Προς το περιεχόμενο

Πρώτο αυτοκίνητο


Silverage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Silverage Οπότε, από τις επιλογές σας, η πρώτη και η δεύτερη είναι πολύ αξιόπιστες.

Επίσης, Suzuki S-Cross, καθώς και Suzuki Vitara.

Δείτε και το Toyota Yaris Cross.

 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Silverage είπε

Ακόμα σε φάση αρχικής έρευνας είμαι.

Το κατάλαβα αυτό φίλε.

Λες θέλεις άνεση την οποία όμως δεν προσφέρουν μόνο αυτοκίνητα αυτού του μεγέθους. Θα κυκλοφορεί εντός πόλης, ένα αυτοκίνητο καινούργιο, με τέτοιο όγκο, για λίγα χλμ και μάλιστα από κάποιον που δεν έχει εμπειρία χμμμ 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakinen είπε

Το κατάλαβα αυτό φίλε.

Λες θέλεις άνεση την οποία όμως δεν προσφέρουν μόνο αυτοκίνητα αυτού του μεγέθους. Θα κυκλοφορεί εντός πόλης, ένα αυτοκίνητο καινούργιο, με τέτοιο όγκο, για λίγα χλμ και μάλιστα από κάποιον που δεν έχει εμπειρία χμμμ 

 

Εκτός απο suv τί άλλο θα πρότεινες;

Μόλις τώρα, andreaspA είπε

Ποσο χρονων εισαι ?

 

28

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Silverage είπε

Εκτός απο suv τί άλλο θα πρότεινες;

Πρέπει να δεις τις ανάγκες σου. Τι μπορώ να σου πω εγώ και ο καθένας μέσα από ένα φόρουμ. Πιθανά και ένα Ford Puma να σε καλύπτει. 

Έχεις δει από κοντά πχ το 3008; 4,5 μέτρα μήκος αυτοκίνητο είναι. Θα κυκλοφορείς εντός πόλης με αυτό για να πας μία διαδρομή μικρή; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν εχεις οδηγήσει απο τότε, δεν εχεις οικογένεια, δεν κάνεις ταξίδια, το SUV και δη το τόσο μεγάλο SUV είναι τελείως άκυρο, εκτός αν το θες για μούρη οπότε πάσο. Πέρα απο το οτι κατα πάσα πιθανότητα θα του κάνεις μικροζημιές ως νέος οδηγός και με τόσο μεγάλο όχημα. 

Πάρε ενα όχημα φθηνότερο, πιο μαζεμένο σε διαστάσεις, που θα ταιριάζει περισσότερο στην καθημερινότητα σου. Τα μεγάλα SUVs τα έχουν κατα κύριο λόγο οικογένειες που τους ενδιαφέρει ο χώρος ειδικά για τα ταξίδια, για αυτη την κατηγορία ανθρώπων προορίζονται. Αν τώρα τόσο πολύ έχεις κολλήσει στο SUV ως τύπο οχήματος (που απο τη στιγμή που δε τα εχεις καν οδηγήσει μου φαίνεται επίσης υπερβολικό) τότε υπάρχουν τέτοια οχήματα και σε μικρότερη κατηγορία, Yaris Cross, T-Roc, 2008 κλπ. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Silverage είπε

Εκτός απο suv τί άλλο θα πρότεινες;

28

28 χρονων, εργενης, με τσεπη καλη οπως φαινεται, και θα πας να παρεις καινουργια κουτα απο ψυγείο ? 
παρε ενα αμαξι αντιστοιχο με την ηλικια σου να καυλαντισεις τωρα που μπορεις. Θα ερθουν και οι γυναικες και τα παιδια, και το πρωτο πραγμα που θα κοιτας σε ενα αμαξι θα ειναι το πορτ μπαγκαζ. Μην πηδας απο τωρα σκαλοπάτια!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε σίγουρα test drive για να καταλάβεις τον όγκο των αμαξιών που έχεις στο μυαλό σου. Η έστω από κάποιον φίλο/συγγενή που να έχει τόσο μεγάλο αμάξι.  Εχεις θέση πάρκινγκ στο σπίτι σου; Έτσι όπως περιέγραψε τις ανάγκες σου θα πήγαινα σε κάτι πιο μαζεμένο, όπως t roc, puma, κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον δεν χρειάζεσαι άμεσα αυτοκίνητο, έφυγες για παραγγελία Volvo EX30.

Μια χαρά χώροι με ελαφρώς μικρότερο μήκος από αυτά που κοιτάς, ότι πρέπει για εντός Αθήνας που το θες, εκρηκτικές επιδόσεις, πουλ μουρ απαραίτητο για την ηλικία σου, και μοναδικό γιατί δεν έχει πουληθεί κανένα ακόμη 😁
 

Επίσης μη μου πεις για το ότι είναι ηλεκτρικό. Είσαι μικρός για να έχεις resistance to change. 🙃

Επεξ/σία από Hik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, st@kas είπε

Κάνε σίγουρα test drive για να καταλάβεις τον όγκο των αμαξιών που έχεις στο μυαλό σου. Η έστω από κάποιον φίλο/συγγενή που να έχει τόσο μεγάλο αμάξι.  Εχεις θέση πάρκινγκ στο σπίτι σου; Έτσι όπως περιέγραψε τις ανάγκες σου θα πήγαινα σε κάτι πιο μαζεμένο, όπως t roc, puma, κλπ...

Σίγουρα θα κάνω test drive, δεν θα το πάρω έτσι. Πάρκινγκ δεν έχω σπίτι αλλά έχω σκοπό να νοικιάσω θέση σε ένα κοντινό μιας και θα έχω καινούριο αυτοκίνητο.

5 λεπτά πριν, Hik είπε

Εφόσον δεν χρειάζεσαι άμεσα αυτοκίνητο, έφυγες για παραγγελία Volvo EX30.

Μια χαρά χώροι με ελαφρώς μικρότερο μήκος από αυτά που κοιτάς, ότι πρέπει για εντός Αθήνας που το θες, εκρηκτικές επιδόσεις, πουλ μουρ απαραίτητο για την ηλικία σου, και μοναδικό γιατί δεν έχει πουληθεί κανένα ακόμη 😁
 

Επίσης μη μου πεις για το ότι είναι ηλεκτρικό. Είσαι μικρός για να έχεις resistance to change. 🙃

Καλά τα ηλεκτρικά και τα έχω σκεφτεί και αυτά αλλά εκτός του ότι είναι ακριβά, δεν έχω και θέση να τα φορτίζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GBorb είπε

Γιατί όχι το Toyota chr?

Δεν το ξέρω, θα το δω και αυτό.

Σίγουρα μέχρι τώρα έχω προσθέσει στη λίστα μου για ψάξιμο το Toyota Cross και τα T roc και 2008.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, spooker said:

Όλα αυτά να ξέρεις πως είναι πηγές μελλοντικών προβλημάτων με δαπανηρή αντιμετώπιση. Δύσκολα μπορεί κάποιος σήμερα να τα αποφύγει βέβαια. Εμένα προσωπικά με ενοχλούν τα αυτόματα και τα χειρόφρενα που δουλεύουν με κουμπί. Τα σημαντικά που κοιτάζω είναι το αμάξι να είναι 4x4 (εδώ να πούμε πως η subaru υπερέχει με το awd), και να έχει cruise control καθώς στα ταξίδια είναι ευκολία

Στη θεωρία όντως έχουν αρκετά περισσότερα σημεία ενδεχόμενης αστοχίας. Στην πράξη, χαλάνε αρκετά πιο δύσκολα από τα «απλά» - και δεν βάζουμε καν στην εξίσωση την επιπλέον ευκολία ή / και ασφάλεια που προσφέρουν. Όλοι φοβούνται τα ηλεκτρικά χειρόφρενα για τυχόν περίπλοκες και δαπανηρές βλάβες, αλλά στην πράξη τα «μαρκουτσάτα» είναι που ξεχειλώνουν και θέλουν μόνιμα ρύθμιση, ή να τραβάς το μαρκούτσι μέχρι το ταβάνι μπας και «πιάσει» και δε δεις το αυτοκίνητο να περπατάει μόνο του στην κατηφόρα. Και λίγο παλιότερα όλοι φοβόντουσαν τα ηλεκτρικά παράθυρα, αλλά στην πράξη τα «μανιβελάτα» ήταν που μόνιμα πέφταν μόνα τους.

:P

Προσωπικά μόλις γνώρισα την ευκολία του ηλεκτρικού χειρόφρενου (που δεν είναι μόνο το ότι λείπει το «μαρκούτσι», αλλά συνοδεύεται από πολλές έξτρα δυνατότητες, οι περισσότερες πάνω στο κομμάτι της ασφάλειας) είπα ότι δε θα ξανάπαιρνα παλαιού τύπου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...