Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


FairyMairy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από εξωτερικό έχω εμπειρίες μόνο από δύο φίλους που ο ένας έφυγε για Αγγλία εντελώς χυμα το 2013 και ο άλλος για Καναδά δύο φορές την μια προσωρινά το 2018 και η δεύτερη και οριστική το 2022. Σε σχέση με την δυσκολία απόκτησης χαρτιών, διαδικασίες κτλ, Καναδάς με Αγγλία είναι η μέρα με την νύχτα, η Αγγλία κατά πολύ πιο εύκολα, βέβαια εποχές 2013 αυτό τώρα μπορεί να άλλαξαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, mariosnik_ είπε

 Αγγλία κατά πολύ πιο εύκολα, βέβαια εποχές 2013 αυτό τώρα μπορεί να άλλαξαν. 

Kαμία σχέση πλέον,ήταν ΕΕ τώρα είναι όπως ΗΠΑ ή Αυστραλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Τι να σου πω ρε ανθρωπε... Εγω το μοσχαρι το ειδα 24€ στον χασαπη στην Αυστρια και ηταν για πέταμα. 20€ το κοτοπουλο μαριναρισμενο.
Το ψωμι τουλαχιστον 10€ το κιλο.
18€ το σνιτσελ στην ταβερνα στο βουνο στο πουθενα.
Χτες πληρωσα 6€ , μοσχαρισιο μπιφτεκι, μαλλον το καλυτερο που εχω φαει στην ζωη μου , στην ταβερνα "στου Βασιλη" στο Λεβεντοχωρι Ηλείας, με live μουσικη. 
Το σχολειο που πληρωνουν και 150€ τον μηνα, βιντεακια τραβανε μεσα στο μαθημα και ολοι 4 και 5 παιρνουν στα διαγωνισματα. Το επιπεδο παιζει να ειναι και κατω απο την ΣΕΛΕΤΕ. Η μια μου λεει θα γινει γιατρος και η αλλη δικηγορος. Απο την παρεα που εκανα με παιδια λυκειου αυτες τις 15 μερες, τουβλα μπαινουν, τσιμεντολιθοι βγαινουν.
Πως διαολο θα γινουν γιατροι και δικηγοροι με 4 και 5 στο σχολειο, ενας θεός το ξέρει!
Φαι, διασκεδαση εξω ειναι στον θεο τα παντα.
τωρα κατι μπουφαν και κατι παντελονια , καλες ηταν οι τιμες. 

Αν εξαιρεσεις το απειρο γρασιδι, το πρασινο, τα νερα, τα ελατα, τον καθαρο αερα, τα ωραια πεζοδρομια και δρομους, τις καθαρες παιδικες χαρές, δεν ειδα κατι στην Αυστρια και να πω "ουααααουυυυ"
Και στο χωριο μου στην Αμαλιαδα παντως, πρασινο εχει. Οχι ιδια αποχρωση με την Αυστρια, αλλα πρασινο. 

Το ψωμί 10 ευρω …. Ναι και μετά ξύπνησα ……..

Εγω που μένω δίπλα και πετάγομαι Αυστρία και Βιέννη συνεχώς 10 ευρώ το ψωμί δεν το έχω δει πουθενά …. Μάλιστα το αντίθετο, ποιο φτηνά από Ελλάδα όπως και πολλά πράγματα.

Το βιοτικό επίπεδο και οι μισθοί στην Αυστρία δεν συγκρίνονται , όπως και το εργασιακό περιβάλλον.

 

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι 5 χρόνια Ολλανδία. Ειμαι ευχαριστημένος γιατί ειμαι και συνειδητοποιημενος, δεν ειναι ολα τελεια εδω ουτε είναι ολα σκατα στην Ελλάδα(αυτοί που λενε την Ελλάδα Ελλαδισταν είναι οι ίδιοι το προβλημα και ωπου και να πανε ειναι αυτοι το πρόβλημα ή θελουν μαστίγιο για να γινουν άνθρωποι βλ. για καθε μαλακια πρόστιμο) . Εχω μια αποψη που δεν ειναι πολύ ποπιουλαρ οπότε δεν θα την πω. Αυτο που θελω να πω σαν παρατήρηση (και προβληματισμό για εμένα) ειναι οτι όλοι οσοι ήξερα να ειναι Ολλανδία πριν έρθω εγω, γύρισαν πισω Ελλαδα. Καποιοι ειχαν σπουδάσει εδω και έμειναν να δουλεψουν και μετα απο 6-7 χρόνια πηγαν πισω, κάποιοι ήρθαν για δουλειά αλλα αν εισαι μονος σου αν δεν εχεις πολυ καλη δουλειά δεν βγαίνεις και τελος καποιοι αλλοι ήρθαν για δουλειά, βρηκαν καλη δουλειά, έκατσαν 8-9-11 χρόνια και γύρισαν πισω (και ειχαν αγοράσει και σπίτι εδω). Απο τη δουλειά μια συνάδελφος που ειναι Ελληνίδα και αυτη σπούδασε εδω και έκατσε για δουλειά εχει ανοιχτό το ενδεχόμενο να παει Ελλαδα μονιμα. Αυτοί που έρχονται και μενουν ειναι συνήθως αυτοι που ηρθαν απο Ελλάδα ζευγάρι, στην Ελλάδα ηταν ταλεπωροι και εδω βρήκαν μια δουλειά με 2200-2300 καθαρα ο καθενας και ζουν οκ, χωρις παιδιά ομως (επίσης δεν μπορούν να χωρισουν γιατι ο καθενας μονος του δεν έχει αρκετό εισόδημα) . Αυτοί που γυρισαν πισω με προβληματιζουν, κατι ξερουν που δεν το εχω καταλάβει ακομα. 

Φίλο Ολλανδο δεν μπορείς να κάνεις. Υπάρχει ρατσισμός και ας το παίζουν Ευρωπαιοι (φταινε πολυ οι Τούρκοι για αυτό), υπάρχει και κουτσομπολιό. Οταν εισαι expat ζεις σε μια φούσκα και δεν καταλαβαινεις τι γίνετε, στην Ολλανδία μισθό πανω απο 70k μικτα παίρνει μονο το 5% του πληθυσμού (google it), το 50% των Ολλανδών αν τους χαλάσει το πλυντήριο δεν εχουν την άνεση να το αντικαταστησουν και για αυτο πολλα μαγαζιά έχουν πχ leasing πλυντήριο (16€-17€ το μηνα). Για θέματα υγείας έχω Aegean Pass και παω Ελλάδα. Υπάρχει μόλυνση, σε χώμα(PFAS) , νερο (PFAS) και αέρα, σε βαθμό που σου λενε αν εχεις κοτες πχ αν μην φας τα αυγα τους και σε καποιες λίμνες να μην κολυμπήσεις. 

Τα καλά (ειναι και αυτά πολλά) ας τα πει κανένας αλλος, ήθελα απλα να γραψω μερικά πράγματα που δεν λέει κανείς ενω είναι η καθημερινότητα. 

Για εμένα ο βασικότερος παράγοντας εισαι εσυ (ο καθένας μας), εγω συνιστώ σε όλους να δοκιμάσουν το εξωτερικό, οπως συνιστώ σε ολους να πανε τουλάχιστον μια φορά σε ψυχολόγο. Καθε αρχή είναι δύσκολη, μην καμφθεις. 

Υ. Γ. Οι βορειο Ευρωπαιοι είχαν ΠΑΣΟΚ μέχρι πρότινος και τους εχει χαλάσει πολυ η ολη κατάσταση που επικρατεί τώρα. 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Υπάρχει μόλυνση, σε χώμα(PFAS) , νερο (PFAS) και αέρα, σε βαθμό που σου λενε αν εχεις κοτες πχ αν μην φας τα αυγα τους και σε καποιες λίμνες να μην κολυμπήσεις

Καλά αυτό δεν λεει και πολλά απο μόνο του. Ισως να σημαινει οτι υπάρχει ακριβής πληροφόριση. Πχ. Στην Ελλαδα όχι ενημερωση για ποιοτητα αερα και νερου δεν θα δεις, δυο τρενα να ειναι στην ιδια γραμμη δεν θα παρει κανεις χαμπαρι.

Κατα τ αλλα καταλαβαινω τα points σου, αλλα δεν βλεπω κατι αποκρουστικο. Δηλαδη ολες οι χωρες εχουν τα στραβα τους, το προβλημα ειναι οτι στην Ελλαδα επικρατει ΤΟ χαος.

 

Επεξ/σία από ideal09
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, dbrillis είπε

οτι όλοι οσοι ήξερα να ειναι Ολλανδία πριν έρθω εγω, γύρισαν πισω Ελλαδα. Καποιοι ειχαν σπουδάσει εδω και έμειναν να δουλεψουν και μετα απο 6-7 χρόνια πηγαν πισω, κάποιοι ήρθαν για δουλειά αλλα αν εισαι μονος σου αν δεν εχεις πολυ καλη δουλειά δεν βγαίνεις και τελος καποιοι αλλοι ήρθαν για δουλειά, βρηκαν καλη δουλειά, έκατσαν 8-9-11 χρόνια και γύρισαν πισω (και ειχαν αγοράσει και σπίτι εδω). Απο τη δουλειά μια συνάδελφος που ειναι Ελληνίδα και αυτη σπούδασε εδω και έκατσε για δουλειά εχει ανοιχτό το ενδεχόμενο να παει Ελλαδα μονιμα.

Αυτο το φαινομενο υπαρχει εντονα και Αγγλια. Οσοι ηρθαν την περιοδο των πρωτων μνημονιων (2010-2013) γυρισαν η γυρνανε τωρα. Ειναι πιο εντονο βεβαια σε οσους ειναι single.

Η εξηγηση ειναι απλη, ο ανιδικευτος δεν εχει πολυ καλυτερη αφοραστικη δυναμη απο Ελλαδα. Ο εξιδεικευμενος με σπουδες η/και σημαντικη εργασιακη εμπειρια εξωτερικο σου λεει θα χτυπησω καλο μισθο Ελλαδα. Και σε μεγαλο βαθμο αυτο γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, ideal09 said:

Καλά αυτό δεν λεει και πολλά απο μόνο του. Ισως να σημαινει οτι υπάρχει ακριβής πληροφόριση. Πχ. Στην Ελλαδα όχι ενημερωση για ποιοτητα αερα και νερου δεν θα δεις, δυο τρενα να ειναι στην ιδια γραμμη δεν θα παρει κανεις χαμπαρι.

Κατα τ αλλα καταλαβαινω τα points σου, αλλα δεν βλεπω κατι αποκρουστικο. Δηλαδη ολες οι χωρες εχουν τα στραβα τους, το προβλημα ειναι οτι στην Ελλαδα επικρατει ΤΟ χαος.

 

Αυτο με το χαος δεν μπορω να πω οτι το καταλαβαινω 100% μιας και οσο ημουν Ελλαδα (37 χρονια) ημουν μια χαρα.

Για την μολυνση που ανεφερα, οριστε ενα τυχαιο παραδειγμα "polluting Dutch drinking water" (δες και για την 3Μ στο Βελγιο), και δεν υπαρχει οση πληροφορηση πιστευεις και ειναι σε αλλο επιπεδο απο οτι πιστευεις. Στην γειτονια μου στο Dordrecht, οι πιο πολλοι ηλικιωμενοι γειτονες που εζησαν εδω ολη τους τη ζωη πεθαναν απο καρκινο. Μου τα λενε γειτονες που ζουν ακομα και επεζησαν απο καρκινο. Ε, αν παω καπου στα 25 μου για μονιμα, δεν θελω να πεθανω απο καρκινο στα 67 μου.

Σε ενα αλλο παραδειγμα, στον κιτρινο κυκλο ειναι η Shell, στον κοκκινο κυκλο οι κατοικοι ζουν δεκα χρονια λιγοτερο απο το μεσο ορο.
image.png.b80fb881599ecf836a5f64d436a6178b.png

Η χωρα ειναι πολυ μικρη και εχει πολλα εργοστασια κοντα ή μεσα σε πολεις. 

Σε Ολλανδια και Βελγιο οι ταινιες με την Erin Brockovich θα ηταν πιο πολλες απο τις ταινιες του Star Wars.

Επεξ/σία από dbrillis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dbrillis είπε

Εγω ειμαι 5 χρόνια Ολλανδία.

φιλε ετσι ειναι. κι εγω 10 χρονια εξω ημουν. Οι περισοτεροι ελληνες γυρησαν ελλαδα για τον απλουστατο λογο οτι συνολικα η ζωη στην ελλαδα ειναι καλυτερη απο την ζωη εξω. Σπιτι δικο σου, καιρος, γλωσσα σου, πατριδα σου, οικογενεια κλπ

Πρεπει να εισαι σε μεγαλη αναγκη για να μην γυρισεις (πχ να μην εχεις σπιτι ελλαδα), ή να πληρωνεσε πολυ πολυ καλα εξωτερικο. Ναι καλη η εμπειρια του εξωτερικου, ομως να μενεις 30 χρονια δεν παιζει. Ενω πχ ο παππους μου που πηγε γερμανια καθησε 35 χρονια, εβγαλε απειρα λεφτα, γυρισε ελλαδα και τα εκανε σπιτια. Σημερα τα λεφτα δεν ειναι αρκετα για τιποτα και ειναι παντου δυσκολα μεχρι και στην ελβετια.

 

Κατι που πολλοι δεν καταλαβαινουν οταν μιλανε για μεταναστευση των ελληνων, ειναι οτι ενα ελαχιστο ποσοστο ειναι γιατροι, μηχανικοι ή προγραμματιστες ή αλλος niche κλαδος που παιρνουν καλα λεφτα και λενε και ευχαριστω (αυτο που εσυ ειπες 70κ+ στην ολλανδια)

Οι περισσοτεροι ειμαστε οδηγοι, αποθηκαριοι, δουλεια γραφειου, ρουτινα, εργοστασιο, τηλεφωνικα κεντρα, πωλησεις, σε διδακτορικα στο πανεπηστιμιο, σε κανα προγραμμα ερασμους+, σε πρακτικη, internship κλπ

 

Επεξ/σία από APapsda
  • Like 6
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, APapsda said:

φιλε ετσι ειναι. κι εγω 10 χρονια εξω ημουν. Οι περισοτεροι ελληνες γυρησαν ελλαδα για τον απλουστατο λογο οτι συνολικα η ζωη στην ελλαδα ειναι καλυτερη απο την ζωη εξω. Σπιτι δικο σου, καιρος, γλωσσα σου, πατριδα σου, οικογενεια κλπ

Πρεπει να εισαι σε μεγαλη αναγκη για να μην γυρισεις (πχ να μην εχεις σπιτι ελλαδα), ή να πληρωνεσε πολυ πολυ καλα εξωτερικο. Ναι καλη η εμπειρια του εξωτερικου, ομως να μενεις 30 χρονια δεν παιζει. Ενω πχ ο παππους μου που πηγε γερμανια καθησε 35 χρονια, εβγαλε απειρα λεφτα, γυρισε ελλαδα και τα εκανε σπιτια.

 

Κατι που πολλοι δεν καταλαβαινουν οταν μιλανε για μεταναστευση των ελληνων, ειναι οτι ενα ελαχιστο ποσοστο ειναι γιατροι, μηχανικοι ή προγραμματιστες ή αλλος niche κλαδος που παιρνουν καλα λεφτα και λενε και ευχαριστω (αυτο που εσυ ειπες 70κ+ στην ολλανδια)

Οι περισσοτεροι ειμαστε οδηγοι, αποθηκαριοι, δουλεια γραφειου, ρουτινα, εργοστασιο, τηλεφωνικα κεντρα, πωλησεις, σε διδακτορικα στο πανεπηστιμιο, σε κανα προγραμμα ερασμους+, σε πρακτικη, internship κλπ

 

Συμφωνω. Οι ανετοι ειναι  οι μηχανικοι ή οι προγραμματιστες. Σε πολλες αλλες απλες δουλειες, ειδικα αν δουλευεις μεσω γραφειου εργασιας, η ζωη ειναι μια συγχρονη σκλαβια, ναι, ναι, σκλαβια στην Ολλανδια. Υπαλληλος σε αποθηκη μεσω Randstad, πληρωνεσαι με την ωρα, στις 5 το απογευμα καθε μερα σου λενε αν θα δουλευεις αυριο ή οχι.
Αν δεν δουλευεις δεν πληρωνεσαι και επισης εισαι σε επιφυλακη μεχρι τις 10 το πρωι, γιατι μπορει να σε παρουν τηλεφωνο και να σου πουνε ελα για δουλεια. Οπως επισης να εισαι στη δουλεια και να σου πουν στη 1, σορρυ δεν εχει αλλη δουλεια σημερα, πηγαινε σπιτι (πληρωνεσαι οσες ωρες δουλεψες).  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Συμφωνω. Οι ανετοι ειναι  οι μηχανικοι ή οι προγραμματιστες. Σε πολλες αλλες απλες δουλειες, ειδικα αν δουλευεις μεσω γραφειου εργασιας, η ζωη ειναι μια συγχρονη σκλαβια, ναι, ναι, σκλαβια στην Ολλανδια.

Μηχανικος εδω. Βγαλε μας απο τη λιστα των ανετων, απλα ενας αξιοπρεπης μισθος, τιποτα παραπανω. Αυτα για Αγγλια.

Ισως Ολλανδια, Γερμανια να ειναι λιγο καλυτερα αλλα και παλι δεν φανταζομαι κατι σουπερ.

Και για να μιλησω με νουμερα, ΧΜ, ΜΜ μισθος αποφοιτου γυρω στις 1700-1900 λιρες καθαρα το μηνα. Αν αλλαξεις κανα δυο δουλειες θα βρεθεις γυρω στα 2500 στην πενταετια. Με υπομονη θα φτασεις και το τριχιλιαρο αλλα απο και πανω πολυ δυσκολα και για πολυ λιγους. Δεν πεινας σε καμια περιπτωση, μπορεις να απολαυσεις καποια βασικα πραγματα αλλα δεν εισαι στην ιδια μοιρα με προγραμματιστες.

Ελλαδα αντιστοιχες ειδικοτητες ξεκινανε γυρω στα 1000 το μηνα (Χ14) και στην πενταετια ειναι τουλαχιστον στα 1500.

Οι τιμες πολυ χοντρικα και βασιζονται σε οσα ξερω και εχω ζησει εγω.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, andreaspA said:

Τι να σου πω ρε ανθρωπε... Εγω το μοσχαρι το ειδα 24€ στον χασαπη στην Αυστρια και ηταν για πέταμα. 20€ το κοτοπουλο μαριναρισμενο.

Μούφα πληροφορίες όπως πάντα, τα κρέατα είναι αιώνες μπροστά και πάνω απ'όλα "καθαρά", ξέρεις τι τρως. Και οι τιμές παίζουν, θα βρείς και με 24, θα βρείς και με 15. Όταν ο μισθός είναι τριπλάσιος, είναι σαν τα 6 που αναφέρει.

17 hours ago, andreaspA said:

Το ψωμι τουλαχιστον 10€ το κιλο

Αλλο ένα ψέμα από τα πολλά που μας έχει πει. Καταρχάς το ψωμί εδώ είναι τέχνη, μιλάμε για απίστευτα πολλές επιλογές. Ναι έχει και με 10, έχει με 3 euro το κιλό.

17 hours ago, andreaspA said:

18€ το σνιτσελ στην ταβερνα στο βουνο στο πουθενα.

18 κάνει παντού, και στο βουνό και στο κέντρο της πόλης. Αλλα όταν έχεις ελληνική νοοτροπία (πχ στην παραλια έχουν όλα διπλάσια/τριπλάσια τιμή) δεν μπορεί να το χωρέσει ο νους σου ότι γίνεται κάτι τέτοιο.

17 hours ago, andreaspA said:

Χτες πληρωσα 6€ , μοσχαρισιο μπιφτεκι, μαλλον το καλυτερο που εχω φαει στην ζωη μου , στην ταβερνα "στου Βασιλη" στο Λεβεντοχωρι Ηλείας, με live μουσικη. 

Ναι, και δεν ξέρεις άμα ήταν δεινόσαυρος ή Godzilla.

17 hours ago, andreaspA said:

Το σχολειο που πληρωνουν και 150€ τον μηνα, βιντεακια τραβανε μεσα στο μαθημα και ολοι 4 και 5 παιρνουν στα διαγωνισματα. Το επιπεδο παιζει να ειναι και κατω απο την ΣΕΛΕΤΕ. Η μια μου λεει θα γινει γιατρος και η αλλη δικηγορος. Απο την παρεα που εκανα με παιδια λυκειου αυτες τις 15 μερες, τουβλα μπαινουν, τσιμεντολιθοι βγαινουν.
Πως διαολο θα γινουν γιατροι και δικηγοροι με 4 και 5 στο σχολειο, ενας θεός το ξέρει!

Έχει τόσο θέμα, που κάθεται και συγκρίνει τα σχολεια. Πόσους αυστριακούς γνωρίζεις στα ελληνικά πανεπιστήμια? Γιατί εγώ γνωρίζω πολλούς, μα πολλούς έλληνες που σπουδάζουν εδώ! Κι όχι δεν πληρώνεις 150 euro το μηνα.

Τα ιδιωτικά γυμνάσια έχουν ~150 το μηνα ναι.

17 hours ago, andreaspA said:

Φαι, διασκεδαση εξω ειναι στον θεο τα παντα.

Φτηνότερα bar και club. Αντε μερικά ίσως να έχουν ίδιες τιμές με Ελλάδα (αλλα τριπλάσιους μισθούς)

5,20 πλήρωνα το 2008 την μπύρα Fischer στο 90 μοίρες στην θεσσαλονίκη, 5,20 πλήρωσα 0,5 Wieselburger προχτές στο κέντρο εδώ.

17 hours ago, Rebelos2018 said:

Τότε δώσε μου ένα λόγο που είπες τόσο ξεδιάντροπο ψέμα.

Ο συγκεκριμένος, πήγε 14 μέρες Αυστρία και νομίζει ότι τα είδε όλα. Από ένα σημείο και μετά, δεν μπορώ να καταλάβω εάν όντως δεν του άρεσε, ή απλά γραφει για να γραφει. (Το δόλωμα είναι καλο και αναγκάζομαι να τσιμπάω κάθε φορα)

Το μονο σίγουρο είναι, απλά μην πιστεύεις ότι λέει :)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Μηχανικος εδω. Βγαλε μας απο τη λιστα των ανετων, απλα ενας αξιοπρεπης μισθος, τιποτα παραπανω. Αυτα για Αγγλια.

Ισως Ολλανδια, Γερμανια να ειναι λιγο καλυτερα αλλα και παλι δεν φανταζομαι κατι σουπερ.

Και για να μιλησω με νουμερα, ΧΜ, ΜΜ μισθος αποφοιτου γυρω στις 1700-1900 λιρες καθαρα το μηνα. Αν αλλαξεις κανα δυο δουλειες θα βρεθεις γυρω στα 2500 στην πενταετια. Με υπομονη θα φτασεις και το τριχιλιαρο αλλα απο και πανω πολυ δυσκολα και για πολυ λιγους. Δεν πεινας σε καμια περιπτωση, μπορεις να απολαυσεις καποια βασικα πραγματα αλλα δεν εισαι στην ιδια μοιρα με προγραμματιστες.

Ελλαδα αντιστοιχες ειδικοτητες ξεκινανε γυρω στα 1000 το μηνα (Χ14) και στην πενταετια ειναι τουλαχιστον στα 1500.

Οι τιμες πολυ χοντρικα και βασιζονται σε οσα ξερω και εχω ζησει εγω.

εγώ πάντως όσους μηχανικούς ξέρω που έφυγαν Ντουμπαι, όπως και οι παλαιότεροι Λονδίνο είναι πάρα πολυ ευχαριστημένοι και νιώθουν άνετοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Sugizo είπε

Μούφα πληροφορίες όπως πάντα, τα κρέατα είναι αιώνες μπροστά και πάνω απ'όλα "καθαρά", ξέρεις τι τρως. Και οι τιμές παίζουν, θα βρείς και με 24, θα βρείς και με 15. Όταν ο μισθός είναι τριπλάσιος, είναι σαν τα 6 που αναφέρει.

Αλλο ένα ψέμα από τα πολλά που μας έχει πει. Καταρχάς το ψωμί εδώ είναι τέχνη, μιλάμε για απίστευτα πολλές επιλογές. Ναι έχει και με 10, έχει με 3 euro το κιλό.

18 κάνει παντού, και στο βουνό και στο κέντρο της πόλης. Αλλα όταν έχεις ελληνική νοοτροπία (πχ στην παραλια έχουν όλα διπλάσια/τριπλάσια τιμή) δεν μπορεί να το χωρέσει ο νους σου ότι γίνεται κάτι τέτοιο.

Ναι, και δεν ξέρεις άμα ήταν δεινόσαυρος ή Godzilla.

Έχει τόσο θέμα, που κάθεται και συγκρίνει τα σχολεια. Πόσους αυστριακούς γνωρίζεις στα ελληνικά πανεπιστήμια? Γιατί εγώ γνωρίζω πολλούς, μα πολλούς έλληνες που σπουδάζουν εδώ! Κι όχι δεν πληρώνεις 150 euro το μηνα.

Τα ιδιωτικά γυμνάσια έχουν ~150 το μηνα ναι.

Φτηνότερα bar και club. Αντε μερικά ίσως να έχουν ίδιες τιμές με Ελλάδα (αλλα τριπλάσιους μισθούς)

5,20 πλήρωνα το 2008 την μπύρα Fischer στο 90 μοίρες στην θεσσαλονίκη, 5,20 πλήρωσα 0,5 Wieselburger προχτές στο κέντρο εδώ.

Ο συγκεκριμένος, πήγε 14 μέρες Αυστρία και νομίζει ότι τα είδε όλα. Από ένα σημείο και μετά, δεν μπορώ να καταλάβω εάν όντως δεν του άρεσε, ή απλά γραφει για να γραφει. (Το δόλωμα είναι καλο και αναγκάζομαι να τσιμπάω κάθε φορα)

Το μονο σίγουρο είναι, απλά μην πιστεύεις ότι λέει :)

Καλά ναι το ξέρω. 

Εν τω μεταξύ, ακόμα δεν μας έχει απαντήσει στο ερώτημα που του έθεσα. Δυσκολεύεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...