μαρμαροποδιά και πρακτικά να έχω 2 σετ παραθύρων οπότε να μπορώ να βάλω έστω και κάποιο απλό ανοιγόμενο χωρίς να πρέπει να είναι τριπλά-τρίπλεξ-θερμοδιακοπτόμενα.

Σκέφτηκα βλακεία ή θα είναι μια καλή λύση το να υπάρχουν 2 παράθυρα;

IMG_3575.JPG

IMG_3574.JPG

IMG_3573.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yazidis είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση για κάτι που σκέφτηκα, αλλά δεν ξέρω αν είναι ή όχι χαζομάρα.

Στο σπίτι έχω ανοίγματα για τις μπαλκονόπορτες όπου γύρω γύρω έχουν μαρμαροποδιές (ελπίζω να λέγονται έτσι και να μη λέω βλακεία) όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες. Τα παράθυρα είναι αλουμινίου με διπλά τζάμια, συρόμενα (όχι χωνευτά). Δε νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερο με θερμοδιακοπές κτλ, μιας και είχαν αλλαχτεί γύρω στο 2006. Επιπλέον πριν από λίγο καιρό τοποθετήθηκαν και σίτες για τα κουνούπια συρταρωτές.

Η ερώτηση μου τώρα είναι πως υπάρχει θεωρώ η δυνατότητα να μπούνε έξτρα παράθυρα ανοιγόμενα εκεί που είναι η μαρμαροποδιά και πρακτικά να έχω 2 σετ παραθύρων οπότε να μπορώ να βάλω έστω και κάποιο απλό ανοιγόμενο χωρίς να πρέπει να είναι τριπλά-τρίπλεξ-θερμοδιακοπτόμενα.

Σκέφτηκα βλακεία ή θα είναι μια καλή λύση το να υπάρχουν 2 παράθυρα;

IMG_3575.JPG

IMG_3574.JPG

IMG_3573.JPG

μαρμαροποδια συνηθως υπαρχει στο κατω μερος του κουφωματος

 

Τωρα αν καταλαβα καλα θες να βαλεις δευτερο παραθυρο γιατι? για να μην αλλαξεις τα υπαρχοντα με ενεργειακα? Δικο σου ειναι το σπιτι, οτι θες κανεις, απλα να επισυμανω οτι αυτη ηταν λυση που χρησιμοποιουσαν σε πρωην κουμουνιστικες χωρες δεκαετιες του 70 (τα δυο σετ παραθυρων) γιατι ... δεν ειχαν τεχνολογια για κατι καλυτερο. Αν θες εσυ να τους αντιγραψεις το 2023 .... βουρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου το προτειναν για ηχομειωση να βλαω προσθετο κουφωμα ειθισται αλλα δε ξερω αν χανεις φως και πλατος ανοιγματος

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

μαρμαροποδια συνηθως υπαρχει στο κατω μερος του κουφωματος

 

Τωρα αν καταλαβα καλα θες να βαλεις δευτερο παραθυρο γιατι? για να μην αλλαξεις τα υπαρχοντα με ενεργειακα? Δικο σου ειναι το σπιτι, οτι θες κανεις, απλα να επισυμανω οτι αυτη ηταν λυση που χρησιμοποιουσαν σε πρωην κουμουνιστικες χωρες δεκαετιες του 70 (τα δυο σετ παραθυρων) γιατι ... δεν ειχαν τεχνολογια για κατι καλυτερο. Αν θες εσυ να τους αντιγραψεις το 2023 .... βουρ

Συζήτηση κάνουμε. Εγώ ρωτάω γιατί εδώ υπάρχει χώρος και σκέφτηκα μήπως με το διπλό παράθυρο έχω ακόμη καλύτερα αποτελέσματα ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yazidis είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση για κάτι που σκέφτηκα, αλλά δεν ξέρω αν είναι ή όχι χαζομάρα.

Στο σπίτι έχω ανοίγματα για τις μπαλκονόπορτες όπου γύρω γύρω έχουν μαρμαροποδιές (ελπίζω να λέγονται έτσι και να μη λέω βλακεία) όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες. Τα παράθυρα είναι αλουμινίου με διπλά τζάμια, συρόμενα (όχι χωνευτά). Δε νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερο με θερμοδιακοπές κτλ, μιας και είχαν αλλαχτεί γύρω στο 2006. Επιπλέον πριν από λίγο καιρό τοποθετήθηκαν και σίτες για τα κουνούπια συρταρωτές.

Η ερώτηση μου τώρα είναι πως υπάρχει θεωρώ η δυνατότητα να μπούνε έξτρα παράθυρα ανοιγόμενα εκεί που είναι η μαρμαροποδιά και πρακτικά να έχω 2 σετ παραθύρων οπότε να μπορώ να βάλω έστω και κάποιο απλό ανοιγόμενο χωρίς να πρέπει να είναι τριπλά-τρίπλεξ-θερμοδιακοπτόμενα.

Σκέφτηκα βλακεία ή θα είναι μια καλή λύση το να υπάρχουν 2 παράθυρα;

IMG_3575.JPG

IMG_3574.JPG

IMG_3573.JPG

Για μένα όχι..

ή είσαι ικανοποιημένος και τα αφήνεις ή τα αλλάζεις με καλά ανοιγόμενα. Με ρολό είναι ή παντζούρια συρόμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Doubt είπε

Για μένα όχι..

ή είσαι ικανοποιημένος και τα αφήνεις ή τα αλλάζεις με καλά ανοιγόμενα. Με ρολό είναι ή παντζούρια συρόμενα;

Τα παντζουρια είναι συρόμενα. Και να βάλω καλά ανοιγόμενα, δε νομίζω να επέλεγα πάντως να βάλω ρολά. Οπότε το θέμα είναι πως:
α) ή βάζω έξτρα ανοιγομενα όπως το λέω, είτε καλά είτε απλά και αφήνω το παράθυρο και την σίτα όπως είναι
β) βγάζω αυτή τη σίτα που εχω και αγοράζω μια συρόμενη για να την βάλω στη θέση της γυάλινης πόρτας, και προσθέτω ανοιγομενα πάλι οπως λέω στο α). 

σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, yazidis είπε

Τα παντζουρια είναι συρόμενα. Και να βάλω καλά ανοιγόμενα, δε νομίζω να επέλεγα πάντως να βάλω ρολά. Οπότε το θέμα είναι πως:
α) ή βάζω έξτρα ανοιγομενα όπως το λέω, είτε καλά είτε απλά και αφήνω το παράθυρο και την σίτα όπως είναι
β) βγάζω αυτή τη σίτα που εχω και αγοράζω μια συρόμενη για να την βάλω στη θέση της γυάλινης πόρτας, και προσθέτω ανοιγομενα πάλι οπως λέω στο α). 

σωστα;

Άποψη μου είναι 2 τζαμιλίκια όχι.

Αν μπαίνει η σίτα όπως λες στη θέση του επάλληλου, γιατί όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Doubt είπε

Άποψη μου είναι 2 τζαμιλίκια όχι.

Αν μπαίνει η σίτα όπως λες στη θέση του επάλληλου, γιατί όχι;

Η συγκεκριμένη όχι, αφού αυτή "μαζεύεται". Πρακτικά μια επάλληλη θα χρειαστεί να αγοράσω για να μπει στον οδηγό που ήταν το τζάμι. Αν και θεωρώ πως θα πρέπει να φύγει το τζάμι, να πάει το πατζούρι στη θέση του, και στη θέση του πατζουριού να πάει μια καινούρια επάλληλη σίτα.

Σας ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Κοιτάζω να αλλάξω αλουμίνια σε σπίτι κατασκευής 80.Ο αλουμινάς μου πρότεινε απλά με διπλό τζάμι και όταν ρώτησα για θερμοδιακοπή ήταν κάθετος ότι σε σπίτι χωρίς καλή μόνωση (θερμοπρόσoψη συγκεκριμένα) αν τα βάλω θα έχω θέμα και θα ιδρώνουν.

Έχει κανείς ιδέα αν ισχύει αυτό;

Επίσης τα metaloumin θεωρούνται αξιόλογα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ReaperX είπε

Καλησπέρα!

Κοιτάζω να αλλάξω αλουμίνια σε σπίτι κατασκευής 80.Ο αλουμινάς μου πρότεινε απλά με διπλό τζάμι και όταν ρώτησα για θερμοδιακοπή ήταν κάθετος ότι σε σπίτι χωρίς καλή μόνωση (θερμοπρόσoψη συγκεκριμένα) αν τα βάλω θα έχω θέμα και θα ιδρώνουν.

Έχει κανείς ιδέα αν ισχύει αυτό;

Επίσης τα metaloumin θεωρούνται αξιόλογα;

τα παραθυρα "ιδρωνουν" οταν υπαρχει α) υγρασια στον εσωτερικο χωρο και β) χαμηλη θερμοκρασια στον εξωτερικο χωρο η οποια μεταφερεται στο στο κουφωμα και επιτρεπει να συμπυκνωθει η υγρασια

η Θερμομονωση στον τοιχο δεν επιδρα καθολου στο κουφωμα, δε ξεσταινει τον εξωτερικο χωρο

η θερμοδιαακοπη προλαβαινει ακριβως αυτο, δηλαδη επιτρεπει στο εσωτερικο κομματι του κουφωματος να ειναι σε θερμοκρασια εσωτερικου χωρου ωστε να μην δημιουργουνται συμπυκνωματα και στο εξωτερικο κομματι να παραμενει σε θερμοκρασια εξωτερικου χωρου

ο αλουμινας σου η δε ξερει τι του γινεται, η θελει να ξεφορωθει φθηνο προιον

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fredd0 είπε

η θερμοδιαακοπη προλαβαινει ακριβως αυτο, δηλαδη επιτρεπει στο εσωτερικο κομματι του κουφωματος να ειναι σε θερμοκρασια εσωτερικου χωρου ωστε να μην δημιουργουνται συμπυκνωματα και στο εξωτερικο κομματι να παραμενει σε θερμοκρασια εξωτερικου χωρου

ο αλουμινας σου η δε ξερει τι του γινεται, η θελει να ξεφορωθει φθηνο προιον

Ακριβώς αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και σωστός να ήταν, που δεν είναι, πες ότι μελλοντικά βάζεις θερμοπρόσοψη, εκεί τι κάνεις? Ξηλώνεις τα "ψυχρά" κουφώματα για να βάλεις της προκοπής?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα την γνωση και γνωμη σας καθως ενω ειχα ξεκινησει καθετος για κουφωματα αλουμινιου τελικα μετα απο λιγο διαβασμα αλλα και απο εμπειρια φιλου σκεφτομαι και το pvc. Για να βοηθησω αφορα πολυκατοικια 40 ετων με αλουμινια που μπαζουν (λογικο). Ειναι στα νοτια προαστια και τα φυλλα ειναι επαλληλα τα 4 απο τα 5   ειναι δυτικα και ο ηλιος τα βλεπει κυριως στη δυση. Δεν θα χρειαστω ρολλα. Με νοιαζει να ειναι οσο το δυνατον ζεστοτερα (μεσα) το χειμωνα και κρυα (μεσα) το καλοκαιρι. Δεν μπορω να αποφασισω μεταξυ pvc και αλουμινιων. Το ξερω θα με ρωτησετε, δικαιως, ποσα χρηματα εχω να διαθεσω. Σιγουρα οχι κατι ακραιο. αλλα απο οτι εχω καταλαβει μιλαμε τα pvc ειναι τα μισα λεφτα. το ζητημα ειναι τι θα επιλεγατε καθως πχ στα pvc διαβαζω οτι χαλαει το χρωμα. Επιπλεον εαν εχετε να προτεινετε μαρκες/τεχνικους θα ημουν υποχρεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...