Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστω θα το κοιταξω


Να το κανω μια παραθεση, ετσι για να φαινεται! Ειναι χρησιμο

 

 

 

 

Μετά την αποτυχημένη προσπάθεια, στέλνουμε μήνυμα στο PayPal, μέσω του Help, ζητώντας να μας προσθέσει το ΙΒΑΝ του τραπεζικού μας λογαριασμού. Σε λίγη ώρα έρχεται αυτοματοποιημένο μήνυμα με πιθανές λύσεις στο πρόβλημα. Στο μήνυμα αυτό απαντάμε επαναλαβάνοντας τα ίδια που είχαμε γράψει στο προηγούμενο. 

 

Στη συνέχεια, είτε θα ας καλέσουν από την Ιρλανδία (σε 1-2 μέρες) στο τηλέφωνο που έχουμε δηλώσει είτε θα καλέσουμε εμείς, αν βιαζόμαστε, στο τηλέφωνο που αναγράφεται στο Help (μπορούμε και μέσω Skype). Μετά από μια γρήγορη και εύκολη διαδικασία ταυτοποίησης (email κλπ), ο υπάλληλος θα ανοίξει το σύστημα και είτε θα προσθέσουμε τον ΙΒΑΝ του λογαριασμού μας είτε θα τον προσθέσει εκείνος.

 

Αμέσως μετά έρχεται μήνυμα με τα (προσωπικά) στοιχεία που είναι απαραίτητα για κάθε αποστολή εμβάσματος. Αξίζει να σημειωθεί ότι μπορούμε να στέλνουμε έμβασμα και από λογαριασμό άλλης τράπεζας αρκεί ο λογαριασμός αυτός να περιλαμβάνει το ίδιο όνομα που έχει καταγραφεί στο paypal. Τέλος, παρά το γεγονός ότι το paypal λέει στις οδηγίες του ότι τα έξοδα αποστολής εμβάσματος πρέπει να βαραίνουν τον εντολέα, εμείς μπορούμε να το στέλνουμε με την ένδειξη SHA (shared), με την οποία χρεωνόμαστε μόνο 1€ σε κάθε έμβασμα και το ποσό που στέλνουμε μεταφέρεται ολόκληρο στο balance (η προμήθεια του 1€ χρεώνεται στον τραπεζικό μας λογαριασμό). 

 

Φυσικά, μετά την προσθήκη του τραπεζικού λογαριασμού στο paypal, μπορείς να μεταφέρεις χρήματα του balance στον τραπεζικό σου λογαριασμό, που είναι αυτό που σ' ενδιαφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

REQUEST MONEY

Επανέρχομαι στο θέμα του Request money.

 

Δεν τους θεωρω στο pp 'χαζους'.

Μηπως τελικα 'παγωνουν' τα χρηματα για 21 μερες, οταν κανεις request απο καρτα με αλλο ονομα;

Και οτι δεν υπαρχει προβλημα οταν ζητας απο καρτα με το ονομα σου;

Εννοω οτι το pp βλεπει οτι εισαι ο Νικος Χ και οτι κανεις request απο καρτα(αλλη) του Νικου Χ. Αρα; Ξερει το pp οτι δεν παιζει το σεναριο οτι εισαι 'πωλητης'.

Απλα κανεις την πατεντα (με ληστρικο χαράτσι!-προμηθεια), για να εξυπηρετηθεις.

Αλλιως δεν θα ζητουσες χρηματα απο τον ιδιο σου τον εαυτο!

Βλεπει ποιος ζητα, και σε ποιανου το ονομα ειναι η καρτα, μπορει να το τσεκαρει αυτο.

 

Το λεω γιατι εγω 6 μηνες το χρησιμοποιησα, με καρτα δικη μου(οχι την συνδεδεμενη), και ποτε δεν ειχα προβλημα.

Φυσικα, τωρα που μπορω να κανω top up, το προτιμαω.

Επειδη ομως στην Ελλαδα ζουμε, και βλεπετε ποσο χαλια πάμε,

θελω την εναλλακτικη του request money.

 

Και σκεφτομαι οτι τελικα ισως λειτουργει σε οσους ζητουν απο τον 'εαυτο τους' και οχι απο καρτες σε ονοματα αλλων.

 

Πειτε ομως κι εσεις την εμπειρια σας.

 

Όταν κάνεις request επιλέγεις "sending money to family or friends" και δεν υπάρχει δέσμευση για 21 μέρες. Η επιλογή φαίνεται στο old account view.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις request επιλέγεις "sending money to family or friends" και δεν υπάρχει δέσμευση για 21 μέρες. Η επιλογή φαίνεται στο old account view.

 

Δεν ξερω ποσο 'σιγουρο' ειναι αυτο, αν ειναι οντως ετσι. Δηλαδη προβλημα ειχαν οσοι δεν δηλωναν "sending money to family or friends"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποσο 'σιγουρο' ειναι αυτο, αν ειναι οντως ετσι. Δηλαδη προβλημα ειχαν οσοι δεν δηλωναν "sending money to family or friends"?

 

Ναι. Η άλλη επιλογή "paying for good and services" έχει 21 μέρες δέσμευση, μέχρι να πάει 'smoothly' η όλη αγοραπωλησία. Δηλαδή, να παραλάβει το good/service ο αγοραστής και να μην ανοίξει case. Προφανέστατα, όταν είσαι επαγγελματίας πωλητής, δεν υπάρχουν τέτοιες δικλίδες ασφαλείας. 

Άρα, διαλέγεις family/friends και μπαίνουν άμεσα, γιατί δεν αφορούν αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν κάνεις request επιλέγεις "sending money to family or friends" και δεν υπάρχει δέσμευση για 21 μέρες. Η επιλογή φαίνεται στο old account view.

 

Η επιλογή "to family and friends" βρίσκεται στη μέθοδο Send Money και όχι στη Request.

 

Η μέθοδος Request λειτούργησε, αρχικά από το μέλος re4male, σαν λύση στο πρόβλημα των κεφαλαιακών περιορισμών και χρησιμοποιήθηκε ευρέως στην περίοδο του καλοκαιριού και μετά. Στο paypal, όμως, λειτουργεί σαν μέθοδος πληρωμής για αγαθά ή υπηρεσίες, δηλαδή μεταξύ συναλλασσομένων και όχι, φυσικά, για αποστολή χρημάτων, από τη μια τσέπη στην άλλη, του ίδιου μέλους, όπως τη χρησιμοποιήσαμε. Έτσι δικαιολογείται, κατά το paypal, και η υψηλή προμήθεια, για την "εξυπηρέτηση" που προσφέρει στους συναλλασσόμενους.

 

Με την υπερβολική χρήση της Request και μάλιστα αφενός από το ίδιο μέλος αφετέρου με τη συνδεδεμένη κάρτα, το paypal άρχισε να μπλοκάρει τα χρήματα και σε κάποιες περιπτώσεις και τους λογαριασμούς.

 

Όσοι δεν θέλουν να βγάλουν κάρτα εξωτερικού ή να φορτώσουν το balance, για να κάνουν τις αγορές τους από το εξωτερικό, μπορούν να χρησιμοποιούν τη μέθοδο Send Money, έχοντας ένα γνωστό ή φίλο ή ακόμη και τον εαυτό τους με λογαριασμό στο paypal και διαφορετική κάρτα.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία πας topup στο ππ και εκει θα δεις το ιβαν σου στο ππ, μετα πας στο ebacking σου και κανεις έμβασμα σε αυτό το ιβαν

Payee PayPal Europe

Payee's bank Deutsche Bank

PayPal IBAN DExxxxxxxxxxx

BIC DEUTDEDBPAL

Και τι ακριβως κερδιζω με αυτον τον τροπο σε συγκριση με τον κλασικο που καναμε εως τωρα δηλαδη να προσθετουμε λεφτα στο paypal ballance απο μια αλλη καρτα μας μεσω του request money?

 

και με το που πηγα στο paypal topup μου λεει να κανω ενα καρο διαδικασιες για να δει οτι ειναι δικο μου το iban κ.τ.λ.

Οριστε τι μου λεει το paypal στην επιλογη topup να κανω

 

 

 

Add money from your bank to your PayPal account

 

 

Our bank account information has changed. Before you can top up your PayPal account,you'll need to provide your bank with PayPal's new transfer recipient information.

 

 

 

PayPal transfer recipient information

 

Payee PayPal Europe

Payee's bank Deutsche Bank

PayPal IBAN DE.......

BIC DEUTDEDBPAL

PayPal transfer recipient information
  1. To get started, add PayPal as a transfer recipient by logging in to your online bank account (or visiting your bank) and following your bank's instructions.

  2. Print the information below, or copy and paste it directly into your bank's online form.

  3. Make sure the name on your bank account matches the name on your PayPal account: gregory Fitsakis What if it doesn't match?

  4. We'll send you an email to let you know when the money has been transferred from your bank to your PayPal account. Please allow 1-2 business days.

Please note: PayPal only accepts SEPA credit transfers (in EUROs) to add money to your PayPal account.

 

Όταν κάνεις request επιλέγεις "sending money to family or friends" και δεν υπάρχει δέσμευση για 21 μέρες. Η επιλογή φαίνεται στο old account view.

Αλλη βλακεια του paypal το οτι το family or friends φαινετε μονο στο old account view και οχι στο new style view.

Τι να πω δεν ξερω.

Αντι με την μετατροπη στο νεο στυλ εμφανισεις paypal να μπορεις να κανεις τα παντα τα μισα τα εχει κοψει το ιδιο το paypal.

Δηλαδη με αυτη τη μεθοδο δεν παιρνει καμια προμηθεια το paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Ρε παιδια μια ερωτηση , αν μπορει να βοηθησει καποιος

Εχω διαβασει πολλες σελιδες απ το νημα , αλλα εχω το εξης προβλημα . Εκανα λογαριασμο Revolut , ολα ενταξει , εκανα το εμβασμα , κι αυτο ολα ενταξει , παω να κανω αγορα απο ebay , αλλα 2 φορες ηταν denied και αμεσως ηρθε ειδοποιηση στο κινητο και τις 2 φορες οτι χρεωθηκα απο 1 $ για paypal , παρολο που δεν πηγα να κανω τις συναλλαγες μεσω paypal αλλα σαν απλη καρτα (της Revolut)

Για την ακριβεια δεν χρησιμοποιω καθολου paypal .Aν εχω καταλαβει καλα αυτα θα πιστωθουν πισω (ειναι pending) , αλλα το θεμα ειναι γιατι δεν μπορω να κανω την αγορα

Επικοινωνησα στο Support της Revolut , αλλα δεν βγαζω ακρη , μου λενε να δω τα FAQs και οτι φαινεται οτι προσπαθησα να κανω συναλλαγη μεσω paypal , με την οποια δεν συνεργαζονται....

Δεν εχω κανει verify την καρτα γιατι δεν εχω σκοπο να βαλω πανω απο 1500 , οποτε λογικα δεν φταιει αυτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μόλις μου στείλανε την κάρτα προπληρωμένη visa της Πειραιώς, γιατι η προηγουμενη εληξε, την οποία και ενεργοποίησα μέσω της τράπεζας. Πάω να την προσθέσω στο pp βάζωντας τα στοιχεία της και μου γράφει

"This card is not accepted. Please use a different card"

 

 

Τι παίζει;;;; Μηπως πρεπει να εχει λεφτα μεσα για να γινει η προσθηκη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί κράζουν το paypal ότι έχει αλλάξει το look και δεν βρίσκουν πχ το "Send & Request Payments".

 

Μπορεί να φταίει για πολλά που δεν μας αρέσουν αλλά στο νέο look φρόντισε να βάλλει στην πρώτη σελίδα και σε περίοπτη θέση αυτή την επιλογή και συγκεκριμένα στην πάνω μπάρα των links, ανάμεσα στο "Activity" και στο "Wallet".

 

Μήπως, τελικά, φταίμε εμείς και όχι οι άλλοι;

 

 


Καλημερα

Ρε παιδια μια ερωτηση , αν μπορει να βοηθησει καποιος

Εχω διαβασει πολλες σελιδες απ το νημα , αλλα εχω το εξης προβλημα . Εκανα λογαριασμο Revolut , ολα ενταξει , εκανα το εμβασμα , κι αυτο ολα ενταξει , παω να κανω αγορα απο ebay , αλλα 2 φορες ηταν denied και αμεσως ηρθε ειδοποιηση στο κινητο και τις 2 φορες οτι χρεωθηκα απο 1 $ για paypal , παρολο που δεν πηγα να κανω τις συναλλαγες μεσω paypal αλλα σαν απλη καρτα (της Revolut)

Για την ακριβεια δεν χρησιμοποιω καθολου paypal .Aν εχω καταλαβει καλα αυτα θα πιστωθουν πισω (ειναι pending) , αλλα το θεμα ειναι γιατι δεν μπορω να κανω την αγορα

Επικοινωνησα στο Support της Revolut , αλλα δεν βγαζω ακρη , μου λενε να δω τα FAQs και οτι φαινεται οτι προσπαθησα να κανω συναλλαγη μεσω paypal , με την οποια δεν συνεργαζονται....

Δεν εχω κανει verify την καρτα γιατι δεν εχω σκοπο να βαλω πανω απο 1500 , οποτε λογικα δεν φταιει αυτο....

 

Ανεξάρτητα από το αν έχεις κάνει verified την Revolut, την έχεις συνδέσει στο paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι ακριβως κερδιζω με αυτον τον τροπο σε συγκριση με τον κλασικο που καναμε εως τωρα δηλαδη να προσθετουμε λεφτα στο paypal ballance απο μια αλλη καρτα μας μεσω του request money?

 

και με το που πηγα στο paypal topup μου λεει να κανω ενα καρο διαδικασιες για να δει οτι ειναι δικο μου το iban κ.τ.λ.

Οριστε τι μου λεει το paypal στην επιλογη topup να κανω

 

 

 

 

Αλλη βλακεια του paypal το οτι το family or friends φαινετε μονο στο old account view και οχι στο new style view.

Τι να πω δεν ξερω.

Αντι με την μετατροπη στο νεο στυλ εμφανισεις paypal να μπορεις να κανεις τα παντα τα μισα τα εχει κοψει το ιδιο το paypal.

Δηλαδη με αυτη τη μεθοδο δεν παιρνει καμια προμηθεια το paypal?

Τί τί κερδίζεις; Δεν χρεώνεσαι τις προμήθειες.

 

Δεν σου λέει να κάνεις τίποτα. Τελείωσε, αφού το σύνδεσες, πας στο ιντερνετ banking της τραπεζας και στέλνεις έμβασμα σε αυτά τα στοιχεία που σου έδωσε, δεν θέλει κάτι άλλο το paypal. Ουσιαστικά σου δίνει οδηγίες πώς να κάνεις το έμβασμα, σου λέει βάλε το paypal ως παραλήπτη και ακολούθα τις οδηγίες της τράπεζας για να στείλεις το έμβασμα.

Παιδιά μόλις μου στείλανε την κάρτα προπληρωμένη visa της Πειραιώς, γιατι η προηγουμενη εληξε, την οποία και ενεργοποίησα μέσω της τράπεζας. Πάω να την προσθέσω στο pp βάζωντας τα στοιχεία της και μου γράφει

"This card is not accepted. Please use a different card"

 

 

Τι παίζει;;;; Μηπως πρεπει να εχει λεφτα μεσα για να γινει η προσθηκη?

Αφού κάνει δοκιμαστική χρέωση για να την επιβεβαιώσει, αν δεν έχει λεφτα μέσα πώς θα γίνει;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί κράζουν το paypal ότι έχει αλλάξει το look και δεν βρίσκουν πχ το "Send & Request Payments".

 

Μπορεί να φταίει για πολλά που δεν μας αρέσουν αλλά στο νέο look φρόντισε να βάλλει στην πρώτη σελίδα και σε περίοπτη θέση αυτή την επιλογή και συγκεκριμένα στην πάνω μπάρα των links, ανάμεσα στο "Activity" και στο "Wallet".

 

Μήπως, τελικά, φταίμε εμείς και όχι οι άλλοι;

 

 

 

Ανεξάρτητα από το αν έχεις κάνει verified την Revolut, την έχεις συνδέσει στο paypal;

Οχι δεν την εχω συνδεσει στο paypal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γινετε αμεσα το εμβασμα?

 

Και αν διαλεξω να μεταφερω με το κλασικο τροπο αλλα την επιλογη για friends and family θα εχει παλι προμηθεια?

 

Πως ακριβως κανω εμβασμα απο το alpha web banking?

Και δεν εχω το εξτρα μηχανηματακι που βγαζει κωδικους. Το αναφερω γιατι δεν ξερω αν χρειαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γινετε αμεσα το εμβασμα?

 

Και αν διαλεξω να μεταφερω με το κλασικο τροπο αλλα την επιλογη για friends and family θα εχει παλι προμηθεια?

 

Πως ακριβως κανω εμβασμα απο το alpha web banking?

Σε 1-2 εργάσιμες, ανάλογα αν το στείλεις πρίν τις 4 το μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβως κανω εμβασμα στο paypal ballance(Μεσω του topup) και που ακριβως παω στο alpha web banking?

 

Και η τραπεζα δεν σε χρεωνει κατι για το εμβασμα?

Γιατι αν σε χρεωνει κατι η τραπεζα για το οποιο εμβασμα τοτε ειναι μια η αλλη αυτος ο τροπος με τον αλλο που χρησιμοποιουμε τοσο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...