Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Καλά το α. είναι λογικά υποκειμενικό.

 

Στο β. τι έκαναν? Διπλά αντί για τριπλά τζάμια (η γενικότερα χειρότερου συντελεστή) για να μην υπερβεί το budget λόγω ακριβότερου κουφώματος?

 

Το γ. για συρόμενο πράγματι είναι πρόβλημα, για ανοιγόμενα βέβαια όπως στην περίπτωση μου προβλέπεται αν δεν κάνω λάθος, το κούφωμα να είναι ψηλότερο από το πάτωμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To (α) πράγματι μπορεί να είναι υποκειμενικό.

Για το (β) δεν έκαναν τίποτα απολύτως, αφού στο μόνο που εστίαζαν ήταν στον τύπο της σειράς ώστε να με δελεάσουν.

Για το (γ) έχεις δίκιο. Και να προσθέσω ότι όσο αφορά την ηχομόνωση η διαφορά μεταξύ συρόμενων με ανοιγόμενων είναι εμφανέστατη. Φυσικά υπέρ των ανοιγόμενων.

 

Αν βάλεις ΕΤΕΜ ανοιγόμενα, πρόσεχε γιατί ανοίγουν εύκολα. Θα έγραφα το τρόπο αλλά καλύτερα να μην τον αναφέρω δημόσια.

Την έχω πατήσει και ήταν και απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δλδ δεν έδιναν καθόλου πληροφορίες για το τζάμι ή συνεργαζόντουσαν με συγκεκριμένο τζαμά που έδινε μόνο τζάμια με κακό συντελεστή και δεν υπήρχε έστω και ακριβότερη επιλογή για κάτι καλύτερο?

 

Όχι μόνο ηχομόνωση, αλλά και θερμομόνωση.

 

Υποθέτω ότι δεν έχουν κάποια πιστοποίηση WKx...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

 

είμαι στην διαδικασία να αρχισω τα φινιρισματα σε μια οικοδομη του πατερα μου μπας και φυγω απο το νοικι, σκέφτομαι πολύ σοβαρά τα πλαστικά. Το ιδανικο στα γουστα μου ξύλο βγαίνει πανακριβο και το Αλουμίνιο δεν μου αρεσει αισθητικα και μένω και σε νησί με φουλ αλατι στην υγρασια.

 

Μενω 2 χρονια σε σπιτι με κουφώματα Desyn τα οποια τοποθετηθηκαν το 2008 και τα βρίσκω μια χαρα. Αν δεν κανω λαθος κατασκευαζονται απο προφιλ της Kommerling. Δεν έχουν κιτρινίσει και κλείνουν καλά ενω τα ρυθμίσαν όταν πρωτομπήκαμε στο σπιτι.

 

Έψαχνα προσφορες για Kommerling και μου πρότειναν ως πιο φτηνη λυση τα Aluplast. Έχει κανείς εμπειρία με αυτα;

Γενικά δεν έχω τρελές απαιτήσεις από την άποψη οτι δεν περιμενω να κρατησουν 50 χρονια η να μενουν αρυθμιστα για 5ετια ολοκληρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

είμαι στην διαδικασία να αρχισω τα φινιρισματα σε μια οικοδομη του πατερα μου μπας και φυγω απο το νοικι, σκέφτομαι πολύ σοβαρά τα πλαστικά. Το ιδανικο στα γουστα μου ξύλο βγαίνει πανακριβο και το Αλουμίνιο δεν μου αρεσει αισθητικα και μένω και σε νησί με φουλ αλατι στην υγρασια.

 

Μενω 2 χρονια σε σπιτι με κουφώματα Desyn τα οποια τοποθετηθηκαν το 2008 και τα βρίσκω μια χαρα. Αν δεν κανω λαθος κατασκευαζονται απο προφιλ της Kommerling. Δεν έχουν κιτρινίσει και κλείνουν καλά ενω τα ρυθμίσαν όταν πρωτομπήκαμε στο σπιτι.

 

Έψαχνα προσφορες για Kommerling και μου πρότειναν ως πιο φτηνη λυση τα Aluplast. Έχει κανείς εμπειρία με αυτα;

Γενικά δεν έχω τρελές απαιτήσεις από την άποψη οτι δεν περιμενω να κρατησουν 50 χρονια η να μενουν αρυθμιστα για 5ετια ολοκληρη.

 

Το Aluplast είναι Πολωνικό προφίλ και αρκετά αξιόπιστο. Μεγάλο ρόλο βέβαια παίζουν οι μηχανισμοί και η τοποθέτηση. Σαν προφίλ πάντως είναι αξιόλογο και δεν είναι από αυτά που κατασκευάζονται σε Βουλγαρίες, Τουρκίες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μιας κι είπες για νησί. Μήπως είσαι σε ένα από αυτά που θέλουν να έχεις με το ζόρι ξύλινα κουφώματα σε συγκεκριμένο χρώμα κιόλας? Έχω ακούσει φάσεις που έπεσε σύρμα/καταγγελία και τους ανάγκασαν να βγάλουν αυτά που είχαν για να βάλουν ξύλινα...

 

Κοίταξε και τα Rehau btw. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω κλείσει για item ε38, ποια ή γνώμη σας; Αγορά γραφείο στην ΚΑΛΛΙΘΕΑ, δύο ανοιγομενα κουφώματα. Ρωτησα τον αλουμίνα για την ε45 και μου δώσε πολύ μικρή διαφορά στην τιμή αλλά μου πε να μην την προτίμησω γιατί είναι πιο χοντροκομμένη με περισσότερο αλουμίνιο κ λιγότερο τζάμι και δε θα δω διάφορα στην ΚΑΛΛΙΘΕΑ που είναι το γραφείο όσον αφορά τη θερμοπερατοτητα. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Καλλιθέα, για γραφείο (χρήση μόνο ημέρα), σίγουρα δεν υπάρχουν και πολλές απαιτήσεις και σίγουρα δεν έχεις οριακές συνθήκες να αντιμετωπίσεις.

 

Μεγαλύτερη σημασία έχει η σωστή τοποθέτηση και το πιστοποιημένο καλό τζάμι με Ug κοντά στο 1.

 

 

Σε κάθε περίπτωση αν η διαφορά είναι μικρή, δες και εσύ εμφανισιακά τη διαφορά, η οποία αποτι βλέπω δεν είναι και μικρή (ισχύει αυτό που είπε ο αλουμινάς σου)

 

http://www.etem.gr/el/product/11

 

http://www.etem.gr/el/product/13

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ πάρα πολυ

Έχω ζαλιστει με τόσες προσφορές κ εταιρίες. Μου δίνει τζαμι διπλό ενεργειακο με ug 1,4 και συντελεστή uw 2,3. Θέλω αυτόν τον αλουμίνα γιατί είναι άνθρωπος εμπιστοσύνης και κάνει εξαιρετική δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ πάρα πολυ

Έχω ζαλιστει με τόσες προσφορές κ εταιρίες. Μου δίνει τζαμι διπλό ενεργειακο με ug 1,4 και συντελεστή uw 2,3. Θέλω αυτόν τον αλουμίνα γιατί είναι άνθρωπος εμπιστοσύνης και κάνει εξαιρετική δουλεια

Υποθέτω με τα ίδια χρήματα μπορεί να σου βάλει Ug 1,1. Ρώτησε τον, δεν γίνεται?

 

εγώ είχα βάλει το ακόλουθο: Τα τζάμια είναι ενεργειακά (4mm Low-e + 5mm) planistar evo (4 εποχών) της εταιρείας Saint Gobain με συντελεστή θερμοπερατότητας (Ug=1,1 W/m2 *K σε διάκενο 14mm με αέριο αργό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Super Moderators

τα ανοιγοανακλινόμενα?

κάποιο αξιόπιστο link για να κοιτάξω?και καλές τιμές?και καλή ποιότητα!

ευχαριστώ.

ακόμα ψάχνω.

Δεν υπάρχει site για να δεις τιμές. Αναγκαστικά πρέπει να μιλήσεις με την κάθε επιχείρηση, να έρθει άτομο, να κάνει μετρήσεις και ανάλογα τα χρήματα που δίνεις θα επιλέξουνε αντίστοιχη σειρα κουφωμάτων για να σου δώσουν προσφορές...

Τα συρόμενα για να πλησιάσουν την απόδοση των ανοιγόμενων, θα πρέπει να τα πληρώσεις πολύ ακριβότερα.

Που και πάλι επιλέγεις ανοιγομενα που θα είναι ακόμα καλύτερα κι από αυτά τα συρομενα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...