Προς το περιεχόμενο

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom [Switch]


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι να βάζει κάποιος 10 επειδή το αξίζει, όχι επειδή τον κέρασαν ταξίδι.

Και αντίστοιχα να βάζει 8 επειδή δεν αξίζει παραπάνω, όχι επειδή δεν τον κέρασαν ταξίδι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Έπαιξα ένα τετραωράκι χθες που παρέλαβα τη συλλεκτική. Εντυπωσιακή εισαγωγή όπως λέτε. Ο χειρισμός του ultrahand θα μου πάρει λίγη ώρα να τον συνηθίσω γιατί μου φαίνεται αρκετά σύνθετος.

Καμία ιδέα για το που να προμηθευτούμε το amiibo? Δεν με έκοψε να το βάλω μαζί στη παραγγελία από το nintendo store που είχε 15€ και τώρα δεν υπάρχει διαθεσιμότητα :P

Εννοείς το παρακάτω?

https://www.skroutz.gr/s/40875442/Nintendo-Amiibo-The-Legend-of-Zelda-Breath-of-the-Wild-Tears-of-the-Kingdom-Character-Figure-για-3DS-Switch-WiiU.html

 

Δεν ξέρω αν είναι το τελευταίο amiibo, αλλά αναφέρει Tears of the Kingdom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την κριτική του gameover.gr:

Aς μη βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα για το χαρακτήρα και τις πράξεις ανθρώπων που δε γνωρίζουμε. Ειδικά όταν δεν υπάρχουν αποδείξεις παρά μόνο εικασίες.

Το 8 δεν είναι "θαψιμο" και ο αρθρογράφος έχει το δικαίωμα της γνώμης του. Δεν είναι όλα δούναι και λαβείν όπως τα παρουσιάζετε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε διαβαζω gameover , ουτε unboholics , μονο ACG βλεπω που ειναι λιτος και περιεκτικος δε βλεπω που ειναι το προβλημα με τις βαθμολογιες. Θα γινει χειροτερο το παιχνιδι επειδη του εβαλε καποιος 8 ή 5 ή 1? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν μ φανηκε μονο εμενα περιεργη η κριτικη τους οκ. 

Ναι το 8 δαν βαθμολογιο μπορώ να το δεχτω αν καποια πραγματα  ενοχλουν τον αρθρογραφο. Αλλα το 6 που εβαλε ας πουμε το ginfinity στο metacritic επειδη απλα δεν του αρεσε η αλλαγη της πορειας των ζελντα ειναι τερμα κομπλεξικο. 

Δεν μπορει ολος ο κοσμος να το εχει χαρακτηρισει 9+ καο 10αρι και ξαφνικα να βγαινει ο αλλος να του βαζει 6. Ειναι αστοχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα γίνει χειρότερο το παιχνίδι λόγω μιας βαθμολόγησης από συγκεκριμένα sites, αλλά έχουμε κι εμείς το δικαίωμα να κρίνουμε μια δημόσια τοποθέτηση ανθρώπων που κάνουν κριτική.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Charismo είπε

Δεν θα γίνει χειρότερο το παιχνίδι λόγω μιας βαθμολόγησης από συγκεκριμένα sites, αλλά έχουμε κι εμείς το δικαίωμα να κρίνουμε μια δημόσια τοποθέτηση ανθρώπων που κάνουν κριτική.

Ναι όταν έχουμε οι ίδιοι άποψη για αυτό που κρινουμε. Κοινώς πρώτα παίζουμε το παιχνίδι(να ξέρουμε πόσο στέκουν αυτά που αναφέρει), μετά διαβάζουμε την κριτική αυτή που διαφωνούμε, και μετά λέμε ότι λέμε.

Δεν βγάζουμε χολή με το καλημέρα λόγω οπαδισμού όπως στο πιο πίσω σχόλιο περι '''gaming γνώσεων'' 😕

Εγώ πάντως στα σχόλια από κάτω από το review που απαντάει σε ορισμένους που μπήκαν να τον κράξουν καθαρά λόγω της βαθμολογίας, δεν βλέπω προς τι οι όλες ειρωνίες(τις βάζω σε spoilers τις απαντήσεις, μιας και πιάνουν χώρο)

Spoiler

-Δίνω, όμως, την αίσθηση ότι είναι ένα κακό παιχνίδι; Αναφέρω ότι το TotK είναι ένα παιχνίδι που θα απογοητεύσει; Που δεν άξιζε να κυκλοφορήσει; Που δεν αποτελεί εξέλιξη του BotW; Δεν νομίζω.

Επισημαίνω όμως κάποια αρνητικά που σαν long-time fan της σειράς δεν μου άρεσαν, που είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν θα αρέσουν και σε αρκετούς εκεί έξω και με βάση αυτά τα αρνητικά μειώνω τη βαθμολογία τόσο-όσο.

-Σαφώς και τίθεται θέμα υποκειμενικότητας και προσωπικού γούστου. Αυτό ήταν, άλλωστε, το γεγονός ότι έδωσα στον προκάτοχό του μια άριστη βαθμολογία, επειδή τόλμησε να πάει πάρα πολλά βήματα μπροστά τη σειρά σε σχέση με το μετριότατο (κατ' εμέ πάντα) Skyward Sword. Και επειδή ακριβώς έκανε αυτά που έκανε τότε, περίμενα να τα δω ανόθευτα στη συνέχεια.
Εν τέλει, όμως, το παιχνίδι έγινε πιο απλό παρά πιο προκλητικό, παρά τις βελτιώσεις που έχει υποστεί. Αυτό τι σημαίνει; Ότι αποδεχόμαστε με τυφλή εμπιστοσύνη αυτό που δίνει και πάμε παρακάτω; Ότι δεν μπαίνουμε στη διαδικασία να σκεφτούμε τι δεν πήγε τόσο καλά; Σε αυτήν την περίπτωση, η σειρά κινδυνεύει να γίνει μια open-world σούπα, ένα πανηγυράκι από features που μάλλον προσβάλουν το παρελθόν της, παρά χτίζουν το μέλλον της. Και προσωπικά δεν θέλω κάτι τέτοιο για τη σειρά.
Τώρα, αν το σχετικά αλάνθαστο metacritic έχει άλλη εικόνα, απόλυτο δικαίωμά του. Το κάθε μέσο καταθέτει την άποψή του με βάση όσα έχει δει, στο χρόνο που έχει δει. Το Switch αναφέρει ότι είμαι 90 hours and more στο παιχνίδι - και είμαι σίγουρος πως, για αυτόν τον αριθμό, μπορώ να αιτιολογήσω απόλυτα όσα έγραψα. Πάντως, μετά βεβαιότητας μπορώ να αναφέρω ότι πέρασα όμορφα με το παιχνίδι, ακόμα και αν η βαθμολογία που δόθηκε δεν αντιπροσωπεύει για σένα και μερικούς άλλους αυτή την εμπειρία. Ελπίζω και εύχομαι να το ευχαριστηθείτε, όπως και αν έχει!

Το παιχνιδι προσωπικά δεν το έχω παίξει ακόμα για να συμφωνήσω/διαφωνήσω, αλλά θυμάμαι και στο προηγούμενο Botw, παρόλο που υπήρχε κόσμος που ξετρελάθηκε με αυτό, υπήρχαν και πολλοί άλλοι που δεν τους άρεσε τόσο πολύ συνολικά(κριτικοί και κοινό)για 10/10 τουλάχιστον.

Οτι δηλαδή συμβαίνει και με άλλα δημοφιλή παιχνιδια βλέπε Red Dead Redemption, GTA, last of us κλπ.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω άμα θα την παλέψω 100+ ώρες στα 30fps. Μάλλον θα περιμένω "pc edition". Ότι έχω δει πάντως μέχρι στιγμής φαίνεται ένα αναβαθμισμένο BOTW, το οποιο για μένα είναι υπεραρκετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mansa2k είπε

H CD-Media έστειλε δύο εκπροσώπους από το enternity και το unboxholics στην Γερμανία για την παρουσίαση του παιχνιδιού από την Nintendo of Europe. Ήδη το enternity το βαθμολόγησε με 10. To unboxholics δεν έχει ανεβάσει παρουσίαση ακόμα αλλά αναφέρθηκε στο παιχνίδι ως αριστούργημα. Το gameover που το έκλασε η επίσημη αντιπροσωπεία του έβαλε 8. Τυχαίο; Δεν νομίζω...

Αν είχαν κεράσει ταξιδάκι και το gameover η τελική βαθμολογία θα ήταν διαφορετική. Έτσι λειτουργούν αυτά, το 'να χέρι νίβει τ' άλλο.

Εντάξει παιδιά λίγο σεβασμός και προς το gameover.. Είναι ένα ιστορικό site που έχει δώσει πολλά τόσα χρόνια! Μην τα ισοπεδώνουμε ολα για μια βαθμολογία που δεν αρέσει! Ειδικά ο Καλλιφας για μένα αξίζει τον σεβασμό είναι πολύ αξιόλογος σε αυτό που κάνει! 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Απο ιστορία τι λέει το παιχνίδι; Αξίζει ;  Για να είμαι ειλικρινής το BOTW με κούρασε λίγο.

Μην λες τέτοια θα χαλάσει το αφήγημα περί τέλειου παιχνιδιού... 

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, metallica 13 είπε

Μην λες τέτοια θα χαλάσει το αφήγημα περί τέλειου παιχνιδιού... 

Απο που και ως που θα πρέπει ένα "τέλειο" παιχνίδι να έχει ιστορία; 

Γενικά πάντως την πρώτη ώρα που έχω παίξει έχει ήδη αρκετά δείγματα οτι αυτή τη φορά θα έχουμε και ιστορία, αλλα με παιχνίδι που κυκλοφόρησε πριν 24 ώρες δεν νομίζω να έχει κανείς σαφής απάντηση σε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papp0us είπε

Απο που και ως που θα πρέπει ένα "τέλειο" παιχνίδι να έχει ιστορία; 

Γενικά πάντως την πρώτη ώρα που έχω παίξει έχει ήδη αρκετά δείγματα οτι αυτή τη φορά θα έχουμε και ιστορία, αλλα με παιχνίδι που κυκλοφόρησε πριν 24 ώρες δεν νομίζω να έχει κανείς σαφής απάντηση σε αυτό.

Ενα τέλειο παιχνίδι πρέπει να τα έχει όλα! Ειδικά αν κουβαλάει το όνομα Zelda!! Από κει και πέρα η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει τέλειο παιχνδι! Ούτε το Breath of the wild ηταν! Υπήρχαν ένα σωρό πράγματα που ενοχλούσαν αλλά δεν τα ανέδειξε κάνεις τουλαχιστον για κάνα δυο χρόνια.. Μετά από Κάιρο και ειδικά απο εμάς τους πιο hardcore fans εκφράστηκαν παραπονα και δεν είναι τυχαίο που παρά πολλοί  για το sequel είχαν φοβίες! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, metallica 13 είπε

Ενα τέλειο παιχνίδι πρέπει να τα έχει όλα! Ειδικά αν κουβαλάει το όνομα Zelda!! Από κει και πέρα η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει τέλειο παιχνδι! Ούτε το Breath of the wild ηταν! Υπήρχαν ένα σωρό πράγματα που ενοχλούσαν αλλά δεν τα ανέδειξε κάνεις τουλαχιστον για κάνα δυο χρόνια.. Μετά από Κάιρο και ειδικά απο εμάς τους πιο hardcore fans εκφράστηκαν παραπονα και δεν είναι τυχαίο που παρά πολλοί  για το sequel είχαν φοβίες! 

Ρε σεις, επειδή θα με τρελάνετε, το OOT τι σενάριο δηλαδή είχε που το έκανε άξιο να κουβαλάει το όνομα Zelda; Μια ζωή τα Zelda ήταν οι μηχανισμοί και οι κόσμοι τους. Ψάχνετε ιστορία σε παιχνίδια με 500 γραμμές σεναρίου και πρωταγωνιστή που δε μιλάει;

Οκ να δεχτώ οτι το BOTW ήταν σχεδόν ΧΩΡΙΣ σενάριο, αλλα αυτό εν μέρει ήταν επειδή ήταν ένα παιχνίδι που παίξαμε όλοι 100-120 ώρες. Είδες το ελάχιστο σενάριο που είχε στην αρχή, το υπόλοιπο στο τέλος και γειά σας. Αλίμονο αν περιμένατε 120 ώρες ιστορίες.

Το τέλειο παιχνίδι είναι εντελώς υποκειμενικό πράγμα, για αυτό και οι Reviewers βαθμολογούν για πάρτη τους, όχι για το κοινό αίσθημα. "Κατα τη γνώμη μου είναι ένα παιχνίδι που πρέπει να παίξουν όλοι" ή "κατα τη γνώμη μου το τάδε game έχει σημαντικά προβλήματα εδώ και εκεί" είναι τα Reviews, δεν είναι "σύμφωνα με τους νόμους της βαρύτητας το Tetris είναι GOTY".

Ένα "τέλειο" παιχνίδι δε χρειάζεται να έχει ιστορία, εκτός αν παίζεις παιχνίδια για την ιστορία τους, ή αν στο πούλησαν με πρόφαση την ιστορία του, και τελικά ήταν bolywood. Εγώ θα πώ προκαταβολικά οτι όποιος παίζει Zelda (συνολικά) για το σενάριο και τις ανατροπές του, τα παίζει για λάθος λόγους.

Μην βάζετε ταμπέλες στα παιχνίδια. Για κάθε έναν είναι ξεχωριστή εμπειρία, 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, papp0us είπε

Ρε σεις, επειδή θα με τρελάνετε, το OOT τι σενάριο δηλαδή είχε που το έκανε άξιο να κουβαλάει το όνομα Zelda; Μια ζωή τα Zelda ήταν οι μηχανισμοί και οι κόσμοι τους. Ψάχνετε ιστορία σε παιχνίδια με 500 γραμμές σεναρίου και πρωταγωνιστή που δε μιλάει;

Οκ να δεχτώ οτι το BOTW ήταν σχεδόν ΧΩΡΙΣ σενάριο, αλλα αυτό εν μέρει ήταν επειδή ήταν ένα παιχνίδι που παίξαμε όλοι 100-120 ώρες. Είδες το ελάχιστο σενάριο που είχε στην αρχή, το υπόλοιπο στο τέλος και γειά σας. Αλίμονο αν περιμένατε 120 ώρες ιστορίες.

Το τέλειο παιχνίδι είναι εντελώς υποκειμενικό πράγμα, για αυτό και οι Reviewers βαθμολογούν για πάρτη τους, όχι για το κοινό αίσθημα. "Κατα τη γνώμη μου είναι ένα παιχνίδι που πρέπει να παίξουν όλοι" ή "κατα τη γνώμη μου το τάδε game έχει σημαντικά προβλήματα εδώ και εκεί" είναι τα Reviews, δεν είναι "σύμφωνα με τους νόμους της βαρύτητας το Tetris είναι GOTY".

Ένα "τέλειο" παιχνίδι δε χρειάζεται να έχει ιστορία, εκτός αν παίζεις παιχνίδια για την ιστορία τους, ή αν στο πούλησαν με πρόφαση την ιστορία του, και τελικά ήταν bolywood. Εγώ θα πώ προκαταβολικά οτι όποιος παίζει Zelda (συνολικά) για το σενάριο και τις ανατροπές του, τα παίζει για λάθος λόγους.

Μην βάζετε ταμπέλες στα παιχνίδια. Για κάθε έναν είναι ξεχωριστή εμπειρία, 

Κάτι τέτοιες απόψεις κυριαρχούν στην Gaming βιομηχανία για αυτό παίζουμε την μια κονσέρβα μετά την αλλη σε open world σκηνικό με (τέλειους) μηχανισμούς!!! Τέλοςπαντων ανέφερα και παραπάνω ότι ήταν η προσωπική  μου άποψη δεν βάζω καμία ταμπέλα! Πάμε offtopic!! Περιμένω εντυπώσεις όταν παίξεις το παιχνδι! 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...