Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Mivas (myphone) είπε

Κατάλαβα, δηλαδή εμφανίζεται ψευδώς θετικό στα προγράμματα προστασίας και μπαίνει απευθείας καραντίνα. Έχω το ESET Security που μόλις το απενεργοποίησα μπόρεσα και έκανα απεγκατάσταση τον μετατροπέα.

Αν δεν σου κάνει, απεγkατέστησέ το με κάποιο ισχυρό πρόγραμμα απεγκατάστασης που διαγράφει όλα τα αρχεία από τον υπολογιστή και για καλό και για κακό τρέξε και ένα virus/malware scan και δες αν άφησε και κάποιο αρχείο στη registry και διέγραψέ το κι εκείνο. Αυτό κάνω πάντα για να είμαι όσο πιο σίγουρος μπορώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει καποιος καλος free cataloger/organizer που να δημιουργει λιστες με τα αρχεια/φακελους που εχω στους εξωτερικους σκληρους δισκους; να εχει και αρκετες επιλογες customization (tree-like layout, full paths, κτλ)

παλια χρησιμοποιουσα το whereisit, αλλα εχει να ανανεωθει κατι χρονια

https://www.whereisit-soft.com/

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω το Disk Explorer Professional v3.70 (η τελευταία του έκδοση). Έχει σταματήσει η ανάπτυξή του εδώ και πολλά χρόνια (ούτε η ιστοσελίδα του λειτουργεί) αλλά δίνεται δωρεάν, έχει πολλές δυνατότητες, είναι γρήγορο και λειτουργεί άψογα στα Windows 10.
Μπορείς να το βρεις εδώ (ή να ψάξεις αλλού).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, KilliK είπε

[...] παλια χρησιμοποιουσα το whereisit, αλλα εχει να ανανεωθει κατι χρονια

https://www.whereisit-soft.com/

Ε, και λοιπόν; Δεν κάνει πλέον δουλειά; Προκαλεί δυσλειτουργίες στο σύστημα;

Αν σου κάνει την δουλειά που θέλεις δεν έχει σημασία από πότε έχει να ανανεωθεί.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμογέλασα λίγο που ο KilliK μάλλον ήθελε κάτι πιο σύγχρονο απ το whereisit του 2014 και ο accipio του πρότεινε το Disk Explorer Professional του 2010 :D

Σας ευχαριστώ αμφότερους για τις προτάσεις, ήθελα κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ant Download Manager Giveaway

 Για όποιον δε θέλει σπασμένα, το μόνο πρόγραμμα που ξέρω που συγκρίνεται με τον IDM (και κατεβάζει και mp3 από YouTube). O installer ισχύει μέχρι 20 Ιουνίου, τον ανεβάζω εδώ

https://www.upload.ee/files/13178954/Ant_Download_Manager_PRO.exe.html

Ένα πρόβλημα, άμα πάτε σε σε σελίδα με πολλά βίντεο ("Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;" - καλή ώρα), η επέκταση στον Chrome τρελαίνεται κι η CPU βαράει κατοστάρια. Εγώ, για να μη με χτυπάει στα νεύρα, βάζω το insomnia π.χ. στις εξαιρέσεις (κλικ στο video button και don't capture media from this site)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερουμε καποιο notepad που να μπορω να υπογραμμισω κομματια κειμενου η να τα χρωματισω? Το word δεν με βολευει...Ψαχνω αλλα δεν βρηκα τιποτα. Δεν το θελω για κωδικα.

Μεσα και σε σπασμενα!

Επεξ/σία από buuren
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, buuren είπε

Ξερουμε καποιο notepad που να μπορω να υπογραμμισω κομματια κειμενου η να τα χρωματισω? Το word δεν με βολευει...Ψαχνω αλλα δεν βρηκα τιποτα. Δεν το θελω για κωδικα.

Μεσα και σε σπασμενα!

Αν το MS Word δεν σε βολεύει δύσκολο τότε... Από τα πιο γνωστά Office Suites ήταν τα OpenOffice και τα LibreOffice που μέσα στα άλλα έχουν και κειμενογράφο (δωρεάν αμφότερα και διαθέσιμα και για λίνουξ). Μετά, έχεις το απλό Wordpad και Notepad προεγκατεστημένα στα Windows. Προσωπικά χρησιμοποιώ και το Notepad++ αρκετά καλό και για κώδικα και για ό,τι θέλεις (το έχω και για υπότιτλους και γενικά, ανοίγει τα περισσότερα αρχεία που μπορούν να ανοίξουν σε κείμενο). Όλα αυτά δωρεάν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, buuren είπε

Ξερουμε καποιο notepad που να μπορω να υπογραμμισω κομματια κειμενου η να τα χρωματισω? Το word δεν με βολευει...Ψαχνω αλλα δεν βρηκα τιποτα. Δεν το θελω για κωδικα.

Μεσα και σε σπασμενα!

Κι από μένα το np++. Αν επιλέξεις το κείμενο που θέλεις, κάνεις δεξί κλικ->Style one token και επιλέγεις χρώμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απλό αρχείο κειμένου δεν υποστηρίζει, απ' όσο ξέρω, υπογράμμιση και χρώμα, αν το αποθηκεύσεις σε μορφή txt. Αν θέλεις να αποθηκεύσεις κείμενο με υπογράμμιση και χρώμα, και γενικά με μορφοποίηση, πας σε μορφή rtf.
Ένας πολύ απλός -και αρκετά ιδιόμορφος- txt/rtf editor είναι το OSD Note, portable εφαρμογή με μέγεθος κάτω του 1MB. Δες το, ίσως σε βολέψει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Snap2HTML
Πολύ χρήσιμη μικρή εφαρμογή που μετατρέπει τα περιεχόμενα ενός φακέλου και των υποφακέλων (και ολόκληρου δίσκου, αν θέλουμε) σε αρχείο ιστοσελίδας (html) με δυνατότητα αναζήτησης και άμεσης εύρεσης αποτελεσμάτων. Θα μπορούσε, ίσως, να υποκαταστήσει εξειδικευμένα προγράμματα καταλογοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ψάχνω μια εφαρμογή για gaming controller σαν το xpadder, που να μπορείς να πατήσεις ένα πλήκτρο στο controller και να το αναγνωρίζει σαν κάποιο κουμπί του πληκτρολογίου, δηλαδή να πατάω π.χ. RT στο controller του xbox και να είναι σαν να πατάω το πλήκτρο R στο πληκτρολόγιο. To xpadder μου λέει ότι δεν δουλεύει στα win10.

Επεξ/σία από Liakos10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...