Προς το περιεχόμενο

Arctic cooling aios σε προσφορα απο το site της, απο 61 ευρω + 6 μεταφορικα


mitsos185

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 hours ago, SeNNinhA said:

Κατ αρχήν δεν έχει κανένα νόημα να έχεις push/pull στην υδροψυξη. Δεν βοηθάει σε τίποτε και έχεις μεγαλύτερη βαβούρα στο κέφι σου. Δεν είναι απαγορευτικό αλλά απλά δεν έχει νόημα.

Επίσης ακόμη και στην περίπτωση που θέλεις να βάλεις push/pull κανονικά πρεπει να βεις πανομοιότυπους ανεμιστήρες που θα παίζουν συντονισμένα στις ίδιες στροφές με την ίδια ροή αέρα.

Σαφέστατα το καλύτερο θα ήταν να αφήσεις τα Artic στην θέση τους βιδωμενα.

Δεν ξέρω την απόδοση των LianLi σε static pressure σε σχέση με τα Artic αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι ουσιαστική εάν υπάρχει. Αρκεί να μπορείς να ευθυγραμισεις την ΑΙΟ με αυτά.

Όλα γίνονται

Μπορείς να αφήσεις τα υπάρχοντα fans να δουλεύουν αυτόνομα.

Μπορείς όμως τα συγκεκριμένα να τα κουμπώσεις στο CPU fan και να δουλεύουν όπως θα δούλευαν τα Artic.

Μπορεις να δοκιμάσεις διαφορά και να δεις τι σε βολεύει τελικά.

Αυτά τα fans τα πουλάει η lian li και σε δικό της ΑΙΟ που βέβαια πάει 3 φορές πάνω σε τιμή, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να μπουν αντί των arctic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, gnarkill είπε

22 παρήγγειλα Τετάρτη ήρθε. Νταξει ρε παιδιά δε νομίζω ότι χρειάζεται άγχος

 

1 ώρα πριν, Bigi444444 είπε

Κυριακή απόγευμα παρήγγειλα, Τετάρτη πρωί ήρθε μήνυμα από acs για παραλαβή στις 3 το μεσημέρι! Έλλειπα από το σπίτι ήδη κατά την παραγγελία, υπολόγιζα ότι θα έκανε 15-20 ημέρες να παραδοθεί, ώστε να έχω επιστρέψει, και αυτοί πήγαν να την παραδώσουν στο 3ήμερο! 

Εδώ (παραγγελία Δευτέρα απόγευμα), ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Μπορεί και να πηγαίνει με "ομάδες" η αποστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Αυτά τα fans τα πουλάει η lian li και σε δικό της ΑΙΟ που βέβαια πάει 3 φορές πάνω σε τιμή, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να μπουν αντί των arctic

Δεν αμφιβάλω. Μικρές οι διαφορές στην πράξη από fan σε fan.

Συνδεσμολογικα μπορείς να κάνεις διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

 

Εδώ (παραγγελία Δευτέρα απόγευμα), ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Μπορεί και να πηγαίνει με "ομάδες" η αποστολή.

Την έχει στείλει ή όχι ακόμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Πέτρος said:

 

Εδώ (παραγγελία Δευτέρα απόγευμα), ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Μπορεί και να πηγαίνει με "ομάδες" η αποστολή.

Και εμενα κολλημενo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε έτσι ήταν και μένα και Τετάρτη μου το έφεραν Κυριακή αποστολή εμένα ή Δευτέρα και Τετάρτη ήρθε 

5 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

 

image.png.dc4877c48a9805a2f91984e1258555d3.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gnarkill είπε

Ε έτσι ήταν και μένα και Τετάρτη μου το έφεραν Κυριακή αποστολή εμένα ή Δευτέρα και Τετάρτη ήρθε 

 

Τρίψε αλάτι στην πληγή...τρίψε!
 

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοώ κολλημένο και κατευθείαν έσκασε SMS για παράδοση και στις 3 το μεσημέρι μου το φέρανε. Πιστεύω Δευτέρα θα το έχεις 

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Τρίψε αλάτι στην πληγή...τρίψε!
 

 

Επεξ/σία από gnarkill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος είχε την Arctic Freezer II και αποφάσισε να αναβαθμίσει στην Arctic Freezer III, θα ηθελα να ρωτήσω εάν παρατηρεί θόρυβο από την αντλία. Σε διάφορα φόρουμ υπάρχουν αναφορές ατόμων που δηλώνουν πως η νέα έκδοση παρουσιάζει θόρυβο ακόμη και κατά τη χαμηλή της λειτουργία η αντλια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cornix είπε

Αν κάποιος είχε την Arctic Freezer II και αποφάσισε να αναβαθμίσει στην Arctic Freezer III, θα ηθελα να ρωτήσω εάν παρατηρεί θόρυβο από την αντλία. Σε διάφορα φόρουμ υπάρχουν αναφορές ατόμων που δηλώνουν πως η νέα έκδοση παρουσιάζει θόρυβο ακόμη και κατά τη χαμηλή της λειτουργία η αντλια.

Δεν την έχω παραλάβει ακόμη αλλά θα το δεις και στο video review αυτό.

Η αντλια και μόνο αυτή ακούγεται κάπως παραπάνω.

1) πρώτον γιατί έχει σαφέστατα μεγαλυτερο ανεμιστηρα για τα MOSFETS (μεγαλύτερος όγκος αέρα = περισσότερος θόρυβος)

2) Διότι στο max δουλεύει σε περισσότερες στροφές σε σχέση με την ΙΙ.

Αλλά αυτό λυνεται εύκολα εάν όντως σε ενοχλεί αφού μπορείς να ρυθμίσεις αντλία και ανεμιστήρες ξεχωριστά όπως θέλεις εσύ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, cornix said:

Αν κάποιος είχε την Arctic Freezer II και αποφάσισε να αναβαθμίσει στην Arctic Freezer III, θα ηθελα να ρωτήσω εάν παρατηρεί θόρυβο από την αντλία. Σε διάφορα φόρουμ υπάρχουν αναφορές ατόμων που δηλώνουν πως η νέα έκδοση παρουσιάζει θόρυβο ακόμη και κατά τη χαμηλή της λειτουργία η αντλια.

Δεν είχα προηγουμένως aio για άμεση σύγκριση, αλλά θα αναφέρω τις πρώτες εντυπώσεις μιας και μόλις την τοποθέτησα.

Σε idle με ανεμιστήρες στις 500-600 στροφές και αντλία μαξ στροφές 4200 ακούγεται κανονικά. Σίγουρα δεν την λες αθόρυβη. Και οι ανεμιστήρες (τους έχω intake front mounted) αν και σχετικά αθόρυβοι, τραβάνε ξεκάθαρα λιγότερο αέρα από τα phanteks ph-f140xp που είχα πριν.

Από άποψη ψύξης οι θερμοκρασίες σε idle πήγαν από 35-37 με τη στοκ στα 23-25 και σε full load cinebench r23 από 67-72 στα 46 και χωρίς να ρίχνει ρολόγια ή να ανεβάζουν στροφές οι ανεμιστήρες (Ryzen 5600).

Οπότε γενικά στην ψύξη είμαι υπέρ ευχαριστημένος, αλλά σίγουρα η αντλία δεν είναι αθόρυβη, και υποπτεύομαι ότι και με υψηλότερες στροφές ανεμιστήρων η αντλία πάλι θα ακούγεται λόγω διαφορετικής συχνότητας ήχου. Αυτά με ξεχωριστό έλεγχο για τα pump/fans/VRM fan. Ίσως με το all in one καλώδιο να πέφτει ο θόρυβος της αντλίας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, cornix said:

Αν κάποιος είχε την Arctic Freezer II και αποφάσισε να αναβαθμίσει στην Arctic Freezer III, θα ηθελα να ρωτήσω εάν παρατηρεί θόρυβο από την αντλία. Σε διάφορα φόρουμ υπάρχουν αναφορές ατόμων που δηλώνουν πως η νέα έκδοση παρουσιάζει θόρυβο ακόμη και κατά τη χαμηλή της λειτουργία η αντλια.

Μολις ερθει θα σου πω γιατι εχω στο αλλο PC LF-II.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...