Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Rebirth [PS5]


Armoral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/3/2024 στις 6:30 ΜΜ, apokotou1709 είπε

Ρε παιδιά και εγώ πήγα public να παραλάβω και δεν είχαν καν το έξτρα steelbook διαθέσιμο. Ακριβώς και εγώ γιαυτο είχα προ παραγγείλει την Deluxe edition…. Πήρε κανεις έστω κ με την απλή το extra steelbook από public ?

Μόλις με καλεσαν από public μετά από πολύ ταλαιπωρία για να μου πουν, δεν υπάρχει άλλος κωδικός steelbook μόνο αυτό που υπάρχει μέσα στο Deluxe.

Και όταν της λέω ότι εγώ έκανα προπαραγγελια για να παραπάνω αυτό το steelbook της φωτογραφίας, μ λένε δεν έχουμε κάποια ενημέρωση γιαυτο δεν υπάρχει σε εμάς.

να ναι καλά που μας κορόιδεψαν για ακόμα μια φορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/3/2024 στις 5:24 ΜΜ, Mitroglou7 είπε

Νομίζω το grind θα έρθει πιο μετά μέσα από τα combat missions που είναι repeatable.

Προχωρώντας λίγο παραπάνω βλέπω "ξανακλείνει" το παιχνίδι οπότε υπάρχει σαν σενάριο να ακολουθεί τη λογική του 1ου part με linear chapters και ανάμεσά τους μερικά open-world chapters (σαν τα town chapters του part 1). Αν ισχύει αυτό τότε παίρνω πίσω εν μέρη τη προηγούμενη αρνητική κριτική μου όχι επειδή δεν θα ισχύουν αυτά που ανέφερα αλλά επειδή θα έχουν μικρότερη βαρύτητα-επαναλειψιμότητα. 

Spoiler

Όντως αφού φύγεις από τη Junon επιστρέφει στα παλιά μονοπάτια, έχουν φτιάξει πολύ όμορφα πράγματα.

 

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το θέμα με την θολούρα δεν παλεύεται στο performance mode. Έτσι δεν ήταν καν το Remake ή έστω έκανα πως δεν το έβλεπα.

Είναι τόσο όμορφο το άτιμο, γιατί να μην είναι κρυστάλλινο. Κάνω κύκλους και επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια με leveling up για να μην το τελειώσω όλο σε αυτήν την κατάσταση.

Θέλω να πιστεύω ότι κάτι θα φτιάξουν. Έχω και καλό μόνιτορ που παίζω σε γραφείο και όχι από μακρυά και τα βλέπω όλα παναθεμα το. Στο PS4 το απλό μάλιστα που έπαιξα το 7 remake σε TV , έλεγα ότι φταίει ο εξοπλισμός μου. Τώρα όμως? 

Επίσης γιατί η ένταση της μουσικής δεν χαμηλώνει στα cut scenes κάποιες φορές, τι φάση με το μιξ του ήχου? Μιλάμε παίζει από πίσω διαπασών είτε γίνεται συζήτηση είτε όχι . Πήγα έβαλα από τα options 5/10 την ένταση της μουσικής μπας και το σώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, D.Luffy said:

@Tifa_LockHeart

Έχουν πει ότι ετοιμάζεται νέο patch που θα βελτιώσει τα γραφικά στο performance mode. Θα έλεγα να περιμένεις.

Πραγματικά πόσο δύσκολο είναι να βγάλουν τα βαζελίνο spatial upscaling NN, Bicubic κλπ και να βάλουν κατι όπως το FSR 2, TSR ή κάποια άλλη Temporal upscaling τεχνική? QC απο τα Lidl 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, nekrik said:

Πραγματικά πόσο δύσκολο είναι να βγάλουν τα βαζελίνο spatial upscaling NN, Bicubic κλπ και να βάλουν κατι όπως το FSR 2, TSR ή κάποια άλλη Temporal upscaling τεχνική? QC απο τα Lidl 

Και τρέχει σε Unreal Engine που λογικά είναι εύκολο να υποστηρίξουν τις παραπάνω τεχνικές. Δεν είναι custom που να χρειάζεται επιπλέον δουλειά, testing κλπ...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έβαλα στο quality mode και αν το φτιάξουν βλέπουμε. Θα μου πεις 30fps. Δεν το προτιμώ αλλά το συνήθισα και πάμε παρακάτω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, D.Luffy said:

Και τρέχει σε Unreal Engine που λογικά είναι εύκολο να υποστηρίξουν τις παραπάνω τεχνικές. Δεν είναι custom που να χρειάζεται επιπλέον δουλειά, testing κλπ...

Ακριβώς ! Έχουν τα θεματάκια τους οι συγκεκριμένοι devs. Παρόμοιο θέμα και με τα textures, βλέπεις ωραία sharp high res textures στο Open world και ανάμεσα τους ξεπετάγεται και κανένα απο εποχές ps2. Και στο remake τα ίδια θέματα είχαν με τα textures, τα οποία διόρθωσαν στο "Intergrade". Το QC πάσχει σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα του παιχνιδιού. Το απολαμβάνω πολύ. Ακόμα και τα mini games. Είναι σε ανάλαφρο στυλ Nintendo τύπου ας μου επιτραπεί η σύγκριση.

Γενικά πολλά από τα στοιχεία του ανοιχτού κόσμου είναι πάνω κάτω τα ίδια με ότι θα δεις σε άλλα παιχνίδια αλλά ο ίδιος ο κόσμος και το ανάλαφρο στυλ του με κρατάνε και διασκεδάζω. 

Δεν είμαι παλιός FF φαν, ξεκίνησα με το FF16, FF7 remake και τώρα το rebirth. Αυτό που απολαμβάνω περισσότερο σε αυτά τα παιχνίδια είναι οι χαρακτήρες και οι σχέσεις τους. Βγάζουν μια ζεστασιά που απουσιάζει από πολλά παιχνίδια.

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CarbonFibre είπε

Στα του παιχνιδιού. Το απολαμβάνω πολύ. Ακόμα και τα mini games. Είναι σε ανάλαφρο στυλ Nintendo τύπου ας μου επιτραπεί η σύγκριση.

Γενικά πολλά από τα στοιχεία του ανοιχτού κόσμου είναι πάνω κάτω τα ίδια με ότι θα δεις σε άλλα παιχνίδια αλλά ο ίδιος ο κόσμος και το ανάλαφρο στυλ του με κρατάνε και διασκεδάζω. 

Δεν είμαι παλιός FF φαν, ξεκίνησα με το FF16, FF7 remake και τώρα το rebirth. Αυτό που απολαμβάνω περισσότερο σε αυτά τα παιχνίδια είναι οι χαρακτήρες και οι σχέσεις τους. Βγάζουν μια ζεστασιά που απουσιάζει από πολλά παιχνίδια.

Τα mini παιχνίδια είναι κόλλημα μεγάλο. Έχω αφήσει την τελική μάχη Fort Condor στο Intermission που σπάει νεύρα.

Ούτε εγώ είμαι παλιός FF fan αλλά τώρα θα τα πάρω με τη σειρά λέμε. Έχεις δίκιο, αυτό λάτρεψα και στο FF VII και σε αυτά. Τους χαρακτήρες και τις σχέσεις τους. Ειδικά τώρα που μπορείς με τις επιλογές σου να τις επηρεάσεις από ότι φαίνεται.

Το παιχνίδι είναι πανέμορφο, κρίμα για τη θολούρα του performance mode, αλλά κάνω πως δεν το βλέπω. Ίσως προσπαθήσω να το παίξω στα 30 fps μήπως το συνηθίσω. Εκεί στο γύρισμα της κάμερας γίνεται χαμός στο graphics mode, ζαλάδα ή δεν πρέπει να κοιτάς πέρα από το χαρακτήρα σου.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Armoral είπε

Τα mini παιχνίδια είναι κόλλημα μεγάλο. Έχω αφήσει την τελική μάχη Fort Condor στο Intermission που σπάει νεύρα.

Ούτε εγώ είμαι παλιός FF fan αλλά τώρα θα τα πάρω με τη σειρά λέμε. Έχεις δίκιο, αυτό λάτρεψα και στο FF VII και σε αυτά. Τους χαρακτήρες και τις σχέσεις τους. Ειδικά τώρα που μπορείς με τις επιλογές σου να τις επηρεάσεις από ότι φαίνεται.

Το παιχνίδι είναι πανέμορφο, κρίμα για τη θολούρα του performance mode, αλλά κάνω πως δεν το βλέπω. Ίσως προσπαθήσω να το παίξω στα 30 fps μήπως το συνηθίσω. Εκεί στο γύρισμα της κάμερας γίνεται χαμός στο graphics mode, ζαλάδα ή δεν πρέπει να κοιτάς πέρα από το χαρακτήρα σου.

Παίξε οπωσδήποτε το καλύτερο όλων, FF VI (για κάποιους είναι το VII).

Αλλά θα πρέπει να μην σε ενοχλούν τα ξεπερασμένα γραφικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CarbonFibre είπε

Στα του παιχνιδιού. Το απολαμβάνω πολύ.

Και εγώ το απολαμβάνω όντως , είναι αρκετά καθηλωτικο και απορώ πόσο μεγάλο μπορεί να είναι. Προς το παρόν μου φαίνεται οτι κάνω συνεχώς πράματα και δεν έχω κάνει ούτε καν το 10% . Απλώς με χαλάει που ένα παιχνίδι που ετοιμάζεται τόσα χρόνια , κυκλοφορεί στο 2024 και πάλι περιμένουμε μετά την κυκλοφορία του για να μπορεί να είναι έτοιμο καλογυαλισμένο. Τί πιο σύνηθες θα πει κανείς ! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Παίξε οπωσδήποτε το καλύτερο όλων, FF VI (για κάποιους είναι το VII).

Αλλά θα πρέπει να μην σε ενοχλούν τα ξεπερασμένα γραφικά.

Δε με ενοχλούν. Το έχω στο πρόγραμμα όταν ξεμπερδέψουμε. Μπλέξαμε άσχημα με τον @chrisde.

 

36 λεπτά πριν, Tifa_LockHeart είπε

Και εγώ το απολαμβάνω όντως , είναι αρκετά καθηλωτικο και απορώ πόσο μεγάλο μπορεί να είναι. Προς το παρόν μου φαίνεται οτι κάνω συνεχώς πράματα και δεν έχω κάνει ούτε καν το 10% . Απλώς με χαλάει που ένα παιχνίδι που ετοιμάζεται τόσα χρόνια , κυκλοφορεί στο 2024 και πάλι περιμένουμε μετά την κυκλοφορία του για να μπορεί να είναι έτοιμο καλογυαλισμένο. Τί πιο σύνηθες θα πει κανείς ! 😁

Έλα ντε, τώρα την πήραν είδηση τη θολούρα; Απλά δεν είχαν χρόνο και έδωσαν αλλού προτεραιότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι να βγει το patch , δοκίμασε κανεις να γυρισει την κονσολα σε 1440p που λεει το video πιο πάνω?

Στα σχολια πανηγυρίζουν οτι εφυγε η θολουρα χωρις να χασουν σε ευκρινεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, fauci είπε

Μεχρι να βγει το patch , δοκίμασε κανεις να γυρισει την κονσολα σε 1440p που λεει το video πιο πάνω?

Στα σχολια πανηγυρίζουν οτι εφυγε η θολουρα χωρις να χασουν σε ευκρινεια.

Εγώ δοκίμασα και στη 42C2 δεν είδα διαφορά. Ενεργοποίησα και το ΑΙ πρόγραμμα βελτιστοποίησης αλλά τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...