Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

Έχω ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου στην εθνική.
Για τον παραπάνω λογαριασμό μου έδωσαν και μια κάρτα maestro.
Άνοιξα ένα λογαριασμό paypal.
Επειδή δε δεχόταν την maestro στο paypal δημιούργησα μέσα σε 5' μία virtual mastercard στο site της εθνικής και το σύνδεσα κανονικά με αυτήν.

Αφού φόρτωσα την virtual mastercard με 10 ευρώ από τον κανονικό λογαριασμό την σύνδεσα στο paypal. Αυτό μου τράβηξε 1,5 ευρώ για να το επιβεβαιώσει.

ΌΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ.

Για δοκιμαστικούς λόγους πήρα αυτό το 1,5 ευρώ από το paypal και το έστειλα στον πραγματικό μου λογαριασμό ταμιευτηρίου. Για 1-2 μέρες ήταν σε αναμονή (pending). Σήμερα μου έβγαλε completed (στο λογαριασμό paypal). Έλα όμως που στον λογαριασμό μου (τον πραγματικό ταμιευτηρίου) δεν έχει μπει το παραμικρό. Αρχικά σκέφτηκα μήπως είναι κάποια προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος από την εθνική αλλά ψάχνοντας βρήκα ότι μεχρι 15 ευρώ ειναι μηδενική η προμήθεια. Επίσης μηδενική προμήθεια υποτίθεται οτι κρατάει και το paypal. Τι παίζει εδώ?

Υ.Γ. Δεν κλάιω το 1,5 απλά κάνω δοκιμές για να είμαι σίγουρος σε περίπτωση που χρειαστεί να μεταφέρω κάποιο ποσό ότι το paypal θα τα στείλει εκεί που πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς το μετέφερες, θα εμφανιστεί σε 3-4 μερες αν δεν εχει προμήθεια οπως λες.

 

Το παυπαλ λαθη δεν κανει οπότε σταμάτα τις δοκιμες :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

Έχω ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου στην εθνική.

Για τον παραπάνω λογαριασμό μου έδωσαν και μια κάρτα maestro.

Άνοιξα ένα λογαριασμό paypal.

Επειδή δε δεχόταν την maestro στο paypal δημιούργησα μέσα σε 5' μία virtual mastercard στο site της εθνικής και το σύνδεσα κανονικά με αυτήν.

Αφού φόρτωσα την virtual mastercard με 10 ευρώ από τον κανονικό λογαριασμό την σύνδεσα στο paypal. Αυτό μου τράβηξε 1,5 ευρώ για να το επιβεβαιώσει.

ΌΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ.

Για δοκιμαστικούς λόγους πήρα αυτό το 1,5 ευρώ από το paypal και το έστειλα στον πραγματικό μου λογαριασμό ταμιευτηρίου. Για 1-2 μέρες ήταν σε αναμονή (pending). Σήμερα μου έβγαλε completed (στο λογαριασμό paypal). Έλα όμως που στον λογαριασμό μου (τον πραγματικό ταμιευτηρίου) δεν έχει μπει το παραμικρό. Αρχικά σκέφτηκα μήπως είναι κάποια προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος από την εθνική αλλά ψάχνοντας βρήκα ότι μεχρι 15 ευρώ ειναι μηδενική η προμήθεια. Επίσης μηδενική προμήθεια υποτίθεται οτι κρατάει και το paypal. Τι παίζει εδώ?

Υ.Γ. Δεν κλάιω το 1,5 απλά κάνω δοκιμές για να είμαι σίγουρος σε περίπτωση που χρειαστεί να μεταφέρω κάποιο ποσό ότι το paypal θα τα στείλει εκεί που πρέπει.

Δεν φαίνονται αμέσως στον λογαριασμό. Θα τα δεις μέσα στις επόμενες 4-5 μέρες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς το μετέφερες, θα εμφανιστεί σε 3-4 μερες αν δεν εχει προμήθεια οπως λες.

 

Το παυπαλ λαθη δεν κανει οπότε σταμάτα τις δοκιμες :-D

Τελείως υποκειμενικό είναι αυτό κι ας είναι όπως τα λες.

Το κατανοώ οτι η paypal είναι αρκετά αξιόπιστη για να μην ανησυχώ αλλά προτιμώ να χάσω 1,5 ευρώ απο κάτι που μπορεί να έχω κάνει εγώ λάθος παρά να είμαι σίγουρος και "πέρα βρεχει" κι αν χρειαστεί να στείλω κάποιο ποσό που θα το κλάψω να ψάχνω εκείνη την ώρα τι έκανα λάθος και να μην ξέρω πως θα μεταφέρω τα χρήματά μου. Κι ας εμφανιστούν 4 μέρες μετά μόνο η αγωνία που θα έβλεπα το λογαριασμό μου στο paypal μηδενικό και στον τραπεζικό μου λογαριασμό να μην έχει αλλάξει τίποτα (εφόσων δε θα ήξερα για την τετραήμερη καθυστέρηση) μου φτάνει...

1000 φορές 1,5 ευρώ κι ας το χάσω.

 

Δεν φαίνονται αμέσως στον λογαριασμό. Θα τα δεις μέσα στις επόμενες 4-5 μέρες.

Αυτό δε το ήξερα. Εφόσων είναι έτσι ουδέν πρόβλημα!

Απλά θεώρησα ότι αφού η κατάσταση από pending έγινε completed θα έβλεπα τα χρήματα στο λογαριασμό μου και αναφορά εισερχόμενου εμβάσματος.

Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι υποκειμενικό ειναι η πραγματικότητα και χρήματα δεν έστειλες κάπου, απλα πήρες τα χρήματα σου απο το ππ και τα έβαλες στην τράπεζα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι υποκειμενικό ειναι η πραγματικότητα και χρήματα δεν έστειλες κάπου, απλα πήρες τα χρήματα σου απο το ππ και τα έβαλες στην τράπεζα σου.

 

 

ΦΙΛΙΚΟΤΑΤΑ ΠΑΝΤΑ!

 

 

Έχεις δίκιο! Ηταν απαράδεκτο το ότι έγραψα "στείλω" αντί για "μεταφέρω". Καλοδεχούμενη η διόρθωσή σου και αναγνωρίζω το λάθος μου. Επέτρεψε μου λοιπόν το εξής με την ίδια λογική της συζήτησης...

 

-Η τράπεζα δεν είναι δική μου. Πελάτης της είμαι.

-Το αντίθετο της λέξης "υποκειμενικό" είναι η λέξη "αντικειμενικό"-όχι η λέξη "πραγματικότητα".

 

-Το αν κακώς αποφάσισα να μεταφέρω 1,5 ευρώ είναι ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ. Το ποια επιλογή είναι σωστή και ποιά λάθος είναι επίσης υποκειμενικό δεδομένου ότι το ανθρώπινο γένος εξακολουθεί να έχει κάτι που λέγεται ελέυθερη βούληση. Ειδικά αν αυτές οι επιλογές δεν επηρεάζουν τρίτους.

 

-Σε κάτι που δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει εγώ προσωπικά...

Για να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου

Για να έχω μια πρώτη εμπειρία

Για να μην βρεθώ προ εκπλήξεως χωρίς να ξέρω τι να κάνω σε κάποιο μεγαλύτερο ποσό

ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ 'ΡΘΕ

....αποφάσια να μεταφέρω δοκιμαστικα 1,5 ευρώ. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι το "αντικειμενικά κακό" έκανα...

 

 

Σεβόμενος τους κανόνες του φόρουμ και με την υποψία ότι μπορεί ξεφύγαμε από την ουσία του θέματος αν θες άνοιξε ένα νέο με θέμα με τίτλο ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ-ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ-ΣΩΣΤΟ-ΛΑΘΟΣ ενημέρωσέ με και ευχαρίστως να είμαι ο πρώτος που θα σχολιάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

Επειδή δε δεχόταν την maestro στο paypal δημιούργησα μέσα σε 5' μία virtual mastercard στο site της εθνικής και το σύνδεσα κανονικά με αυτήν.

Πολύ χρήσιμη πληροφορία αυτή. Δεν γνώριζα ότι μπορείς να κανεις αυτό το κολπακι. Ευχαριστουμε :-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χρήσιμη πληροφορία αυτή. Δεν γνώριζα ότι μπορείς να κανεις αυτό το κολπακι. Ευχαριστουμε :-)

Παρακαλώ!

Για να γίνει αυτό εφικτό ήδη είχα ενεργοποιήσει το ίντερνετ banking και μέσα από το λογαριασμό μου στο site της εθνικής απλά πάτησα αίτηση έκδοσης virtual card.... ή κάτι τέτοιο. Η ουσία είναι ότι δε χρειάστηκε να συμπληρώσω το παραμικρό. Δεδομένου ότι ήμουν σε δικό μου online λογαριασμό ήδη έχουν τα στοιχεία μου και απλά μου βγήκε η ερώτηση "είστε σίγουρος". Απάντηση ναι-"ορίστε η κάρτα σας". ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχω κανει dispute και με εχει στειλη σημερα το paypal.Your dispute over the payment you sent to TinyDeal Co. LTD will
automatically close on 11/3/2014.
Seller's Name: TinyDeal Co. LTD
Seller's Email: [email protected]
Seller's Transaction ID: 1X733100CF540942L

Transaction Date: Sep 18, 2014
Transaction Amount: -$89.99 USD
Invoice ID: 3540040779950001646066
Your Transaction ID: 8M492633LG205814J
Case Number: PP-003-465-962-966

Buyer's Transaction ID: 8M492633LG205814J

If you are still trying to resolve the problem with your seller, keep in
mind that you have until 11/3/2014 to escalate the dispute to a PayPal
claim.

By escalating to a claim, you would be asking PayPal to review the case and
decide the outcome.

We will assume that the dispute is resolved and will automatically close it
unless you log in to the Resolution Center and escalate it before
11/3/2014. A closed dispute cannot be reopened or escalated to a PayPal
claim.



Thank you,

PayPal


Please do not reply to this email. This mailbox is not monitored and you
will not receive a response. For assistance, log in to your PayPal account
and click the Help link in the top right corner of any PayPal page.

πρεπει να κανω κατι ακομα η θα κλειση στηs 3 του μηνα μονο του η πρεπει να κανω escalated to a PayPal
claim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχω κανει dispute και με εχει στειλη σημερα το paypal.Your dispute over the payment you sent to TinyDeal Co. LTD will

automatically close on 11/3/2014.

Seller's Name: TinyDeal Co. LTD

Seller's Email: [email protected]

Seller's Transaction ID: 1X733100CF540942L

 

Transaction Date: Sep 18, 2014

Transaction Amount: -$89.99 USD

Invoice ID: 3540040779950001646066

Your Transaction ID: 8M492633LG205814J

Case Number: PP-003-465-962-966

 

Buyer's Transaction ID: 8M492633LG205814J

 

If you are still trying to resolve the problem with your seller, keep in

mind that you have until 11/3/2014 to escalate the dispute to a PayPal

claim.

 

By escalating to a claim, you would be asking PayPal to review the case and

decide the outcome.

 

We will assume that the dispute is resolved and will automatically close it

unless you log in to the Resolution Center and escalate it before

11/3/2014. A closed dispute cannot be reopened or escalated to a PayPal

claim.

 

 

 

Thank you,

 

PayPal

 

 

Please do not reply to this email. This mailbox is not monitored and you

will not receive a response. For assistance, log in to your PayPal account

and click the Help link in the top right corner of any PayPal page.

 

πρεπει να κανω κατι ακομα η θα κλειση στηs 3 του μηνα μονο του η πρεπει να κανω escalated to a PayPal

claim.

 

Σου υπενθυμίζει ότι σου μείναν δυο μέρες για να κάνεις claim. Προφανώς δεν έχεις πάρει το προιόν ή τα λεφτά σου πίσω, οπότε μπες τώρα στο paypal πήγαινε στο case που άνοιξες και κάνε claim διαφορετικά θα κλείσει αυτόματα στις 3 Νοέμβρη και δεν θα έχεις δικαίωμα να το ξανα ανοίξεις και φυσικά θα χάσεις τα λεφτά σου.

Θα αναλάβει το paypal να λύσει την υπόθεση σου και σε 10 μέρες θα βγει η οριστική απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...