Προς το περιεχόμενο

Arctic cooling aios σε προσφορα απο το site της, απο 61 ευρω + 6 μεταφορικα


mitsos185

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσίμπησα την μεγαλύτερη LF3 420 χωρίς RGB για τον 5800X3D στα 87€ τελική με μεταφορικά, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα βέβαια να μην χωράει στο κουτί Fractal Design R5 με 55mm max ύψος όλο μαζί radiator+fan στο πάνω μέρος αλλά βλέπουμε

https://support.fractal-design.com/support/solutions/articles/4000037485-define-r5-radiator-compatibility-chart

 

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

To ανέκδοτο συνεχίζεται.

image.png.ec66598b28c6b6f72029f334319c088a.png

Πλέον δεν θα ξέρω καν ποιον να βρίσω.

Οταν λεει Forwarded to a third party agent παει να πει οτι η DHL δεν εξυπηρετεί την περιοχή σου και το έδωσαν σε συνεργαζόμενη courier. Σε 1-2 μερες θα το εχεις στα χερια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Τσίμπησα την μεγαλύτερη LF3 420 χωρίς RGB για τον 5800X3D στα 87€ τελική με μεταφορικά, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα βέβαια να μην χωράει στο κουτί Fractal Design R5 με 55mm max ύψος όλο μαζί radiator+fan στο πάνω μέρος αλλά βλέπουμε

https://support.fractal-design.com/support/solutions/articles/4000037485-define-r5-radiator-compatibility-chart

 

Δεν Καταλαβαίνω αυτή την τάση να βάζετε τερατοψυγεια χωρίς στην πράξη να τα χρειάζεστε.

Ποιος ο λόγος για 420 όταν ακόμη και η 240 θα ήταν υπεραρκετή? Ακόμη και με την 120 θα έκανες καλή δουλειά.

Εάν δεν έχει παραδοθεί ακόμη προς αποστολή στην DHL και έχει δοθεί μόνο το tracking προσωπικά θα την αλλαζα με την 360 τουλάχιστον.

Τελως πάντων. Καλη τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Why not? Πιο εύκολη και ήσυχη + αποδοτική ψύξη, 100% δεν είναι απαραίτητη, και με απλή αερόψυξη Be Quiet Pure Rock 2 σε 100% load (x264/Avisynth encoding) για ώρες στους 90 βαθμούς (που δεν είναι κάτι, τόσο είναι expected να έχει max από την ίδια την AMD χωρίς undervolt/custom curve optimize) κρατάει 4,1GHz σταθερά ο 5800X3D, μιλάμε και για AMD και όχι για Intel τύπου 1x900. Με καλύτερη ψύξη θα μπορεί να κρατιέται σε παραπάνω Ghz σε max load

Δεν θα την ακυρώσω, εξάλλου πριν παραγγείλω τσέκαρα τις διαστάσεις radiator-fans και κουτιού και είδα ότι είναι πιθανό να μην χωράει, θέλω όμως να το δοκιμάσω και αν δεν, την πουλάω.

Το πρόβλημα είναι το ύψος radiator+fan και αν χτυπάει στη μητρική από κάτω, όχι το μήκος που χωράει στο κουτί χωρίς πρόβλημα. Το ύψος του radiator είναι ίδιο 38mm και στις άλλες 240/280/360, η διαφορά είναι ότι έρχονται με P12 PWM fans με ύψος 25mm ενώ η 420 με P14 PWM fans που έχει 27, θα πρέπει να μην χωρέσει για 2 χιλιοστά ή παρακάτω για να έχει διαφορά αν πάρω την 420 με τις μικρότερες. Εκεί θα ψάξω για μικρότερους σε ύψους ανεμιστήρες ή κάτι παρόμοιο, ίδωμεν όταν έρθει

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hacker?pcs είπε

Why not? Πιο εύκολη και αποδοτική ψύξη, 100% δεν είναι απαραίτητη, και με απλή αερόψυξη Be Quiet Pure Rock 2 σε 100% load για ώρες στους 90 βαθμούς (που δεν είναι κάτι, τόσο είναι expected να έχει max από την ίδια την AMD χωρίς undervolt/custom curve optimize) κρατάει 4,1GHz σταθερά ο 5800X3D, μιλάμε και για AMD και όχι για Intel τύπου 1x900.

Δεν θα την ακυρώσω, εξάλλου πριν παραγγείλω τσέκαρα τις διαστάσεις radiator-fans και κουτιού και είδα ότι είναι πιθανό να μην χωράει, θέλω όμως να το δοκιμάσω και αν δεν, την πουλάω.

Το πρόβλημα είναι το ύψος radiator+fan και αν χτυπάει στη μητρική από κάτω, όχι το μήκος που χωράει στο κουτί χωρίς πρόβλημα. Το ύψος του radiator είναι ίδιο 38mm και στις άλλες 240/280/360, η διαφορά είναι ότι έχουν P12 PWM fans με ύψος 25mm ενώ η 420 εχει P14 PWM fans που έχει 27, θα πρέπει να μην χωρέσει για 2 χιλιοστά ή παρακάτω για να έχει διαφορά αν πάρω την 420 με τις μικρότερες. Εκεί θα ψάξω για μικρότερους σε ύψους ανεμιστήρες ή κάτι παρόμοιο, ίδωμεν όταν έρθει

Το βασικό σου προβλημα δεν είναι το ύψος των ανεμιστήρων αλλά το ΠΛΑΤΟΣ της ΑΙΟ.

Οι 240/360 έχουν πλατος 120mm

Οι 280/340 έχουν πλάτος 140mm

Στα 120mm εχεις ξεκαθαρο clearance από την mono και το μοναδικό ερωτηματικο σε κάποια κουτιά είναι οι μνήμες σου.

Στα 140mm οι ανεμιστήρες σου κουτουλανε ακόμη και στις ψύκτρες των MOSFETs πολλών mobo και δεν περνάνε ούτε τα καλώδια τροφοδοσίας της CPU εκτός κι αν έχεις πολύ φαρδύ κουτί ή το κουτί έχει ειδική καμπούρα ή έξτρα clearance από πάνω για την τοποθέτηση ΑΙΟ.

Θεωρώ ότι δεν θα σου λείψουν τα 2mm μόνο αλλά αρκετά παραπάνω. Δες το clearance από τις ψύκτρες της mobo και τις μνήμες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mixalis95320 είπε

Οταν λεει Forwarded to a third party agent παει να πει οτι η DHL δεν εξυπηρετεί την περιοχή σου και το έδωσαν σε συνεργαζόμενη courier. Σε 1-2 μερες θα το εχεις στα χερια σου.

Τον κακό τους τον καιρό, πραγματικά. Η "βάση" τους είναι στην Αλίμου και εγώ είμαι Π. Φάληρο...κάθε μέρα περνάνε φορτηγά τους από εδώ.

Είναι αστεία η διαχείριση που κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Τον κακό τους τον καιρό, πραγματικά. Η "βάση" τους είναι στην Αλίμου και εγώ είμαι Π. Φάληρο...κάθε μέρα περνάνε φορτηγά τους από εδώ.

Είναι αστεία η διαχείριση που κάνουν.

Είχες την επιλογή μέσα από το site τους να ζητήσεις να την παραλάβεις από το κατάστημα όπως σε όλες

Όταν είμαι στην πόλη πάντα παραλαβή από κατάστημα επιλέγω.

Γλυτώνεις τουλάχιστον μια ημέρα που το courier έρχεται δεν σε βρίσκει και πρέπει να πας την επόμενη να το πάρεις ο ίδιος ούτως ή άλλως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Είχες την επιλογή μέσα από το site τους να ζητήσεις να την παραλάβεις από το κατάστημα όπως σε όλες

Όταν είμαι στην πόλη πάντα παραλαβή από κατάστημα επιλέγω.

Γλυτώνεις τουλάχιστον μια ημέρα που το courier έρχεται δεν σε βρίσκει και πρέπει να πας την επόμενη να το πάρεις ο ίδιος ούτως ή άλλως

Δεν είχα τέτοια επιλογή, δυστυχώς.

Πρέπει να έπεσα σε εντελώς προβληματική αλυσίδα "διακίνησης".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Hacker?pcs said:

Τσίμπησα την μεγαλύτερη LF3 420 χωρίς RGB για τον 5800X3D στα 87€ τελική με μεταφορικά, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα βέβαια να μην χωράει στο κουτί Fractal Design R5 με 55mm max ύψος όλο μαζί radiator+fan στο πάνω μέρος αλλά βλέπουμε

https://support.fractal-design.com/support/solutions/articles/4000037485-define-r5-radiator-compatibility-chart

 

Αν και το είχα ανεβάσει μερικές σελίδες πίσω......δεν πειράζει!
Αν δεν χωράει υπάρχει λύση!
image.png.f5ece247795d2415db4a6b2dbdc4cde3.png

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήνυμα στο Viber 10:07 ότι η courier center θα μου το παραδώσει σήμερα 10:00-17:00...μόλις έκλεισα το τηλέφωνο με το κατάστημα στον Άγιο Δημήτριο και θα πάω εγώ να το παραλάβω το απόγευμα.

Ο οδηγός θα το έφερνε στις 12, σε άδειο σπίτι.

Εν τω μεταξύ, το δικό τους παραστατικό που μου έστειλαν γράφει για DHL Σπάτα...λογικά με αεροπλάνο ήρθε από Γερμανία...σε μια ολόκληρη εβδομάδα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Πέτρος said:

Μήνυμα στο Viber 10:07 ότι η courier center θα μου το παραδώσει σήμερα 10:00-17:00...μόλις έκλεισα το τηλέφωνο με το κατάστημα στον Άγιο Δημήτριο και θα πάω εγώ να το παραλάβω το απόγευμα.

Ο οδηγός θα το έφερνε στις 12, σε άδειο σπίτι.

Εν τω μεταξύ, το δικό τους παραστατικό που μου έστειλαν γράφει για DHL Σπάτα...λογικά με αεροπλάνο ήρθε από Γερμανία...σε μια ολόκληρη εβδομάδα!

Όχι δεν ήρθε με αεροπλάνο αλλά με φορτηγό.

Στα Σπάτα είναι το κέντρο διαλογής, οπότε όλα τα δέματα/αλληλογραφία από εκεί διακινούνται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Psycho13 said:

Όχι δεν ήρθε με αεροπλάνο αλλά με φορτηγό.

Στα Σπάτα είναι το κέντρο διαλογής, οπότε όλα τα δέματα/αλληλογραφία από εκεί διακινούνται.

εμενα παντως που ηρθε βολο εγραφε οτι περασε απο θεσαλλονικη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...