Προς το περιεχόμενο

Πρώτο αυτοκίνητο


Silverage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Silverage said:

Καλά τα ηλεκτρικά και τα έχω σκεφτεί και αυτά αλλά εκτός του ότι είναι ακριβά, δεν έχω και θέση να τα φορτίζω.

Για τη φόρτιση το καταλαβαίνω. Για το κόστος δε νομίζω, είναι στο κάτω όριο του budget σου αν λάβεις υπόψη τα 8k της επιδότησης.

Και αν προσθέσεις και τα επιπλέον οφέλη μηδαμινής συντήρησης, μικρού κόστους καυσίμου (ok πιο τσιμπημένο αν φορτίζεις μόνο έξω, αλλά ακόμα και τώρα υπάρχουν δωρεάν σημεία φόρτισης), δωρεάν parking στο κέντρο, αξία μεταπώλησης μελλοντικής, βγαίνει σίγουρα πιο φθηνό.

Αν νοικιάσεις parking, θα μπορούσες επίσης να συζητήσεις την δυνατότητα φόρτισης (μια απλή πρίζα χρειάζεσαι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Silverage είπε

Διαδρομές εντός πόλης κυρίως, βόλτες, άντε και κάνα ταξίδι μια στις τόσες. Λίγα χιλιόμετρα δηλαδή. Στη δουλειά δεν βολεύει να το παίρνω γιατί είναι κέντρο και θέλει πάρκινγκ. Δεν υπάρχει οικογένεια αλλά θα χρειάζεται να μεταφέρω κόσμο κάποιες φορές. Αυτό που θέλω είναι ένα άνετο αυτοκίνητο με αρκετό χώρο πίσω για πράγματα. Έχω μαζέψει λεφτά τόσα χρόνια που δουλεύω οπότε θα το πληρώσω με μετρητά, δεν θα χρειαστεί δάνειο.

Ναι μεν έχεις μαζέψει για χρόνια χρήματα για να αγοράσεις χωρίς δάνειο, αλλά δεν έχεις χρησιμοποιήσει για μερικά χρόνια ένα τόσο μεγάλο αυτοκίνητο για να δεις αν το αντέχεις.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Silverage είπε

 

  • Hyundai Tucson
  • Peugeot 3008
  • Kia Sportage
  • Cupra Formentor
  • BMW X2

 

Γενικά θα ήθελα να κινηθώ γύρω στα 30-35.000€. Περιμένω τις συμβουλές σας και τυχόν προτάσεις!

 

Η λίστα των αυτοκινήτων με τα λεφτά που θες να δώσεις απέχει σε μεγάλο ποσοστό.

Για Χ2 δε το συζητάμε κάν. Το Χ2 αναμένεται το καινούριο οπότε είναι λάθος αγορά πλέον έτσι κι αλλιώς...και έχει πάνω από 40

Το ΚΙΑ με 35 πολύ οριακά θα το πάρεις σε τίμια έκδοση και αυτόματο (και από τη λίστα αυτό θα πρότεινα)

Το Πεζώ, το Τουσόν και το Cupra χειροκίνητα και αν..... Χειροκίνητο αμάξι αγορά καινούριο εν έτη 2023? Κακή κίνηση...Είναι εντελώς obsolete τα χειροκίνητα σασμάν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Silverage είπε

Καλησπέρα σε όλους. Πήρα το δίπλωμα πριν 2 χρόνια και τώρα ψάχνομαι να αγοράσω το πρώτο μου αυτοκίνητο, μόνο που είμαι άσχετος και θέλω βοήθεια.

Έχω σχεδόν αποφασίσει ότι θα πάρω SUV καθώς θέλω να έχω χώρο και άνεση (π.χ. στο Ford Ka+ του δάσκαλου οδήγησης, όποιος καθόταν πίσω στριμοχνώταν αφού τράβαγα το κάθισμα για να χωρέσουν τα πόδια μου). Θα προτιμούσα αυτόματο γιατί δεν είμαι fan των ταχυτήτων, να έχει όσο περισσότερα βοηθήματα και γενικά όσο γίνεται τελευταίες τεχνολογίες.

Το σημαντικότερο όμως είναι ότι θέλω οπωσδήποτε να είναι καινούριο. Δεν με ενδιαφέρουν τα μεταχειρισμένα. Το τονίζω γιατί οι πιο πολλοί όταν τους το λέω κάνουν λες και τους έβρισα την μάνα για κάποιο λόγο.

Κάποια αυτοκίνητα που κοιτάζα την τελευταία εβδομάδα:

  • Hyundai Tucson
  • Peugeot 3008
  • Kia Sportage
  • Cupra Formentor
  • BMW X2

Επίσης, το αυτοκίνητο θα το οδηγεί μερικές φορές και ο αδερφός μου (ο οποίος επίσης πήρε το δίπλωμα μαζί με εμένα πριν 2 χρόνια) οπότε αν ξέρει κανένας να μου πεί τί πάιζει με την ασφάλεια και αν χρειάζεται κάποια ειδική πρόβλεψη.

Γενικά θα ήθελα να κινηθώ γύρω στα 30-35.000€. Περιμένω τις συμβουλές σας και τυχόν προτάσεις!

 

φιλε ειλικρινα ποσα θες να μας τρελανεις δωσε ΙΒΑΝ να σου καταθεσουμε, εαν εχεις λεφτα οπως φαινεται απλα παρε μερσεντες, αλλά... ακυρωσε τα ολα!  το πρωτο αυτοκινητο πρεπει να ειναι παλιο και φθηνο παρε 2 μερσεντες clk του 2009 απο δεκα χιλιαρικα η καθε μια, μια για τον καθενα σας και με ευχαριστεις μετα !

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eMike είπε

Η λίστα των αυτοκινήτων με τα λεφτά που θες να δώσεις απέχει σε μεγάλο ποσοστό.

Για Χ2 δε το συζητάμε κάν. Το Χ2 αναμένεται το καινούριο οπότε είναι λάθος αγορά πλέον έτσι κι αλλιώς...και έχει πάνω από 40

Το ΚΙΑ με 35 πολύ οριακά θα το πάρεις σε τίμια έκδοση και αυτόματο (και από τη λίστα αυτό θα πρότεινα)

Το Πεζώ, το Τουσόν και το Cupra χειροκίνητα και αν..... Χειροκίνητο αμάξι αγορά καινούριο εν έτη 2023? Κακή κίνηση...Είναι εντελώς obsolete τα χειροκίνητα σασμάν...

Το X2 πράγματι δύσκολα θα το πάρω γιατί πάει 40k για υβριδικό. Το ίδιο και το Cupra.

Τα 3008, Tucson και Sportage πάντως είναι στο ανώτερο όριο που έχω θέσει. Δεν θα χαλάσει ο κόσμος αν χρειαστεί και 1000€ παραπάνω αν είναι να πάρω κάτι καλύτερο.

4 λεπτά πριν, maxx71 είπε

φιλε ειλικρινα ποσα θες να μας τρελανεις δωσε ΙΒΑΝ να σου καταθεσουμε, εαν εχεις λεφτα οπως φαινεται απλα παρε μερσεντες, αλλά... ακυρωσε τα ολα!  το πρωτο αυτοκινητο πρεπει να ειναι παλιο και φθηνο παρε 2 μερσεντες clk του 2009 απο δεκα χιλιαρικα η καθε μια, μια για τον καθενα σας και με ευχαριστεις μετα !

Όπως έγραψα και στην αρχή, δεν συζητάω καν για μεταχειρισμενο. Μόνο καινούριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω ηλικίας σου προτείνω κάτι πιο νεανικό.

Mini cooper 

Παιχνιδιάρικο και τρομερό στην οδήγηση. SUV έχει το πλεονέκτημα της ψηλής οδήγησης, αλλά δεν το νομίζω πως από τις επιλογές που έδωσες θα το ευχαριστηθείς τόσο στην οδήγηση σε εθνική και επαρχιακό δρόμο. 

Εναλλακτικά καλή επιλογή είναι και BMW 116.

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τόσο οι χώροι και η ψηλή θέση οδήγησης κρίμα είναι να πας σε SUV από αυτή την ηλικία. 

Τα παραπάνω στα πρότεινα με την λογική ότι θες και κάτι πιο premium. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε 4.000 πάρε ένα Yaris πρώτης γενιάς, μάθε για ένα εξάμηνο ως ένα χρόνο τι σημαίνει να τοποθετείσαι στο δρόμο σε σχέση με τους άλλους οδηγούς και την γενικότερη κυκλοφορία εντός και εκτός πόλης. = ε μπειρία ανεκτίμητη. Μετά το πουλάς 500 ευρώ λιγότερα και κάτι έγινε. Τότε αφού έχεις στοιχειώδη εμπειρία πάρε ένα αμάξι που πρώτα θα το έχεις κάνει test drive 2-3 ώρες σε πραγματικές συνθήκες και αποφάσισε ΜΟΝΟΣ σου.

ΑΛΛΙΩΣ. Θα αγοράσεις ένα ακριβό (λόγω ανόδου τιμών) κατακαίνουργο αυτοκίνητο και σύμφωνα με Nόμο Murphy συν απειρία θα του  κάνεις αρκετές ΑΚΡΙΒΕΣ μικροζημιές που σημαίνουν μεγάλη μείωση μεταπωλητικής αξίας και οδηγική απογοήτευση.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, andreaspA said:

καλα... νοοτροπια προηγουμενου αιωνα! Το οτι το Tiguan που εχω , πολύ απλά δεν σε αφηνει να ακουμπησεις τον πισω , είτε αμάξι , είτε τοίχος , μου εχει γλυτωσει πολλα μικροακουμπήσματα.
Το οτι ουσιαστικα δεν σε αφηνει να κολλησεις πισω απο τον αλλον στο φρενάρισμα με εχει σωσει 2 φορες. Ενα δευτερολεπτο να κοιταξεις αλλου χρειαζεται και κολλησες στο φαναρι πισω απο τον μπροστινο. Αυτο απλα δεν μπορει να γινει με ενα συγχρονο αυτοκινητο.

Ολα αυτα τα ηλεκτρονικα ειναι αναγκη αν θελουμε να ζουμε στο 2023 και οχι στο 1980. Ειναι ασφαλεια! Σιγουρα παιζει ρολο το πως τα εχει υλοποιησει η καθε εταιρια, αλλα η VW παρολο που την βριζω σαν "κουβάγκεν", στο παρον θεμα ειναι αριστη! Το αυτοματο φρεναρισμα με εχει σωσει ακομα και στην Πατρων - Πυργου σε αγροτικο που πεταχτηκε απο το χωραφι και εβγαλε την μουρη επανω στον δρομο.

 

Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ικανότητες στην οδήγηση. Αν εσύ αφαιρείσαι στη οδήγηση και δυσκολευεσαι στο παρκάρισμα ορθά έχεις αυτά τα βοηθήματα. Αν είχε κολλήσει κάποιος πίσω σου και έσκαγε πάνω σου πάνω στην Πατρών - Πύργου επειδή κάποιος έβγαλε τη μουρη του και αντί να κάνεις ελιγμό το αυτοκίνητο αποφάσισε για εσένα το κοκαλωμα μάλλον δεν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση τώρα. Προς αποφυγή παρεξήγησης δεν λέω πως δεν είναι χρήσιμα αυτά τα συστήματα αλλά όταν ακόμα και η tesla έχει ατυχήματα που οφείλονται σε αυτά μάλλον θα πρέπει να είμαστε λίγο επιφυλακτικοι. Επίσης εγώ δεν είπα ποτέ να μην επιλέγετε ηλεκτρονικά ή πως δεν είναι σημαντικά για την ασφάλεια, είπα πως είναι πηγές μελλοντικών προβλημάτων και θέλει προσοχή στην επιλογή. 

Επεξ/σία από spooker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, spooker είπε

Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ικανότητες στην οδήγηση. Αν εσύ αφαιρείσαι στη οδήγηση και δυσκολευεσαι στο παρκάρισμα ορθά έχεις αυτά τα βοηθήματα. Αν είχε κολλήσει κάποιος πίσω σου και έσκαγε πάνω σου πάνω στην Πατρών - Πύργου επειδή κάποιος έβγαλε τη μουρη του και αντί να κάνεις ελιγμό το αυτοκίνητο αποφάσισε για εσένα το κοκαλωμα μάλλον δεν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση τώρα. Προς αποφυγή παρεξήγησης δεν λέω πως δεν είναι χρήσιμα αυτά τα συστήματα αλλά όταν ακόμα και η tesla έχει ατυχήματα που οφείλονται σε αυτά μάλλον θα πρέπει να είμαστε λίγο επιφυλακτικοι. Επίσης εγώ δεν είπα ποτέ να μην επιλέγετε ηλεκτρονικά ή πως δεν είναι σημαντικά για την ασφάλεια, είπα πως είναι πηγές μελλοντικών προβλημάτων και θέλει προσοχή στην επιλογή. 

Ολη μου η ζωη ειναι ενασχοληση με οδηγους σαν εσενα που νομιζουν οτι ειναι καλυτεροι απο τους υπολοιπους και αυτοι ξερουν να οδηγουν και οι αλλοι οχι. Ολη μου ομως! Πριν απο 30 λεπτα ασχολιομουν με αλλον εναν τετοιο.
Ο Αιρτον Σενα σκοτωθηκε γιατι ξεχαστηκε και καρφωθηκε στον τοιχο. Οποτε δεν θελω να ακουω κουταμάρες. ΟΛΟΙ κανουν μαλακιες στον δρομο. Εκαναν, θα ξανακάνουν.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kalmik said:

Δώσε 4.000 πάρε ένα Yaris πρώτης γενιάς, μάθε για ένα εξάμηνο ως ένα χρόνο τι σημαίνει να τοποθετείσαι στο δρόμο σε σχέση με τους άλλους οδηγούς και την γενικότερη κυκλοφορία εντός και εκτός πόλης. = ε μπειρία ανεκτίμητη. Μετά το πουλάς 500 ευρώ λιγότερα και κάτι έγινε. Τότε αφού έχεις στοιχειώδη εμπειρία πάρε ένα αμάξι που πρώτα θα το έχεις κάνει test drive 2-3 ώρες σε πραγματικές συνθήκες και αποφάσισε ΜΟΝΟΣ σου.

ΑΛΛΙΩΣ. Θα αγοράσεις ένα ακριβό (λόγω ανόδου τιμών) κατακαίνουργο αυτοκίνητο και σύμφωνα με Nόμο Murphy συν απειρία θα του  κάνεις αρκετές ΑΚΡΙΒΕΣ μικροζημιές που σημαίνουν μεγάλη μείωση μεταπωλητικής αξίας και οδηγική απογοήτευση.

 

4 hours ago, maxx71 said:

φιλε ειλικρινα ποσα θες να μας τρελανεις δωσε ΙΒΑΝ να σου καταθεσουμε, εαν εχεις λεφτα οπως φαινεται απλα παρε μερσεντες, αλλά... ακυρωσε τα ολα!  το πρωτο αυτοκινητο πρεπει να ειναι παλιο και φθηνο παρε 2 μερσεντες clk του 2009 απο δεκα χιλιαρικα η καθε μια, μια για τον καθενα σας και με ευχαριστεις μετα !

Η χειρότερη νοοτροπία Είναι αυτή που παρουσιάζεται παραπάνω. Είναι πολύ σημαντικό το πρώτο αυτοκίνητο να είναι καινούργιο και όχι μεταχειρισμένο και αυτό διότι τα στάνταρ ασφαλείας αναβαθμίζεται συνεχώς. Οι πιθανότητες να έχεις κάποιο ατύχημα είναι αυξημένες όταν είσαι νέος οδηγός επομένως τότε είναι που χρειάζεσαι ότι πιο ασφαλές μπορείς να έχεις.

Είναι θλιβερό να βλέπεις γονείς να παίρνουν για πρώτο αυτοκίνητο των παιδιών τους Κάτι μεταχειρισμένα παλιά με νοοτροπία ότι έτσι κι αλλιώς θα το διαλύσει. Και δεν τους νοιάζει ότι δίνουν στο παιδί τους Κάτι Σαφώς υποδεέστερο των νέων αυτοκινήτων σε ό,τι αφορά το πιο σημαντικό κομμάτι αυτό της ασφάλειας.

  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, JakeKaufman said:

 

Η χειρότερη νοοτροπία Είναι αυτή που παρουσιάζεται παραπάνω. Είναι πολύ σημαντικό το πρώτο αυτοκίνητο να είναι καινούργιο και όχι μεταχειρισμένο και αυτό διότι τα στάνταρ ασφαλείας αναβαθμίζεται συνεχώς. Οι πιθανότητες να έχεις κάποιο ατύχημα είναι αυξημένες όταν είσαι νέος οδηγός επομένως τότε είναι που χρειάζεσαι ότι πιο ασφαλές μπορείς να έχεις.

Είναι θλιβερό να βλέπεις γονείς να παίρνουν για πρώτο αυτοκίνητο των παιδιών τους Κάτι μεταχειρισμένα παλιά με νοοτροπία ότι έτσι κι αλλιώς θα το διαλύσει. Και δεν τους νοιάζει ότι δίνουν στο παιδί τους Κάτι Σαφώς υποδεέστερο των νέων αυτοκινήτων σε ό,τι αφορά το πιο σημαντικό κομμάτι αυτό της ασφάλειας.

Συμφωνώ και επαυξάνω. 

@Silverageασφάλιση ιδίων ζημιών να βάλεις οπωσδήποτε σου προτείνω. Μην  ρισκάρεις τα χρήματα που φαντάζομαι με κόπο μαζέψες. Ταπεινή μου γνώμη πάρε κάτι πιο συμμαζεμενο σαν πρώτο αυτοκίνητο. Κοιτάζεις οικογενειακά χωρίς λόγο πιστεύω. Ίσως το puma είναι μια χρυσή τομή για εσένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Ο Αιρτον Σενα σκοτωθηκε γιατι ξεχαστηκε και καρφωθηκε στον τοιχο.

Ότι να ναι. Καμία επαφή με την πραγματικότητα. 

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...