Προς το περιεχόμενο

The photoelectric thread. Tα λέμε όλα για τα φωτοβολταικά!


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα όρια μπαίνουν γιατί και το δίκτυο έχει όρια στην ισχύ που μπορει να απορροφήσει από φωτοβολταϊκά. Οι συσσωρευτές δεν συμφέρουν προς το παρόν οικονομικά, εκτός από μεγάλες (ΜW) εγκαταστάσεις αποθήκευσής που θα αρχίσουν σύντομα να εγκαθίστανται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/3/2022 στις 3:23 ΜΜ, invisiblesurfer είπε

Πάμπολλες πληροφορίες στο google & Youtube αναζήτηση "off grid power"

Το ψάχνω καιρό τώρα, αλλά υπάρχει και το θέμα της νομοθεσίας στο τι επιτρέπεται, που διαφέρει από χώρα σε χώρα.

Επίσης είναι και το καινούργιο φρούτο που στο (κοντινό) μέλλον, σε κάποιες περιοχές (πιστεύω στην πράξη θα είναι πολλές) που θα έχουν οριστεί ως «ευάλωτες από φυσικές καταστροφές λόγω κλιματικής αλλαγής» θα απαιτείται ασφάλιση του ακινήτου προκειμένου να υπάρχει πρόσβαση στην ηλεκτροδότηση από το κεντρικό δίκτυο.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι παντως για το ποσο συμφερει να εχεις μπαταριες και να εχεις offgrid μερικα πραγματα. Το bonus ειναι πως εχεις ρευμα σε διακοπες ρευματος.Δεν ειναι συχνες αλλα στη περιοχη μου ειναι γυρω στις 10-15 μερες το χρονο πολυωρες.

Εχω δει πως μπορει να γινει και με net metering δε ξερω αν ειναι νομιμο ακομα βεβαια να δινει την περισια πισω. 

Βεβαια οσο σκεφτομαι αυτοματισμους καλωδια κτλ αλλαγες που θελει βγαινουν πολλα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αν δε σκασει επιδοτηση για ΦΒ δε μας βλεπω καλα

Έχει ακουστεί κατι για ιδιώτες?  ή καποια πληροφορία για επόμενο Εξοικονομώ? 

Το τελευταίο Εξοικονομώ λήγει σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, trelas007 είπε

Έχει ακουστεί κατι για ιδιώτες?  ή καποια πληροφορία για επόμενο Εξοικονομώ? 

Το τελευταίο Εξοικονομώ λήγει σήμερα.

Ναι ανεφερα τις προαλλες ο σκρεκας για επιδοτηση ΦΒ στις στεγες...

 

μακαρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για off grid κατάσταση ψάχνω αρκετά τις τελευταίες μέρες. Θέλω να δουλέψω το ψυγείο και κάποιες άλλες συσκευές μικρής κατανάλωσης, ρούτερ , switch, ubiquity, sonoff κλπ πού στο σύνολο τους θα έχουν ένα σεβαστό ποσοστό κατανάλωσης.

ΔΕν βρίσκω νομοθεσία πού να ξεκαθαρίζει αν επιτρέπεται. Μένω σε ιδιόκτητο διαμερίσματα πολυκατοικίας και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες δεν έχουν πρόβλημα να βάλω φωτοβολταϊκά στην ταράτσα.

ΤΟ σύστημα πού σκέφτομαι να φτιάξω είναι

Hybrid inverter 5kva 48v με μπαταρίες. Αυτά τα inverter τραβάνε την ενέργεια από τα φωτοβολταϊκά και από τον πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας. Τραβάμε ενέργεια από τα φωτοβολταϊκά, φορτίζουν τις μπαταρίες (48v) και βγάζουν 220-230v καθαρού ημιτόνου. Όταν η ενέργεια στις μπαταρίες μας είναι σε χαμηλό επίπεδο τραβάνε ρεύμα από τον πάροχο μας, φορτίζουν τις μπαταρίες και καταναλώνουμε ενέργεια. 

inverter υπάρχουν mppt  και pwm. Οι mppt έχουν καλύτερη απόδοση, προστασία στη μπαταρία κλπ καλουδια. Mppt υπάρχουν με τοροιδη μετασχηματιστές (αν το γράφω σωστά) και κλασικοί.

Λόγο κόστους στις καλές μπαταρίες θα ξεκινήσω με 4 μπαταρίες αυτοκινήτων 12v (48) πού έχω διαθέσιμες. 

ΓΙα πάνελ κοιτάζω σε 24v και αρκετά βατ όσο μπορεί να αντέξει η τσέπη μου και σε συνδυασμό με το vdc max. PV array power. Θα πρέπει να "ταιριάζουν" τα χαρακτηριστικά εξόδου από τα πάνελ στο inverter.

Τεράστια προσοχή χρειάζεται σε όλα τα καλώδια για να μπορούν να διαχειριστούν τα φορτία. Χρειάζονταν διακόπτες απομόνωσης και ασφάλειες προστασία υπέρτασης αν τους γράφω σωστά.

 

Να θυμόμαστε πάντα ότι το ρεύμα δεν είναι παιχνίδι. Είναι εύκολο να διαβάσουμε, να ψάξουμε κλπ αλλά σε αυτές τις τάσεις ακόμα και αν έχουν κατασταλάξει στο σύστημα πού θέλουμε να φτιάξουμε πρέπει να πάρουμε τη γνώμη επαγγελματία για το αν μπορούν να συνδυαστούν τα υλικά και να του αναθέσουμε την εγκατάσταση. 

 

Οποιαδήποτε διόρθωση / λάθος σε αυτά πού γράφω θα χαρώ να με διορθώσετε.

Η φωτογραφία δείχνει ένα hybrid inverter 

 

IMG-326ad7090c1a93db26b194c3a289c64c-V.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karthan7 είπε

 Για off grid κατάσταση ψάχνω αρκετά τις τελευταίες μέρες. Θέλω να δουλέψω το ψυγείο και κάποιες άλλες συσκευές μικρής κατανάλωσης, ρούτερ , switch, ubiquity, sonoff κλπ πού στο σύνολο τους θα έχουν ένα σεβαστό ποσοστό κατανάλωσης.

ΔΕν βρίσκω νομοθεσία πού να ξεκαθαρίζει αν επιτρέπεται. Μένω σε ιδιόκτητο διαμερίσματα πολυκατοικίας και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες δεν έχουν πρόβλημα να βάλω φωτοβολταϊκά στην ταράτσα.

ΤΟ σύστημα πού σκέφτομαι να φτιάξω είναι

Hybrid inverter 5kva 48v με μπαταρίες. Αυτά τα inverter τραβάνε την ενέργεια από τα φωτοβολταϊκά και από τον πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας. Τραβάμε ενέργεια από τα φωτοβολταϊκά, φορτίζουν τις μπαταρίες (48v) και βγάζουν 220-230v καθαρού ημιτόνου. Όταν η ενέργεια στις μπαταρίες μας είναι σε χαμηλό επίπεδο τραβάνε ρεύμα από τον πάροχο μας, φορτίζουν τις μπαταρίες και καταναλώνουμε ενέργεια. 

inverter υπάρχουν mppt  και pwm. Οι mppt έχουν καλύτερη απόδοση, προστασία στη μπαταρία κλπ καλουδια. Mppt υπάρχουν με τοροιδη μετασχηματιστές (αν το γράφω σωστά) και κλασικοί.

Λόγο κόστους στις καλές μπαταρίες θα ξεκινήσω με 4 μπαταρίες αυτοκινήτων 12v (48) πού έχω διαθέσιμες. 

ΓΙα πάνελ κοιτάζω σε 24v και αρκετά βατ όσο μπορεί να αντέξει η τσέπη μου και σε συνδυασμό με το vdc max. PV array power. Θα πρέπει να "ταιριάζουν" τα χαρακτηριστικά εξόδου από τα πάνελ στο inverter.

Τεράστια προσοχή χρειάζεται σε όλα τα καλώδια για να μπορούν να διαχειριστούν τα φορτία. Χρειάζονταν διακόπτες απομόνωσης και ασφάλειες προστασία υπέρτασης αν τους γράφω σωστά.

 

Να θυμόμαστε πάντα ότι το ρεύμα δεν είναι παιχνίδι. Είναι εύκολο να διαβάσουμε, να ψάξουμε κλπ αλλά σε αυτές τις τάσεις ακόμα και αν έχουν κατασταλάξει στο σύστημα πού θέλουμε να φτιάξουμε πρέπει να πάρουμε τη γνώμη επαγγελματία για το αν μπορούν να συνδυαστούν τα υλικά και να του αναθέσουμε την εγκατάσταση. 

 

Οποιαδήποτε διόρθωση / λάθος σε αυτά πού γράφω θα χαρώ να με διορθώσετε.

Η φωτογραφία δείχνει ένα hybrid inverter 

 

IMG-326ad7090c1a93db26b194c3a289c64c-V.jpg

Γενικα ειναι δυσκολο αλλα ενδιαφερον. 

Θες και δουλεια στο πινακα να χωρισεις τα φορτια πχ φουρνο δε θες να τρεχει απο μπαταριες η θερμοσιφωνα αν χρειαστει. Το βρισκω μεγαλη σπαταλη να φορτιζουν οι μπαταριες απο το δικτυο καλυτερα να παιρνει απο το δικτυο κατευθειαν αν δε φτανουν αλλα λογικα αν ειναι υπολογισμενα σωστα δε θα εχεις τετοιο θεμα ποτε.

Δεν ειμαι σιγουρος αν επιτρεπεται αλλα το καλυτερο ειναι να δινει με netmetering στο δικτυο τη περισσια γιατι αμφιβαλλω αν μπορεις να καταναλωσεις ολο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι γω αυτό σκεφτόμουν, καλυτερα hybrid net metering παρα το παραπάνω σχήμα  (σε καμία περίπτωση δεν ειναι Off grid).

Θα εκχέεις την περίσσια ενεργεια το δίκτυο και θα φορτίζεις τις μπαταρίες σου απο Φ/Β οταν αδειάζουν. Να φορτίζεις από το δίκτυο θα έχει απώλειες (κόστος). 

Αν κ πιστεύω οτι παραπάνω κόστος σε αυτοματισμους, hybrid inverters, μπαταρίες (μελλοντικά), καλώδια, χώρο και γω δν ξερω τι άλλο υπερκαλύπτει το όφελος απο την ενέργεια που θα αποθηκεύεις σε 4 12v αυτοκινήτου που ουσιαστικά θα είναι ενα Solar UPS για το ρουτερ, λαπτοπ και έναν ανεμιστήρα δωματίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, karthan7 είπε

 Για off grid κατάσταση ψάχνω αρκετά τις τελευταίες μέρες. Θέλω να δουλέψω το ψυγείο και κάποιες άλλες συσκευές μικρής κατανάλωσης, ρούτερ , switch, ubiquity, sonoff κλπ πού στο σύνολο τους θα έχουν ένα σεβαστό ποσοστό κατανάλωσης.

ΔΕν βρίσκω νομοθεσία πού να ξεκαθαρίζει αν επιτρέπεται. Μένω σε ιδιόκτητο διαμερίσματα πολυκατοικίας και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες δεν έχουν πρόβλημα να βάλω φωτοβολταϊκά στην ταράτσα.

ΤΟ σύστημα πού σκέφτομαι να φτιάξω είναι

Hybrid inverter 5kva 48v με μπαταρίες. Αυτά τα inverter τραβάνε την ενέργεια από τα φωτοβολταϊκά και από τον πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας. Τραβάμε ενέργεια από τα φωτοβολταϊκά, φορτίζουν τις μπαταρίες (48v) και βγάζουν 220-230v καθαρού ημιτόνου. Όταν η ενέργεια στις μπαταρίες μας είναι σε χαμηλό επίπεδο τραβάνε ρεύμα από τον πάροχο μας, φορτίζουν τις μπαταρίες και καταναλώνουμε ενέργεια. 

inverter υπάρχουν mppt  και pwm. Οι mppt έχουν καλύτερη απόδοση, προστασία στη μπαταρία κλπ καλουδια. Mppt υπάρχουν με τοροιδη μετασχηματιστές (αν το γράφω σωστά) και κλασικοί.

Λόγο κόστους στις καλές μπαταρίες θα ξεκινήσω με 4 μπαταρίες αυτοκινήτων 12v (48) πού έχω διαθέσιμες. 

ΓΙα πάνελ κοιτάζω σε 24v και αρκετά βατ όσο μπορεί να αντέξει η τσέπη μου και σε συνδυασμό με το vdc max. PV array power. Θα πρέπει να "ταιριάζουν" τα χαρακτηριστικά εξόδου από τα πάνελ στο inverter.

Τεράστια προσοχή χρειάζεται σε όλα τα καλώδια για να μπορούν να διαχειριστούν τα φορτία. Χρειάζονταν διακόπτες απομόνωσης και ασφάλειες προστασία υπέρτασης αν τους γράφω σωστά.

 

Να θυμόμαστε πάντα ότι το ρεύμα δεν είναι παιχνίδι. Είναι εύκολο να διαβάσουμε, να ψάξουμε κλπ αλλά σε αυτές τις τάσεις ακόμα και αν έχουν κατασταλάξει στο σύστημα πού θέλουμε να φτιάξουμε πρέπει να πάρουμε τη γνώμη επαγγελματία για το αν μπορούν να συνδυαστούν τα υλικά και να του αναθέσουμε την εγκατάσταση. 

 

Οποιαδήποτε διόρθωση / λάθος σε αυτά πού γράφω θα χαρώ να με διορθώσετε.

Η φωτογραφία δείχνει ένα hybrid inverter 

 

IMG-326ad7090c1a93db26b194c3a289c64c-V.jpg

Μη πνίγεσαι με τις τεχνικές λεπτομέρειες και χάνεις το δάσος. Αν έχεις σκεπή - ταράτσα κάνεις ότι θέλεις - ακόμα και κάθετα σε τοίχο μπορείς να τοποθετήσεις ΦΒ. Το μόνο είναι ότι οι μπαταρίες και ο εξοπλισμός καταλαμβάνουν ένα μικρό δωμάτιο, οπότε χρειάζεσαι τον έξτρα χώρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να βάλω φωτοβολταϊκά στη ταράτσα μας Έχει έκταση 150τ.μ. και είναι σε εξοχή.

Γνωρίζει κανείς μέχρι πόσα kw μπορώ να βάλω και πως μπορώ να τα εντάξω στο ¨εξοικονομώ¨;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/3/2022 στις 9:49 ΠΜ, filarhos είπε

Δυσκολεύομαι να βρω εγκαταστάτη για φ/β πάνελ... Ένας που απάντησε μου είπε ξερά ότι μου αρκούν τα 8kwp, χωρίς να ρωτήσει λεπτομέριες. Και δύο άλλοι δεν έχουν απαντήσει ακόμα...

Μήπως έχουμε κάποια πρόταση για να πάρω προσφορά (Αττική);

Αν βάλω πάνελ για 6kwp και μετά από καιρό αποφασίσω ότι δεν μου φτάνει πόσο εύκολο είναι να βάλω πάνελ για άλλα π.χ. 3; Πέρα από την εγκατάσταση χρειάζεται κάποια ενημέρωση ο ΔΕΔΔΗΕ ή κάτι άλλο; Ή απλώς έρχονται βάζουν τα επιπλέον κομμάτια και τέλος;

 

Ευχαριστώ πολύ

Παρατήρησα στους δύο λογαριασμούς του zeys13 ότι το νυχτερινό δεν συμψηφίζεται... Άρα μιλάμε μόνο για το ημερήσιο...

Νόμιζα ότι συμψηφίζονται όλες οι καταναλώσεις.

Δεν βρήκα κάπου τέτοια διάκριση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, filarhos είπε

Παρατήρησα στους δύο λογαριασμούς του zeys13 ότι το νυχτερινό δεν συμψηφίζεται... Άρα μιλάμε μόνο για το ημερήσιο...

Νόμιζα ότι συμψηφίζονται όλες οι καταναλώσεις.

Δεν βρήκα κάπου τέτοια διάκριση...

Γενικα ειναι μπερδεμενο και δεν ειμαι 100% σιγουρος πως γινεται χρονικα αλλα συμψιφιζονται οι kwh καθε ετος.

Γενικα κανει διαχωρισμο Παραγωμενη(ποσο βγαζουν τα φωτοβολταικα), Απορροφωμενη,Εκχυωμενη.

Για ΥΚΩ υπολογιζεται στη πραγματικη καταναλωση που εκανες δηλαδη δε βοηθαει καθολου το net metering Π + Α - Ε

Στις υπολοιπες ρυθμιζομενες ειναι στην αποροφωμενη μονο που ειναι λιγοτερα χρηματα και παιζει ρολο ο ταυτοχρονισμος. Με 50% ταυτοχρονισμο να πανε στα μισα δλδ.

Στις kwh πανε συμψιφισμο αλλα με ρητρα δε ξερω τι παιζει λογικα θα ειναι μπακαλιστικο λιγο.

Εγω οπως τα υπολογισα με συμφερει να παραμεινω στο προγραμμα που ειμαι το παλαιο που μου δινει 0,41€ σε χρηματα. Ακομα και διπλασια πανελ να εβαζα με netmetering χαμενος θα ημουν. Ισως φτιαξω τις βασεις και τα βαλω σε σημειο να μπορω να τα καθαριζω .

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Γενικα ειναι μπερδεμενο και δεν ειμαι 100% σιγουρος πως γινεται χρονικα αλλα συμψιφιζονται οι kwh καθε ετος.

Γενικα κανει διαχωρισμο Παραγωμενη(ποσο βγαζουν τα φωτοβολταικα), Απορροφωμενη,Εκχυωμενη.

Για ΥΚΩ υπολογιζεται στη πραγματικη καταναλωση που εκανες δηλαδη δε βοηθαει καθολου το net metering Π + Α - Ε

Στις υπολοιπες ρυθμιζομενες ειναι στην αποροφωμενη μονο που ειναι λιγοτερα χρηματα και παιζει ρολο ο ταυτοχρονισμος. Με 50% ταυτοχρονισμο να πανε στα μισα δλδ.

Στις kwh πανε συμψιφισμο αλλα με ρητρα δε ξερω τι παιζει λογικα θα ειναι μπακαλιστικο λιγο.

Εγω οπως τα υπολογισα με συμφερει να παραμεινω στο προγραμμα που ειμαι το παλαιο που μου δινει 0,41€ σε χρηματα. Ακομα και διπλασια πανελ να εβαζα με netmetering χαμενος θα ημουν. Ισως φτιαξω τις βασεις και τα βαλω σε σημειο να μπορω να τα καθαριζω .

Ο τεχνικός που μίλησα μου είπε ότι στο τέλος της τριετίας συμψηφίζει πρώτα τα ημερήσια και αν περισσέψει συμψηφίζει και την νυχτερινή. Μετά πληρώνεις μόνο το νυχτερινό.

Στο παράδειγμα του Διός13 (zeys13) μάλλον επειδή δεν περισσεύει συμψηφίζει μόνο ένα μεγάλο μέρος από το ημερήσιο. Οπότε τελικά πληρώνει το υπόλοιπο και το νυχτερινό.

 

Εσύ αν το πρόλαβες και σου δίνει 0,41€/kwh μένεις εκεί που είσαι κι αν μπορείς προσθέτεις πάνελ (δεν νομίζω ότι μπορείς αφού το συμβόλαιο είναι για τη συγκεκριμένη εγκατάσταση). Δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις και netmetering 4-5kwp για να καλύπτεις και την κατανάλωση σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, filarhos είπε

Ο τεχνικός που μίλησα μου είπε ότι στο τέλος της τριετίας συμψηφίζει πρώτα τα ημερήσια και αν περισσέψει συμψηφίζει και την νυχτερινή. Μετά πληρώνεις μόνο το νυχτερινό.

Στο παράδειγμα του Διός13 (zeys13) μάλλον επειδή δεν περισσεύει συμψηφίζει μόνο ένα μεγάλο μέρος από το ημερήσιο. Οπότε τελικά πληρώνει το υπόλοιπο και το νυχτερινό.

 

Εσύ αν το πρόλαβες και σου δίνει 0,41€/kwh μένεις εκεί που είσαι κι αν μπορείς προσθέτεις πάνελ (δεν νομίζω ότι μπορείς αφού το συμβόλαιο είναι για τη συγκεκριμένη εγκατάσταση). Δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις και netmetering 4-5kwp για να καλύπτεις και την κατανάλωση σου.

 

Πανελ ισως να μπορω να βαλω ενα λογο πτωσης αποδοσης απο δεκαετια+ μη ιδανικου προσανατολισμου αν και δεν ειναι νομιμο. Βεβαια δε θα ξεφυγω απο την συμφωνημενη ισχυ΄.

Στα χαρτια γραφει πως δε γινεται να εχεις και net metering αλλα ο ΔΕΔΔΗΕ δε μου απανταει αν γινεται. Εχω κανει 5 ερωτηματα και δε μου απαντανε. Τηλεφωνικα βρισκουν δικαιολογια οτι λειπει κατι απο τα στοιχεια κτλ παντα.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...