Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επιτελους μπηκαν τα χρηματα στον λογαριασμο μου στο bitcoingreece , τωρα πια διαδικασια να κανω για να αγορασω κατι απο ebay με paypal?   

 

Aν καταλαβα καλα , πρωτα με τα ευρω που εχω τωρα μεσα τα μετατρεπω σε bitcoins και τα μεταφερω στην spectrocard?

μετα απο τον λογαριασμο μου στην spectrocard τα ξανα μετατρεπω σε ευρω και αγοραζω την καρτα?  και μετα την καρτα την συνδεω με το paypal?

αλλα το paypal μετα σε τι λογαριασμο να πιστωνει τα χρηματα?  μηπως  η χρηση της spectrocard ειναι για αγορα κατευθιαν με την καρτα και οχι μεσω paypal?

 

καποιος που το εχει κανει ας μου πει σιγουρα τι πρεπει να κανω...

 

Ευχαριστω πολυ!

 

αν αγοράσεις αυτή που σου την στέλνουν δλδ την visa μπορείς να την συνδέσεις με paypal η δουλεύει και μόνη της και τραβάει πάντα ότι ποσό της έχεις φορτώσει. 

Με την ψηφιακή από τι ξέρω δουλεύουν μόνο μέσω paypal και τραβάει και αυτή πάντα ότι ποσό της έχεις φορτώσει.

Αν και την έχω γράψει 10 φορές την διαδικασία εδώ θα την ξαναγράψω. 

 

Αγοράζουμε bitcoin -> Στέλνουμε τα Bitcoin στον λογαριασμό μας του spectrocoin -> εκεί τα μετατρέπουμε σε ευρώ -> αγοράζουμε την κάρτα η φορτώνουμε την κάρτα με τα ευρώ -> κάνουμε αγορές από εξωτερικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ευχαριστω για την απαντηση , εκανα αυτα που εγραψες , αλλα εγω δεν παραγγειλα την spectrocoin card που εχει 7 ευρω, εγω αγορασα την εικονικη spectrocard  που εχει 3 ευρω , αλλα εκει ειναι το προβλημα, οτι παρολο που ειναι εικονικη και εκδιδεται αμεσως, μου διχνει μονο τα τελευταια 4 ψηφια   ***********1234 , οποτε πως μπορω να την χρησιμοποιησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την ξέρω αυτή την κάρτα δεν την έχω χρησιμοποιήσει. Νομίζω ένας εδώ στο νήμα την έχει χρησιμοποιήσει αυτή. Πάντως ρώτα τους στο support να δεις τι θα απαντήσουν. Κανονικά θα πρέπει να στα δείχνει τα ψηφία η κάπως να στα στέλνουν. Την έχεις ενεργοποιήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ. Ποια κάρτα πήρες την visa? Αν ναι ποιο είναι το site?

Ναι, την visa τη φυσική παρήγγειλα.

Μεσα απο το λογαριασμο στο spectrocoin εχει επιλογη order card.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να περιγράψει τη διαδικασία (αν υπάρχει) πως φυσικά ευρώ στο χέρι καταλήγουν σε paypal balance?

Πιθανή διαδικασία όπως την κατάλαβα.

1. Πας με μετρητά στο bitcoin atm

2. Αγοράζεις bitcoin και παίρνεις το χαρτάκι

3. Πας spectrocoin, μεταφέρεις εκεί τα bitcoin σου (πως ; )

4. Τα μετατρέπεις σε ευρώ

5. Βγάζεις μια κάρτα

6. Τη φορτώνεις ευρω από τα ευρώ που έβγαλες στο 4.

7. Δηλώνεις την κάρτα στο paypal.

8. Εδώ είναι το θεμα, μπορείς να περάσεις όλα τα ευρώ από την κάρτα στο paypal balance ωστε να ξενοιάσεις με το spectrocoin ή πρέπει να τρως τα λεφτά σιγα σιγα από την κάρτα τρώγοντας ταυτόχρονα και το μηνιαίο fee?

 

Με υποθετικά 100 €  στο χέρι μπροστά στο atm πόσα θα καταλήξουν στην κάρτα (γύρω στα 80~85 απ όσο κατάλαβα, σωστά ; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

8. Εδώ είναι το θεμα, μπορείς να περάσεις όλα τα ευρώ από την κάρτα στο paypal balance ωστε να ξενοιάσεις με το spectrocoin ή πρέπει να τρως τα λεφτά σιγα σιγα από την κάρτα τρώγοντας ταυτόχρονα και το μηνιαίο fee?

 

 

Δυστυχως οχι. Για αυτο ειναι καλο να φορτωνουμε την καρτα μονο με το ποσο που θελουμε να χαλασουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 3 το κάνεις από δικό σου bitcoin wallet όπου στέλνεις τα bitcoin που θέλεις στην bitcoin διεύθυνση του λογαριασμού σου στο spectrocoin.

Με ένα bitcoin wallet σε κινητό μπορείς να σκανάρεις το χαρτάκι που βγάζει το atm και να περάσεις εκεί τα bitcoin που έχεις αγοράσει η αν τα περάσεις κατευθείαν στο κινητό σου από το atm χωρίς να βγάλεις χαρτάκι.

Εδώ δες για ποιο μπορείς να διαλέξεις σαν wallet

 

https://bitcoin.org/el/choose-your-wallet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως οχι. Για αυτο ειναι καλο να φορτωνουμε την καρτα μονο με το ποσο που θελουμε να χαλασουμε.

Αυτό δεν είναι και πολύ εύκολο με τις τοσες χρεώσεις και ποσοστά. Π.χ. θελω να πάρω κάτι που κάνει 50$. Με πόσα μετρητά πρέπει να πάω στο ATM?. Ακόμα και αν έχω αποθεμα Bitcoin πρέπει να υπολογίσω:

1. Μετατροπή τιμής προϊόντος $ σε ευρώ

2. Μετατροπή bitcoin σε ευρώ με ισοτιμία spectrocoin

3. Fee μετατροπής bitcoin σε ευρώ στο spectrocoin

 

Οτι και να γίνει θα υπολογίσεις κάτι παραπάνω για σιγουριά και θα μείνει στην κάρτα (π.χ. 2 ευρώ) οπότε τους δίνεις περιθώριο να τραβανε το μηνιαίο fee απο το υπόλοιπο (για 2-3 μήνες μέχρι να μηδενίσει). Μέσα σε συτο το χρονικό διάστημα κάτι θα θες πάλι να αγοράσεις, πάλι θα μείνει υπολοιπο κλπ κλπ, δλδ γενικά το μηνιαίο fee δυσκολα το γλυτώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως αν εχεις ευρω στο λογαριασμο σου στο spectrocoin και οχι στην καρτα, δεν σου κραταει fee.

Αρα αφου εχεις φροντισει να εχεις ευρω στο spectrocoin και θες να αγορασεις κατι που κανει 50 ευρω, φορτωνεις την καρτα με 50 ευρω συν τα fees της φορτωσης, νομιζω 1%.

Δυστυχως για την ωρα ειναι ο πιο οικονομικος τροπος.

Βεβαια υπαρχουν "κολπακια" να μεταφερεις λεφτα στο paypal balance σου με τη βοηθεια αλλου λογαριασμου, αλλα ετσι σου κραταει και το paypal ενα εξτρα 3% οποτε δεν συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οι διαφορές μεταξύ 1% loading fees και monthly fee (0,5 ευρώ απ οσο βλέπω στη Σπεκτροκάρντ), είναι σχετικά αμελητέες εκτός αν βάλεις 30 ευρώ και τα αφήσεις εκεί να κάθονται για 6 μήνες οπότε έχεις μια χασούρα 11% στο κεφάλαιο.

 

Εξαρτάται τι είδους πληρωμές κάνεις αν είναι μια κι έξω (αγορά ενος σετ ψείρες από το ebay μια κι έξω, ή μια ξυριστική από το μεκαψεςστορε) ή αν είναι επαναλαμβανόμενες (συνδρομή στο xbox).

 

Γενικά συμφέρει απ οσο βλέπω με τα μαθηματικά να τη φορτίζεις μόνο με όσα χρειάζεσαι, ΕΚΤΟΣ αν την θες για συνδρομές και κοστολογείς τον παράγοντα άγχος και "ξεχνιέμαι να τη φορτίσω" παραπάνω από τη μικρή διαφορά που έχει το 1% load fees με το 0.5 ευρώ monthly fees.

 

Ας είμαστε ρεαλιστές όμως, μέχρι χτες δεν την ξέραμε αυτή την εταιρία και δεν θα ξέρουμε αν υπάρχει αύριο ή μεθαύριο. Και πραγματιστές να είμαστε. Μια υπενθύμιση κάθε τόσο μες το μήνα να της βάζετε ένα ποσό δεν θα σας γλυτώσει από καμιά σοβαρή διαφορά στα fees αλλά από το φόβο ότι έχετε αποθέσει κάποιο σεβαστό ποσό σε μια εταιρία που δεν ξέρετε αν θα υπάρχει αύριο.

 

 

Όλα αυτά λοιπόν, είναι παράγοντες που καλώς ή κακώς ένας άνθρωπος, σκέφτεται. Ακόμα κι ο χρόνος που σπαταλάμε για να βρούμε μια λύση, είναι χρήμα. Εξαρτάται λοιπόν η οικονομική λύση από αντικειμενικούς και απτούς παράγοντες που μιλάνε με τη γλώσσα των αριθμών και υποκειμενικούς και αόριστους παράγοντες που έχουν να κάνουν με την ψυχοσύνθεση του κάθε καταναλωτή.

 

Ζυγίστε τα και δείτε τι σας συμφέρει/ηρεμεί περισσότερο. Κάθε άνθρωπος έχει άλλο κεφάλι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ψηφιακή από τι ξέρω δουλεύουν μόνο μέσω paypal και τραβάει και αυτή πάντα ότι ποσό της έχεις φορτώσει.

Αν και την έχω γράψει 10 φορές την διαδικασία εδώ θα την ξαναγράψω. 

 

Αγοράζουμε bitcoin -> Στέλνουμε τα Bitcoin στον λογαριασμό μας του spectrocoin -> εκεί τα μετατρέπουμε σε ευρώ -> αγοράζουμε την κάρτα η φορτώνουμε την κάρτα με τα ευρώ -> κάνουμε αγορές από εξωτερικό

 

Καταρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ στον chek2fire και σε όσους δίνουν πληροφορίες, πλήρωσα προς το παρόν μια οφειλή στο amazon που μου είχε κάτσει στο λαιμό με λίγα bitcoins*** που βόσκανε και αισθάνομαι λεύτερος :)

 

Να πω ότι έβγαλα την εικονική spectrocard (όχι τη visa) και την δέχτηκε κανονικά το amazon απευθείας, οπότε δεν παίζει μόνο μέσω paypal. Στο site αναφέρουν και το aliexpress, αλλά δεν έχω κάνει δοκιμή ακόμα.

Προσοχή μόνο γιατί το amazon κάνει μια δέσμευση 1$ όταν βάζεις καινούργια κάρτα, οπότε πρέπει να το υπολογίζεις στη φόρτωση. 

 

ευχαριστω για την απαντηση , εκανα αυτα που εγραψες , αλλα εγω δεν παραγγειλα την spectrocoin card που εχει 7 ευρω, εγω αγορασα την εικονικη spectrocard  που εχει 3 ευρω , αλλα εκει ειναι το προβλημα, οτι παρολο που ειναι εικονικη και εκδιδεται αμεσως, μου διχνει μονο τα τελευταια 4 ψηφια   ***********1234 , οποτε πως μπορω να την χρησιμοποιησω?

 

 

ababapanos όταν πας στο overview της κάρτας, έχει ένα κουμπί "View card details" (αν θυμάμαι καλά) που σου εμφανίζει πλήρως τον αριθμό και το CVV, αλλά σε ειδοποιεί ότι τα εμφανίζει ΜΙΑ φορά μόνο και σε προτρέπει να τα σημειώσεις κάπου.

Αν το πάτησες και δεν τα σημείωσες, καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί τους για να στα δώσουν.

 

***όπου "λίγα bitcoins"=προφανώς κάτω του ενός, αισθάνομαι άβολα όταν λέω "λίγα" λες και είναι στραγάλια :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οι διαφορές μεταξύ 1% loading fees και monthly fee (0,5 ευρώ απ οσο βλέπω στη Σπεκτροκάρντ), είναι σχετικά αμελητέες εκτός αν βάλεις 30 ευρώ και τα αφήσεις εκεί να κάθονται για 6 μήνες οπότε έχεις μια χασούρα 11% στο κεφάλαιο.

 

Εξαρτάται τι είδους πληρωμές κάνεις αν είναι μια κι έξω (αγορά ενος σετ ψείρες από το ebay μια κι έξω, ή μια ξυριστική από το μεκαψεςστορε) ή αν είναι επαναλαμβανόμενες (συνδρομή στο xbox).

 

Γενικά συμφέρει απ οσο βλέπω με τα μαθηματικά να τη φορτίζεις μόνο με όσα χρειάζεσαι, ΕΚΤΟΣ αν την θες για συνδρομές και κοστολογείς τον παράγοντα άγχος και "ξεχνιέμαι να τη φορτίσω" παραπάνω από τη μικρή διαφορά που έχει το 1% load fees με το 0.5 ευρώ monthly fees.

 

Ας είμαστε ρεαλιστές όμως, μέχρι χτες δεν την ξέραμε αυτή την εταιρία και δεν θα ξέρουμε αν υπάρχει αύριο ή μεθαύριο. Και πραγματιστές να είμαστε. Μια υπενθύμιση κάθε τόσο μες το μήνα να της βάζετε ένα ποσό δεν θα σας γλυτώσει από καμιά σοβαρή διαφορά στα fees αλλά από το φόβο ότι έχετε αποθέσει κάποιο σεβαστό ποσό σε μια εταιρία που δεν ξέρετε αν θα υπάρχει αύριο.

 

 

Όλα αυτά λοιπόν, είναι παράγοντες που καλώς ή κακώς ένας άνθρωπος, σκέφτεται. Ακόμα κι ο χρόνος που σπαταλάμε για να βρούμε μια λύση, είναι χρήμα. Εξαρτάται λοιπόν η οικονομική λύση από αντικειμενικούς και απτούς παράγοντες που μιλάνε με τη γλώσσα των αριθμών και υποκειμενικούς και αόριστους παράγοντες που έχουν να κάνουν με την ψυχοσύνθεση του κάθε καταναλωτή.

 

Ζυγίστε τα και δείτε τι σας συμφέρει/ηρεμεί περισσότερο. Κάθε άνθρωπος έχει άλλο κεφάλι.

 

Γιαυτό το γράφω και το ξαναγράφω ότι ποτέ δεν αφήνουμε bitcoin στα ανταλλακτήρια. Γιατί και το spectrocoin είναι ένα ανταλλακτήριο. Πάντα έχουμε δικό μας bitcoin πορτοφόλι και από εκεί μεταφέρουμε ότι bitcoin θέλουμε. Φυσικά ισχύει για όσους έχουν μεγάλα ποσά με bitcoin. Τώρα να αφήσεις 50-100 ευρώ στο spectrocoin δεν νομίζω να είναι και μεγάλη χασούρα αν χτύπα ξύλο κλείσει η εταιρεία η πάθει κανά hack και τους πάρουν όλα τα bitcoin :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθήστε ρε παιδιά,

 

λέτε οτι αυτοί: www.btcgreece.com   δεν συμφέρουν επειδή έχουν βάλει καπέλο 10 ευρώ σε κάθε συναλλαγή + fees μετατροπής.

γιατί αυτοί εδώ συμφέρουν: bitcoinsgreece.com ;

 

μιλάμε για μαυραγορίτες! Πόσο έχει το bitcoin σε παγκόσμιο μέσω όρο; κοντά στα 251 ευρώ;

Αυτοί εδώ το πουλάνε για 264! + 5 ευρώ για κάθε κατάθεση.

 

πιο πολύ συμφέρει να φάω ένα καπέλο 10 ευρώ και να αγοράσω στα 253 από btcgreece παρά από bitcoinsgreece για 264! που και εκεί έχει κάποια fees.

 

και μετά κράζουμε το localbitcoins!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...