Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ενημερωση 

το shop and ship ειναι οτι ναναι. Εδω και 6 ημερες εχω πληρωσει για λογαριασμο και δεν ειμαι σιγουρος αν εχω λογαριασμο.

Επισης δεν εχει contact ή δεν δουλευει το live chat σε chrome...

 

αναμενω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται για αγορές από Αμερική και, ειδικά, από καταστήματα που δεν στέλνουν στην Ελλάδα, πρόσθεσα στο κεφάλαιο 6 του οδηγού (στο άρθρο στο wiki) και την εταιρεία BundleBox, η οποία προσφέρει ταχυδρομική διεύθυνση στην Αμερική, χωρίς συνδρομή, εισάγει τα αντικείμενα στην Αγγλία, μέσω του αγγλικού τελωνείου, και τα στέλνει στην Ελλάδα.

Στο τομεα  Pre-pay import taxes δεν αναφερουν την Ελλαδα, οποτε μηπως τα εκτελωνιζουν εδω και οχι Αγγλια οσον αφορα εμας?

http://www.bundlebox.com/shipping_rates/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά, η Ελλάδα είναι η μόνη ευρωπαϊκή χώρα για την οποία αναγράφεται η παρατήρηση ότι δεν μπορούν να προϋπολογίσουν τα έξοδα εκτελωνισμού.

 

Για τη διευκρίνιση του θέματος, τους έστειλα σχετικό ερώτημα και περιμένω απάντηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στην παρεα, μια απορια εχω λεβεντες: εχω καρτα prepaid της eurobank και την εχω δηλωσει στο paypal, κανω μικρο αγορες απο ebay, αυτο που θελω να μου πειτε ειναι αν κρατά και η τραπεζα προμηθεια για τις αγορες που κανω, δηλαδη αν κανω μια αγορα 10 γιουρο εκτος απο αυτο το ποσο θα χρεωθω και κατι αλλο? διαβασα πιο πανω μερικα πραγματα αλλα δε καταλαβα, μπερδευτηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κεφάλαιο 6 της ενημερωμένης έκδοσης του οδηγού, αναφέρεται, για τις προπληρωμένες κάρτες της Eurobank

 

Στην από 20/11/2013 έκδοση του τιμολογίου εργασιών (σελίδα 9) της Eurobank, αναφέρεται ότι στην e-prepaid Visa (προπληρωμένη) χρεώνει προμήθεια 1,25% ως "έξοδα συναλλαγών σε συνάλλαγμα". Στο ίδιο τιμολόγιο παραπέμπει και η Προπληρωμένη Eurobank Visa.

 

Επομένως, σε αγορά 10 ευρώ, η τράπεζα θα σε χρεώσει με 12,5 σεντς του ευρώ, ως προμήθεια. Βέβαια, η χρέωση αυτή είναι σχεδόν αμελητέα για παρόμοιες αγορές αλλά αν κάποιος αγοράζει συχνά και αντικείμενα μεγαλύτερης αξίας, το ποσό αυτό δεν είναι αμελητέο. 

 

 

 

============================================================

 

 

Στο τομεα  Pre-pay import taxes δεν αναφερουν την Ελλαδα, οποτε μηπως τα εκτελωνιζουν εδω και οχι Αγγλια οσον αφορα εμας?

http://www.bundlebox.com/shipping_rates/

 

 

Ήρθε η απάντηση

 

We only ship directly from the US to the final destination.  FedEx does not offer a DDP service to Greece, that means that duties and taxes cannot be prepaid there.
 
Best regards,
 
The BundleBox team
 
Δεδομένου ότι DDP σημαίνει Delivered Duty Paid, από την απάντηση προκύπτει ότι 1) η BundleBox στέλνει από την Αμερική στη χώρα προορισμού με FedEx και 2) επειδή η τελευταία δεν προσφέρει την υπηρεσία DDP στην Ελλάδα, το δέμα εκτελωνίζεται με τις γνωστές διαδικασίες και επιβαρύνσεις.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο κεφάλαιο 6 της ενημερωμένης έκδοσης του οδηγού, αναφέρεται, για τις προπληρωμένες κάρτες της Eurobank

 

Στην από 20/11/2013 έκδοση του τιμολογίου εργασιών (σελίδα 9) της Eurobank, αναφέρεται ότι στην e-prepaid Visa (προπληρωμένη) χρεώνει προμήθεια 1,25% ως "έξοδα συναλλαγών σε συνάλλαγμα". Στο ίδιο τιμολόγιο παραπέμπει και η Προπληρωμένη Eurobank Visa.

 

Επομένως, σε αγορά 10 ευρώ, η τράπεζα θα σε χρεώσει με 12,5 σεντς του ευρώ, ως προμήθεια. Βέβαια, η χρέωση αυτή είναι σχεδόν αμελητέα για παρόμοιες αγορές αλλά αν κάποιος αγοράζει συχνά και αντικείμενα μεγαλύτερης αξίας, το ποσό αυτό δεν είναι αμελητέο. 

 

 

 

============================================================

 

 

 

 

Ήρθε η απάντηση

 

We only ship directly from the US to the final destination.  FedEx does not offer a DDP service to Greece, that means that duties and taxes cannot be prepaid there.
 
Best regards,
 
The BundleBox team
 
Δεδομένου ότι DDP σημαίνει Delivered Duty Paid, από την απάντηση προκύπτει ότι 1) η BundleBox στέλνει από την Αμερική στη χώρα προορισμού με FedEx και 2) επειδή η τελευταία δεν προσφέρει την υπηρεσία DDP στην Ελλάδα, το δέμα εκτελωνίζεται με τις γνωστές διαδικασίες και επιβαρύνσεις.

 

 

Οπότε, προφανώς η FedEx στην Ελλάδα δεν θέλει να χάσει τα κέρδη (που δεν είναι και λίγα) από τους εκτελωνισμούς. <_<

Ευχαριστούμε makfil για την ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, προφανώς η FedEx στην Ελλάδα δεν θέλει να χάσει τα κέρδη (που δεν είναι και λίγα) από τους εκτελωνισμούς. <_<

Ευχαριστούμε makfil για την ενημέρωση.

 

 

Μετά και τα πρόσφατα περιστατικά, με βάση τα οποία τα ΕΛΤΑ εφαρμόζουν, σε ορισμένες περιπτώσεις, την ίδια διαδικασία εκτελωνισμού στα δέματα από τρίτες χώρες, η διαφορά μεταξύ των συνολικών εξόδων εκτελωνισμού που θα πληρώσουμε, μέσω μιας εταιρείας που μπορεί να στείλει το δέμα με ταχυδρομείο και μιας άλλης που στέλνει μόνο με courier, μπορεί, τελικά, να μην είναι σημαντική αλλά είναι μεγάλο ρίσκο να ξεκινάς μια τέτοια διαδικασία γνωρίζοντας, εκ των προτέρων, ότι το δέμα σου θα έρθει με courier και θα σταματήσει στο τελωνείο οπωσδήποτε.

 

Πάντως, υπάρχουν εταιρείες, σ' αυτές που καταγράφονται στο οδηγό, στις οποίες μπορείς να ζητήσεις την αποστολή του δέματος με το ταχυδρομείο, ελπίζοντας ότι το δέμα θα εκτελωνιστεί με τη διαφορετική διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,πολυ καλο post μπραβο. :)

  Λοιπον,Ανοιγω ενα καταστημα με γκατζετακια κ.α και θα ηθελα να κανω μια παραγγελία απο κινα απο ενα site της Κινας που βρηκα,
το θεμα μου ειναι οτι θελω τιμολογιο για να τα δικαιολογήσω στη εφορία και αυτοι μου είπανε οτι το δεμα δεν συνοδεύεται
από τιμολόγιο παρα μονο απο το billing address,τι κανω σε αυτην την περιπτωση?
Εκανα μια παραγγελια με 1€ και στο account μου,μου εχει να κατεβασω ενα pdf Invoice / Order το οποιο ειχε ,το logo του site,τον κωδικό με την περιγραφη του προιοντος, τα τεμαχια και την
τιμη σε USD.Δεν ειχε π.χ ΑΦΜ και διεύθυνση του προμηθευτη.

  Εφόσον ειμαι εμπορος τι γινεται με το τελωνειο? εχω ακουσει οτι πληρωνω το +ΦΠΑ και καποιους δασμους αναλογα με την κατηγορια των προϊόντων. Πληρώνω και κατι επιπλέον???εξοδα εκτελωνιστη και εξοδα μεταφορας???Πρεπει να παω απο το τελωνειο για να γλιτώσω εξοδα εκτελωνιστή και να παραλάβω ο ίδιος τα εμπορεύματα???
Γενικα τι ισχυει για τους εμπορες, εχω μπερδευτεί.
Συγγνώμη για τις πολλες ερωτήσεις και ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα, πρέπει να συζητήσεις με το λογιστή σου για το θέμα της αγοράς που θέλεις να κάνεις και, συγκεκριμένα, αν μπορείς να περνάς στα βιβλία σου αυτού του είδους τις αγορές και με ποιο τρόπο.

 

Γνωρίζω ότι, σαν επαγγελματίας, μπορώ να αγοράζω από την ευρωπαική ένωση, εάν έχω ευρωπαικό ΑΦΜ και αυτό θέλει κάποια διαδικασία δήλωσης στη ΔΟΥ. Το εάν αυτό γίνεται και με αγορές από τρίτες χώρες, θα στο πει ο λογιστής σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω μια αγορα απο εδω http://www.nikesportshoe.com/ εχει κανενας καμμια εμπειρια να μου πει αν ειναι οκ αυτο το site  η ειναι απατη επειδη βλεπω μεγαλη εκπτωση και αν θα πληρωσω τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...