Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να αναφέρω πως μόλις ήρθε e-mail πως το paypal ξεκινάει νέα υπηρεσία με το όνομα Paypal Top Up.

 

Σύμφωνα με το paypal σου επιτρέπει να βάλεις από 3 εώς 2000€ σε 1-3 ημέρες στον paypal λογαριασμό σου μέσω του τραπεζικού σου λογαριασμού χωρίς τη χρήση πιστωτικής/προπληρωμένης κάρτας. Οι λογαριασμοί πρέπει να έχουν το ίδιο όνομα, οπότε δεν γίνεται από τραπεζικό λογαριασμό τρίτου. To paypal δεν χρεώνει προμήθεια για αυτό αλλά λογικά θα υπάρχει κάποια προμήθεια από την τράπεζα, σαν να κάνεις έμβασμα σε λογαριασμό εκτός τραπέζης δηλ.

 

Με αυτή την κίνηση, στην ουσία ανοίγει την πόρτα σε αγοραστές και πωλητές που δεν έχουν ή δεν θέλουν να χρησιμοποιήσουν την πιστωτική/προπληρωμένη κάρτα τους για να χρησιμοποιήσουν το σύστημα του.

 

Για περισσότερα:

https://www.paypal.com/be/topup/

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω ένα θέμα εδώ και λίγη ώρα.

 

Πριν λίγο έκανα Add στο Paypal μία νέα χρεωστική κάρτα Πειραιώς (ενεργοποιημένη, τη χρησιμοποιούσα καιρό σε ATM). Έχει 2 λογαριασμούς συνδεμένους πάνω. Τον έναν τον έχω θέσει ως "κύριο", ώστε να είναι αυτός που θέλω να χρησιμοποιώ για το Paypal. Αυτός λοιπόν είχε μέσα 2.74 ευρώ, πριν κάνω ό,τιδήποτε. (σίγουρα είναι ο κύριος αυτός, μη ρωτήσετε. Ο άλλως ετς κι αλλιώς είναι σχεδόν μηδενισμένος).

 

Αφού έκανα Add την κάρτα, πήγα να κάνω το γνωστό "Link and confirm my debit or credit card". Στην 1η σελίδα που ανοίγει όταν πατάς αυτό το link όλα ok, αλλά μετά όταν πάτησα το κουτάκι "Continue", μου βγάζει αυτό το error:

 

"The Credit Card Verification System used by PayPal is currently unavailable. Please try to add your credit card at a later time. We apologize for this inconvenience."

 

Δε θα έπρεπε να συνεχιστεί κανονικά χωρίς error και απλά να μου ζητάει το γνωστό 4ψήφιο αριθμό που παίρνουμε σε 2-3 μέρες;

 

Στο winbank που κοίταξα, έχουν δεσμευτεί 2ευρώ (αφού λέει: Λογιστικό Υπόλοιπο 2,74 και Διαθέσιμο Υπόλοιπο 0,74).

Επίσης μετά από τηλ στην Πειραιώς και phone banking που έκανα, η κοπέλα μου είπε ότι, όπως βλέπει στο σύστημα, το Paypal έχει δεσμεύσει 2 δολλάρια επιτυχώς και πήγε να τραβήξει και 1,5ευρώ ανεπιτυχώς (μήπως επειδή επιχείρησα το παραπάνω "Continue" button περισσότερες φορές; και γιατί τη μία δολλάρια και την άλλη ευρώ; ) ... Wtf;;;; Εν τέλει, μόνο 1,5 ευρώ δεν θα έπρεπε να τραβάει και τέλος; Τι είναι αυτά; Δεν θυμάμαι να είχα παρόμοιο πρόβλημα όταν είχα συνδέσει παλιότερα άλλη κάρτα.

Λοιπόν συνεχίζοντας, ξαναπάτησα το πρωί το "Continue" αλλά πάλι εμφάνισε το error. Έπειτα πήγα από την τράπεζα, (κι αφού το έψαξε μαζί μου λίγο ένας ενημερωμένος υπάλληλος) έβαλα 5ευρώ στο λογαριασμό, ξαναπήγα να κάνω confirm την κάρτα στο Paypal κι αυτήν την φορά μετά το "Continue" δεν έβγαλε error αλλά συνεχίστηκε σωστά η διαδικασία. Οπότε πλέον μου ζητάει τον 4ψήφιο κωδικό που θα μου 'ρθει αύριο-μεθαύριο λογικά.

 

Ωστόσο, δέσμευσε κι άλλη μια φορά 1,5 ευρώ. Έχω δηλαδή αυτή τη στιγμή: Λογιστικό Υπόλοιπο 7,74 και Διαθέσιμο Υπόλοιπο 4,24.

Δέσμευσε δηλαδή 2 φορές λεφτά, χθες 2 ευρώ και σήμερα 1,5 ευρώ. Θα στείλω και mail στο Paypal τώρα να τους εξηγήσω αλλά βγαίνει άκρη μ' αυτούς ή σου λένε 2-3 γενικούρες και σε γειώνουν; Το σωστό προφανώς είναι όταν περάσω τον 4ψήφιο αριθμό να μου κάνουν refund και τα 3,5 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να ρωτησω για μικρες αγορες απο ebay σε δολαρια στις ρυθμισεις του paypal
τι βαζουμε στις επιλογες :

1) paypal balance στο currencies
2) και στο my preapproved payments

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω συνδέσει μια χρεωστική με το ΡΡ και το μόνο που μένει είναι ο 4ψήφιος κωδικός.

Για να σου τον πουν τηλεφωνικά ή σε υποκατάστημα της τράπεζας όταν τους ζητήσεις την δικαιολόγηση για την χρέωση 1,5ευ. τι στοιχεία χρειάζεσαι; 

Φτάνει ταυτότητα και ο αριθμός τις χρεωστικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έστω ότι μου στέλνει φίλος στο Paypal κάποια χρήματα, μπορώ να τα χρησιμοποιήσω αμέσως π.χ. για αγορές; ή πρέπει να περιμένω κάποιες μέρες ή μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω συνδέσει μια χρεωστική με το ΡΡ και το μόνο που μένει είναι ο 4ψήφιος κωδικός.

Για να σου τον πουν τηλεφωνικά ή σε υποκατάστημα της τράπεζας όταν τους ζητήσεις την δικαιολόγηση για την χρέωση 1,5ευ. τι στοιχεία χρειάζεσαι; 

Φτάνει ταυτότητα και ο αριθμός τις χρεωστικής;

Πανω στην καρτα λογικα εχει ενα αριθμο για να επικοινωνησεις,πχ στην πειραιως παιρνεις στο 18 28 38 δινεις τα στοιχεια σου και μετα σου λενε τον 4 ψηφιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω πως μόλις ήρθε e-mail πως το paypal ξεκινάει νέα υπηρεσία με το όνομα Paypal Top Up.

 

Σύμφωνα με το paypal σου επιτρέπει να βάλεις από 3 εώς 2000€ σε 1-3 ημέρες στον paypal λογαριασμό σου μέσω του τραπεζικού σου λογαριασμού χωρίς τη χρήση πιστωτικής/προπληρωμένης κάρτας. Οι λογαριασμοί πρέπει να έχουν το ίδιο όνομα, οπότε δεν γίνεται από τραπεζικό λογαριασμό τρίτου. To paypal δεν χρεώνει προμήθεια για αυτό αλλά λογικά θα υπάρχει κάποια προμήθεια από την τράπεζα, σαν να κάνεις έμβασμα σε λογαριασμό εκτός τραπέζης δηλ.

 

Με αυτή την κίνηση, στην ουσία ανοίγει την πόρτα σε αγοραστές και πωλητές που δεν έχουν ή δεν θέλουν να χρησιμοποιήσουν την πιστωτική/προπληρωμένη κάρτα τους για να χρησιμοποιήσουν το σύστημα του.

 

Για περισσότερα:

https://www.paypal.com/be/topup/

 

 

/sc

 

 

To έκανα αλλα δεν ειναι και τοσο απλό η να το πω αλλιώς δεν γίνετε κατευθείαν ανάληψη απο τον τραπεζικό λογαριασμό που εχεις συνδεμένο στο pp. Απλα κάνεις ολο αυτο το παραμυθάκι για να σου δώσει το στοιχεία καταθέσεις πράγμα που ίσχυε και παλαιότερα

 

Δες εδω

http://www.insomnia.gr/topic/458723-%CF%86%CF%8C%CF%81%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7-paypal-oxi-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1-oxi-paysafe/

 

Σε αυτό που συζητούσαμε τοτε εκει άλλαξε μονο η διαδικασία, δεν σου λεει με την μια τον λογαριασμό, αλλα σε παραπέμπει σε αυτήν την σελίδα και αν το προχωρήσεις, σου βγαζει το παρακάτω αποτέλεσμα

 

Μια απο τα ιδια δηλαδη (κοινός μια τρύπα στο νερο :-D )

 

Δες και το αποτέλεσμα(google translator)

Τώρα, πηγαίνετε στην τράπεζά σας

 

Παρακαλούμε, αντιγράψτε τα στοιχεία που αναφέρονται παρακάτω και συμπληρώστε τα αντιγραμμένα δεδομένα προσεκτικά σε σχετικούς τομείς, προκειμένου τράπεζα πληρωμή σας. Ο λογαριασμός ανήκει στην TrustPay η οποία είναι εταίρος του PayPal και ο πάροχος της ιστοσελίδας βρίσκεστε εκείνη τη στιγμή.

 

Άλλες τράπεζα

ΙΒΑΝ του Δικαιούχου

χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

Κωδικός BIC / SWIFT

GIBASKBX

Το όνομα της τράπεζας του δικαιούχου

Slovenska sporitelna, A.Ş (που είναι αυτή η τράπεζα χαχααααα, χάθηκε να συνεργαστεί με μια ελλημνικη τράπεζα)

Όνομα του δικαιούχου

Εμπιστοσύνη Pay, a.s.

ποσό:5 ευρώ

Λόγος (στοιχεία πληρωμής)

χχχχχχχχχχχχχχ

 

 

 

εδιτ

Προφανώς λοιπόν αφορά στην συνεργασία του PayPal με την TrustPay 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έκανα αλλα δεν ειναι και τοσο απλό η να το πω αλλιώς δεν γίνετε κατευθείαν ανάληψη απο τον τραπεζικό λογαριασμό που εχεις συνδεμένο στο pp. Απλα κάνεις ολο αυτο το παραμυθάκι για να σου δώσει το στοιχεία καταθέσεις πράγμα που ίσχυε και παλαιότερα

 

Δες εδω

http://www.insomnia.gr/topic/458723-%CF%86%CF%8C%CF%81%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7-paypal-oxi-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1-oxi-paysafe/

 

Σε αυτό που συζητούσαμε τοτε εκει άλλαξε μονο η διαδικασία, δεν σου λεει με την μια τον λογαριασμό, αλλα σε παραπέμπει σε αυτήν την σελίδα και αν το προχωρήσεις, σου βγαζει το παρακάτω αποτέλεσμα

 

Μια απο τα ιδια δηλαδη (κοινός μια τρύπα στο νερο :-D )

 

Δες και το αποτέλεσμα(google translator)

Τώρα, πηγαίνετε στην τράπεζά σας

 

Παρακαλούμε, αντιγράψτε τα στοιχεία που αναφέρονται παρακάτω και συμπληρώστε τα αντιγραμμένα δεδομένα προσεκτικά σε σχετικούς τομείς, προκειμένου τράπεζα πληρωμή σας. Ο λογαριασμός ανήκει στην TrustPay η οποία είναι εταίρος του PayPal και ο πάροχος της ιστοσελίδας βρίσκεστε εκείνη τη στιγμή.

 

Άλλες τράπεζα

ΙΒΑΝ του Δικαιούχου

χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

Κωδικός BIC / SWIFT

GIBASKBX

Το όνομα της τράπεζας του δικαιούχου

Slovenska sporitelna, A.Ş (που είναι αυτή η τράπεζα χαχααααα, χάθηκε να συνεργαστεί με μια ελλημνικη τράπεζα)

Όνομα του δικαιούχου

Εμπιστοσύνη Pay, a.s.

ποσό:5 ευρώ

Λόγος (στοιχεία πληρωμής)

χχχχχχχχχχχχχχ

 

 

 

εδιτ

Προφανώς λοιπόν αφορά στην συνεργασία του PayPal με την TrustPay 

Η τραπεζα αυτη ειναι της Σλοβακιας... αλλα δεν καταλαβαινω γιατι συνεργάζεται με αυτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τραπεζα αυτη ειναι της Σλοβακιας... αλλα δεν καταλαβαινω γιατι συνεργάζεται με αυτη...

 

Τώρα... το που έχει έδρα νομικά μια πολυεθνική ή μια τράπεζα και γιατί,

και σε ποιόν/ποιούς πραγματικά ανήκει... πιάσε το αυγό και κούρευτο.

 

NikosKallithea ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Χρήσιμες για όσους θελήσουν να ακολουθήσουν αυτό το δρόμο.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα... το που έχει έδρα νομικά μια πολυεθνική ή μια τράπεζα και γιατί,

και σε ποιόν/ποιούς πραγματικά ανήκει... πιάσε το αυγό και κούρευτο.

 

NikosKallithea ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Χρήσιμες για όσους θελήσουν να ακολουθήσουν αυτό το δρόμο.

 

 

/sc

 

Πέραν όλων αυτών δεν βρίσκω τον λόγο κάποιος να ακολουθήσει αυτήν την διαδικασία αν δεν είναι ψιλολαμογιο

 

...αυτά για να μην διαβάσουν κάποιοι το θέμα και αρχίσουν να ρωτάνε :-D

 

 

ο καλύτερος τρόπος είναι ο γνωστός, δηλαδη οι διάφορες κάρτες που μπορείς να συνδέσεις στο pp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PP το παρουσιάζει σαν λύση για κάποιον που δεν έχει ή δεν θέλει να χρησιμοποιήσει κάρτα.

Αν είναι χρηστικό ή αποδειχθεί βολικό για αυτή την κατηγορία, θα φανεί.

 

Θέμα λαμογιάς γιατί τίθεται;

Με όποιο τρόπο και αν φορτώσεις χρήμματα στον PP λογαριασμό σου,

οι ίδιοι κανόνες ισχύουν για αγοραστές/πωλητές, τα ίδια στοιχεία έχουν για σένα.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έστω ότι μου στέλνει φίλος στο Paypal κάποια χρήματα, μπορώ να τα χρησιμοποιήσω αμέσως π.χ. για αγορές; ή πρέπει να περιμένω κάποιες μέρες ή μήνα;

Μόλις φανούν στο paypal balance μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις. Δηλαδή αμέσως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μία ερώτηση; Πέρασα μία Debit MasterCard στο paypal και μου έκανε χρέωση αυθέραιτα 0,80€. Χωρίς να μου πει ότι είναι για verify χωρίς να μου πει τίποτα γενικώς! Γιατι έγινε αυτό και θα επιστραφούν ποτέ αυτά τα λεφτά ή τα έφαγε για την πάρτυ του έτσι γιατί του αρέσει;

 

Και μία αλλη ερώτηση που μου ήρθε τώρα :P 

Είχα κάνει εδώ και 2 χρόνια verify τον λογαριασμό του paypal. Ο λογαριασμός εξακολουθεί  και είναι verified παρόλο που αλλάζω κάρτες και δεν τις κάνω verify. Γιατί λοιπόν πρέπει να κάνω επιβεβαίωση και τις καινούριες κάρτες που περνάω αφού η κατάσταση του account δεν αλλάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μία ερώτηση; Πέρασα μία Debit MasterCard στο paypal και μου έκανε χρέωση αυθέραιτα 0,80€. Χωρίς να μου πει ότι είναι για verify χωρίς να μου πει τίποτα γενικώς! Γιατι έγινε αυτό και θα επιστραφούν ποτέ αυτά τα λεφτά ή τα έφαγε για την πάρτυ του έτσι γιατί του αρέσει;

 

Και μία αλλη ερώτηση που μου ήρθε τώρα :P

Είχα κάνει εδώ και 2 χρόνια verify τον λογαριασμό του paypal. Ο λογαριασμός εξακολουθεί  και είναι verified παρόλο που αλλάζω κάρτες και δεν τις κάνω verify. Γιατί λοιπόν πρέπει να κάνω επιβεβαίωση και τις καινούριες κάρτες που περνάω αφού η κατάσταση του account δεν αλλάζει;

 

Αυθαίρετα δεν κανει τιποτα το pp, to 0.80 δεν ξέρω τι ειναι, ρωτα καλύτερα την τράπεζα σου, αυτες κάνουν κατι τετοια αυθαίρετα.

 

Το οτι ενας λογαριασμός καποτε ειχε μια κάρτα που την ειχε αποδεχτεί το pp δεν σημαίνει οτι θα δεχτεί μετα και ποια κάρτα του βαλεις πχ ακόμα και την δικια μου που τυχόν γνωρίζεις τον αριθμό της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την πρώτη ερώτηση, δες εδώ.

Για τη δεύτερη ερώτηση, δεν καταλαβαίνω... επειδή έχεις κάνει verify τον λογαριασμό σου, σημαίνει ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εισάγεις κλεμμένη κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...