Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Rebirth [PS5]


Armoral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναλόγως του γούστου του καθενός πάντα, γιαυτό φαντάζομαι δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον στο εδώ θέμα από κόσμο όπως και στο XVI πέρυσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά δεν το συζητάμε, ότι αρέσει στον καθένα. Νομίζω ότι το θέμα μια χαρά τα πάει για το συγκεκριμένο τίτλο.

Για εμένα όποιος δεν παίξει τη σειρά των παιχνιδιών που αφορούν το FF VII χάνει μία καταπληκτική εμπειρία και το αγνοεί.

Πχ εγώ έχω δώσει χρόνο σε παιχνίδια που δεν είναι κοντά σε αυτό που το FF VII αλλά και γενικότερα η σειρά προσφέρει ούτε στο ελάχιστο.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Armoral είπε

@chrisde μας έσκισες, δε μας άφηνες στην άγνοιά μας.

Ναι ρε φίλε, σου ξέθαψα το πιο καλά κρυμένο μυστικό παιχνίδαρο που δεν το ήξερε σχεδόν κανένας. Μην το κάνεις και εσύ όμως βούκινο, να μείνει μεταξύ μας:P.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chrisde είπε

Ναι ρε φίλε, σου ξέθαψα το πιο καλά κρυμένο μυστικό παιχνίδαρο που δεν το ήξερε σχεδόν κανένας. Μην το κάνεις και εσύ όμως βούκινο, να μείνει μεταξύ μας:P.

Για εμένα μιλούσα, σαν τίτλο τον γνώριζα, το τι είναι δε γνώριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα στο chapter 9 και είχε τη πιο δυνατή στιγμή το παιχνίδι του μέχρι στιγμής. 

Πήρα την απόφαση θα το πάω ευθεία τώρα αποκλειστικά main-quest γιατί δεν έχω κουράγιο αυτό το άσκοπο και χωρίς reward γύρω-γύρω στο open-world. Όχι απλά δε μου προσφέρει κάτι αλλά με αποσπάει και από την ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι chapter 12 και συμφωνώ. Τα τελευταία κεφάλαια έχουν πολύ δυνατές στιγμές. Φανταστική δουλειά.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Μπήκα στο chapter 9 και είχε τη πιο δυνατή στιγμή το παιχνίδι του μέχρι στιγμής. 

Πήρα την απόφαση θα το πάω ευθεία τώρα αποκλειστικά main-quest γιατί δεν έχω κουράγιο αυτό το άσκοπο και χωρίς reward γύρω-γύρω στο open-world. Όχι απλά δε μου προσφέρει κάτι αλλά με αποσπάει και από την ιστορία.

Αν δεν έχεις σκοπό να πάς για 100% platinum, όντως δεν έχει νόημα, και καταντάει ρουτίνα.

Γιαυτό και έγραψα πιο πίσω, ότι προσωπικά προτείνω πέραν από τα πρώτα κεφάλαια, μόνο main quest και άντε και κανένα side quest να ασχοληθεί ο κόσμος.

Ασε που ούτως ή άλλως ορισμένα από αυτά ξεκλειδώνουν chapter 12 και το παιχνιδι ούτως ή άλλως έχει πάρα πολλά mini games.

Εγώ πχ που πήγα κατευθείαν για το τέλος και τα άφησα σχεδόν όλα, ψιλο κουράστηκα όταν έπιασα να καθαρίσω τις 2 πρώτες περιοχές, και φυσικά ούτε ασχολήθηκα με όλα τα mini games/VR combat missions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα VR missions δεν τα κάνω ούτε εγώ, εκτός από τα πρώτα πολύ εύκολα. Τα κάνεις από ότι κατάλαβα για να πάρεις εξειδικευμένα materia ή τα πρώτα materia του παιχνιδιού που θα σου χρειασθούν ούτως ή άλλως νωρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα VR missions είναι ο μόνος τρόπος για να πάρεις Summon materia.

Επίσης τα World Events χρειάζονται σε κάθε περιοχή για να μπορέσεις να αγοράσεις επιπλέον Materia από τον Chadley και για να μπορέσεις να ξεκλειδώσεις επιπλέον VR missions ή επιπλέον αγώνες αργότερα στο παιχνίδι που έχει ενός είδους Αρένα οπως και στο original FF7.

Γενικά έχει πάρα πολλά έξτρα πράγματα να κάνεις, αν όμως έχεις την ανάλογη όρεξη/διάθεση.

Για παράδειγμα σε Reddit μεριά υπάρχει ήδη κόσμος που έχει ρίξει 150 και 200ώρες για να πάρει την πλατίνα, παρόλο που το παιχνιδι δεν έχει κλείσει ακόμα 3 εβδομάδες από όταν βγήκε.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τα VR missions είναι ο μόνος τρόπος για να πάρεις Summon materia.

Επίσης τα World Events χρειάζονται σε κάθε περιοχή για να μπορέσεις να αγοράσεις επιπλέον Materia από τον Chadley και για να μπορέσεις να ξεκλειδώσεις επιπλέον VR missions ή επιπλέον αγώνες αργότερα στο παιχνίδι που έχει ενός είδους Αρένα οπως και στο original FF7.

Γενικά έχει πάρα πολλά έξτρα πράγματα να κάνεις, αν όμως έχεις την ανάλογη όρεξη/διάθεση.

Για παράδειγμα σε Reddit μεριά υπάρχει ήδη κόσμος που έχει ρίξει 150 και 200ώρες για να πάρει την πλατίνα, παρόλο που το παιχνιδι δεν έχει κλείσει ακόμα 3 εβδομάδες από όταν βγήκε.

 

Σωστός σε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Square Enix has announced that patch version 1.020 for Final Fantasy VII Rebirth is out today. This update makes a number of improvements, such as framerate and graphical fixes, as well as new difficulty settings for select minigames and more.

https://noisypixel.net/final-fantasy-vii-rebirth-patch-improves-graphics-framerate-difficulty/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Fulgore said:

Square Enix has announced that patch version 1.020 for Final Fantasy VII Rebirth is out today. This update makes a number of improvements, such as framerate and graphical fixes, as well as new difficulty settings for select minigames and more.

https://noisypixel.net/final-fantasy-vii-rebirth-patch-improves-graphics-framerate-difficulty/

Γράψτε αν εχει ουσιαστική διάφορα στο performance.. το χω αγορασει κ δε το χω πιασει ακομα γτ με έπιανε ανακατωσούρα από το demo..  (ευτυχώς ανακάλυψα το tales of arise 😅)

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sndev είπε

Γράψτε αν εχει ουσιαστική διάφορα στο performance.. το χω αγορασει κ δε το χω πιασει ακομα γτ με έπιανε ανακατωσούρα από το demo..  (ευτυχώς ανακάλυψα το tales of arise 😅)

Εγώ το τελείωσα ήδη το game άρα δεν θα το δοκιμάσω :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, sndev said:

Γράψτε αν εχει ουσιαστική διάφορα στο performance.. το χω αγορασει κ δε το χω πιασει ακομα γτ με έπιανε ανακατωσούρα από το demo..  (ευτυχώς ανακάλυψα το tales of arise 😅)

Μόλις το δοκίμασα. Έχει πλέον δύο performance modes (Sharp και Soft).

Δυστυχώς ακομα και στο "sharp" mode στα μάτια μου φάνηκε σαν να μην άλλαξε τίποτα με το patch. Εξακολουθεί να είναι πολύ θολό. Καλά στο "soft" άστο. Δεν ξέρω ποιος λογικός άνθρωπος θα διαλέξει αυτή την επιλογή...

Το οξύμωρο είναι το Jedi Knight Survivor που τρέχει με πολύ χαμηλότερη ανάλυση στην ίδια μηχανή γραφικών, φαίνεται πολύ πιο crisp. Άρα τα έχουν σκατώσει βαθιά με το upscaling και μάλλον δεν έχουν ιδέα πως να το κάνουν να λειτουργήσει (κλασικοί νουμπάδες Ιάπωνες dev). 

Να ένα game που θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε πως θα φαίνεται με το PSSR upscaling όταν βγει το PS5 Pro (αν πάρει ποτέ patch το παιχνίδι). 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...