Προς το περιεχόμενο

Freedom 24


greg2310

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Ειχα βαλει 3800κατι€ κλειστα 3Μ στο d-account σε $.
Διαβαζοντας τα παραπανω εκανα αναληψη τα 2621 τη Δευτερα. Σημερα μπηκαν κανονικα στη τραπεζα. Κρατησαν 7€ απο τη freedom24 και 3€ με χρεωσε η εθνικη τραπεζα. 
Βγηκα κερδισμενος λογω συναλλαγματος $ σε € 14€ και κατι. 
Εχουν μεινει 400+ κατι € σε μετοχες και ενα ακομα ενα 1200αρι περιπου στο d-account κλειστα μεχρι Νοεμβρη. 
Αφου τα καταθεσαν εντος 3 ημερων οπως ενημερωθηκα θα κρατησω τα υπολοιπα μεσα. 
Ας μην ειμαστε απολυτοι γενικα γιατι και σε εμενα εφτασε το σκ@!$ο στη καλτσα 3ης μερες.. Η υπηρεσια ειναι η πιο ακριβη νομιζω απολους σε αναληψη αγορα και πωληση μετοχων κλπ. Οι αλλες που ειναι σχεδον τζαμπα  τι να πουν;  

edit. Σιγουρα προσεχουμε για να εχουμε.. Επισης θα ηθελα λιγο παραπανω σιγουρια οπως εχω τωρα για τη revolut. Βεβαια στη τελευταια δεν συμφερει να κανεις και πολλα πραγματα με τα fee της.


 

16 minutes ago, Doubt said:

Μάλλον θα μείνω στο "αποταμίευση" της Ρεβολουτ και στα ψιλά που δίνει η Τ212 για τα ποσά που υπάρχουν στο λογαριασμό σου. Έχω και κάτι άλλα υπ' όψιν αλλά δεν προτείνω γιατί έχω καεί κι ο ίδιος από προτάσεις που έκανα. Όποιος θέλει να ψαχτεί, να πάρει και τα ρίσκα του.

Τι ψιλα δινει η t212?

Επεξ/σία από katanalwtis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 265
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, katanalwtis είπε

Τι ψιλα δινει η t212?

https://www.trading212.com/terms/invest

Spoiler

Interest on the uninvested cash in your account. Earned and paid daily.

GBP interest rate

2% APY

EUR interest rate

1.5% APY

USD interest rate

2.25% APY

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Doubt said:

https://www.trading212.com/terms/invest

  Hide contents

Interest on the uninvested cash in your account. Earned and paid daily.

GBP interest rate

2% APY

EUR interest rate

1.5% APY

USD interest rate

2.25% APY

 

Και δεν τα βαζεις στην attica bank 2% δινει και αυτη νομιζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σήκωσα κι εγώ τελικά από freedom24, 2 μέρες πήρε η ανάληψη σε Ρεβολουτ. Έχασα κάτι κέρματα λόγω προμήθειας ανάληψης (άκου εκεί 7 ευρώ), θα τα πάρω πίσω όμως από αλλού και σύντομα. Ο D account είναι της υπομονής κι έχει και την αγωνία / ανασφάλεια το θέμα.

 

2 λεπτά πριν, katanalwtis είπε

Και δεν τα βαζεις στην attica bank 2% δινει και αυτη νομιζω. 

Προθεσμιακή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι προθεσμιακη εχει και 3μηνη. 
Θελω να κοιταξω για τα εντοκα γραμματια δημοσιου μιας και δεν εχουν φορους και συνηθως ειναι 3%+. 
Αλλα θα πρεπει να παω σε τραπεζα και τα βαριεμαι αυτα. 
Η f24 εβαλε στα 4.770% το 3Μ σε $. Καθολου ασχημα αρκει να μη τα κλαις αν κατεβασουν κανα διακοπτη οπως λεει και ο φιλος πιο πανω :P 
Εγω τα ειχα κλεισει προς 4.555% 

Επεξ/σία από katanalwtis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

Εγω σας ακουσα κ κατι ψιλα που ειχα σε μετοχες στην freedom τα σηκωσα κ σημερα φανηκαν στη τράπεζα.

 Εχω κατι αλλα ψιλα στην e toro να τα παρω κ αυτα.. 

Δεν έχετε καμια πλατφορμα ετσι πιο σοβαρη απο αυτες τις 2 να τα στείλω να χαζο αγοραζω;

Εγώ πήγα σε https://www.interactivebrokers.com/en που είναι πολύ πιο σοβαρή (ίδρυση 1978)  και έχει τα ίδια etfs πάνω κάτω με τη freedom24.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας εδώ τα μάζεψα κι εγώ από freedom που είχα βάλει δοκιμαστικά. Μόνο κάποιες μετοχές κράτησα μέχρι να με αποδεκτούν στην interactiveBrokers.


Έβαλα στην Revolut ένα μικροποσό στο Vault με το free λογαριασμό αλλά δεν βλέπω το καθημερινό τόκο.
Επίσης τον τόκο αυτό το 3.κάτι% που δίνει η Revolut είναι σταθερό ή θα κυμανθεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, kostikasre said:

α)Αυτό δεν κάνω εδώ μέσα;

Από εκεί και πέρα τι, να λυπηθώ κάποιους αχάμπαρους μ@λάκες που έχουν ακόμη και δεκάδες χιλιάδες ευρώ παρκαρισμένα σε μια εταιρεία του κώλου που θα τους τα φάει μέσα σε μια νύχτα;

Ας τους τα φάει (κι ας πάνε μετά στα ινδάλματά τους τον Μαρινάκη, τον Τσουτσούνη κ.λπ. να τους ζητήσουν τα ρέστα)...στο κάτω κάτω κι οι μ@λάκες πρέπει να υπάρχουνε (αλλιώς θα πεινάσουν οι ξύπνιοι) κι οι απατεώνες πρέπει να ζήσουν!😏

β)Στην Ελλάδα;Σπίτια...τα λεφτά τους θα τα βγάλουν μαζί με κέρδος ακόμη κι αν π.χ. απ' τα 40 χρόνια τα έχεις ξενοίκιαστα τα μισά και πέρα απ' το να το ανακαινίσεις εσύ ο ίδιος πάντα υπάρχει κι η πιθανότητα να στο πάρει εργολάβος αντιπαροχή όταν παλιώσει και να σου το παραδώσει καινούργιο δωρεάν (ενδεχομένως και με περισσότερα τ.μ.)...

Είναι να βρεις τι σου ταιριάζει βασικά, νομίζω. Για το Γ ο αντίλογος θα μπορούσε να είναι ότι χρειάζεσαι αρκετά μεγάλο κεφάλαιο για να ξεκινήσεις, δε γίνεται αποταμιεύοντας κάθε μήνα και ξεκινώντας από το 0.

Από την άλλη το χρηματιστήριο έχει πολύ ρίσκο, συμφωνούμε αλλα έχει και αποδόσεις ενίοτε. Εμένα με έχει πάει καλά, ξεκίνησα ακριβώς 8/2020 μετά κόβιντ εποχή και είμαι οκ. Αν θέλει κανείς ενεργοποιεί και τις stop loss και με μπόλικη δόση τύχης θα είναι οκ.

Περί πλατφορμών, δυστυχώς οι χρεώσεις τον Ελλ. τραπεζών είναι τραγικές, αναγκαστικά σε ρίχνουν σε πλατφόρμα.  Αν με ρωτήσεις για την αξιοπιστία, το ίδιο αναξιόπιστες βλέπω και τις τράπεζες. Είτε flatex, είτε Alpha το ίδιο μου κάνει. άλλα και άλλα μεγαθήρια έχουν καταρρεύσει.

Αν θα μπορούσα να μπω και σε real estate? Σαφώς, και σε ρόλεξ ή πίνακες ζωγραφικής μπορεί να επένδυα. Διαφοροποίηση όσο γίνεται και ...αν έχεις τύχη διάβαινε και ριζικό περπάτα.

Περί Τσούνη, ο τύπος καβάλησε το κύμα, αν δεν επέμενε ΤΟΣΟ με freedom24 θα τον εκτιμούσα περισσότερο. Προσωπικά δε θα μπορούσα ΠΟΤΕ να επηρρεάσω κόσμο υπέρ μιας εταιρίας για οποιοδήποτε λόγο (πίστη στις δυνατότητες, κέρδος κ.ο.κ.) Τώρα αν θα τον σώσει το disclaimer..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβασα ολα τα ποστ και πραγματικα έκλαψα απο τα γελια!

Απο οτι φαινεται πολλοι ανθρωποι αν δε θελουν να καταλαβουν και να πιστεψουν κατι, δεν αλλαζουν γνωμη με οποιαδηποτε αποδειξη.
Βλεπε επιπεδη γη....

Ειδικα τα ποστ του @kostikasre μου θυμιζουν επιπεδη γη!

 

Αφήνω αυτο το αρθρο να το διαβασετε

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3728179/freedom-finance-europe-o-protos-international-retail-broker-pou-ginetai-melos-sto-xrimatistirio-athinon/

(βεβαια καποιος μπορει να πει οτι "ειναι ψευτικο το αρθρο και εχουν λαδωσει το capital να βαλει ψευτικη ειδηση")
(ή να πει "ε και? πουλημενοι ειναι στο χρημαστηριο αθηνων, δε ξερουν τη δουλεια τους, τους πιασανε κοροιδο")

Επίσης ενα link απο GOV της Κυπρου

https://www.cysec.gov.cy/en-GB/entities/investment-firms/cypriot/73116/

(βεβαια καποιος μπορει να πει οτι "ειναι ψευτικη η αδεια και εχουν λαδωσει καποιον απο μεσα για να ανεβασει ψευτικη αδεια")

 

Σημειωση, η βλακεια ειναι μεγαλυτερη απο το συμπαν.

 

Επεξ/σία από aledjo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, katanalwtis είπε

Η υπηρεσια ειναι η πιο ακριβη νομιζω απολους σε αναληψη αγορα και πωληση μετοχων κλπ. Οι αλλες που ειναι σχεδον τζαμπα  τι να πουν;

Γιατί άραγε;😏

2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Είναι να βρεις τι σου ταιριάζει βασικά, νομίζω. Για το Γ ο αντίλογος θα μπορούσε να είναι ότι χρειάζεσαι αρκετά μεγάλο κεφάλαιο για να ξεκινήσεις, δε γίνεται αποταμιεύοντας κάθε μήνα και ξεκινώντας από το 0.

Περί πλατφορμών, δυστυχώς οι χρεώσεις τον Ελλ. τραπεζών είναι τραγικές, αναγκαστικά σε ρίχνουν σε πλατφόρμα.  Αν με ρωτήσεις για την αξιοπιστία, το ίδιο αναξιόπιστες βλέπω και τις τράπεζες. Είτε flatex, είτε Alpha το ίδιο μου κάνει. άλλα και άλλα μεγαθήρια έχουν καταρρεύσει.

Συγνώμη παιδάκια που σας το χαλάω αλλά «επενδύσεις» δε γίνονται, ούτε πρέπει να γίνονται με πενταροδεκάρες...ΠΡΩΤΑ αποταμιεύεις ένα σεβαστό ποσό και ΜΕΤΑ κοιτάς πως να το επενδύσεις, πληρώνοντας και το ανάλογο «διαχειριστικό» τίμημα (είτε αυτό λέγεται εργολάβος, μεσίτης κ.λπ. είτε αυτό λέγεται σύμβουλος επενδύσεων κ.ο.κ.)...

12 λεπτά πριν, aledjo είπε

α)Για πες μου εσύ «έξυπνε» πόσες συναλλαγές έκανε στο Χ.Α. η Freedom24 να δω κάτι!😏

β)Το ότι η Freedom24 εποπτεύεται από την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς της Κύπρου (που μαζί με αυτή της Μάλτας είναι οι πιο κουκουρούκου και της πλάκας εποπτικές αρχές στην Ε.Ε.) για επιχείρημα «υπέρ» της το ανέβασες;🤣

 

Επεξ/σία από kostikasre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostikasre είπε

Για πες μου εσύ «έξυπνε» πόσες συναλλαγές έκανε στο Χ.Α. η Freedom24 να δω κάτι!😏

Δε μπορω να πω γιατι με εχουν λαδωσει και μενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aledjo είπε

Δε μπορω να πω γιατι με εχουν λαδωσει και μενα

Έτσι θα είχαν κάποια λογική εξήγηση αυτά που γράφεις...αν και νομίζω ότι ειδικά για την εποπτεία από την Ε.Κ. της Κύπρου (και μόνο) ούτε ο Τσούνης δε θα έκανε bragging!😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kostikasre είπε

β)Το ότι η Freedom24 εποπτεύεται από την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς της Κύπρου (που μαζί με αυτή της Μάλτας είναι οι πιο κουκουρούκου και της πλάκας εποπτικές αρχές στην Ε.Ε.) για επιχείρημα «υπέρ» της το ανέβασες;🤣
 

ε ναι! γιαυτο τους λαδωσανε πιο ευκολα, επειδη ειναι κουκουρουκου και ας ειναι της Ε.Ε.

εμενα παντως μου εδωσαν πολλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GBratsos είπε

Διαβάζοντας εδώ τα μάζεψα κι εγώ από freedom που είχα βάλει δοκιμαστικά. Μόνο κάποιες μετοχές κράτησα μέχρι να με αποδεκτούν στην interactiveBrokers.


Έβαλα στην Revolut ένα μικροποσό στο Vault με το free λογαριασμό αλλά δεν βλέπω το καθημερινό τόκο.
Επίσης τον τόκο αυτό το 3.κάτι% που δίνει η Revolut είναι σταθερό ή θα κυμανθεί ?

Αν ο καθημερινός τόκος που αντιστοιχεί στο ποσό είναι λιγότερο από 1 cent τότε πιθανότατα δε θα στον δίνουν αν η υπηρεσία είναι αντίστοιχη της Freedom. Για ψάξε τις οδηγίες τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχωρα απο το αν είμαστε biased υπέρ των Ε/Κ και τους δικαιολογούμε, το επιχείρημα πως μια εταιρία εποπτεύεται από οποιαδήποτε αρχή της Κύπρου είναι για γέλια. Στοιχειωδώς κάποιος να έχει δουλέψει με το χρηματοοικονομικό σύστημα της Κύπρου γνωρίζει πόσο χύμα και θολά είναι τα πάντα. Και μόνο που μια εταιρία έχει έδρα στη Λεμεσό θα έπρεπε να σας λύσει οποιαδήποτε απορία μπορεί να είχατε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...