Προς το περιεχόμενο

Arctic cooling aios σε προσφορα απο το site της, απο 61 ευρω + 6 μεταφορικα


mitsos185

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Παραλαβή 14/3 από τοπικό κατάστημα DHL. Χτυπούσε ελάχιστα 1-2mm ακριβώς στο σίδερο του κουτιού που μπαίνει πιο μέσα και κάθεται το I/O shield, με λίγο τρυπάνι στο κυψελωτό του κουτιού στην πάνω πλευρά να πάνε οι βίδες που κουμπώνει το radiator ακριβώς 1-2mm πιο προς τη μεριά απέναντι της μητρικής έγινε η δουλειά. Γάντι κυριολεκτικά :D

 

Arctic LF3 420 - FD Design R5.jpg

Μια χαρά έκατσε αλλά με προβμηματιζουν οι ροές αέρα στο κουτί σου.

Πως εχεις τους ανεμιστήρες της AIO?

Ενας 120mm στον πάτο με μια τακτοποίηση των καλωδίων θα έλεγα ότι θα βοηθούσε. Υποθέτω ότι άλλος ένας χωράει και πίσω.

Έχεις υποθέτω 3 ανεμιστήρες 140mm να διώχνουν αέρα και μόνο έναν να βάζει. Το υπόλοιπο είναι με φυσική ροή λόγω υποπιεσης

Τα VRMs πάνω πίσω πια από το ψυγείο έχουν πνίγει. Δεν τα βλέπω να ψύχονται με τίποτε. Λίγο προσοχή σε αυτό γιατί και αυτά όταν θερμαίνονται το σύστημα ρίχνει την απόδοση μέχρι να κρυώσουν. Ευτυχώς η ΑΙΟ έχει τον ανεμιστήρα για αυτά αλλά δεν ξέρω πόσο δουλεύει στην πράξη αυτό. Ελπίζω να δουλεύει όπως λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Exhaust προς τα πάνω όπως ήρθαν, δεν τους πείραξα τους ανεμιστήρες της AIO. 2 (φαίνεται μόνο ο πάνω) 140mm μπροστά έχω intake όπως φαίνεται, τον πίσω που είχα τον έβγαλα υποχρεωτικά λόγω AIO, δεν χωράει και δεν μπαίνει άλλος, μπλοκάρεται τελείως το slot. Δεν θα ήθελα κάτω άλλο λόγω και θορύβου, λόγω και των 5x HDD είναι αρκετός

Έβαλα επίτηδες τον διαφορετικό PWM έλεγχο για fans-pump-vrm fan αντί για το all in one καλώδιο που έχει για να μπορώ να ανεβάσω το VRM fan της AIO αν χρειαστεί

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνο είναι και το ποιο θορυβώδες όμως, δεν ξέρω αν θες να το ανεβάζεις. Παίζει ήδη στις 1100-1200 στροφές να ακούγεται περισσότερο από τα radiator fans στο τέρμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα και εγώ μια Liquid Freezer III 280 αλλά τελικά δεν χωράει στο κουτί μου (Deepcool Matrexx 50), στην επάνω πλευρά που το θέλω. Οπότε πάει προς πώληση... Πιστεύετε η 240 θα χωράει; Κάποιος που να γνωρίζει σίγουρα, ή να έχει το ίδιο κουτί με την 240;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, peter_pan είπε

Πήρα και εγώ μια Liquid Freezer III 280 αλλά τελικά δεν χωράει στο κουτί μου (Deepcool Matrexx 50), στην επάνω πλευρά που το θέλω. Οπότε πάει προς πώληση... Πιστεύετε η 240 θα χωράει; Κάποιος που να γνωρίζει σίγουρα, ή να έχει το ίδιο κουτί με την 240;

Εδω λεει οτι χωραει. https://www.deepcool.com/products/Cases/Matrexx-50-Mid-Tower-ATX-Case/2021/4657.shtml

Βεβαια και την 360 λεει οτι χωραει αλλα δεν ειναι παντα σιγουρο. Με την 240 99% εισαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, peter_pan είπε

Πήρα και εγώ μια Liquid Freezer III 280 αλλά τελικά δεν χωράει στο κουτί μου (Deepcool Matrexx 50), στην επάνω πλευρά που το θέλω. Οπότε πάει προς πώληση... Πιστεύετε η 240 θα χωράει; Κάποιος που να γνωρίζει σίγουρα, ή να έχει το ίδιο κουτί με την 240;

Όχι απλά χωράει η 240 επάνω αλλά χωράει και πολύ άνετα.

Η 280 δεν σου χωράει λόγω φάρδους.

Αλλα αυτό έχει σχεση και με την motherboard. Σε κάποιες μπορεί και να χωράει οριακά. Μπορείς να δοκιμάσεις εάν δεν δοκίμασες ήδη.

Η 240 δεν έχει κανένα πρόβλημα γιατί είναι πιο στενή και δεν φτάνει να ακουμπάει την mobo και τις RAMS.

Αλλά η 280 ων μπαίνει και μπροστά στο κουτί σου. Λογικά το ξέρεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, peter_pan said:

Πήρα και εγώ μια Liquid Freezer III 280 αλλά τελικά δεν χωράει στο κουτί μου (Deepcool Matrexx 50), στην επάνω πλευρά που το θέλω. Οπότε πάει προς πώληση... Πιστεύετε η 240 θα χωράει; Κάποιος που να γνωρίζει σίγουρα, ή να έχει το ίδιο κουτί με την 240;

Αφού την έχεις ανοίξει, δοκίμασε να την βάλεις και μπροστά σαν intake. Ειδικά αν δεν έχεις και πολύ ενεργοβόρα κάρτα δεν θα δεις περισσότερο από 5 βαθμούς διαφορά.

Περισσότερο είχα στον nvme και chipset παρά στην κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και μπροστά. Χωράει αλλά δε παίρνει μετά τρίτο ανεμιστήρα. Τουλάχιστον όχι 140άρι που έχω. Το σημαντικότερο όμως είναι οτι επιθυμώ να μπεί επάνω σαν exhaust και όχι μπροστά. Οπότε λογικά πάω για την 240.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, peter_pan said:

Δοκίμασα και μπροστά. Χωράει αλλά δε παίρνει μετά τρίτο ανεμιστήρα. Τουλάχιστον όχι 140άρι που έχω. Το σημαντικότερο όμως είναι οτι επιθυμώ να μπεί επάνω σαν exhaust και όχι μπροστά. Οπότε λογικά πάω για την 240.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Κι εγώ το 280 πήρα και το ήθελα επάνω σαν exhaust, αλλά δεν χωραγε.

Οπότε το έβαλα μπροστά σαν intake, και μετακίνησα τα παλιά ανεμιστηρακια επάνω σαν exhaust.

Βέβαια έχω negative air pressure τώρα, οπότε κάτι θα πρέπει να σκεφτώ για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις χώρο για επιπλέον intakes, είτε δυναμώνεις τις στροφές των intakes και χαμηλώνεις αυτά των exhaust (που δεν έχει και πολύ νόημα), είτε ίσως με push/pull στο ψυγείο φέρεις λίγο παραπάνω αέρα στα υπόλοιπα κομμάτια.

Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καλησπέρα παιδιά μήπως μπορείτε να μου πείτε εάν χωράει στο κουτί  μου , η Liquid Freezer III 240 Aio

Spoiler

 

θέλω να την βάλω στο πάνω μέρος του κουτιού ,( be quiet base 500dx Case  και αναρωτιέμαι εάν μπορείτε να μου πείτε με σιγουριά εάν χωράει 

Επεξ/σία από Anageo1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Χωραει ακομα και 280 υδροψυξη το κουτι σου στο επανω μερος,αυτο λεει ο κατασκευαστης.Αρα προχωρα αφοβα.

Μην το λες. Θέλει προσοχή. Έχω αρκετές αμφιβολίες.

8 ώρες πριν, Anageo1995 είπε

 Καλησπέρα παιδιά μήπως μπορείτε να μου πείτε εάν χωράει στο κουτί  μου , η Liquid Freezer III 240 Aio

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

θέλω να την βάλω στο πάνω μέρος του κουτιού ,( be quiet base 500dx Case  και αναρωτιέμαι εάν μπορείτε να μου πείτε με σιγουριά εάν χωράει 

Είναι αυτό το άκρως εκνευριστικό και απαράδεκτο θέμα με τους κατασκευαστές της πλειονότητας των κουτιών.

Λένε ότι μπορείς να βάλεις ψυγείο στην οροφή αλλά αυτό αρχίζει και τελειώνει με την ύπαρξη οπών για τις βίδες.

Καμια πρόβλεψη για σωστό clearance με την motherboard. Καμία εντελώς όμως. Και αρχίζεις να παίζεις ζάρια με το ύψος από τις μνήμες. Δεν το συζητώ ότι τα φαρδιά ψυγεία των 140mm τα περισσότερα δεν χωράνε τελικά γιατί είτε χτυπάνε πάνω στις μνήμες είτε πάνω στα cooling των VRMs είτε πρεπει να αγοράσεις flex καλώδια για να περάσουν οι παροχές της CPU είτε όλα τα παραπάνω.

 

Δες την φώτο του κουτιού από το site της εταιρειας. Έχει μόνο ανεμιστήρες εκεί πάνω στην φώτο. Πρέπει να χωρέσει και το πάχος του ψυγείου.

Μπορεί και να χωρέσει οριακά το ψυγείο το οποίο είναι και πιο παχύ από τα τυπικά.

IMG_20240318_074903.jpg.c5f4caf3c54cd7f36dc346f6b2a1baa8.jpg

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο που σε τόσο μεγάλα κουτιά δεν δίνουν μερικά εκατοστά αέρα στην οροφή για την άνετη τοποθέτηση των ψυγείων και την σωστή κυκλοφορία αέρα στα VRMs.

Γιατί ακόμη και όταν χωράει το ψυγείο στην πράξη κρύβει τα VRMs της κορυφής. Ευτυχώς στις Artic υπάρχει ο επιπλέον ανεμιστήρας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Μην το λες. Θέλει προσοχή. Έχω αρκετές αμφιβολίες.

Είναι αυτό το άκρως εκνευριστικό και απαράδεκτο θέμα με τους κατασκευαστές της πλειονότητας των κουτιών.

Λένε ότι μπορείς να βάλεις ψυγείο στην οροφή αλλά αυτό αρχίζει και τελειώνει με την ύπαρξη οπών για τις βίδες.

Καμια πρόβλεψη για σωστό clearance με την motherboard. Καμία εντελώς όμως. Και αρχίζεις να παίζεις ζάρια με το ύψος από τις μνήμες. Δεν το συζητώ ότι τα φαρδιά ψυγεία των 140mm τα περισσότερα δεν χωράνε τελικά γιατί είτε χτυπάνε πάνω στις μνήμες είτε πάνω στα cooling των VRMs είτε πρεπει να αγοράσεις flex καλώδια για να περάσουν οι παροχές της CPU είτε όλα τα παραπάνω.

 

Δες την φώτο του κουτιού από το site της εταιρειας. Έχει μόνο ανεμιστήρες εκεί πάνω στην φώτο. Πρέπει να χωρέσει και το πάχος του ψυγείου.

Μπορεί και να χωρέσει οριακά το ψυγείο το οποίο είναι και πιο παχύ από τα τυπικά.

IMG_20240318_074903.jpg.c5f4caf3c54cd7f36dc346f6b2a1baa8.jpg

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο που σε τόσο μεγάλα κουτιά δεν δίνουν μερικά εκατοστά αέρα στην οροφή για την άνετη τοποθέτηση των ψυγείων και την σωστή κυκλοφορία αέρα στα VRMs.

Γιατί ακόμη και όταν χωράει το ψυγείο στην πράξη κρύβει τα VRMs της κορυφής. Ευτυχώς στις Artic υπάρχει ο επιπλέον ανεμιστήρας.

Να σου πω την αληθεια το σκεφτηκα οτι ισως να μην χωρεσει σε παχος αλλα αφου ο κατασκευαστης λεει οτι χωραει,τον πιστευω.Μονο καποιος που εχει το κουτι και εβαλε/προσπαθησε να βαλει aio στην οροφη του συγκεκριμενου κουτιου,μπορει να απαντησει με 100% σιγουρια.

Edit:Με μια προχειρη αναζητηση,υπαρχουν αναφορες απο χρηστες που εχουν βαλει aio της Arctic στο πανω μερος και μπαινει μια χαρα χωρις προβληματα,ακομα και με high profile ram sticks.Στην 280 υπαρχει θεμα clearance με τις μνημες,

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Να σου πω την αληθεια το σκεφτηκα οτι ισως να μην χωρεσει σε παχος αλλα αφου ο κατασκευαστης λεει οτι χωραει,τον πιστευω.Μονο καποιος που εχει το κουτι και εβαλε/προσπαθησε να βαλει aio στην οροφη του συγκεκριμενου κουτιου,μπορει να απαντησει με 100% σιγουρια.

Edit:Με μια προχειρη αναζητηση,υπαρχουν αναφορες απο χρηστες που εχουν βαλει aio της Arctic στο πανω μερος και μπαινει μια χαρα χωρις προβληματα,ακομα και με high profile ram sticks.Στην 280 υπαρχει θεμα clearance με τις μνημες,

επειδη εχω προβλημα με τον επεξεργαστη και ανεβαζει θερμοκρασιες (5 7600x) Θα εχει διαφορα το 280αρι με 240ρι ?  γιατι απο οτι ειδα αλλη λενε οτι χωραει αλλη οχι... και επειδη η μητρικη μου εχει τα καλωδια του επεξεργαστη σε πολυ κακο μερος αναγκαστηκα και εβγαλα τον ανεμιστηρα απο επανω και τον εβαλα μπρος 

431702099_434904415762828_8167776187622826935_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...