Προς το περιεχόμενο

Arctic cooling aios σε προσφορα απο το site της, απο 61 ευρω + 6 μεταφορικα


mitsos185

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, MatthewDimis είπε

Για CoolerMaster Masterbox TD500 Mesh τι προτείνεται παιδιά; Την 420 χωράει;

Σύμφωνα με το site της coolermaster παίρνει μόνο 120αρηδες ανεμιστήρες όποτε πας σε 240 ή 360

https://www.coolermaster.com/catalog/cases/mid-tower/masterbox-td500-mesh/

μπροστά βασικά παίρνει και την 280

Radiator Support - Top 120mm, 240mm, 360mm, (44mm max motherboard component height)
Radiator Support - Front 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm

 

Επεξ/σία από vdeseris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vdeseris είπε

Σύμφωνα με το site της coolermaster παίρνει μόνο 120αρηδες ανεμιστήρες όποτε πας σε 240 ή 360

https://www.coolermaster.com/catalog/cases/mid-tower/masterbox-td500-mesh/

μπροστά βασικά παίρνει και την 280

 

3 ώρες πριν, MatthewDimis είπε

Για CoolerMaster Masterbox TD500 Mesh τι προτείνεται παιδιά; Την 420 χωράει;

 

Το συγκεκριμενο κουτι ειναι πολύ κακό για ΑΙΟ στην οροφή του.

"Radiator Support - Top    120mm, 240mm, 360mm, (44mm max motherboard component height)"

Μεγιστο ύψος σε μνήμες (ή ότι άλλο) με την ΑΙΟ στην οροφη ειναι 44mm

 

image.png.c217c53c6c678b524a2219ed1ab83dd2.png

 

Επίσης ακόμη και μόνο με ανεμιστήρες στην οροφη όπως στις φωτογραφίες δείτε ότι τα καλώδιο τροφοδοσίας της CPU στην motherboard χρειάζεται να πάνε από το πλάι πιθανοτατα διοτι δεν υπαρχει χώρος να περάσουν κανονικα ισως αναμεσα στους 120mm ανεμιστηρες και την mobo!!

image.png.3ea8ba68ab856744148b9a5282a19d5b.png

 

Μπροστά παίρνει και 360 και 280 αλλά είναι αρκετά στεχάχωρα στον 3ο ανεμιστήρα της 360 για τις ροές του.

Και στην φωτο τους υποθέτω ότι δεν χρησιμοποιούν τους ανεμιστήρες της AIO αλλα τους εξωτερικούς του κουτιού, οπότε πρεπει να δεις τι θελεις να κανεις εκει.

Με βαση τα παραπανω νομίζω ότι μονο μια λυση υπαρχει και ειναι η 280 για αυτο το κουτι (δεν θα ελεγα οτι μου αρεσει το κουτι, sorry)

image.png.a026f2eb1a4e1662ada43c3c0c7473b5.png

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Exploticon είπε

εγω που εχω παραγγειλει το 280 ποιο κουτι να παρω? ακουω οτι εχει πολυ χοντρο radiator και ανησυχω...

Τα είπαμε αυτά.

Τα ελέγχεις και στο επίσημο site

Δες αντίστοιχη απάντηση εδω:

 

Λίγα κουτιά δέχονται άνετα τόσο φαρδιες ΑΙΟ.

Ή θα πας σε φαρδύ κουτι ή θα πας σε κουτί με καμπούρα στην οροφή για ΑΙΟ ή θα την βάλεις μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, MatthewDimis said:

Για CoolerMaster Masterbox TD500 Mesh τι προτείνεται παιδιά; Την 420 χωράει;

Το έχω. Όχι. Μπροστά χωράει 360αρα κανονικά και 280αρα με πατέντα αν βάλεις χιαστί μόνο 4 βίδες γιατί δεν έχει από κατασκευής υποστήριξη - μπορείς να ανοίξεις όμως με τρυπανακι. Όλα αυτά τα διόρθωσαν στο V2 του συγκεκριμένου κουτιού.

IMG_20220322_003253.jpg?ex=65f724bf&is=6

Λίγο παλιά φωτό 2χρονια πίσω. Δεν είμαι σπίτι τώρα. Όταν γυρίσω θα ανεβάσω και πώς φαίνεται χωρίς το front panel.

Την 280αρα LFII έχω εμπρός με 4 βίδες. Βαριόμουν να ανοίξω τρυπουλες οπότε την έχω έτσι. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παρελαβα κ εγω με acs χτες δεν την εγκατεστησα ακομα αλλα συνεδεσα την αντλια σε εξοδο της μητρικης με την υδροψυξη στο αερα  για να ακουσω για θορυβο που λενε, το aio pump της μητρικης δινει 100% και δεν δινει επιλογη αλλαγης στο bios (x570 tuf plus wifi). Παντως η αντλια ηταν εντελως αθορυβη και εδειχνε 4200 στροφες το οποιο για καποιο λογο δεν ειναι αληθινη ενδειξη οπως λεει η ιδια η εταιρια και μαξαρει στις 2800 και στο 80% pwm. Εντυπωση μου εκανε που ενω δεν ειχα συνδεσει το καλωδιο για τους ανεμιστηρες του ψυγειου σε ρευμα αυτοι πηραν μπροστα λιγα δευτερα μετα την αντλια αρα υποθετω οτι υπαρχει κυκλωμα προστασιας αν χασουν ισχυ να παρουν απο της αντλιας.

pump.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mitsos185 είπε

Εντυπωση μου εκανε που ενω δεν ειχα συνδεσει το καλωδιο για τους ανεμιστηρες του ψυγειου σε ρευμα αυτοι πηραν μπροστα λιγα δευτερα μετα την αντλια αρα υποθετω οτι υπαρχει κυκλωμα προστασιας αν χασουν ισχυ να παρουν απο της αντλιας.

Mήπως είχες βάλει το all-in-one καλώδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Mήπως είχες βάλει το all-in-one καλώδιο?

οχι το τριπλο,  το fan και το vrm ηταν στον αερα μονο το pump ειχα συνδεσει, φανταζομαι ειναι καποια δικλειδα ασφαλειας.

Επεξ/σία από mitsos185
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή βδομάδα,

πήρα τηλέφωνο στην DHL να ρωτήσω τι γίνεται, λέει δεν είναι κολλημένο αλλά ακόμα καθ' οδών από Γερμανία και αναμένεται παράδοση ως την Πέμπτη. 
Τώρα δεν ήθελα να ρωτήσω γιατί κάποια δέματα παραδόθηκαν μέσα σε 3-4 μέρες και άλλα πάνε για +1 βδομάδα, με το καλό να έρθει και να δω αν μπορώ να καθαρίσω χρόνο μέσα στο Σ/Κ για να την περάσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Καλημέρα και καλή βδομάδα,

πήρα τηλέφωνο στην DHL να ρωτήσω τι γίνεται, λέει δεν είναι κολλημένο αλλά ακόμα καθ' οδών από Γερμανία και αναμένεται παράδοση ως την Πέμπτη. 
Τώρα δεν ήθελα να ρωτήσω γιατί κάποια δέματα παραδόθηκαν μέσα σε 3-4 μέρες και άλλα πάνε για +1 βδομάδα, με το καλό να έρθει και να δω αν μπορώ να καθαρίσω χρόνο μέσα στο Σ/Κ για να την περάσω

Μάλλον πέσαμε στην περίπτωση που τα φέρνουν μέσω Ερυθρας κι αυτοί...είναι δύσκολη η κατάσταση εκεί κάτω, καταλαβαίνεις.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, comfuzio said:

Βασικά τώρα έσκασε mail ότι θα έρθει σήμερα!

Τα ίδια.

Στο αρχικό tracking δείχνει ότι είναι ακόμα Γερμανία...fail.

Edit: Έφτασε...

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...