Προς το περιεχόμενο

Arctic cooling aios σε προσφορα απο το site της, απο 61 ευρω + 6 μεταφορικα


mitsos185

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, vassilis018 είπε

τώρα που κοίταξα το tracking στην DHL, έγραφε ότι χθες ξεκίνησε για Ελλάδα. Υπολογίζω καμιά 3-4 μέρες για να έρθει

Η DHL στην Γερμανια ειναι στην πράξη τα γερμανικά ΕΛΤΑ.

Και με ΕΛΤΑ απλο δεμα θα παραλαβουμε λογικα.

Δεν αναμενονται μεγαλες καθυστερησεις αλλα ουτε και ιδιαιτερη ταχύτητα.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 350
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 minutes ago, SeNNinhA said:

Η DHL στην Γερμανια ειναι στην πράξη τα γερμανικά ΕΛΤΑ.

Και με ΕΛΤΑ απλο δεμα θα παραλαβουμε λογικα.

Δεν αναμενονται μεγαλες καθυστερησεις αλλα ουτε και ιδιαιτερη ταχύτητα.

 

Α γι'αυτό το parcel app στο κινητό μου το βγάζει ως Deutsche post?
Καλά αν είναι να έρθει με ΕΛΤΑ την έκατσα, τον Νοέμβριο που μου ήρθε ένα mini-pc από Aliexpress περίμενα βδομάδα να έρθει να μου φέρει το ειδοποιητήριο για να πάω να το πάρω και δεν το έφερε ποτέ, τους πήρα τηλέφωνο και μου λένε έλα να το πάρεις αλλιώς πάει πίσω.... αλλά οκ αυτό είχε τελωνείο να πληρώσω, αυτό αν είναι να το φέρει ο ταχυδρόμος στο παπάκι του 1950 με το σπασμένο καλάθι μπροστά....θα έρθει με 1000 τρύπες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vaggos88 είπε

Εχω το case corsair 4000x. Γνωρίζει κανεις αν μπαινει πανω η 280? Να παω 240 για πανω η καλυτερα 360 και μπροστα?

1) Μέτρα το clearance που έχει η motherboard σου πάνω από την ψύκτρα των MOSFETS στην κορυφή μέχρι το καπακι του κουτιου σου και δες εαν εχεις κατ ελάχιστο 67.5mm που χρειάζεσαι.

image.png.1385d84bb68b4e7a6f61134e1b1128bb.png

 

2) Εαν υπαρχει clearance > 67.5mm τοτε το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι αρκετο για να περασουν τα καλωδια παροχης ρευματος στην CPU. Οποτε πρέπει να δεις εαν υπαρχει χωρος να τα περασεις απο αλλου.

image.png.d4be1bf79b2a900e534bc3ef55f9da61.png

 

Γενικα τα τυπικα κουτια δεν βολευονται καλά με τις φαρδιές AIO.

Θελεις και αντίστοιχα φαρδύ κουτί ή κουτί με "καμπουρα" για AIO στην πανω πλευρα.

1 λεπτό πριν, comfuzio είπε

Α γι'αυτό το parcel app στο κινητό μου το βγάζει ως Deutsche post?
Καλά αν είναι να έρθει με ΕΛΤΑ την έκατσα, τον Νοέμβριο που μου ήρθε ένα mini-pc από Aliexpress περίμενα βδομάδα να έρθει να μου φέρει το ειδοποιητήριο για να πάω να το πάρω και δεν το έφερε ποτέ, τους πήρα τηλέφωνο και μου λένε έλα να το πάρεις αλλιώς πάει πίσω.... αλλά οκ αυτό είχε τελωνείο να πληρώσω, αυτό αν είναι να το φέρει ο ταχυδρόμος στο παπάκι του 1950 με το σπασμένο καλάθι μπροστά....θα έρθει με 1000 τρύπες 😂

Εγω στην Λαρισα δεν εχω παραπονο τους τελευταιους μηνες με τα ΕΛΤΑ.

Μαλιστα την τελευταια φορα ηρθε και σε κανονικό χρονο και επειδη δεν με βρηκαν μου ηρθε ειδοποιηση στο κινητο να παω να το παραλαβω απο εξωτερική θυριδα με κωδικο, κατι που πολύ με βολεψε. Ουτε ουρες ούτε τιποτε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

1) Μέτρα το clearance που έχει η motherboard σου πάνω από την ψύκτρα των MOSFETS στην κορυφή μέχρι το καπακι του κουτιου σου και δες εαν εχεις κατ ελάχιστο 67.5mm που χρειάζεσαι.

image.png.1385d84bb68b4e7a6f61134e1b1128bb.png

 

2) Εαν υπαρχει clearance > 67.5mm τοτε το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι αρκετο για να περασουν τα καλωδια παροχης ρευματος στην CPU. Οποτε πρέπει να δεις εαν υπαρχει χωρος να τα περασεις απο αλλου.

image.png.d4be1bf79b2a900e534bc3ef55f9da61.png

 

Γενικα τα τυπικα κουτια δεν βολευονται καλά με τις φαρδιές AIO.

Θελεις και αντίστοιχα φαρδύ κουτί ή κουτί με "καμπουρα" για AIO στην πανω πλευρα.

Ευχαριστω. Απ' οτι βλεπω η 280 θα βρισκει στις ram. 

Λεω να παρω την 360 για μπροστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, SeNNinhA said:

Εγω στην Λαρισα δεν εχω παραπονο τους τελευταιους μηνες με τα ΕΛΤΑ.

Μαλιστα την τελευταια φορα ηρθε και σε κανονικό χρονο και επειδη δεν με βρηκαν μου ηρθε ειδοποιηση στο κινητο να παω να το παραλαβω απο εξωτερική θυριδα με κωδικο, κατι που πολύ με βολεψε. Ουτε ουρες ούτε τιποτε.

Προχώ πράγματα! Τι να πω; Μακάρι να έρθει και εδώ έτσι και αν δεν με βρουν στο σπίτι, να πάω να το πάρω και εγώ από θυρίδα!

Για όσους κοιτάνε για το κουτί τους αν μπαίνει και τι, αν πατήσετε πάνω στην εικόνα αυτού που θέλετε έχει ένα κουμπί που σας πάει να δείτε οδηγίες με το κάθε κουτί, πχ το δικό μου το είχε, δεν ξέρω αν έχει όλα έτσι;
Και δείχνει και πως να μπει αν θα πάει για push ή pull ή push-pull. Το τελευταίο είναι αυτό που κοιτάω για μένα, να μπει στην πλάτη κάθετη και να βάλω από το σημείο που βλέπω εγώ ως pull τα lian li sl infinity αλλά έχω μακαρονάδα πίσω τα καλώδια και φτάνουν εκεί που θα είναι να μπουν τα push fans, οπότε ίσως να μην το πάω έτσι στην τελική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Προχώ πράγματα! Τι να πω; Μακάρι να έρθει και εδώ έτσι και αν δεν με βρουν στο σπίτι, να πάω να το πάρω και εγώ από θυρίδα!

Για όσους κοιτάνε για το κουτί τους αν μπαίνει και τι, αν πατήσετε πάνω στην εικόνα αυτού που θέλετε έχει ένα κουμπί που σας πάει να δείτε οδηγίες με το κάθε κουτί, πχ το δικό μου το είχε, δεν ξέρω αν έχει όλα έτσι;
Και δείχνει και πως να μπει αν θα πάει για push ή pull ή push-pull. Το τελευταίο είναι αυτό που κοιτάω για μένα, να μπει στην πλάτη κάθετη και να βάλω από το σημείο που βλέπω εγώ ως pull τα lian li sl infinity αλλά έχω μακαρονάδα πίσω τα καλώδια και φτάνουν εκεί που θα είναι να μπουν τα push fans, οπότε ίσως να μην το πάω έτσι στην τελική

Νόμιζα ότι όλα τα ΕΛΤΑ αναβαθμιστηκαν σιγά σιγά.

Screenshot_20240228_121742_com.viber.voip_edit_351932990067129.jpg.e696d1226b327b4b6368a4cf640284b8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Α οκ! καλορίζικο! 

Όχι. Ήταν παράδειγμα ότι τα ΕΛΤΑ παραδίδουν πια και σε εξωτερικές θυρίδες. Αυτό που παρελεβα τότε ήταν η Motherboard αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία Δευτέρα μεσημεροαπόγευμα, ενημέρωση για αποστολή στοιχείων στη DHL λίγες ώρες μετά, για παραλαβή από DHL Τρίτη απόγευμα, για άφιξη στο κέντρο αποστολών σήμερα τα ξημερώματα.

Το parcelsapp δίνει εκτιμώμενη ημερομηνία για εμένα μέσα με τέλη Μάρτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάω την ALC II 420mm που βγαίνει στα 103€ αλλά από την άλλη βλέπω best price σε μαγαζί που δείχνει να είναι άμεσα διαθέσιμη να βγαίνει τελική τιμή 111€, άρα δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να μπλέξω με ELTA Γερμανίας και Ελλάδας για 8€.

Όποιος παραλάβει ας ενημερώσει να δούμε χρόνους παράδοσης, η προσφορά κάπου διάβασα θα τρέχει μέχρι μέσα Μαΐου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Κοιτάω την ALC II 420mm που βγαίνει στα 103€ αλλά από την άλλη βλέπω best price σε μαγαζί που δείχνει να είναι άμεσα διαθέσιμη να βγαίνει τελική τιμή 111€, άρα δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να μπλέξω με ELTA Γερμανίας και Ελλάδας για 8€.

Όποιος παραλάβει ας ενημερώσει να δούμε χρόνους παράδοσης, η προσφορά κάπου διάβασα θα τρέχει μέχρι μέσα Μαΐου.

Με μπερδεψες....

Μιλας για την ΙΙ και όχι για την ΙΙΙ?

Βαλε link γιατι νομιζω ότι συγκρινεις την τιμη και την διαθεσιμότητα της ΙΙ με την τιμη και διαθεσιμοτητα της ΙΙΙ.

Βασικά η διαφορά τους ειναι η αντλία. Υποθέτω ότι η νέα αντλία είναι πιο ισχυρή και γυρνάει τα υγρά με μεγαλύτερη ταχυτητα.

Εαν δεν βιαζεσαι ιδιαιτερα προσωπικα θα επαιρνα την νεα για πολλους λογους. Καλυτερη, νεοτερη, μεγαλυτερη αξία μεταπωλησης, πιο ευκολη συντηρηση ή αλλαγή της αντλίας σε περιπτωση αστοχίας, μαυρα sleeves, μεγαλυτερος ανεμιστηρας MOFSETS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...