Προς το περιεχόμενο

Arctic cooling aios σε προσφορα απο το site της, απο 61 ευρω + 6 μεταφορικα


mitsos185

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 minutes ago, Πέτρος said:

Πήγα, παρέλαβα, έστησα, όλα καλά, έως αρκετά καλά πιστεύω.

Εντελώς αχρείαστη μου είναι, μεταξύ μας, αλλά ας είναι.

Mεγειά. Το 2042 φταίει :P

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, GeorgeVasil είπε

εμενα παντως που ηρθε βολο εγραφε οτι περασε απο θεσαλλονικη. 

Ισχύει. Τα δέματα για βόρεια Ελλάδα περνάνε από Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, bower είπε

την έχεις σταθερα στο 100% ;

Όχι, με το ΑΙΟ καλώδιο σε ρύθμιση από BIOS με κλίμακα. Κάπου αναφέρθηκε παραπίσω η αντιστοιχία, βέβαια, στο πότε τερματίζει έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά από όσο έχω ψάξει, δεν έχω διαβάσει κανέναν που να άκουγε την αντλία με το all in one καλώδιο.

Αλλά βαριέμαι πολύ να το αλλάξω να δω αν έχει διαφορά ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/03/2024 at 19:21, bower said:

ακούγεται η αντλία όταν ο υπολογιστής είναι idle;

Με την αντλία ρυθμισμένη στο 0 (1100 rpm) αν πάω το αυτί μου πάνω από το κουτί την ακούω. Το βράδυ εδώ έχει νεκρική ησυχία, όταν κάθομαι στο γραφείο επειδή έχω το κουτί λίγο πιο πέρα δεν καταλαβαίνω ότι ακούγεται όμως όταν το κλείσω καταλαβαίνω ότι έκλεισε. Το συμπέρασμα μου είναι ότι σε idle ακούγεται περισσότερο από την NH-D15 με τα fans στις 400 στροφές αλλά μόλις αρχίσει το load είναι ασύλληπτα πιο ήσυχη, απλά δεν υπάρχει σύγκριση δεν είναι εύκολο να το μεταδώσω στον άλλο με βαθμούς ή db, δεν γυρίζεις πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ρωτήσω εδώ, semi off-topic.

Υπάρχει θέμα να βάζω off τους μπροστινούς-μαμά ανεμιστήρες του Lancool 216, αφού η μητρική μου δίνει την επιλογή?? Είναι DC από ότι βλέπω, 16ρηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Πέτρος said:

Ας ρωτήσω εδώ, semi off-topic.

Υπάρχει θέμα να βάζω off τους μπροστινούς-μαμά ανεμιστήρες του Lancool 216, αφού η μητρική μου δίνει την επιλογή?? Είναι DC από ότι βλέπω, 16ρηδες.

Ε ναι άμα δουλεύει η GPU και τους έχεις off θα βράσουν όλα μέσα, RAM, VRM, δηλαδή αν τους βάλεις 500 στροφές ακούγονται;

Η λογική μου είναι ότι αν έχεις τα 3 fan της AIO στο πάνω μέρος στις 500 στροφές θα ακούγονται δύο φορές παραπάνω από τα μπροστά με τις ίδιες στροφές και θα δημιουργούν αρκετά λιγότερο airflow γιατί ο αέρας περνάει μέσα από το ψυγείο. Ο λόγος που θα ακούγονται δύο φορές παραπάνω είναι και επειδή ο αέρας χτυπάει το ψυγείο αλλά και γιατί αν το κουτί είναι στο πάτωμα οι πάνω ανεμιστήρες ακούγονται 30% παραπάνω γιατί ο ήχος φτάνει στο αυτί σου χωρίς αντανακλάσεις. Αν το κουτί είναι στο γραφείο πιο το νόημα να μιλάμε για ησυχία;

Αν δεν είναι καλά τα fans που έχεις μπροστά πάρε 3 της Arctic, είναι φτηνά και προσωπικά δεν βλέπω διαφορά ακόμα και από T30. Τα test λένε ότι υπάρχει μία μικρή διαφορά (η οποία γίνεται μεγάλη αν τα βάλεις τέρμα αλλά για εμένα το τέρμα δεν υπάρχει).

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, elpenor είπε

Ε ναι άμα δουλεύει η GPU και τους έχεις off θα βράσουν όλα μέσα, RAM, VRM, δηλαδή αν τους βάλεις 500 στροφές ακούγονται;

Η λογική μου είναι ότι αν έχεις τα 3 fan της AIO στο πάνω μέρος στις 500 στροφές θα ακούγονται δύο φορές παραπάνω από τα μπροστά με τις ίδιες στροφές και θα δημιουργούν αρκετά λιγότερο airflow γιατί ο αέρας περνάει μέσα από το ψυγείο. Ο λόγος που θα ακούγονται δύο φορές παραπάνω είναι και επειδή ο αέρας χτυπάει το ψυγείο αλλά και γιατί αν το κουτί είναι στο πάτωμα οι πάνω ανεμιστήρες ακούγονται 30% παραπάνω γιατί ο ήχος φτάνει στο αυτί σου χωρίς αντανακλάσεις. Αν το κουτί είναι στο γραφείο πιο το νόημα να μιλάμε για ησυχία;

Αν δεν είναι καλά τα fans που έχεις μπροστά πάρε 3 της Arctic, είναι φτηνά και προσωπικά δεν βλέπω διαφορά ακόμα και από T30. Τα test λένε ότι υπάρχει μία μικρή διαφορά (η οποία γίνεται μεγάλη αν τα βάλεις τέρμα αλλά για εμένα το τέρμα δεν υπάρχει).

Περισσότερο πειραματίζομαι. Τώρα έχω min στροφές στο 40%.

Δεν εννοώ μόνιμα off, απλά όταν ο υπολογιστής είναι σε idle ουσιαστικά. Αν ανέβει ο επεξεργαστής πάνω από τους 50 (πολύ εύκολο για 3δ), θα πάρουν κι αυτά μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Πέτρος said:

Περισσότερο πειραματίζομαι. Τώρα έχω min στροφές στο 40%.

Δεν εννοώ μόνιμα off, απλά όταν ο υπολογιστής είναι σε idle ουσιαστικά. Αν ανέβει ο επεξεργαστής πάνω από τους 50 (πολύ εύκολο για 3δ), θα πάρουν κι αυτά μπροστά.

Μια χαρά θα είσαι, τσέκαρε μόνο γιατί κάποια fans κάνουν περισσότερο θόρυβο όταν ανεβοκατεβάζουν στροφές παρά όταν είναι σταθερά χαμηλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήρα μια μαύρη AF3 280 ARGB αλλά το μετάνιωσα. αν ενδιαφέρεται κάποιος να την πάρει στην τιμή που την αγόρασα ας μου στείλει, διαφορετικά θα αρνηθώ την παραλαβή για να πάει πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά, όσοι την πήρατε και την βάλατε, τι κουτιά έχετε; Χτίζω καινούριο pc με αυτήν και σκέφτομαι το 4000d airflow, το lancool 216, καθώς και το lancool ΙΙ mesh. Μιλάω για την 280

Επεξ/σία από tzavardin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...